Γεωργία Γεωργία, κατάσταση δρόμων (Batumi σε Alkhalaki)

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
1. Για το Κουταίσι-Μπατούμι ελεγα. εχω δει τις φωτογραφιες τις πολης Μπατούμι στo google και μου φανηκε εντυπωσιακη.Εσυ δλδ λες δεν αξιζει καθολου το Μπατουμι ?
2. Ενοω για εστιατορια, μπαρακια, καταστηματα κλπ (επειδη ειναι παραλιακα μηπως λεω ειναι εντελος καλοκαιρινος προορισμος.)
3. γενικα επειδη εχω βρει πολυ φθηνα αεροπορικα απο Κυπρο που ειμαι γιαυτο το σκεφτομαι και επειδη μου αρεσουν τα road trips ειπα να παρω αμαξι (εχω κανει παρα πολλα σε ευρωπη)
4. Οι πτησεις ειναι Τριτη με Σαββατο.
1.Δε ξέρω είναι όμορφη πόλη αλλά μέχρι εκεί. Πραγματικά δεν πιστεύω ότι αξίζει γιατί έχει πολύ καλύτερα μέρη η Γεωργία.
2. Εμείς είχαμε πάει Σάββατο και κατα τις 2 έκλειναν τα απειροελάχιστα μέρη που υπήρχαν για να βγείς το βράδυ. Είχαμε πάει πρωταπριλιά.
Νομίζω ότι οι πληροφορίες του μέλους tupacgr13 θα σου φανούν χρησιμότατες. Επίσης ωραία είναι τα ρόουνττριπς αλλά δε ξέρω πρέπει να σαι γερός παίχτης στην εν λόγω χώρα.

Με τραινο εχει ταξιδεψει κανεις Γεωργια;
Εγώ από Tbilisi για Zugdidi.
 

sofoulic

Member
Μηνύματα
47
Likes
0
Εγώ είχα μείνει καμιά εβδομάδα στο Κουταϊσι και έκανα εκδρομές στα γύρω μέρη - Οκάτσε, Μαρτβίλι, Σατάπλια -. Το Κουταίσι είναι για μια μέρα. Δεν έχει τίποτα ιδιαίτερο να δεις και να κάνεις εκεί. Οι δρόμοι στο Κουταϊσι και πέριξ είναι άσχημοι. Έχει δρόμους που περνάς ανάμεσα σε πρόβατα, αγελάδες και τα συναφή. Ακούς κορνάρισμα κάθε 15 δευτερόλεπτα στην πόλη.

Από εκεί και πέρα σίγουρα πρέπει να πας στο φαράγγι Οκάτσε. Έχει ένα τρέιλ που το κάνεις πάνω σε σιδερένια γέφυρα πάνω σε γκρεμό που είναι καταπληκτικό. Επίσης Σατάπλια και σπηλιές του Προμηθέα αξίζει τον κόπο να πας είναι όμορφα και εκεί. Το Μαρτβίλι μου άρεσε πολύ επίσης. Κοντά στο Κουταϊσι είναι και τα μοναστήρια του Bagrati και Gelati που είναι στην λίστα της Unesco. Ένα ωραίο μοναστήρι ήταν το Motsameta. Αν έχεις για έδρα το Κουταϊσι μπορείς να αφιερώσεις 2 μέρες και να πας στα χωριά Σβανέτι βόρεια. Οι ντόπιοι θεωρούν ότι είναι από τα πιο όμορφα μέρη που μπορείς να πας παγκοσμίως. Δεν πρόλαβα να πάω δυστυχώς γιατί μέχρι να βρω τον μπούσουλα μου στη Γεωργία με πήρε κανά 2 μέρες.

Νυχτερινή ζωή στο Κουταϊσι δεν υπάρχει. Έχουν καλό φαϊ αν και είναι λίγο βαρύ για τα δικά μας δεδομένα ενώ και τα κρασιά τους είναι καταπληκτικά. Έχουν και μια πολύ ωραία βότκα από μέλι. Πολύ ευχάριστη στην κατανάλωση. Επίσης το Κουταϊσι είναι το πιο φθηνό μέρος που έχω ταξιδέψει. Η βενζίνη στη Γεωργία είναι αρκετά φθηνή. Όταν είχα πάει είχε 0.6 ευρώ το λίτρο. Εγώ είχα νοικιάσει οδηγό + αμάξι + ξεναγό. Γύρω στα 20 με 25 ευρώ την μέρα μου έπαιρναν και τα τρία μαζί. Ο ξεναγός εννοείται ότι δεν μιλούσε καθόλου αγγλικά. Θύμιζε πορτιέρη σε νυχτερινό μαγαζί. Ζεστός λαός μου είχαν φανεί. Παρόλο που ήταν πολύ φτωχοί θυμάμαι σε μερικά μαγαζιά που τους είπα ότι είμαι Έλληνας δεν με άφηναν να πληρώσω με τίποτα. Αναγκάστηκα και έκρυβα χαρτονομίσματα κάτω από τα πιάτα.

Ήταν από τα καλύτερα ταξίδια που έχω κάνει. Το έχω στην λίστα για να ξαναπάω αλλά με καλύτερη μελέτη αυτή τη φορά. Θα ήθελα να αφιερώσω 20-25 μέρες στη Γεωργία. Το παραπάνω κείμενο είναι γεμάτο προσωπικές παρατηρήσεις και η γνώμη μου είναι πάντα υποκειμενική. Προς αποφυγή παρεξηγήσεων.
εξαιρετικα ενδιαφερον ολα αλλα θα τα μελετησω και θα επανέλθω με νεες αποριες. ευχαριστω παρα πολυ.
1. Μπατουμι εχεις παει ? επειδη δεν μου σχολιασες κατι.
2. επεισης γνωριζεις αν θα ειναι ολα αυτα τα βουνα προσβασιμα τον Μαρτιο απο χιονια κλπ ?
 

tupacgr13

Member
Μηνύματα
283
Likes
597
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο!
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
εξαιρετικα ενδιαφερον ολα αλλα θα τα μελετησω και θα επανέλθω με νεες αποριες. ευχαριστω παρα πολυ.
1. Μπατουμι εχεις παει ? επειδη δεν μου σχολιασες κατι.
2. επεισης γνωριζεις αν θα ειναι ολα αυτα τα βουνα προσβασιμα τον Μαρτιο απο χιονια κλπ ?

Στο Μπατούμι δεν έχω πάει δυστυχώς. Άλλοι ταξιδευτές που συνάντησα στη Γεωργία μου είπαν ότι είναι πολύ ακριβότερο από το Κουταϊσι και ότι υπάρχει πλέον μια τουριστική νότα εκεί. Αλλά δεν γνωρίζω περισσότερα δυστυχώς. Εγώ είχα πάει σε όλα αυτά τα μέρη τέλη Οκτωβρίου και οι ντόπιοι μου είχαν πει ότι ανοίγουν Μάρτιο όλα οπότε λογικά θα είναι ανοιχτά. Εξαρτάται και από τον καιρό βεβαίως αλλά νομίζω η φετινή χρονιά ευνοεί. Σχετικά με το Κουταϊσι μπορώ να σε βοηθήσω αρκετά και επίσης είχα συλλέξει και αρκετές πληροφορίες για τα χωριά Σβανέτι. Στο ίντερνετ φαίνονται όντως πολύ όμορφα οπότε θα σου πρότεινα να ρίξεις και μια ματιά και προς τα εκεί.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Επίσης δε θα πρότεινα να νοικιάσεις αμάξι αλλά να χρησιμοποιήσεις τα λεωφορειάκια τους (μαρσρούτκι) γιατί αφενός οι τιμές είναι χαμηλές και αφετέρου η οδήγησή τους είναι κομμάτι επικίνδυνη για τα δεδομένα μας.
Και εγώ δεν θα σου πρότεινα την ενοικίαση αυτοκινήτου. Ήμουν πριν δύο βδομάδες και ακόμη και στις μαρσρουτκες έκανα αρκετές φορές τον σταυρό μου. Οι δρόμοι είναι κακοί και τους οδηγούς δεν ξέρω πως να τους χαρακτηρίσω. Ακόμη και προσπέραση σε αυτοκινητα που έκαναν προσπεραση επιχειρούσαν οι αθεοφοβοι σε κάτι δρόμους σαν τις παλιές εθνικές μας.
Θέλω απλά να προσυπογράψω τα παραπάνω!! Έχω κινηθεί μόνο από Τιφλίδα προς Ερεβάν κι αντίστροφα με μαρσρούτκα και δεν έχω τρομάξει πιο πολύ σε δρόμο στη ζωή μου. Έκαναν όντως τριπλές προσπεράσεις και είχαμε μπει μέχρι και σε χωράφι δίπλα από τον δρόμο μια φορά! Και τα αμάξια στο αντίθετο ρεύμα ήταν πάρα πολύ κοντά αλλά δεν τους ένοιαζε καθόλου! Στις στροφές/κατηφόρες στο βουνό έτρεχαν με 1000. Δε θα νοίκιαζα ποτέ αμάξι εκεί πέρα:shock:
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Θέλω απλά να προσυπογράψω τα παραπάνω!! Έχω κινηθεί μόνο από Τιφλίδα προς Ερεβάν κι αντίστροφα με μαρσρούτκα και δεν έχω τρομάξει πιο πολύ σε δρόμο στη ζωή μου. Έκαναν όντως τριπλές προσπεράσεις και είχαμε μπει μέχρι και σε χωράφι δίπλα από τον δρόμο μια φορά! Και τα αμάξια στο αντίθετο ρεύμα ήταν πάρα πολύ κοντά αλλά δεν τους ένοιαζε καθόλου! Στις στροφές/κατηφόρες στο βουνό έτρεχαν με 1000. Δε θα νοίκιαζα ποτέ αμάξι εκεί πέρα:shock:
Εγω παντως που ημουν στην ιδια Marshrutka με την Earth Citizen περασα υπεροχα, μην την ακουτε, ο οδηγος μας ηταν πολυ ηρεμος, ουτε μια μπυρα δεν ηπιε μαζι μας :haha::haha::haha:
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.955
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Τρία ταξίδια στον Καύκασο με αυτοκίνητο, ποτέ δεν αντιλήφθηκα το παραμικρό πρόβλημα σε σχέση με την οδήγησή τους. Οδηγούν καλά, και η τροχαία ειδικά στη Γεωργία τσεκουρώνει άσχημα τους παραβάτες.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Εγω παντως που ημουν στην ιδια Marshrutka με την Earth Citizen περασα υπεροχα, μην την ακουτε, ο οδηγος μας ηταν πολυ ηρεμος, ουτε μια μπυρα δεν ηπιε μαζι μας :haha::haha::haha:
Ε τότε θα είχες πιει εσύ πολλές μπυρίτσες, γι' αυτό:bleh::bleh::bleh:
Έχουν περάσει 5+ χρόνια από τότε, ίσως τα πράγματα να έχουν αλλάξει πλέον (ελπίζω!).
 

dpapatsimpas

Member
Μηνύματα
134
Likes
199
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Ιραν
1.Δε ξέρω είναι όμορφη πόλη αλλά μέχρι εκεί. Πραγματικά δεν πιστεύω ότι αξίζει γιατί έχει πολύ καλύτερα μέρη η Γεωργία.
2. Εμείς είχαμε πάει Σάββατο και κατα τις 2 έκλειναν τα απειροελάχιστα μέρη που υπήρχαν για να βγείς το βράδυ. Είχαμε πάει πρωταπριλιά.
Νομίζω ότι οι πληροφορίες του μέλους tupacgr13 θα σου φανούν χρησιμότατες. Επίσης ωραία είναι τα ρόουνττριπς αλλά δε ξέρω πρέπει να σαι γερός παίχτης στην εν λόγω χώρα.


Εγώ από Tbilisi για Zugdidi.
Εχω κανει απειρα οδικα ταξιδια στα βαλκανια,αλλα αυτο που εζησα στη Γεωργια οσον αφορα την οδηγικη συμπεριφορα τους πιστευω οτι δε θα το ξαναζησω.Ομορφη χωρα,η Τιφλιδα ειναι πανεμορφη αλλα δε θα σε συμβουλευα να νοικιασεις αυτοκινητο
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Τρία ταξίδια στον Καύκασο με αυτοκίνητο, ποτέ δεν αντιλήφθηκα το παραμικρό πρόβλημα σε σχέση με την οδήγησή τους. Οδηγούν καλά, και η τροχαία ειδικά στη Γεωργία τσεκουρώνει άσχημα τους παραβάτες.
Μπορώ να πω ότι στον Καύκασο οδηγούσαν, σε καμία περίπτωση καλά, καλύτερα όμως από άλλες περιοχές. Η κατάσταση των δρόμων, ωστόσο, ήταν επιεικώς άθλια και αυτό ισοφάριζε την επικίνδυνη οδήγηση. Μιλάμε για αυτοσχέδιες "σήραγγες"-τρύπες απλά στο βουνό - οι οποίες έσταζαν από πάνω νερό και άλλα τέτοια όμορφα.
 
Last edited:

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Τρία ταξίδια στον Καύκασο με αυτοκίνητο, ποτέ δεν αντιλήφθηκα το παραμικρό πρόβλημα σε σχέση με την οδήγησή τους. Οδηγούν καλά, και η τροχαία ειδικά στη Γεωργία τσεκουρώνει άσχημα τους παραβάτες.
Γράψε όμως ότι εσύ δεν οδηγείς, ήσουν σε αυτοκίνητο με πολύ καλό οδηγό που δεν κάνει "ταρζανιές" και οπωσδήποτε η αίσθησή σου - αναγκαστικά - για το πώς οδηγούν οι άλλοι είναι διαφορετική από κάποιον που οδηγεί. Την ίδια γνώμη με σένα είχε και ο οδηγός του αυτοκινήτου σας;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.955
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Γράψε όμως ότι εσύ δεν οδηγείς, ήσουν σε αυτοκίνητο με πολύ καλό οδηγό που δεν κάνει "ταρζανιές" και οπωσδήποτε η αίσθησή σου - αναγκαστικά - για το πώς οδηγούν οι άλλοι είναι διαφορετική από κάποιον που οδηγεί. Την ίδια γνώμη με σένα είχε και ο οδηγός του αυτοκινήτου σας;
Παρακαλούνται επομένως οι @Samion, @kalspiros και @travelogatos να απαντήσουν.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom