Γερμανία Γερμανια και.....

cris41

Member
Μηνύματα
12
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Καλησπερα και εδω! Καλη χρονια σε ολους!!

Θα παω στη Γερμανια στο κολλητο μου μεσα Απριλιου για 10-15 μερες. Εισητηρια εχω βρει με την GermanWings σε καλη τιμη πηγαινε ελα. Θα ειμαι στην Κολωνια. Απο εκει σκεφτηκαμε για ιδεες να παμε και σε καμια αλλη γειτονικη χωρα. Εγω εχω βρει προσφορα με την EasyJet για Λονδινο πηγαινε ελα στα 79€ και Βασιλεια στα 60κατι€. Με ενημερωσαν οτι μπορω να παρω ομως και το τρενο για Ολλανδια ή Βρυξελλες κλπ. Διαβασα κατι για εισητηρια τρενου που χρησιμοποιουνται πολλες φορες. Αν δε σας ειναι κοπος προτεινετε μου καμια επιλογη σχετικα οικονομικη και για αλλες χωρες απο εκει! Δε θα με χαλαγε να παω και σε αλλες 2 χωρες με το τρενο(πχ Αιντχοφεν, Βρυξελλες).

Ευχαριστω πολυ!! :xmas_lol:
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Κατα την γνωμη μου πρεπει να ξεκινησεις απο την υπολοιπη Βεστφαλια, πχ το Ντισελντορφ ειναι μια πολυ ομορφη πολη, με αρκετη ζωη, καμια σχεση με την αρκετα βαρετη Κολωνια. Επισης Βοννη λενε καποιοι οτι ειναι ωραια αν και δεν την εχω επισκεφθει. Αν εχεις σκοπο να κανεις κι αλλο αεροπορικο ταξιδι απο εκει, υπαρχουν παρα πολλες επιλογες, το ιδιο κι αμα θες να ταξιδεψεις με τρενο. Αιντχοφεν δεν εχω παει, Μααστριχτ που ειναι κοντα στα ολλανδογερμανικα συννορα εχω ακουσει οτι ειναι πολυ ωραιο. Επισης μπορεις να κανεις μια εξορμηση Βελγιο, οι Βρυξελλες πχ αν και υποτιμημενος προορισμος ειναι μια απο τις ομορφοτερες πολεις της Ευρωπης κατα την γνωμη μου. Καλυτερα γραψε μας που εχεις παει απο την ευρυτερη περιοχη ωστε να γινουμε πιο συγκεκριμενοι στις προτασεις.
 

cris41

Member
Μηνύματα
12
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Βεστφαλια και εκει γυρω θα παω σιγουρα μιας και θα ειμαι εκει! Γερμανια εχω παει μονο Βερολινο και στα γυρω γυρω. Σκεφτομαι και για Βασιλεια που ειναι με την Easyjet αλλα ειναι ακριβη η Ελβετια. Εγω θα ηθελα για Βελγιο και Ολλανδια. Ουσιαστικα αφου θα μεινω δωρεαν θα εχουμε και την ευκαιρια να ξοδεψουμε καπου αλλα τα χρηματα "διαμονης" και μπορουμε να κανουμε ταξιδια 2-3 ημερων με ενα απλο σακιδιο αφηνωντας πισω βαλιτσες.
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Βεστφαλια και εκει γυρω θα παω σιγουρα μιας και θα ειμαι εκει! Γερμανια εχω παει μονο Βερολινο και στα γυρω γυρω. Σκεφτομαι και για Βασιλεια που ειναι με την Easyjet αλλα ειναι ακριβη η Ελβετια. Εγω θα ηθελα για Βελγιο και Ολλανδια. Ουσιαστικα αφου θα μεινω δωρεαν θα εχουμε και την ευκαιρια να ξοδεψουμε καπου αλλα τα χρηματα "διαμονης" και μπορουμε να κανουμε ταξιδια 2-3 ημερων με ενα απλο σακιδιο αφηνωντας πισω βαλιτσες.
Βασιλεια δεν εχω παει, και απο τις υπολοιπες Ελβετικες πολεις να σου πω την αληθεια δεν ενθουσιαστηκα. Απο Γερμανια θα σου προτεινα να πας Κομπλεντς(116km) και Φρανκφουρτη(191km) ειδικα αμα εχετε αυτοκινητο(;). Επισης μπορεις να πας Χαιδελβεργη(254km) που καποιοι λενε οτι ειναι η πιο ομορφη πολη της χωρας. Το Μααστριχτ που ανεφερα ειναι 106χμ ενω μετα εγω συστηνω Βελγιο, Βρυξελλες, Αμβερσα και Μπρυζ. H Κολωνια λογω της θεσης της εχει πολλες συνδεσεις με τρενο με την υπολοιπη Ευρωπη, κοιτα μηπως κλεισεις προσφορες με το ICE. Ριξε μια ματια εδω για εισιτηρια DB Bahn: bahn.de - Ihr Mobilittsportal fr Reisen, Bahn, Urlaub, Hotels, Stdtereisen und Mietwagen

Α λιγο πιο μακρια απο τις υπολοιπες Γερμανικες πολεις που ανεφερα ειναι το Αμβουργο, κατα την αποψη μου ισως η ομορφοτερη Γερμανικη πολη... Ειναι 427χμ αλλα μπορει να βρεις προσφορα με τρενο ή με αεροπλανο...
 

cris41

Member
Μηνύματα
12
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Στο λινκ που μου εστειλες ειμαι ολη μερα και βλεπω τιμες κλπ! Φρανκφουρτη μου εχουν πει οτι ειναι ωραια. Απλα μιας και θα ειμαι εκει εχω την ευκαιρια με το τρενο ή αεροπλανο να παω και καπου διπλα. Παρατηρω οτι μπορω να επιστρεψω και απο τις Βρυξελλες για Αθηνα καθως ειναι ιδια η τιμη τικετ απο Κολωνια-Αθηνα. Ωωω εκει κοντα ειναι αυτο το Μααστριχτ με τις υπογραφες(οφτοπικ :Ρ)

Αυτοκινητο δεν θα εχουμε. Μπορω να δω τι τιμες παιζει για ενοικιαση.
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Μα και Φρανκφουρτη μπορεις να πας με το τρενο, ο σταθμος ειναι μεσα στο κεντρο της πολης, σε παει σφαιρα, βγαινει και μονοημερο αν θες. Στουτγκαρδη μπορεις επισης να πας αλλα κατα την αποψη μου δεν λεει ιδιαιτερα πραγματα, εγω ετυχε για αλλο λογο και την ειδα. Κοιτα Φρανκφουρτη, Αμβουργο, Βρυξελλες κι ισως Αμστερνταμ αν σε φτανουν οι μερες....

Ουτως ή αλλως η Κολωνια δεν λεει και πολλα πραγματα και δεν χρειαζεται να αφιερωσεις μερες εκει...
 

cris41

Member
Μηνύματα
12
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Eιδα τωρα κατι πολυ ωραιο και σκεφτομαι. Φευγω απο αθηνα για κολωνια με 59€(με αποσκευες) με την GermanWings. Κανουμε εκει τις μονοημερες εκδρομες για 7 μερες που θα ειμαι και μετα περνουμε τρενο για Βρυξελλες καθομαστε 3 μερες και φευγω εγω μετα απο εκει για Αθηνα (109€) και ο κολλητος μου με τρενο επιστρεφει κολωνια. Με το τρενο υπαρχει προβλημα στις αποσκευες ομως;
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Eιδα τωρα κατι πολυ ωραιο και σκεφτομαι. Φευγω απο αθηνα για κολωνια με 59€(με αποσκευες) με την GermanWings. Κανουμε εκει τις μονοημερες εκδρομες για 7 μερες που θα ειμαι και μετα περνουμε τρενο για Βρυξελλες καθομαστε 3 μερες και φευγω εγω μετα απο εκει για Αθηνα (109€) και ο κολλητος μου με τρενο επιστρεφει κολωνια. Με το τρενο υπαρχει προβλημα στις αποσκευες ομως;
Να σου πω την αληθεια δν ειχα παρει αποσκευες στο τρενο, αλλα δεν νομιζω να υπαρχει κανενα προβλημα.

Μπορεις να δωσεις αλλη μια μερα με διανυκτερευση Βρυξελλες ωστε να πας απο εκει Αμβερσα και Μπρυζ... Να την χρησιμοποιεις σαν βαση δηλαδη. Μονοημερες εχει παρα πολλες εκει στη γυρω περιοχη, οπως ειπα Ντυσελντορφ, Φρανκφουρτη, Βοννη κλπ λενε για εκδρομη. Παντως κοιτα και την περιπτωση αυτοκινητου ειδικα για τις εκδρομες εντος Γερμανιας, μπορει να σε συμφερει απο το τρενο και θα χαρεις και τις ελευθερες Γερμανικες Autobahn
 

cris41

Member
Μηνύματα
12
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Διαβαζω οτι τα περισσοτερα αυτοκινητα σου εχουν ενα εξτρα οριο. Δηλαδη "imited to 200 KM per day . Additional kilometres charged at € 0.25 per kilometre.". Οποτε απο την αλλη ναι μεν μιλαμε για 24€ τη μερα και 2 ατομα +βενιζη +εξτρα χλμ δεν δειχνει να συμφερει.
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
cris41 said:
Διαβαζω οτι τα περισσοτερα αυτοκινητα σου εχουν ενα εξτρα οριο. Δηλαδη "imited to 200 KM per day . Additional kilometres charged at € 0.25 per kilometre.". Οποτε απο την αλλη ναι μεν μιλαμε για 24€ τη μερα και 2 ατομα +βενιζη +εξτρα χλμ δεν δειχνει να συμφερει.
Ολες οι εταιρίες έχουν το όριο των χιλιομέτρων; Στη Γερμανία νομίζω η Europcar έχει τις καλύτερες τιμές
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Εχω κανει ακριβως το ιδιο ταξιδι.
Σου προτεινω ασυζητητι να πας Αμστερνταμ ..ειναι γυρω στα 250 χιλ αποσταση.
Χαιδελβεργη με χιλια οπως επισης και κρουαζιερα στο Ρηνο με καραβακι ειναι μια πολυ καλη εκδρομη.
Δες και το Λουξεμβουργο ..για Βελγιο υπαρχει επισης δυνατοτητα κ σου τα ειπαν οι παραπανω.Αν θες να ξεφυγεις απο την εννοια της μονοημερης και να διαθεσις κ 1-2 διανυκτερευσεις ..εγω θα σου προτεινω να κατεβεις προς Αλσατια ..υπεροχα τοπια κ χωριουδακια.
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Καλη ιδεα για Αλσατια, μπορει να παει Στρασβουργο, οσο πιο κολλητα στη Γερμανια γινεται, εχει προαστια στη Γερμανια... Και ειναι πολυ ομορφη πολη
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.787
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom