ΗΠΑ Γενικά περι ESTA. Eισοδος ΗΠΑ απο Καναδα

statik

Member
Μηνύματα
30
Likes
0
Eιναι να παω το καλοκαιρι καναδα 576.- με airtransat. Απο εκει Νεα Υορκη και παλι πισω. Το ερωτημα μου ειναι ποτε θα υποβαλω την αιτηση εισοδου στις ΗΠΑ. Λεω να το κανω απο εδω να εχω το κεφαλι μου ησυχο. Δεν ξερω ομως τι ζητανε! Αν ζητανα αρ.πτησης για ΗΠΑ τι θα βαλω? Στον καναδα θα μεινω σε συγγενεις και δεν ξερω προς το παρον πως θα παω Ν.Υ. Ή με λεωφορειο ή τρενο . Και διαμονη θα κλεισω απο εκει. Αν ζηταει και που ακριβως θα μεινω ....μαλον θα μου το ακυρωσουν. Τι λετε?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.516
Likes
29.315
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καιρό είχε κανείς να το ξαναρωτήσει αυτό.....

Λοιπόν, το ESTA κάνεις αίτηση και το παίρνεις όχι μόνο γι αυτό, αλλά και για τα μελλοντικά σου ταξίδια στις ΗΠΑ εντός 2 ετών. Οπότε λίγη σημασία έχουν τα ακριβή στοιχεία. Βάλε κάτι πιθανό και ενδεικτικό αν θες.

Το τρένο στη Β. Αμερική, για οπουδήποτε εκτός του ΒΑ διαδρόμου Βοστώνη - Ουάσιγκτον, απλά ξέχασέ το ως ιδέα. ΑΛΛΑ, αν είναι να πάρεις αεροπλάνο, καλύτερα για το πορτοφόλι σου (πολύ καλύτερα...) είναι να κάνεις κράτηση από τώρα.
 
Μηνύματα
266
Likes
119
Για οδικά ταξίδια στις ΗΠΑ από τον Καναδά, δεν χρειάζεται καθόλου ESTA. Οπότε δεν υπάρχει λόγος να κουράζεσαι ή να πληρώνεις για το ESTA.
 

statik

Member
Μηνύματα
30
Likes
0
Δηλαδή αν ΔΕΝ δηλωσω πτήση (αφου θα μπω απο Καναδά) και κατοικία διαμονήςστις ΗΠΑ θα μου εγκρίνουν 100% την αίτηση ή υπάρχει περίπτωση να την αρνηθουν?
 
Μηνύματα
266
Likes
119
Δηλαδή αν ΔΕΝ δηλωσω πτήση (αφου θα μπω απο Καναδά) και κατοικία διαμονήςστις ΗΠΑ θα μου εγκρίνουν 100% την αίτηση ή υπάρχει περίπτωση να την αρνηθουν?
Πάντα υπάρχει περίπτωση να μην εγκριθεί η αίτηση, αλλά δεν υπάρχει πιθανότητα ο λόγος να είναι ότι δεν έδωσες διεύθυνση διαμονής ή πτήση. Οι περισσότεροι δεν δηλώνουν διεύθυνση ή πτήση.
 

MPLECAFE

Member
Μηνύματα
148
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
ΠΟΡΤΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΟΡΑ
πιν λιγο τελειωσα το εστα και λεει οτι θα αποφασισει καποιοσ υπεθυνοσ τελευταια στιγμη στον αερολιμενα για την εισοδο στισ ηπα ! και αμα του γκα&^λωσει και δεν γουσταρει την φατσα μου :) ????????
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.738
Likes
11.822
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
πιν λιγο τελειωσα το εστα και λεει οτι θα αποφασισει καποιοσ υπεθυνοσ τελευταια στιγμη στον αερολιμενα για την εισοδο στισ ηπα ! και αμα του γκα&^λωσει και δεν γουσταρει την φατσα μου :) ????????
Φαντάζομαι είναι υπερσπάνιο, μολαταύτα πιθανό. Το πιο extreme που έχω ακούσει πάντως είναι σε γνωστό μου που δεν του απαγόρεψαν μεν να μπει, αλλά του έδωσαν μικρό περιθώριο παραμονής.
 

ZephX

Member
Μηνύματα
401
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Azerbaijan/Bhutan
πιν λιγο τελειωσα το εστα και λεει οτι θα αποφασισει καποιοσ υπεθυνοσ τελευταια στιγμη στον αερολιμενα για την εισοδο στισ ηπα ! και αμα του γκα&^λωσει και δεν γουσταρει την φατσα μου :) ????????
Πέτα μέσω Ιρλανδίας. Έτσι τουλάχιστον δεν θα έχεις τα ντράβαλα αν δεν σου επιτρέψουν να μπεις στη χώρα και απλά θα δεις το Δουβλίνο.
 

MPLECAFE

Member
Μηνύματα
148
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
ΠΟΡΤΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΟΡΑ
Φαντάζομαι είναι υπερσπάνιο, μολαταύτα πιθανό. Το πιο extreme που έχω ακούσει πάντως είναι σε γνωστό μου που δεν του απαγόρεψαν μεν να μπει, αλλά του έδωσαν μικρό περιθώριο παραμονής.
δηλαδη ποσο
 

MPLECAFE

Member
Μηνύματα
148
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
ΠΟΡΤΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΟΡΑ
Πέτα μέσω Ιρλανδίας. Έτσι τουλάχιστον δεν θα έχεις τα ντράβαλα αν δεν σου επιτρέψουν να μπεις στη χώρα και απλά θα δεις το Δουβλίνο.
αμα ηταν ετσι αλλου για αλλου θα πηγαιναμε
 

ZephX

Member
Μηνύματα
401
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Azerbaijan/Bhutan
Όπως σου είπα και απο πάνω σε 2 Ιρλανδικά αεροδρόμια περνάς απο τα Αμερικάνικα σύνορα-μεταναστευτικό. Απο τι μία πλευρά αυτό είναι καλό γιατί δεν έχεις τις ουρές, οι υπάλληλοι είναι πιο φιλικοί και δεν θα έχεις πρόβλημα αν κάτι πάει στραβά. Εάν επιλέξεις να πετάξεις κατ'ευθείαν για Αμερική τότε αν ο υπάλληλος δεν σε αφήσει να περάσεις στην χώρα (για οποιοδήποτε λόγο) τότε θα είσαι υπό σύλληψη και λογικά θα σε στείλουν πίσω μέσα στις επόμενες 24 ώρες. Εαν είσαι στην Ιρλανδία απλά βγαίνεις έξω απο το μεταναστευτικό χώρο μόνος σου και χωρίς χειροπέδες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.332
Μηνύματα
888.192
Μέλη
38.990
Νεότερο μέλος
chris.s

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom