Γερμανία Γερμανια και.....

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Σαφεστατα ..δεν ειναι απλα ομορφα εκει..ειναι καημος ...για ψαχτε το ..θα ειναι κ ωραια τον Απριλη

Επισης μιας και το ξεχειλωσαμε που το ξεχειλωσαμε με τη Γερμανια ..ας δει ο ανθρωπος και τη Βαυαρια ...να τρεχει στα" εξωτερικα " κ να μη δει τις ομορφιες της Γερμανιας?
Ειναι κανενα 5ρι ωρες το Μοναχο μου φαινεται απο Κολωνια ..με διανυκτερευση εννοειται .
 

cris41

Member
Μηνύματα
12
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Ωραια! Θα δω και Στρασβουργο που μου λετε.
Οσο για το αμαξι η Εuropcar δε χρεωνει χλμ εχει απεριοριστα.
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Επισης μιας και το ξεχειλωσαμε που το ξεχειλωσαμε με τη Γερμανια ..ας δει ο ανθρωπος και τη Βαυαρια ...να τρεχει στα" εξωτερικα " κ να μη δει τις ομορφιες της Γερμανιας?
Ειναι κανενα 5ρι ωρες το Μοναχο μου φαινεται απο Κολωνια ..με διανυκτερευση εννοειται .
Θεωρω πως αυτο δεν ειναι καλη ιδεα γιατι πολυ απλα μπορει να βρει μια Lufthansa για Μοναχο με 120€ μετ'επιστροφης, να νοικιασει ενα αμαξακι εκει και να γυρισει την Βαυαρια... Ουτως ή αλλως θελει μερες η Βαυαρια για να δεις την επαρχια της και τα καστρα. Το Μοναχο δεν λεει και πολλα πραγματα για να κανει 5 ωρες ταξιδι απο την Κολωνια που ειναι η βαση του.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Ναι συμφωνω μαζι σου εξου κ η διανυκτερευση ή και 2 νυχτες,οι οποιες θα του δωσουν τη δυνατοτητα να κινηθει κ στα περιξ.Εξαλλου ειναι πολλες οι μερες που παει Γερμανια κ μπορει να τα συμπεριλαβει.
Οποτε για να συνοψισω εγω θα του προτεινα να συμπεριλαβει οπωσδηποτε στο 15νθημερο : κρουαζιερα στο Ρηνο-Αμστερνταμ(αυτο γινεται κ μια ημερησια) -Στρασβουργο,Αλσατια και Μοναχο,Βαυαρια.
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Να μας πει ομως και τι προτιμαει γιατι εγω πχ βρηκα την εκδρομη μου στη Βαυαρικη επαρχια αρκετα βαρετη και προτιμω να πηγαινω σε μεγαλες πολεις, το ιδιο ισχυει και για την επαρχια στην Αλσατια

Αν προτιμαει επαρχια και πιο παραδοσιακο στυλ, η Βαυαρια ειναι στο στοιχειο του. Κατα την αποψη μου για μια καλη γευση θες 5 διανυκτερευσεις, 1 μερα Μοναχο, 1 μερα καστρα, 1 μερα Νυρεμβεργη και 2 μερες επαρχια. Αν παλι προτιμαει μεγαλουπολη καλυτερα να ανηφορισει προς Αμβουργο(btw πολυ πιο ωραια πολη απο το Μοναχο)

Εχοντας παει σχεδον σε ολους τους προορισμους που σου προτεινω η αποψη μου ειναι
Ντυσελντορφ
Φρανκφουρτη
Βρυξελλες
Αμστερνταμ
Αμβουργο
Στρασβουργο
Χαιδελβεργη
Μπρυζ
Αμβερσα
κι αμα φτασεις κοντα στη Χαγη αξιζει και το Ντελφτ.

Εδω ειμαστε για οτι αποριες. Μερες και λεφτα να ξοδευεις να εχεις κι απο εκδρομες αλλο τιποτα
 

cris41

Member
Μηνύματα
12
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Το στυλ που προτιμω ειναι πολης. Καταστηματα, μαγαζια και ψωνια. Βεβαια θα δω και την αλλην πλευρα! Θα τσεκαρω το βραδυ που θα ειμαι πισω σπιτι τους προορισμους που μου εγραψες και θα δω πως πανε με μεταφορικα κλπ..!
 

IKINIMOD

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Εγώ πάντως θα πρότεινα σίγουρα Ολλανδία. Αν δεν έχεις ταξιδέψει στην περιοχή νομίζω ότι πρέπει να δώσεις προτεραιότητα σε Άμστερνταμ και Ούτρέχτη που είναι επίσης πάρα πολύ όμορφη πόλη. Η Φρανκφούρτη δεν έχει τίποτα το ιδιαίτερο για έναν τουρίστα και το Βέλγιο δεν θα σου προσφέρει κάτι καλύτερο από την Ολλανδία. Οι πιο όμορφες πόλεις του, θυμίζουν πολύ τις Ολλανδικές χωρίς να έχουν τίποτα να ζηλέψουν από αυτές. Οι Βρυξέλλες νομίζω πως είναι αρκετά βαρετή πόλη, δεν χάνεις και τίποτα...Φυσικά δεν είναι ο πιο κοντινός προορισμός το Άμστερνταμ αλλά αξίζει τον κόπο.
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Θα διαφωνήσω. Οι Βρυξέλλες και η Μπρυζ είναι πολυ όμορφες πόλεις που απλώς τις υποτιμάμε επειδή είναι στο Βέλγιο. Αν ήταν στην Ολλανδία θα τους θεωρούσαμε πρώτους προορισμούς.

Ουτρεχτη έχω πάω πολυ λίγες ώρες αλλά μου άρεσε, δν θα την θεωρούσα και τοπ προορισμό βέβαια. Το Ντελφτ είναι πιο ωραίο κατα την άποψη μου. Και το Αρνεμ που είχα παει μου άρεσε.

Χάγη μην πας, δεν έχει τίποτα εκτός αν θες να φωτογραφισεις τα ανάκτορα τους που και αυτά δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο.

Το Αμστερνταμ είναι πολύ όμορφη πόλη, χάνει κατα την άποψη μου λόγω του κόσμου του. Αξίζει να το δεις αλλά και να μην ξαναπαω δεν με πειράζει. Αν είσαι λάτρης των μουσείων και δη της ζωγραφικής κυνήγα το να πας Αμστερνταμ

Απλά μην παρασυρθεις απο το εξωτερικό και δεν δεις την Γερμανία ;)
 

cris41

Member
Μηνύματα
12
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Καθυστερησα να απαντησω λιγο γιατι ετρεχα!

Λοιπον μαρεσε αρκετα το Στρασβουργο που γκουγκλαρα!

Σε μια συζητηση παντως κλεινουμε για Βρυξελλες και Ολλανδια! Εκτος απο τον γυρω γερμανιας που θα γινει!
 

fileas81

Member
Μηνύματα
43
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Μάλτα
Ταξίδι-Όνειρο
Αμπου Σιμπελ
Και μια βόλτα στο Λουξεμβούργο πάντως δεν είναι κακή!Μικρό αλλά κουκλίστικο!
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Μμ, πολυ μετριο μου φανηκε το Λουξεμβουργο, ουτε εντυπωσιαστηκα απο την ομορφια του και δεν μ αρεσε καθολου η απιστευτη ερημια που υπαρχει οταν κλεινουν οι τραπεζες. Ωραιο να το δεις, αλλα πρωτα καλυτερα ας παει Βελγιο κι Ολλανδια, εχουν πολυ περισσοτερα να του προσφερουν
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Καθυστερησα να απαντησω λιγο γιατι ετρεχα!

Λοιπον μαρεσε αρκετα το Στρασβουργο που γκουγκλαρα!

Σε μια συζητηση παντως κλεινουμε για Βρυξελλες και Ολλανδια! Εκτος απο τον γυρω γερμανιας που θα γινει!
Θα επιμεινω και θα σου πω να αφιερωσεις μια μερα Μπρυζ, απο τις πιο ομορφες πολεις της Ευρωπης, κριμα να σαι τοσο κοντα και να μην πας...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.760
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom