Γερμανία: Σε «καραντίνα» οι επιβάτες από την Ελλάδα μέχρι και τον Μάιο του 2018

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Τι εννοείς δειγματοληπτικός; Εγώ είδα να γίνεται σε όλους τους επιβάτες της πτήσης μας κανονικός έλεγχος με τον μεγενθυτικό φακό και κάποιους τους έβαζαν στο πλάι για περαιτέρω έρευνα. Αυτό δηλαδή που περιγράφει η @getxowoman, απλά γινόταν στην έξοδο της φυσούνας. Αν δεν κάνω λάθος μάλιστα το ίδιο συνέβη και στην Πράγα.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.370
Likes
14.270
Τι εννοείς δειγματοληπτικός; Εγώ είδα να γίνεται σε όλους τους επιβάτες της πτήσης μας κανονικός έλεγχος με τον μεγενθυτικό φακό και κάποιους τους έβαζαν στο πλάι για περαιτέρω έρευνα. Αυτό δηλαδή που περιγράφει η @getxowoman, απλά γινόταν στην έξοδο της φυσούνας. Αν δεν κάνω λάθος μάλιστα το ίδιο συνέβη και στην Πράγα.
Στα ταξίδια μου στην Γερμανία φέτος και μέχρι τον Σεπτέμβριο δεν έτυχε ποτέ να γίνει έλεγχος σε όλους τους επιβάτες.Απλά έλεγχαν ορισμένους(δεν ξέρω με τι κριτήρια).Προσωπικά δεν με σταμάτησαν ποτέ.Τι να πω;Να ήταν θέμα πτήσεων;Τέλος πάντων τώρα υπάρχουν άλλα δεδομένα.΄Ελεγχος για όλους,ανεξάρτητα τι έγγραφα ή τι εθνικότητα έχουν.
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Τι εννοείς δειγματοληπτικός; Εγώ είδα να γίνεται σε όλους τους επιβάτες της πτήσης μας κανονικός έλεγχος με τον μεγενθυτικό φακό και κάποιους τους έβαζαν στο πλάι για περαιτέρω έρευνα. Αυτό δηλαδή που περιγράφει η @getxowoman, απλά γινόταν στην έξοδο της φυσούνας. Αν δεν κάνω λάθος μάλιστα το ίδιο συνέβη και στην Πράγα.

Θα μιλησω για τις πτησεις απο αθηνα για φρανκφουρτη που εχω κανει και ειναι αρκετες τα τελευταια χρονια, υπηρχαν φορες που ελεγχαν ολο το αεροπλανο, και τοτε μπορει να υπηρχαν 6 αστυνομικοι για αυτο τον ελεγχο, υπηρχαν φορες που εκαναν δειγματοληπτικα ελεγχο, δηλαδη καθε 5 ατομα, καθε 3, δε ξερω πως επελεγαν αυτον που θα ελεγξουν και ναι ηταν με μεγεθυντικο φακο και ναι αν κατι δε τους αρεσε στα εγγραφα, εβαζαν το ατομο στην ακρη για περαιτερω ελεγχο.

Τωρα αυτο που περιγραφω για τις 14.11 εχει την εξης διαφορα, μας πηγανε σε διαμορφωμενο χωρο για να μας κανουν τον ελεγχο: α' ελεγχος με μεγεθυντικο φακο, αν περναγες οκ, αν δεν περναγες πηγαινες στον β' ελεγχο, οπου σου σκαναρουν τα εγγραφα, τουλαχιστον την ισπανικη ταυτοτητα εκει την σκαναρανε, και ειδα και τον γ' ελεγχο που σε βαζουν στην ακρη και περιμενεις να σε πανε μαλλον σε καποιο αλλο χωρο για περαιτερω ελεγχο. Προσθεσαν το β' ελεγχο του κομπιουτερ που πριν δεν υπηρχε και προσωπικα το ειδα λιγο πιο ''σοβαρο'' το θεμα, απο τους μεχρι τωρα ελεγχους. Γραφω απο την εμπειρεια μου που εχω με το συγκεκριμενο αεροδρομιο της Φρανκφουρτης.
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Από τη δική μου εμπειρία αποκόμισα την εντύπωση ότι είχαν γίνει πια κανόνας οι έλεγχοι.
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Όντως σ΄αυτό που περιγράφεις @getxowoman υπάρχει ποιοτική διαφορά. Απλώς η αίσθηση μου είναι ότι η κατάργηση της Σενγκεν ουσιαστικά έχει συμβεί εδω και κάμποσο καιρό. Ε, τώρα αναβάθμισαν τους τρόπους τους.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.400
Στα ταξίδια μου στην Γερμανία φέτος και μέχρι τον Σεπτέμβριο δεν έτυχε ποτέ να γίνει έλεγχος σε όλους τους επιβάτες.Απλά έλεγχαν ορισμένους(δεν ξέρω με τι κριτήρια).Προσωπικά δεν με σταμάτησαν ποτέ.Τι να πω;Να ήταν θέμα πτήσεων;Τέλος πάντων τώρα υπάρχουν άλλα δεδομένα.΄Ελεγχος για όλους,ανεξάρτητα τι έγγραφα ή τι εθνικότητα έχουν.
Αν έχεις μούσι και είσαι και λίγο μελαχροινός έχεις πολλές πιθανότητες να σε σταματήσουν.
Που καταλήγουμε; Μη δούνε οι Γερμανοί να έρχεται κόσμος από χώρες με ήλιο (Ελλάδα/Ισπανία) αμέσως να κάνουν έλεγχο.
Το καλοκαίρι εμείς θα απαντήσουμε με ελέγχους σε όσους φοράνε σανδάλι με κάλτσα.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.112
Likes
3.737
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
http://www.kathimerini.gr/934972/ar...iavhma-a8hnas-sto-verolino?platform=hootsuite

Διάβημα Αθήνας στο Βερολίνο
"Σε διαβήματα για τους ελέγχους σε Ελληνες ταξιδιώτες τις τελευταίες ημέρες στα γερμανικά αεροδρόμια, έξω από τις διαδικασίες της Συνθήκης Σένγκεν, έχει προβεί η Αθήνα έναντι του Βερολίνου..... "
".....Σύμφωνα με καλά πληροφορημένες πηγές, από το Βερολίνο προς την Αθήνα δόθηκαν διαβεβαιώσεις ότι οι Γερμανοί θα συνεχίσουν τους ελέγχους, δίνοντας έμφαση σε εκείνους τους ταξιδιώτες με εξωτερικά χαρακτηριστικά που μπορεί να παραπέμπουν σε μετανάστες ή πρόσφυγες."!!!

Επίσης, σήμερα μια συναδέλφισσα μας έκανε οργισμένη ανάρτηση στο fb όπου μας ενημέρωσε ότι από την μεγάλη καθυστέρηση λόγω των αυστηρών ελέγχων στο αεροδρόμιο του Μονάχου (στις 16/11) έχασε τελικά την επόμενη πτήση της για Φρανκφούρτη και την μεθεπόμενη πτήση της για Ελσίνκι με αποτέλεσμα να φτάσει στο τελικό προορισμός της 18 ώρες μετά!!
Συμπέρασμα: όσοι είναι πολύ ή λίγο μελαχρινοί ή με χαρακτηριστικά που παραπέμπουν σε μετανάστες να μην βάζουν ανταποκρίσεις από αεροδρόμια της Γερμανίας με μικρή χρονική απόσταση μεταξύ τους! ;)
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.384
Αυτοί προσπαθούν να ελέγξουν τις μεταναστευτικές ροές προς την χώρα τους και ζητούν επιπλέον ελέγχους προς Ελλάδα που είναι πύλη προσφύγων στην Ευρώπη αλλά δεν κάνουν επιπλέον έλεγχο προς Ιταλία ή Ισπανία .. γιατί ;; μήπως εκεί έχουν ταυτότητες νέου τύπου;; εάν δεν έχουν τότε κάτι συμβαίνει.. αλλά μην κυνηγάμε μάγισσες πάλι .. οι κακοί ξένοι που μας υπονομεύουν μας θεωρούν μπανανία κλ ...
Η πλάκα είναι ότι όταν οι ξένοι μας κοροϊδεύουν μας βρίζουν μας υποτιμούν εκνευριζόμαστε ενώ εδώ εμείς το κάνουμε συνέχεια.. επιτρέπεται να μην έχουμε νέου τύπου ταυτότητες, διπλώματα κλ αλλά τι περιμένεις εδώ δεν μπορούμε να λειτουργήσουμε με πλαστικό χρήμα εν έτη 2017 που στην οργανωμένη Ευρώπη το κάναν 30-40 χρόνια πριν..
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Αν έχεις μούσι και είσαι και λίγο μελαχροινός έχεις πολλές πιθανότητες να σε σταματήσουν.
Χρυσέ μου, με προσβάλλεις! Πάντα κάνω χαλάουα πριν ταξιδέψω. :p Άσε δε που και τον έναν συνταξιδιώτη μου που κρατήσανε στην άκρη είναι ξανθός και γαλανός. Κι όλη η υπόλοιπη παρέα αντίστοιχων χρωμάτων είμαστε.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.112
Likes
3.737
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Στα ταξίδια μου στην Γερμανία φέτος και μέχρι τον Σεπτέμβριο δεν έτυχε ποτέ να γίνει έλεγχος σε όλους τους επιβάτες.Απλά έλεγχαν ορισμένους(δεν ξέρω με τι κριτήρια).Προσωπικά δεν με σταμάτησαν ποτέ.Τι να πω;Να ήταν θέμα πτήσεων;Τέλος πάντων τώρα υπάρχουν άλλα δεδομένα.΄Ελεγχος για όλους,ανεξάρτητα τι έγγραφα ή τι εθνικότητα έχουν.
Εμάς πάντως σε πτήση από Θεσσαλονίκη προς Berlin-Schönefeld Airport μέσα Αυγούστου 2017 μας πέρασαν κανονικά όλους τους επιβάτες από έλεγχο ταξιδιωτικών εγγράφων. Ανεβήκαμε και κατεβήκαμε σκάλες και μπήκαμε στη σειρά όλοι μπροστά σε μια πύλη όπου έπαιρναν το διαβατήριο ή την ταυτότητα του καθενός και έλεγχαν τα στοιχεία στον υπολογιστή. Απλά υπήρχαν 2 σειρές, μία για πολίτες ΕΕ και μία για εκτός.
 

Political

Member
Μηνύματα
111
Likes
84
Αν δεν κανω λαθος πριν διορθωσεις το ποστ ελεγες "απο Φρανκφούρτη πρός το Παρίσι όσο και από το Μόναχο πρός την Αθήνα" και μετα προσθεσες το "απο αθηνα προς τη Φρανκφουρτη και μετα..." Αρα μαλλον καλα πηγε το διαβασμα μου, δε νομιζω να ισχυει το ιδιο και για το γραψιμο σου...

Εκτος κι αν κανω λαθος και πραγματι εγραφες εξ αρχης "απο αθηνα προς φρανκφουρτη...
Δεν κάνεις λάθος. Επεξεργάστηκα την πρόταση γιατί πράγματι παρατήρησα ότι δεν ξεκαθάριζα ευθέως ότι έφυγα από αθήνα. Βέβαια, αυτό εννοείται αλλά είναι άλλη υπόθεση. Οπότε, σου αποδίδΩ δίκιο στο ότι έτσι όπως γράφτηκε μπορούσε εύκολα να παρερμηνευθεί. ;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.687
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom