Γενική απεργία στις 15/12/10

happiness

Member
Μηνύματα
235
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
...τελικά δεν άργησε :)
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Κούβα
Σχετικά με το αν πληρώνονται οι δημόσιοι υπάλληλοι (όταν απεργεί σύσσωμος ο κλάδος τους) έχω την εντύπωση οτι παίρνουν κανονικά τον μισθό τους. Αν σε αυτό κάνω λάθος, οφείλω να ζητήσω συγνώμη.
Λοιπόν tasmak εγώ λέω να κάνω την υπέρβαση, και να συγκρατηθώ να μην σχολιάσω το υπόλοιπο post σου (που είναι και η ουσία), αλλά να προσφέρω κάποια πληροφόρηση (απ' ότι ξέρω και γω).

Η εντύπωσή σου αυτή έχει κάποια αληθινή βάση. Τα προηγούμενα χρόνια, σε κάποιες μακροχρόνιες και μαζικές απεργίες, οι οποίες ήταν και επιτυχείς (δλδ τα αιτήματά τους δίναν αποδεκτά), είχε "προστεθεί" και το αίτημα της πληρωμής των κομμένων μεροκάματων των απεργών και είχε όντως γίνει. Και ακόμα και τότε, κατά την διάρκεια της απεργίας οι απεργοί δεν πληρώνονταν, με ότι προβλήματα δημιουργεί η μη σταθερή ροή εισοδήματος σε μία οικογένεια.

Τώρα... επειδή η εντύπωσή σου έχει μάλλον δημιουργηθεί όχι από δική σου εμπειρία ή ενασχόληση με τον συνδικαλισμό, αλλά από άλλες "αντικειμενικές" πηγές, θα πρέπει να σε διαβεβαιώσω ότι κάτι τέτοιο έγινε λίγες φορές και δεν έχει ξανασυμβεί από τότε. Σε ΚΑΘΕ περίπτωση, απεργία = κομμένο μεροκάματο (και επιδόματα, δώρα). Ενδεχομένως σε κάποιους κλάδους να υπάρχει ταμείο αλληλεγύης (το οποίο σχηματίζεται από τις εισφορές των μελών ή από άλλες δράσεις) από το οποίο να δίνεται οικονομική βοήθεια στους έχοντες περισσότερη ανάγκη απεργούς.

Εγώ πάντως, μέχρι τώρα σταθερή απεργός, πιστεύω ότι αυτές οι κινήσεις ήταν κακή συνδικαλιστική πρακτική, διότι είναι θέμα εργατικής συνείδησης το ότι η απεργία ΕΧΕΙ κόστος ΠΡΩΤΑ απ' όλα για τον απεργό. Από την άλλη βέβαια, κρατάω και μια πισινή, γιατί δεν μπορώ να καταδικάσω ελαφρά την καρδία ανθρώπους που τότε μείναν μήνες χωρίς εισόδημα.
 

raniasamos

Member
Μηνύματα
15
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
μαδριτη
Ταξίδι-Όνειρο
κινα
Η ΓΕΣΕΕ και η ΑΔΕΔΥ έχουν εξαγγείλει γενική απεργία την Τετάρτη 15 Δεκεμβρίου 2010...τι λέτε θα επηρεαστούν οι πτήσεις αυτή την μέρα η όχι?
οι ελεγκτες εναέριας κυκλοφορίας ανήκουν στην ΑΔΕΔΥ?
Οποιος γνωρίζει κάτι ας το αναφέρει γιατι σίγουρα καποιοι θα φευγουν η θα επιστρέφουν εκείνη την ημέρα.
ναι σιγουρα θα απεργουν τα παντα.καθε χρονο οταν ψηφιζεται ο προ υπολογισμος απεργουν ολα και ολοι
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Λοιπόν tasmak εγώ λέω να κάνω την υπέρβαση, και να συγκρατηθώ να μην σχολιάσω το υπόλοιπο post σου (που είναι και η ουσία), αλλά να προσφέρω κάποια πληροφόρηση (απ' ότι ξέρω και γω).

Η εντύπωσή σου αυτή έχει κάποια αληθινή βάση. Τα προηγούμενα χρόνια, σε κάποιες μακροχρόνιες και μαζικές απεργίες, οι οποίες ήταν και επιτυχείς (δλδ τα αιτήματά τους δίναν αποδεκτά), είχε "προστεθεί" και το αίτημα της πληρωμής των κομμένων μεροκάματων των απεργών και είχε όντως γίνει. Και ακόμα και τότε, κατά την διάρκεια της απεργίας οι απεργοί δεν πληρώνονταν, με ότι προβλήματα δημιουργεί η μη σταθερή ροή εισοδήματος σε μία οικογένεια.

Τώρα... επειδή η εντύπωσή σου έχει μάλλον δημιουργηθεί όχι από δική σου εμπειρία ή ενασχόληση με τον συνδικαλισμό, αλλά από άλλες "αντικειμενικές" πηγές, θα πρέπει να σε διαβεβαιώσω ότι κάτι τέτοιο έγινε λίγες φορές και δεν έχει ξανασυμβεί από τότε. Σε ΚΑΘΕ περίπτωση, απεργία = κομμένο μεροκάματο (και επιδόματα, δώρα). Ενδεχομένως σε κάποιους κλάδους να υπάρχει ταμείο αλληλεγύης (το οποίο σχηματίζεται από τις εισφορές των μελών ή από άλλες δράσεις) από το οποίο να δίνεται οικονομική βοήθεια στους έχοντες περισσότερη ανάγκη απεργούς.

Εγώ πάντως, μέχρι τώρα σταθερή απεργός, πιστεύω ότι αυτές οι κινήσεις ήταν κακή συνδικαλιστική πρακτική, διότι είναι θέμα εργατικής συνείδησης το ότι η απεργία ΕΧΕΙ κόστος ΠΡΩΤΑ απ' όλα για τον απεργό. Από την άλλη βέβαια, κρατάω και μια πισινή, γιατί δεν μπορώ να καταδικάσω ελαφρά την καρδία ανθρώπους που τότε μείναν μήνες χωρίς εισόδημα.
Ξερεις για καποιο κλαδο συγκεκριμενα?Aραγε ποιος συνδικαλιστης ειχε τοτε προτεινει κατι τετοιο?Πολυ περιεργο.Σιγουρα,παντως ποτε κανεις απεργος δεν πληρωθηκε εκ των υστερων.Αν το σκεφτηκε συνδικαλιστης (ας μην πω τη γνωμη μου για αυτους),αλλο καπελο.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Πάντως υπάρχει κι η έννοια του απεργειακού ταμείου που στηρίζει κόσμο μέσω αλληλοβοηθητικών λογαριασμών από εισφορές των ίδιων των εργαζομένων ειδικά για τέτοιες περιπτώσεις.Δεν ξέρω που βρίσκεται το κακό αν και όπου υπάρχει αυτό.Δεν τα παίρνουν απ'τις τσέπες σας,απ'τις δικές τους τα έχουν βάλει.
 

ilias_l

Member
Μηνύματα
10
Likes
1
Πάντως υπάρχει κι η έννοια του απεργειακού ταμείου που στηρίζει κόσμο μέσω αλληλοβοηθητικών λογαριασμών από εισφορές των ίδιων των εργαζομένων ειδικά για τέτοιες περιπτώσεις.Δεν ξέρω που βρίσκεται το κακό αν και όπου υπάρχει αυτό.Δεν τα παίρνουν απ'τις τσέπες σας,απ'τις δικές τους τα έχουν βάλει.
Μόλις είδα τα επίσημα εδώ:
EEEKE - GATCA ©

μια 24ωρη απεργία στις 14 (για τα οικονομικά)
και μια στισ 15 για την ΑΔΕΔΥ.....

Δεν τους έφτανε μια μερα...

τώρα είμαι και επίσημα σε απόγνωση...
πάνε τα χρήματα και οι διακοπές... Δεν υπάρχει άλλη λύση...
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
και εγω το ιδιο...εδωσα και πεναλτυ να αλλαξω τα εισητηρια για 14/12 από 15/12....θα δειξει...
 

gianni1966

Member
Μηνύματα
211
Likes
72
Επόμενο Ταξίδι
Λατρεμενη Αβανα...
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερικη(Περου,Βολιβια)
Για την απεργια, στις 14/12, πιθανον αν με δικαστικη αποφαση, κριθει παρανομη και καταχρηστικη, να μην πραγματοποιηθει.
Για τις 15/12 ομως, που ειναι 24ωρη ΓΣΕΕ-ΑΔΕΔΥ απο κοινου, δεν βλεπω να πεταει απολυτως τιποτα...
 

manos_XP

Member
Μηνύματα
18
Likes
6
Μόλις είδα τα επίσημα εδώ:
EEEKE - GATCA ©

μια 24ωρη απεργία στις 14 (για τα οικονομικά)
και μια στισ 15 για την ΑΔΕΔΥ.....

Δεν τους έφτανε μια μερα...

τώρα είμαι και επίσημα σε απόγνωση...
πάνε τα χρήματα και οι διακοπές... Δεν υπάρχει άλλη λύση...

Το κερατο τους για aegean...Ειχα κλεισει απο 28Σεπτεμβρη για πτηση 15/12 για Μοναχο.Η διαφημηση που εχουβ πως αλλαζουν ολα τα εισιτηρια ακομα και προσφορας λεει ισχυει για κρατησεις απο 3Οκτωβρη και μετα...Αρα δεν μπορω να κανο αλλαγη.Μονο ακυρωση και θα μου επιστρεψουν τους φορους(31 ολοκληρα ευρω!!!!!).
Τους πηρα τηλεφωνο και μου λεει μια κοπελα ¨ακομα και που εχει βγει ανακοινωση στο site τους θα πρεπει να περιμενουμε να βγει το δικαστηριο οποτε πρακτικα θα ξερουμε 1-2 μερες πριν...Ελεος δηλαδη.Παιρνω εδω και 10 μερες τηλεφωνο και μου ελεγαν να περιμενουμε να βγει ανακοινωση.Τωρα που βγηκε ανακοινωση λενε περιμενε την δικαστικη αποφαση ....
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
λοιπόν προτείνω να ποντάρουμε ποιοι θα ειναι οι τυχεροί που θα ταξιδεψουν αυτές τις 2 μέρες...ετσι για να το διασκεδάσουμε κιόλας....γιατι αλλιως θα μας παρει απο΄κάτω....
 

shadow88

Member
Μηνύματα
185
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip στη Τοσκάνη..
Δεν ξέρω αν θα φανεί λίγο άκυρο, αλλά συνήθως φροντίζω να μη πετάω Τετάρτη μιας και οι περισσότερες απεργίες γίνονται αυτή τη μέρα...Μπορεί βέβαια να πετάω ημέρα Δευτέρα αλλά έχω κ εγώ αγωνία για το καιρό...Λονδίνο-χειμώνας -βαρύς κιόλας- και Gatwick είναι λίγο να μ έχουν στη τσίτα..Παρολαυτα εύχομαι σε όλους να μην έχετε κανένα πρόβλημα ,και να βρεθεί στο τέλος μια λύση για να ταξιδέψετε έστω μια άλλη μέρα..Σίγουρα όταν σχεδιάζεις κατι τόσο καιρό και τελευταία στιγμή στο ακυρώνουν ειναι κάπως :xmas_evil::xmas_evil::klaps::klaps::klaps::klaps: Και άντε να πω και για το στοίχημα της ioanna ποντάρω ότι θα ταξιδέψετε όλοι....think positive και καλές γιορτές!!!!!!!!!:xmas_cheesygrin::xmas_cheesygrin::xmas_cheesygrin::xmas_cheesygrin::xmas_cheesygrin:
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Κατα κανονα,σχεδον παντα οι απεργιες γινονται Τεταρτη και Πεμπτη.Εκτος βεβαια,τις διαρκειας.
 

manos_XP

Member
Μηνύματα
18
Likes
6
Ακομα ειναι στα δικαστηρια και περιμενουν την δκαστικη αποφαση.
Μου ειπαν θα ξερουν σιγουρα την Δευτερα
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.335
Μηνύματα
888.788
Μέλη
39.003
Νεότερο μέλος
Emalin

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom