Γεωργία Γεωργία (საქართველო - Sakartvelo): 6/2018, 12 γεμάτες μέρες …

malysa

Member
Μηνύματα
1.046
Likes
1.825
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ονειρεμένο Ταξίδι
3η βραχονησίδα αριστερά

Πρόγραμμα ταξιδιού

Ξεκινώντας, να ευχαριστήσω αρχικά, ΑΠΟ ΚΑΡΔΙΑΣ τον @tupacgr13 , χάριν στον οποίο αποφάσισα το ταξίδι αυτό, έχοντας έτσι την ευκαιρία να δω τις κορφές και πλαγιές του μεγαλοπρεπή Καύκασου (σύμφωνα με την ελληνική μυθολογία αποτελούσε έναν από τους πυλώνες που στήριζαν τον κόσμο), που ούτε καν ήταν ποτέ στα υπόψην….
Και όλως περιέργως, το αρχικό κλικ ήταν με το Okatse canyon.

Επιπλέον να ευχαριστήσω τους @isabelle (αχ εσύ φταις για το απωθημένο μου με το Tusheti..), @taver, @kalspiros, @mysteredgar, για τις πληροφορίες τους μέσω πμ ή μέσω των θεμάτων –ιστοριών τους!

Και τέλος την φίλη και συμφορουμίτισσα @kalove για τη συχνή επικοινωνία που είχαμε, σχετικώς.

To ταξίδι πραγματοποιήθηκε τελικά μόνο από εμένα:
9/6 - 21/6/18, με πτήση προς Τιφλίδα και επιστροφή από Kutaisi.

Οπότε οι πληροφορίες και τα tips που αναφέρονται, βασίζονται κατά κανόνα σε solo travelers, χωρίς την ενοικίαση αυτοκινήτου ή και οδηγού για διαδρομές… αναγκαστικά έκανα χρήση πρακτορείων για τα τουρς, καθώς ήθελα να αποφύγω τις marshrutkas (βανάκια) που αποτελούν τον φθηνότερο μεν τρόπο μετακίνησης αλλά και τον λιγότερο άνετο δε....

To πρόγραμμα υλοποιήθηκε ως εξής:

- ΤΥΦΛΙΔΑ 6ν. (Σα-Πε) με ημερήσιες εκδρομές :
  • Mtskheta-Gori-Uplistsikhe
  • Ananuri – Kazbegi- Trinity Church in Gergeti
  • Monastery of St. Nino στο Bodbe- Sighnaghi- Tsinandali (περιοχή Kakheti)
  • κοντά στην Τιφλίδα (Giorgi Chitaia Open Air Museum of Ethnography & The Chronicles of Georgia)
- KUTAISI 1 ν. (Πα) από Τιφλίδα με τρένο
- MESTIA 1ν (Σα)
από Kutaisi με βανάκι πρακτορείου για Zugdidi με ξενάγηση στο Dadiani palace, στάση στο Enguri water reservoir, περιήγηση & drop off στη Mestia.​
- Την επομένη, εκδρομή (από Mestia) με marshrutkas στο USHGULI και κατόπιν επιστροφή αργά το βράδυ στο Kutaisi

- ΚUTAISI 4ν, (Κυ – Τε) 3 γεμάτες μέρες (την 4η νύχτα, αναχώρηση 4.00πμ για το αεροδρόμιο).
με ημερήσιες εκδρομές
  • Σπήλαια και φαράγγια (Prometheus Cave , Okatse Canyon , Martvili Canyon)
  • BORJOMI-Rabat-Vardzia (αξίζει ως εκδρομή, επιστρέφεις αργά το βράδυ)
  • Bagrati cathedral , Μοναστήρια Motsameta & Gelati Monasteri & τέλος Kutaisi State Historical Museum

Αξιολόγηση ή και επαναπροσδιορισμός του προγράμματος (μετά το ταξίδι) :
  • Πρωινό τρένο Tbilisi –Kutaisi :
    • πολύωρη διαδρομή (5 ωρών, για απόσταση ~ 220χλμ !!)
    • το τρένο πήγαινε πολύ σιγά, με 9 ενδιάμεσες στάσεις (!!) , χωρίς a/c
    • TIP:
    • Πριν από το Kutaisi, κάνει μία στάση 30-45 λεπτών στον σταθμό Rioni, μόλις 7χλμ πριν από τον σταθμό του Kutaisi. Κατεβείτε σε αυτή τη στάση για να μην περιμένετε … και από εκεί, μπορεί να σας παραλάβουν από το κατάλυμά σας με μόλις 5-7 lari.
  • ΔΕΝ χρειαζόταν η ενδιάμεση διανυκτέρευση (από Τιφλίδα) στο Kutaisi, πριν από την Mestia.
Επιλογή που επηρεάστηκε από τις απόψεις που είχα διαβάσει στο διαδίκτυο περί άσχημου δρόμου και τρελλών οδηγών και το θέμα που έχω με ζαλάδα και ναυτία, όταν δεν οδηγώ σε δρόμους με στροφές.
Τελικά οι φόβοι μου ήταν χαζοί ….ο δρόμος Zugdidi- Mestia είναι μία χαρά (έχει φτιαχτεί καινούργιος), οι στροφές δεν είναι φοβερές… απλά σε πολλά σημεία θα συναντήσεις λακούβες ή να έχει ψιλοχαλάσει από τις βροχές των προηγούμενων ημερών, αλλά όλα καλά τελικά!!​
  • Θα έμενα επιπλέον μία βραδιά στη Mestia και σίγουρα μία βραδιά στο Ushguli (αφαιρώντας τες από την Τυφλίδα και το Kutaisi).
Τη χώρα τη λάτρεψα!....
Για τη φύση της, για τα χωριά της, για το φαγητό και τα κρασιά της και για το συναίσθημα που μου άφηνε κάθε βράδυ… ίσως ήταν ακριβώς αυτό που χρειαζόμουν εκείνη την εποχή …Χωρίς απρόοπτες άσχημες εξελίξεις……

… Αχ Δυτική Γεωργία …είσαι κούκλα !!! ….και τι κρίμα που δεν κατάφερα να πάω Tusheti…


Κeep walking and travelling λοιπόν!!!


upload_2018-7-21_19-57-9.png



DSC_1249.JPG





 
Last edited:

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Υπέροχα
Ευχαριστούμε πολύ
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.046
Likes
1.825
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ονειρεμένο Ταξίδι
3η βραχονησίδα αριστερά
Γενικές χρήσιμες πληροφορίες


ΚΑΙΡΟΣ

είναι άστατος, με πιθανότητα βροχής… την συνάντησα πολλές φορές … για αυτό το αδιάβροχο οπωσδήποτε μαζί σας (ειδικά εάν μετακινηθείτε εκτός Τιφλίδας)..

ΣΥΝΑΛΛΑΓΜΑ –ΠΙΣΤΩΤΙΚΕΣ ΚΑΡΤΕΣ
  • Δύσκολα θα βρείτε στην Αθήνα-Ομόνοια. Κατάφερα και βρήκα συνάλλαγμα (~ 400lari) στα ανταλλακτήρια ΝΙΚΙΑΣ (Αγ. Κων/νου 6, Ομόνοια), με την καλύτερη ισοτιμία (3 lari=1 ευρώ) ακόμη και από εκεί. Απλά τηλεφωνήστε τους πρώτα, για να μην πάτε αδίκως…(2-3 φορές προσπάθησα και ήταν οι μόνοι που είχαν …καθώς έχουν γραφείο & στο αεροδρόμιο…)
  • Θα βρείτε καλύτερες ισοτιμίες στην Τιφλίδα απ΄ότι στο Kutaisi (Τιφλίδα 2.8lari = 1ευρώ, ενώ Kutaisi 2.60lari = 1 ευρώ)
  • Χρήση πιστωτικών καρτών έκανα μόνο στο ξενοδοχείο της Τιφλίδας, στο οποίο είχα και επιβάρυνση 2%

SIM CARD

Μην ξεχαστείτε και χρησιμοποιήσετε τη δική σας sim γιατί θα καταχρεωθείτε!!
Αγοράστε μία τοπική sim. Από τις εταιρίες με το καλύτερο δίκτυο, θεωρούνται η Magti & Geocell.
Ξημερώματα εάν φθάσετε στο αεροδρόμιο της Τυφλίδας, θα βρείτε ανοικτό σίγουρα το γραφείο της πρώτης (βγαίνοντας στο δεξιό σας χέρι), ακόμη και στις 4.30πμ

AΓΟΡΑ SIM (για τουρίστες) : 30lari (~12ευρώ) με απεριόριστα τηλεφωνήματα-sms εντός χώρας, 30 λεπτά για διεθνείς κλήσεις και 2GB internet.
Προσωπικά με έσωσε για την όλη επικοινωνία μου με τους ντόπιους.

Εάν έχετε κινητό με 2 sim κάρτες, θυμηθείτε να δώσετε προτεραιότητα στην καινούργια sim…

ΕΣΩΤΕΡΙΚΕΣ (οικονομικές) ΠΤΗΣΕΙΣ

Η Vanilla Sky που παίζει για πτήσεις προς Δυτική Γεωργία (Mestia, Kutaisi, Batumi), αποτελεί μεγάλο ρίσκο στην πραγματοποίηση της πτήσηs (λόγω καιρού...)
Οι τιμές είναι ιδιαίτερα ελκυστικές, αλλά θα σας έλεγα να το σκεφθείτε δις… Γιατί καθώς κατεβαίνουν τα σύννεφα χαμηλά, είναι αδύνατον να πετάξει προς Καύκασο ….

Η επικοινωνία για ακύρωση των 2 εισιτηρίων –διαδρομών που είχα εκδόσει (Tbilisi – Mestia -Μέστια & Mestia –Kutaisi) που αποφάσισα να κάνω πριν φύγω για το ταξίδι, ήταν άψογη. Τα χρήματα επέστρεψαν στην πιστωτική μου κάρτα σε 2 βδομάδες…
..γενικά στην επικοινωνία μέσω e-mails ήταν άμεση η ανταπόκριση τους… παρότι έχουν τις χειρότερες κριτικές στο fb τους…

τώρα για τις πτήσεις …it’s up to you babies…και σαφώς, καιρού επιτρέποντος..

αν το αποφασίσετε, μην ξεχάσετε να διαβάσετε τους ΟΡΟΥΣ και οπωσδήποτε να έχετε και Plan-B
http://new.vanillasky.ge/ & https://www.facebook.com/Vanillasky.ge/

ΑΣΦΑΛΕΙΑ

Δεν μου δημιουργήθηκε ουδέποτε το αίσθημα της ανασφάλειας ή φόβου, ακόμη και τις βραδινές ώρες που περπατούσα μόνη μου στην Τιφλίδα… απλά απέφευγα τα ιδιαίτερα σκοτεινά και μοναχικά στενά, καλού κακού άλλαζα πλευρά δρόμου σε μοναχικούς δρόμους πχ στο Kutaisi όταν πλησίαζαν αντρικές παρέες (ακόμη και απογευματινές ώρες)… ότι πρέπει να κάνουμε παντού δηλαδή….

{ακόμη θυμάμαι και γελώ με την απάντηση του φίλου μου του Χάρη, στο Viber, όταν του είπα, ότι ταξιδεύω για Kutaisi, την πόλη που στα χρόνια της Σοβ. Ένωσης αποτελούσε την έδρα της μαφίας… «είσαι τρελή!! …άντε και με έναν καλό γαμπρό..» ήταν η απάντησή του….}​

ΟΔΗΓΗΣΗ

Η αίσθησή μου είναι ότι στις περιοχές της Τιφλίδας και ανατολικά (kakheti region) είναι πιο προσεκτικοί.

Βρέθηκα και με καλούς (άριστους) οδηγούς αλλά και με κακούς …
… αδελφάκι ο ένας ήταν πολύ κακός –επικίνδυνος οδηγός!!.. Στη Δυτική Γεωργία (Kutaisi) , στο tour Borjomi – Rabat-Vardzia, χρειάστηκε να κάνω αρκετές φορές τον σταυρό μου και να σκυλομετανιώσω που δεν είχα γράψει τη διαθήκη μoυ ...
'Eτρεχε, έκανε προσπεράσεις σε τυφλές κατηφορικές στροφές, με καταρρακτώδη βροχή και με αγελάδες να στέκονται καταμεσίς του δρόμου....με βανάκι δεξιοτίμονο, σε δρόμο κατεύθυνσης όπως εδώ, να προσπαθεί να προσπεράσει φορτηγό με μία λωρίδα δρόμου ανά κατεύθυνση και η βροχή να σε κάνει να μην μπορείς να δεις στα 5 μέτρα! ….

Θα δεις να κυκλοφορούν σύγχρονα πλέον αυτοκίνητα, πάρα πολλές φορές πολυτελείας… και κάπου κάπου θα δεις κάποια σοβιετικού τύπου (30ετίας και βάλε) να οδηγούνται από τους ηλικιωμένους πλέον γεωργιανούς στην επαρχία.

Πολλά απ΄αυτά θα είναι δεξιοτίμονα, καθώς αυτά (όπως μου εξήγησαν) είναι φθηνότερα, μιας και έχουν μικρότερη φορολόγηση κατά την εισαγωγή τους (αν δεν με γελά το αλτσχάιμερ μου…)


ΔΙΑΜΟΝΗ- ΦΑΓΗΤΟ-ΠΟΤΟ

  • Με βασικό μισθό μόλις στα 300lari (110 ευρώ), θα εξηγήσεις γιατί έχουν έλθει πολλοί εδώ και δουλεύουν…
  • Χώρα φθηνή λοιπόν, εξαιρώντας τη διαμονή στην Τιφλίδα που σχετικά ανεβάζει το budget (αν θέλεις κεντρικό κατάλυμα με δικό σου μπάνιο).
  • Στα λοιπά μέρη, δυτικά της χώρας που έμεινα (Mestia, Kutaisi), η βραδιά κόστισε 15 μόλις ευρώ το δωμάτιο με δικό του μπάνιο (χρήση 2κλινου).
  • Το φαγητό εξαιρετικό και το ίδιο φθηνό!
  • Θα γευματίσεις με 6-10 ευρώ (χορταστικό γεύμα με το ποτό σου), θα πιείς καφέ στα 3-7 lari (διπλό espresso) εξαιρουμένων των πολύ κυριλέ εστιατορίων ή καφέ, τυροπιτούλες ή «τυροπιτάρες γεμιστές» (khachapuri, Chvishtari, Fetvraal ) από 60 λεπτά του ευρώ, θεϊκό (ζεστό) ψωμί τύπου λαγάνα (στο μέγεθος) στα 30 λεπτά του ευρώ. Το κυρίως πιάτο από 10lari.
  • ΠΡΟΣΟΧΗ! Στις τιμές του καταλόγου, θα προσθέτετε πάντα 15% φόρο
  • Ειδικά στην Δυτική Γεωργία, θα σου κάνει εντύπωση το φθηνό κόστος στη διαμονή και στη διατροφή!!
  • Το γλυκό λουκάνικο με ξηρούς καρπούς Churchkhela, δεν με εντυπωσίασε.
  • Eφαγα και μου άρεσαν :
Ojakhuri (κρέας με πατάτες, πιπεριές κόκκινες και μυρωδικά),
Soko Kecze (γεμιστά μανιτάρια),
Khinkali (γεμιστά πουγκιά συνήθως με κρέας… τα καλύτερα τα έφαγα στον τόπο παραγωγής τους μετά το Ananuri πηγαίνοντας προς Kazbegi),
Badrijai Nigvzit (τυλιχτές μελιτζάνες με τυρί)
  • Χρήσιμα urls για τα φαγητά τους:
https://asocialnomad.com/georgia/best-georgian-food-guide/

https://en.wikipedia.org/wiki/Georgian_cuisine

εδώ για όποιον ενδιαφέρεται είναι και με τη γεωργιανή γραφή τα ονόματα των φαγητών
http://www.katherinebelarmino.com/2016/05/georgian-cuisine-traditional-foods.html#.WsfsN3--nIU

ΚΡΑΣΙ … !!:);)

Οι λάτρεις του κρασιού θα βρουν τον παράδεισο τους, σε οικονομικές τιμές μάλιστα, μιας και η χώρα έχει από τις παλαιότερες ιστορίες παραγωγής κρασιού.

Η περιοχή που καλύπτει τα ¾ της παραγωγής είναι το Kakheti (νοτιοανατολική Γεωργία). Κάποιοι αρχαιολόγοι μάλιστα υποστηρίζουν ότι αποτελεί τον λίκνο του κρασιού, με ιστορία πάνω από 8.000 χρόνια.
Με έναν τρόπο εντελώς διαφορετικό παράγεται το κρασί … σε πιθάρια τα «κβεβρί» (QVEVRI), που χρησιμοποιούνται για τη ζύμωση και την αποθήκευση του κρασιού από την αρχαιότητα μέχρι σήμερα. Θάβονται στη γη και καλύπτονται με πέτρες και αφού γεμίσουν με κρασί, σφραγίζονται με φρέσκο πηλό και άμμο για τον έλεγχο της υγρασίας. Παραμένουν κλειδωμένα μέχρι την άνοιξη.
Ακόμη και σήμερα σε πολλά σπίτια, συνεχίζουν να παράγουν το δικό τους κρασί με τον παλαιό τρόπο στα υπόγεια κελάρια τους μέσα στα qvevri.

(εεε εντάξει μην φανταστείτε ότι πλέον όλη η παραγωγή κρασιού λειτουργεί με αυτό τον τρόπο… δύο μεγάλα οινοποιεία που επισκέφθηκα, χρησιμοποιούν τις ευρωπαϊκές μεθόδους των οινοποιείων)…

Τα πιο γνωστά κρασιά στο Καχέτι είναι το Monastery Qvevri Wine – Seperavi (κόκκινο κρασί), το Mtsvane και το Rikatsiteli (λευκό).

Προσωπικά εντυπωσιάστηκα με το κόκκινο κρασί και ας μην είμαι fan του κόκκινου κρασιού γενικά.

Απολαύστε λοιπόν τα κρασιά σας και πείτε πίνοντας «Gaumarjos» (το αντίστοιχο δικό μας εβίβα!)

Aπό τα σημαντικότερα οινοποιεία:

Chateau Mukhrani
Θεωρείται ένα από τα καλύτερα οινοποιεία (κοντά στην Mtskheta) …
δυστυχώς μόνη μου δεν κατάφερα να πάω…. ο ταξιτζής από το ξενοδοχείο, μου είχε ζητήσει 60 lari (αλλά ήδη την ίδια μέρα του είχα δώσει 50 lari για άλλο τουρ και τα επιπλέον 60 μου φαίνονταν πολλά)
http://chateaumukhrani.com/
Tunnel Winery Khareba's & Winery_Khareba
Αποτελεί ένα από τα μεγαλύτερα τούνελς κρασιών στον κόσμο (7.7km) και δημιουργήθηκε την δεκαετία του 1960…. και από αυτά που διάβασα, έχει αποθηκευμένα περί τα 25.000 κρασιά (αλλά θα σας γελάσω… δεν κατάφερα να πάω…)
http://www.winery-khareba.com/en



ΑΝΘΡΩΠΟΙ

Δείχνουν απόμακροι και ταλαιπωρημένοι… αυτή η αίσθηση μου δημιουργήθηκε τις μέρες που βρισκόμουν στην Τιφλίδα .. ειδικά οι γυναίκες μεγαλύτερης ηλικίας … ένιωθες ότι κάτι τους χρωστούσες… είχαν πολλές φορές μία αυστηρότητα ή ένα απότομο της συμπεριφοράς λες και παρανομούσες..… ίσως είναι και η προφορά της γλώσσας τους.. ίσως η πίκρα του παρελθόντος…. ίσως η ταλαιπωρία της ζωής…. ίσως η ιδέα μου…
Οι άντρες θα έλεγα πιο ευγενικοί και φιλικοί …

Στην Δυτική Γεωργία τα πράγματα ένιωσα ότι αλλάζουν… ομιλητικοί, χαμογελαστοί (άντρες & γυναίκες), ευδιάθετοι να συζητήσουν μαζί σου!
Εντυπωσιασμένοι για το λαό μας και την κοινή ιστορία μας, πολύ συχνά θα σου πουν ότι κάποιος δικός τους δουλεύει στην Ελλάδα και πάντα με θαυμασμό θα μιλήσουν για τη χώρα μας, είτε γιατί έχουν έλθει για διακοπές, είτε γιατί θέλουν να έλθουν και σε ρωτούν που να πρωτοπάνε…
{δεν θα ξεχάσω την γλυκύτατη και πάντα χαμογελαστή Νana ιδιοκτήτρια του καταλύματος στο Kutaisi και την επικοινωνία μας σε διαφορετικές γλώσσες!!}
Θα σου μιλήσουν για τη μυθολογία μας, που είναι άρρηκτα δεμένη με τα μέρη τους και τον Καύκασο…

Γενικά θα δυσκολευτείτε στην επικοινωνία, καθώς ακόμη και στα καταλύματα (πχ Τιφλίδα) άλλα τους έλεγες και άλλα καταλάβαιναν… δεν το έχουν ακόμη με τα Αγγλικά... αν γνωρίζεται όμως Ρώσικα, θα συνεννοηθείτε μία χαρά!
Συμβουλή:

ζητήστε να σας πουν τι κατάλαβαν (όταν μιλάνε έστω και μισοΑγγλικά ή έστω με νοήματα ή σχέδια)…
μου έτυχε να φύγω με τον γλυκύτατο και ευγενέστατο ταξιτζή Otari, από το ξενοδοχείο στη Τιφλίδα, για να με πάει στο σταθμό του τρένου για Kutaisi … είχε καταλάβει πως θα με πήγαινε στο σταθμό των λεωφορείων… χωρίς να μιλά καθόλου αγγλικά, μας πήρε 5 λεπτά μέχρι να καταλάβει τι του έλεγα…
στο τέλος το βρήκε… μου είπε «τσουφ-τσουφ» υπονοώντας τον σταθμό του τρένου…


Λαός με έντονο το θρησκευτικό στοιχείο, ορθόδοξοι χριστιανοί, να κάνουν το σταυρό τους κάθε φορά όταν θα περάσουν από εκκλησία.
Στις περισσότερες εκκλησίες και μοναστήρια, θα χρειαστεί να φορέσετε στο κεφάλι μαντήλι-φουλάρι οι γυναίκες.

Χώρος των «κβεβρί» (QVEVRI) σε οινοποιείο στην περιοχή Κakheti
DSC_0096.JPG


κβεβρί» (QVEVRI) στο προαύλιο του οινοποιείου
DSC_0088.JPG



Churchkhela ( το γλυκό λουκάνικο με ξηρούς καρπούς και χυμούς κρασιών)
DSC_0053.JPG
 
Last edited:

malysa

Member
Μηνύματα
1.046
Likes
1.825
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ονειρεμένο Ταξίδι
3η βραχονησίδα αριστερά
ΤIΦΛΙΔΑ ( Tbilisi)

Στα γεωργιανά λέγεται Τμπιλίσι (Tbilisi), που σημαίνει «θερμό» προερχόμενο από τις θερμές ιαματικές πηγές που υπάρχουν και λειτουργούν μέχρι και σήμερα στην περιοχή των Λουτρών στην παλιά πόλη.

Oι εντυπώσεις μου, λοιπόν ...

  • Πήγαινα με μικρό καλάθι για την πρωτεύουσα της χώρας, καθώς στο forum, διχάζονται οι απόψεις… Προσωπικά μου άρεσε.. έχει πολλά περπατήματα…
  • Θα συναντήσεις από τη μία, ιδιαίτερα και εξαιρετικά αναπαλαιωμένα σπίτια (περιοχή των Λουτρών και περιοχή Avlabari) και από την άλλη, θα σοκαριστείς από τα μισογκρεμισμένα σπίτια που σου φαίνονται εγκαταλελειμμένα και εντυπωσιάζεσαι όταν βλέπεις ότι κατοικούνται….
  • (δεν τόλμησα ούτε μία φορά, να φωτογραφίσω αυλές που κατοικούνταν και ο κόσμος καθόταν απ΄έξω, γιατί είναι κάτι που το έχω πλέον σαν αρχή…. Άστο να μείνει μόνο στη σκέψη μου….)
  • θα τολμήσεις να ανοίξεις μισογκρεμισμένες πόρτες, για να μπεις και να θαυμάσεις τις εξαιρετικές σκάλες με την δεξιά κλίση των σκαλοπατιών, τις ξύλινες κουπαστές τους, τα σάπια πατώματα, τα χαγιάτια…
  • Θα χαθείς στα ανηφορικά στενά στους πρόποδες του Νarikala και ακόμη και το απόγευμα θα μυρίσεις ζεστό ψωμί στον κοντινό φούρνο που βρίσκεσαι…
  • Θα εντυπωσιαστείς από τα καινούργια αυτοκίνητα των ιδιοκτητών των μισογκρεμισμένων κατοικημένων σπιτιών τους…
Aξίζει να βρεθείτε τον Οκτώβριο στο φεστιβάλ Tbilisoba

..Παρεμπίπτοντος, έχουν και ωραίο δήμαρχο (πρώην ποδοσφαιριστή) τον Kakha Kaladze.

… και πάμε στα πρακτικά….


ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΕΙΣ

ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ -ΤΥΦΛΙΔΑ

  • Με το λεωφορείο 27.
  • Με ταξί:
Το ξενοδοχείο θα σας ζητήσει από 30 - 50lari (~12-15 ευρώ)
Εάν βγείτε έξω οι ταξιτζήδες (όπως παντού…) θα σας ζητήσουν πολύ περισσότερα…60-70 lari (για περιοχή Avlabari). Γυρίστε πίσω και ξαναμπείτε μέσα στις αφίξεις … υπάρχει γραφείο των ταξί… Εγώ μόνη μου, πλήρωσα 40 lari (~15 ευρώ), για την απόσταση των 12km που απέχει το αεροδρόμιο από την πόλη.
H kiwi δεν είναι συμφερότερη…. επίσης, uber δεν θα βρείτε….

Κάρτα metromoney

Για όλα τα ΜΜΜ. Από τους σταθμούς μετρό ή από τον σταθμό του τελεφερίκ από/προς Narikala fortress (Europa square). Κόστος αγοράς 3 Lari (και εάν την επιστρέψετε σας τα δίνουν πίσω).
Κάθε διαδρομή κοστίζει 0.50 lari, εξαιρουμένου του τελεφερίκ για Narikala fortress που κοστίζει 2 lari.
http://tbilisilocalguide.com/public-transport-in-tbilisi/ & http://tm.ge/?menuid=28

Metro

άνετη και εύκολη η χρήση του… βάσει του χάρτη του
Θα εντυπωσιαστείτε από το βάθος των κυλιόμενων σκαλών και την ταχύτητά τους.
http://mapa-metro.com/en/georgia/tbilisi/tbilisi-metro-map.htm
http://www.urbanrail.net/as/tbil/tbilisi.htm
https://georgiastartshere.com/tbilisi-metro-strange-experience/

marshrutkas

βανάκια 10-15 ατόμων, στο παμπρίζ γράφουν που πάνε (στα γεωργιανά μόνο), σηκώνεις το χέρι και σταματάνε, αγοράζεις εισιτήριο από τον οδηγό (αν δεν έχεις την metromoney card).

Δεν έχουν συγκεκριμένες ώρες αναχώρησης (φεύγουν όταν έχουν γεμίσει σχεδόν) και σταματάνε όπου τους ζητήσεις… όταν θες να κατέβεις, λες "gacheret" και τότε πληρώνεις.

Τα χρησιμοποίησα μία μόνο φορά στην Τυφλίδα (για να μεταβώ από την λεωφόρο Aghmashenebeli που τριγύριζα, στον σταθμό τρένου Tsereteli )

… υπερβολικά στενά τα καθίσματα, αλλά έχει πάντα τη γλύκα του με τους ντόπιους…!

http://georgiantour.com/marshutka/

Κίτρινα λεωφορεία http://ttc.com.ge & http://transiten.ttc.com.ge/?page=live

ΤΑΞΙ

Φθηνή η χρήση τους πχ από την περιοχή Avlabari για το καφέ στο λόφο Mtatsminda Park = 10 -15 lari
Έχετε φωτογραφία του μέρους- αξιοθέατου που θέλετε να πάτε (πχ Ethnographical Open-Air Museum ) … θα διευκολυνθείτε πολύ με τον ταξιτζή, γιατί με τον χάρτη δεν τα πάνε και τόσο καλά και κατά κανόνα (όπως έχω ξαναπεί), δεν γνωρίζουν Αγγλικά… (αν γνωρίζετε Ρώσικα, θα συνεννοηθείτε…)
ΓΙΑ ΑΛΛΕΣ ΠΟΛΕΙΣ

ΤΡΕΝΟ

  • το επίσημο site αλλά δεν θα καταφέρετε να εκδόσετε On-line εισιτήριο http://railway.ge/?web=0&action=page&p_id=479&lang=eng
  • από το παρακάτω site έκλεισα ON-LINE με τρένο τη διαδρομή Tbilsii – Kutaisi
κόστος 3.71€. (9 lari +1.50 service cost), δικαίωμα επιλογής θέσης δεν έχει… στο site για αγγλικά, πατήστε πάνω δεξιά το GEO
https://biletebi.ge/startup.aspx

ΛΕΩΦΟΡΕΙΑ

  • Ο κεντρικός σαθμός λεωφορείων είναι ο Didube regional bus station (προσοχή! απέχει λίγο από τον Didube σταθμό των τρένων).
  • Aπό την Freedom square είδα επιπλέον ότι αναχωρούσαν για Kutaisi , κανονικά μεγάλα λεωφορεία, που δεν ήταν της Georgian bus.

ΔΙΑΜΟΝΗ

Εάν μείνετε κάτω στους πρόποδες του Νarikala έχει αρκετή ανηφόρα.
Προσωπικά με βόλεψε η περιοχή Avlabari πολύ κοντά στην Metekhi bridge και με εύκολη πρόσβαση στον ομώνυμο σταθμό του μετρό.

Tiflis Metekhi Hotel https://www.booking.com/hotel/ge/tiflis-metekhi.el.html

Ε-ξαι-ρε-τικό το σημείο!!!
Πίσω από το ξενοδοχείο υπάρχει μικρή ανηφόρα που οδηγεί στο μετρό Avlabari, ενώ και πίσω από το ξενοδοχείο, στα στενά θα βρείτε και οικονομικά καταλύματα, εάν ψάχνετε για φθηνότερη διαμονή…
Στην περιοχή Avlabari και στην δεξιά πλευρά της γέφυρας, υπάρχουν πολύ ωραία καταλύματα (αναβαθμίζεται η περιοχή με υπέροχα αναπαλαιωμένα κτίρια), στον πρώτο δρόμο από το πoταμό Kura.

Τώρα σχετικά με τη δική μου διαμονή:

Η συνεννόηση με την reception ήταν κουκουρούκου!
δεν ήλθε ποτέ το ταξί τους στο αεροδρόμιο για την πτήση άφιξης στις 4.30πμ,
μου έδωσαν νωρίς δωμάτιο, για να μου πουν 2 μέρες μετά ότι πρέπει να πληρώσω επιπλέον 50lari … εεε, μετά από τα πολλά και ζητώντας την τουριστική αστυνομία ( καθώς όφειλαν να με ενημερώσουν εκ των προτέρων… ) , τελικά δεν τα πλήρωσα… απ΄ότι κατάλαβα το έχουν σύστημα και όπου πιάσει…
Τα δωμάτια με την κοινή βεράντα, έχουν άπλετη θέα αλλά κάποια από αυτά είναι κακοσυντηρημένα (πόρτα βεράντας που ανοιγοκλείνει με δυσκολία, a/c χαλασμένο).
Το πρωινό τίποτε το ιδιαίτερο αλλά όχι κακό.. στον ίδιο χώρο με την reception
H καθαρίστρια που εκτελεί και χρέη σερβιτόρας και μαγείρισσας στο πρωινό, ευγενέστατη … πρέπει να με είχε συμπαθήσει, γιατί κάθε μέρα μου καθάριζε το δωμάτιο και μου άλλαζε πετσέτες!!
Eμεινα σε 2 τύπους δωματίων (για να μειώσω το κόστος):
- Classic Twin Room : σχετικά μικρό δωμάτιο και μπάνιο, με παράθυρο.
- Twin room with balcony : άνετο δωμάτιο και μπάνιο, με 2 μονά κρεβάτια, με ωραία βολική δική του βεράντα, με θέα την Metekhi εκκλησία.
Τα μονά κρεβάτια είναι τραγικά στενά και κοντά…

Παρά τα αρνητικά μου σχόλια, προσωπικά ευχαριστήθηκα την διαμονή μου, καθώς είχα δικό μου μπαλκόνι με θέα, για τις 4 από τις 6 βραδιές!! Δεν αναζητούσα πολυτέλεια, αλλά μία σχετική άνεση και καλή τοποθεσία…


ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ-ΑΞΙΟΘΕΑΤΑ-κλπ

  • Μουσεία : τη Δευτέρα είναι κλειστά (κατά κανόνα). συνήθως ανοίγουν από τις 10.00πμ
  • Ανεβείτε (και σεργιανίστε) στο Narikala fortress με τελεφερίκ από την Εuropa square (Rike Park).
Θα απολαύσετε τη θέα της πόλης σε όλο της μεγαλείο και θα εντυπωσιαστείτε από το τεράστιο αλουμινένιο άγαλμα Kartlis Deda (τη Μητέρα Γεωργία), που αποτελεί το σύμβολο της χώρας από το 1958, κρατώντας στο ένα χέρι κρασί για τους φίλους και στο άλλο σπαθί για τους εχθρούς (πανομοιότυπα αγάλματα υπάρχουν σε όλες τις πρωτεύουσες των πρώην σοβιετικών χωρών).
  • Από το Narikala, μετά το kartis Deda (ερχόμενοι από το τελεφερίκ), κατεβείτε με τα πόδια ακολουθώντας ένα εύκολο μονοπάτι με σκαλοπάτια προς την περιοχή Sololaki που αξίζει να σεργιανίσετε
  • Στην Europa square το βράδυ θα δείτε το συντριβάνι που χορεύει και το Σάββατο δωρεάν θα παρακολουθήσετε διαφόρα δρώμενα (χορούς πχ)
  • Σε διάφορα σημεία θα βρείτε εντυπωσιακά γλυπτά ή αγάλματα
  • Kεντρικό σημείο θεωρείται η Freedom sq (Tavisuplebis Moedani), όπου εκεί θα βρείτε να ξεκινούν και πολλά ημερήσια tours.
Από εδώ θα κατηφορίσετε την κεντρικότατη και πολυσύχναστη οδό Kote Apkhazi ή αλλιώς Leselidze, στην οποία θα βρείτε πρακτορεία, καφέ, εστιατόρια κλπ
  • Rustaveli Avenue η κεντρική οδός με διάφορα σπουδαία κτίρια.
Εδώ φυσικά δεν θα αμελήσετε να πάτε στο Εθνικό μουσείο (Georgian National Museum) για να εντυπωσιαστείτε στο υπόγειο από το Treasury και να καταλάβετε τι πιθανόν να σήμαινε Κολχίδα… Εάν θέλετε να ξαποστάσετε έχει ένα μικρό καφέ
http://museum.ge/?lang_id=ENGGEO&sec_id=1
  • στις περιοχές Meidan square & Chardin St., Bambis Rigi and Erekle II St. θα βρείτε διάφορα εστιατόρια και καφέ (προσωπικά η Erekle st μου φάνηκε πολύ τουριστική)
  • περπατήστε και την περιοχή των Λουτρών και προς τα ανηφορικά στενά της…. (πχ Betlemi str).
ΑΞΙΟΘΕΑΤΑ ΚΟΝΤΑ

Με ταξί από το ξενοδοχείο, συνδύασα τα δύο παρακάτω…

Ο ταξιτζής Otari { mob (+ 995) 598 256598 , 568 212 444 } ευγενέστατος, γύρω στα 60, λεπτοκαμωμένος και χαμογελαστός, χωρίς να μιλάει καθόλου Αγγλικά…
Με περίμενε κάθε φορά και όταν του έδειχνα σε πόση ώρα θα επέστρεφα, μου έκανε νόημα να καθήσω όσο θέλω. Κατά τις 3.30μμ που τελειώσαμε αυτά που είχαμε συμφωνήσει, του είπα να με αφήσει στο λόφο Mtatsminda (για το καφεδάκι μου). Δεν ζήτησε παραπάνω lari, εεε και στο τέλος, βρεθήκαμε να καθόμαστε μαζί και να απολαυάνουμε τη θέα από το καφέ. Τον κέρασα καφέ & με τα βίας δέχθηκε το ponchiki (τύπου ντόνατ) και το lagidze lemon (πράσινο αναψυκτικό) που του πρόσφερα.
Ξεκινήσαμε στις 10.00πμ και με άφησε στην παλιά πόλη κατά τις 5.30μμ, με κόστος 40 lari ( ~ 14 ευρώ).

Εάν έχετε χρόνο, κατά την γνώμη μου, αξίζουν και τα δύο, την επίσκεψη σας :
  • The Chronicles of Georgia (Хроника Грузии) - Memorial History of Georgia
Στο βόρειο άκρο της λίμνης Tbilisi Sea, 25 χλμ από το Υπαίθριο Εθνογραφικό μουσείο ή 15 χλμ από την παλιά πόλη της Τιφλίδας.
Εντυπωσιακό και επιβλητικό μνημείο, με τεράστιες κολώνες, επενδυμένες με μέταλλο και διάφορες παραστάσεις τόσο από την Καινή Διαθήκη όσο και από τους γεωργιανούς βασιλιάδες και βασίλισσες (Tamar Queen).
Aπό εδώ θα απολαύσετε τη θέα προς τη λίμνη … υπάρχει και ένα αναψυκτήριο για να δροσιστείτε , βλέποντας το γαλάζιο της λίμνης…
http://blog.guide-u.ge/2017/07/25/the-chronicle-of-georgia/

  • G. Chitaia Ethnographical Open-Air Museum (Υπαίθριο Εθνογραφικό μουσείο)
http://museum.ge/index.php?lang_id=ENG&sec_id=46
Δημιουργήθηκε το 1966 και εμπνευστής του ήταν ο Γεωργιανός εθνογράφος Georgy Chitay (εξ΄ου και η ονομασία του).
Βρίσκεται πάνω σε ένα μικρό λόφο στο vake πάρκο δυτικά μόλις 10χλμ. από την παλιά πόλη.
Eκταση σε λόφο, στην οποία έχουν μεταφέρει περίπου 50 σπίτια από διάφορα μέρη της χώρας.
Χωρισμένο στις 14 ζώνες που αποτελούν την χώρα (Ajaria, Abkhazia, Kartli, Samergelo, Hevsurtia, Kakheti, Javakheti, Guria, Racha, Lechkhumi, Ossetia, Svaneti, Kartli and Meskhetia).

Για καλή μου τύχη, ήταν κάποια επισκέψιμα και ανοικτά, με ξενάγηση ενδιαφέρουσα.
Τολμώ να πω, ότι το βρήκα πολύ καλύτερο (στο εσωτερικό των σπιτιών του), από αντίστοιχα τέτοια μουσεία που είχα δει στη Ρουμανία (Sibiu & Bucharest).
Θα βρείτε και ένα δύο εστιατόρια να γευματίσετε ή να πιείτε το καφέ σας.
Εδώ πραγματοποιείται και το ετήσιο φεστιβάλ “Art Gene”
http://www.artgeni.ge/index.php?task=page&id=2&lang=eng

Και για να μην τα γράψω όλα τα τριγυρίσματα στην Τιφλίδα, δείτε τα παρακάτω urls που προσωπικά τα βρήκα πολύ χρήσιμα:

χάρτες 5 διαδρομών με τα αξιοθέατά τους :
http://tbilisiguide.ge/w/routes/tourist_routes.php
http://tbilisiguide.ge/w/routes/route2.php
http://tbilisiguide.ge/w/routes/route3.php
http://tbilisiguide.ge/w/routes/route4.php
http://tbilisiguide.ge/w/routes/route5.php

ωραίοι επίσης χάρτες διαδρομών:



δεν ξέρω αν θα τα βρείτε και θα τα δείτε από κοντά, πάντως αξίζει έστω να τα διαβάσετε:


https://jetsettingfools.com/tbilisi-self-guided-walking-tour-a-georgia-experience/
http://www.travelwithpedro.com/48-hours-in-tbilisi-day-1/

https://www.georgianjournal.ge/disc...the-only-stained-glass-house-in-the-city.html

ΦΑΓΗΤΟ (Τιφλίδα)
  • Στην Τιφλίδα σε κάποια εστιατόρια (κεντρικά) δύο βραδιές, δεν κατάφερα να μου δώσουν τραπέζι καθώς ήμουν μόνη μου και θα είχαν μικρό κέρδος (το απέφευγαν, πράγμα που με ενόχλησε, μιας και πρώτη φορά το βίωσα).
με το FUNICULAR (5 lari η κάθε διαδρομή), ανεβείτε στην κορφή που υπάρχει ένα συγκρότημα καφέ με πανοραμική θέα της πόλης. Eπιστρέφοντας με το τελεφερίκ, περπατήστε άνετα μέχρι την Freedom sq (ανάμεσα στα λιγότερο τουριστικά σημεία).

Στα καφεστιατόρια του λόφου, δοκιμάστε οπωσδήποτε Adjaruli Khachapuri (κάτι σαν το πεϊνιρλί το δικό μας σχεδόν με ένα αυγό από πάνω), τους γεμιστούς λουκουμάδες-ντονατς με την κίτρινη κρέμα (ponchiki, 1.7 lari/κομμάτι) και το πράσινο αναψυκτικό (lagidze lemon, 2.60 lari)
… θα δείτε τους ντόπιους αυτά τα 3 να παραγγέλνουν …
TIPS

Προσοχή όμως … Τα Σαββατοκύριακα είναι πολύ δύσκολο να βρείτε να καθίσετε…
Eπιλέξτε ως πιο οικονομικά, το πρώτο που θα βρείτε κοιτώντας προς την πόλη… (Puri Guliani) ... Κόστος 9.20 lari ( 1 τάρτα λεμονιού, 1 ντόνατ και 1 αναψυκτικό )
Συμφέρει να πάτε & με ταξί κατευθείαν στα καφε-εστιατόρια (χωρίς το τελεφερικ)… η διαδρομή είναι μάλιστα από την πίσω πλευρά και είναι ωραία… με 10 lari … απλά επιβεβαιώστε ότι θα σας αφήσει στα εστιατόρια και όχι νωρίτερα που είναι ένα πάρκο για τα παιδιά…

  • Prospero's Books & Caliban's Coffee (Rustaveli Ave 34)
στο βιβλιοπωείο που έχει και εσωτερική αυλή, για καφεδάκι και γλυκό
https://www.tripadvisor.com.gr/Attr...rospero_s_Books_Caliban_s_Coffee-Tbilisi.html

  • Cafè Littera (Machabeli Ivane 13)
Είναι στο ιστορικό Writer’s house, στο οποίο γίνονται και διάφορα πολιτιστικά δρώμενα.
Από τους ωραιότερους χώρους - κήπους στην πόλη, του πανακρίβου για τα δεδομένα της χώρας, αλλά εξαιρετικός ο καφές και η τάρτα που δοκίμασα και το περιβάλλον σκέτη όαση (μετά από το ξενύχτι της άφιξής μου στην πόλη..)
(1 διπλός espresso 5 lari & 1 τάρτα φρούτων 14 lari)
https://www.tripadvisor.com.gr/Restaurant_Review-g294195-d8468434-Reviews-Cafe_Littera-Tbilisi.html
  • Machakhela ( Tumaniani Str 23) στην ταμπέλα Ι love Tbilisi
Παρότι σε τουριστικό σημείο, εξαιρετικό το φαγητό του και οι τιμές του! το προτιμούν και οι ντόπιοι, Εχει μικρό χώρο έξω αλλά και πάνω. Θα βρείτε τραπέζι πιο εύκολα μέσα. Φιλικός κατάλογος φαγητών με φωτογραφίες, δεν θα σας δυσκολέψει.
Την πρώτη φορά κατάφερα να βρω τραπέζι, την δεύτερη δεν μου έδιναν (καθώς ήμουν μόνη μου).
Κόστος γεύματος = 23 lari (~8 ευρώ) για 1 μπύρα, 1 κυρίως φαγητό και 1 μερίδα γεμιστών μελιτζάνων, μαζί με τις πιτούλες του ψωμιού
https://www.tripadvisor.com.gr/Restaurant_Review-g294195-d3608518-Reviews-Machakhela-Tbilisi.html
  • Moulin Electrique (Kote Afkhazi 28, αλλιώς Leselidze)
τραπεζάκια σε ένα όμορφο στενάκι. όμως εδώ, είναι τα ζώα μου αργά…αλλά πολύ αργά!...
Δυστυχώς έμεινα με την μπύρα για 50 λεπτά να περιμένω να μου φέρουν το ένα πιάτο που είχα παραγγείλει… αφού δεν έπεσα από την κούραση πάνω στο τραπέζι πάει καλά…
Αγανακτώντας έφυγα, πληρώνοντας μόνο την μπύρα μου (4 lari).
https://www.tripadvisor.com.gr/Rest...748979-Reviews-Moulin_Electrique-Tbilisi.html
  • Cafe Pavilion (Shavteli St. 3)
τραπεζάκια έξω σε ένα όμορφο στενό, όχι τόσο τουριστικό όπως η οδός Erekle, με συνοδεία πιάνου μέρα μεσημέρι… πολύ ξεκούραστη κατάσταση… πήρα 1 χυμό πορτοκάλι και 1 μερίδα πατάτες με μυρωδικά (13 lari)
https://www.tripadvisor.com.gr/Rest...-d11810035-Reviews-Cafe_Pavilion-Tbilisi.html

  • Luca polare (Kote Afkhazi 34, αλλιώς Leselidze)
αυτά περί Τιφλίδας...
 
Last edited:

malysa

Member
Μηνύματα
1.046
Likes
1.825
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ονειρεμένο Ταξίδι
3η βραχονησίδα αριστερά
εεε γιατί ωραία τα λόγια, αλλά χρειάζονται και οι εικόνες.....


η θέα από το Narikala fortress ( στο κέντρο του ποταμού η Peace Bridge -γέφυρα της ειρήνης)
DSC_0104.JPG



από το narikala fortess, η θέα με τον ποταμό Kura να διασχίζει την πόλη. Δεξιά της γέφυρας , δεσπόζει η Εκκλησία Metekhi & το Μνημείο τοu King Vakhatang Gorgasali )
DSC_0121.JPG



Narikala fortress : Kartlis Deda (Mother Georgia)
DSC_0126.JPG


περιοχή Sololaki
DSC_0167.JPG



DSC_0203.JPG


περιοχή των Λουτρών
DSC_0248.JPG


DSC_0254.JPG


DSC_0265.JPG



η θέα του Νarikala fortress και της περιοχής των Λουτρών από την απέναντι πλευρά (γέφυρα metekhi)
DSC_0286.JPG


DSC_0308.JPG


Εθνικό μουσείο
DSC_0425.JPG



Εθνικό μουσείο Ένα χρυσό γλυπτό λιοντάρι που χρονολογείται το 2.000 π. Χ αποτελεί δείγμα της τεχνοτροπίας των χωρικών (αποτελεί και το σήμα της Τράπεζας της Γεωργίας)
DSC_0436.JPG


ιδιαίτερα αγάλματα σε διάφορα σημεία της πόλης
DSC_0461.JPG


DSC_0467.JPG


Rezo Gabriadze Puppet Theatre & Clock Tower (Shavteli, 13)
DSC_0473.JPG


παλαιό γεωργιανό σπίτι, με υπέροχα βιτρώ, αποκαλείται ως Γυάλινο Σπίτι, στην περιοχή Solokaki
DSC_0515.JPG


DSC_0518.JPG


οι κυλιόμενες σκάλες με το τεράστιο βάθος (άσε που είχαν και τρελλή σχετικά ταχύτητα)
DSC_0522 (2).JPG


Tavisuplebis Moedani (Freedom or Liberty Square)
Στο κέντρο της δεσπόζει το άγαλμα του Αγίου Γεωργίου με τον δράκο (35μ), που αποτελεί τον κύριο άγιο της χώρας.
DSC_0530 (2).JPG


The Chronicles of Georgia
DSC_0538.JPG


DSC_0540.JPG


DSC_0547.JPG



η θέα της λίμνης Tbilisi Sea από το μνημείο The Chronicles of Georgia
DSC_0570.JPG



G. Chitaia Ethnographical Open-Air Museum (Υπαίθριο Εθνογραφικό μουσείο)
DSC_0581.JPG



DSC_0582.JPG


DSC_0605.JPG


DSC_0614.JPG


DSC_0640.JPG


Τbilisi συνοικίες και εικόνες...
DSC_0674.JPG


DSC_0676.JPG


DSC_0692.JPG


απ έξω το Γυάλινο σπίτι (με τα βιτρώ που είδατε παραπάνω..)
DSC_0693.JPG


DSC_0707.JPG



περιοχή των Λουτρών
DSC_0725.JPG


DSC_0731.JPG



DSC_0742.JPG



περιοχή Avlabari
DSC_0752.JPG


το χαμηλότερο κτίριο με τις καμάρες είναο το ξενοδοχείο Tiflis Metekhi Hotel (περιοχή Avlabari)που έμεινα. Το δωμάτιο με τη δική του βεράντα είναι στη δεξιά πλευρά στο τελείωμα του ξενοδοχείου
DSC_0760.JPG



η θέα από το ξενοδοχείο βγαίνοντας ή από την βεράντα με τις καμάρες
DSC_0767.JPG



ο πρώτος καφές (και γλυκό)στο Writer's House, μετά από το ξενύχτι της μεταμεσονύχτιας πτήσης
DSC_0184.JPG
 
Last edited:

tupacgr13

Member
Μηνύματα
283
Likes
597
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεπάλ
:icon_redface:. 45 λεπτά σκέφτομαι τι να γράψω έχοντας διαβάσει όλα τα παραπάνω. Στην αρχή κοκκίνησα, μετά χαμογέλασα, μετά εντυπωσιάστηκα και προς το τέλος μελαγχόλησα κιόλας. Ολόκληρο κύκλο συναισθημάτων και εκφράσεων μου δημιούργησες Κυριακάτικα. Το διάβασα και βρισκόμενος σε δημόσιο χώρο... Περιμένω εναγωνίως -όπως και οι υπόλοιποι σίγουρα- την συνέχεια. Και ας έχω προτρέξει με τις φωτογραφίες.
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.046
Likes
1.825
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ονειρεμένο Ταξίδι
3η βραχονησίδα αριστερά

Ημερήσιες εκδρομές από Τιφλίδα


1) Jvari monastery - Gori- Uplistsikhe – Mtskheta

Για πρώτη φορά χρησιμοποίησα viator, καθώς υπήρχαν καλά σχόλια για την συγκεκριμένη εκδρομή, ήταν οικονομική, με pick up-drop off & επιπλέον με σίγουρο οδηγό-ξεναγό στα αγγλικά.
Τελικά ήμασταν 3 άτομα! Ξεκινήσαμε στις 8.00πμ και με επέστρεψε στο ξενοδοχείο στις 6.30μμ.

https://www.viator.com/tours/Tbilisi/Mtskheta-Jvari-Gori-Uplistsikhe/d22516-59467P11
Γίνεται από το πρακτορείο https://gamarjobageorgia7971.rezdy.com/catalog/184586/1-day-tours )

Στάθηκα πολύ τυχερή καθώς ως οδηγός ήλθε ο David, 30-35 χρονών... ένας από τους ιδιοκτήτες του γραφείου, που άνοιξε 2 χρόνια μόλις και φέτος θα άνοιγαν και ένα μοντέρνο κατάλυμα προς ενοικίαση στην Τυφλίδα .. αποδείχθηκε άψογος σε όλα του (οδήγηση, χαλαρότητα στο τουρ, ξενάγηση ).

Ο ίδιος, μου μίλησε για τα δύσκολα χρόνια της χώρας και τη μαφία στους δρόμους, μόλις 15 χρόνια πριν. Από διακριτικότητα, δεν ρώτησα από πού προέρχονταν τα σημάδια που μου έδειξε να έχει στο σώμα (τόσο στα χέρια όσο και στο στομάχι… μαρτυρούσαν μαχαιριές). Οι δικοί του πλέον μένουν εξωτερικό (Βρυξέλλες κατά τα λεγόμενά του)… Και από άλλες συζητήσεις που κάναμε τις 2 μέρες, κατάλαβα ότι πρέπει να ανήκει στις εύπορες πλέον οικογένειες της πόλης…

Μαζί μας ήταν και 2 τουρίστριες από τη Σιγκαπούρη…με το που τις είδα σκέφθηκα «ωχ άντε να καταφέρω να βγάλω φωτογραφίες της προκοπής… που να προλάβω…»… παραδόξως, σπάνια έβγαζαν φωτογραφίες ….(!!??)
K..λόφαρδη και ως κυρία εγώ, είχα τη θέση του συνοδηγού στη Mercedes του David και στις 2 εκδρομές (η 2η ήταν στο Κazbegi και εκ των προτέρων τον είχα παρακαλέσει για τη θέση του συνοδηγού).

Οι τιμές στο site τους είναι ακριβότερες…. Για την περίπτωση που κάποιος ενδιαφέρεται :
David ( +995593609560 ,whatsapp, Viber)
..
Aν επικοινωνήσετε μαζί του, πείτε του χαιρετίσματα από την Maria From Greece

TIP
Θεωρώ πως η σειρά των επισκέψεων μας (Jvari monastery - Gori- Uplistsikhe - Mtskheta) ήταν σωστή και θα την πρότεινα για να τριγυρίσετε απόγευμα στην Mtskheta…
Μπορείτε να βάλετε τα σπήλαια πρώτα, αλλά να θυμάστε ότι ανοίγουν στις 10.00πμ​

Mtskheta (Μτσχέτα) & Jvari monastery

Η σημαντικότερη πόλη της χώρας, μεγάλο πνευματικό κέντρο αιώνες πριν και να παραμένει έτσι μέχρι σήμερα. Εδώ στέφθηκαν και θάφτηκαν πολλοί από τους γεωργιανούς βασιλιάδες μέχρι τον 19ο αιώνα.
Οι γεωργιανοί, ήταν οι δεύτεροι (μετά τους Αρμένιους) που ασπάστηκαν τον χριστιανισμό, χάρη στην οσιομάρτυρα Αγία Νίνο (337μΧ.)

Ανήκει και αυτή στη λίστα Unesco (1994), λόγω των ιστορικών εκκλησιών της και αποτελούσε την πρωτεύουσα του γεωργιανού βασιλείου του Kartli (Ιβερία, 3ος αιών. π.Χ – 5ος αιών. μΧ) και για τη Γεωργία η πρώτη πρωτεύουσα του Σακαρτβέλο (Γεωργία), μέχρι τις αρχές 6ου αιώνα, που πρωτεύουσα γίνεται πλέον η Τιφλίδα.

Στο κέντρο της πόλης δεσπόσει η εντυπωσιακή εκκλησία Svetiskhoveli (11ου αιώνα), που αποτελεί σήμερα την έδρα της Γεωργιανής Ορθόδοξης εκκλησίας.

Tα σπίτια πλέον ανακαινισμένα προσδίδουν μια δόση αρχοντιάς στην πόλη.

Εξω από την πόλη (5 χλμ) και πάνω σε ένα λόφο δεσπόζει το μοναστήρι Jvari (Unesco, 2004), ο αρχαιότερος ναός της χώρας, με υπέροχη θέα προς την πόλη και τις συμβολές των ποταμών Aragvi και Mtkvari.

TIPS​
  • Περπατήστε στα λίγα στενά της αγοράς της και δοκιμάστε για να δροσιστείτε, παγωτό από κρασί κρασί… αλλά προσέξτε μην λερωθετε γιατί έχει έντονο χρώμα… Συμβουλή: να πάρετε το μεγάλο χωνάκι (7lari)
  • Στον δρόμο για την Mtskheta, μπορείτε να καθήσετε στο εστιατόριο Salobie, για καφέ ή φαγητό (δοκιμάστε την φασολάδα lobio, με κόκκινα φασόλια, για την οποία φημίζεται η πόλη)..
  • Στα 25χλμ βόρεια της πόλης, βρίσκεται το Chateau Mukhrani, που το είχαμε προγραμματίσει για επίσκεψη στο αρχικό πλάνο του ταξιδιού (συνδυάζοντας ξενάγηση στα κελάρια και κήπους του και τελειώνοντας με ένα ποτήρι κρασί στο εστιατόριο του Royal Marani). Δυστυχώς μόνη μου, τελικά βγήκε εκτός πλάνου. Ο ταξιτζής Otari πάντως μου ζήτησε 60lari και ο οδηγός David μου επιβεβαίωσε ότι αξίζει μία επίσκεψη και ότι θεωρούνται από τα καλύτερα κρασιά.
Μην ξεχάσετε όμως να επικοινωνήσετε πριν μαζί τους, για να επιβεβαιώσετε την επίσκεψή σας. http://chateaumukhrani.com/en/home


η θέα προς την Mtskheta, από το μοναστήρι Jvari
DSC_0147.JPG


μοναστήρι Jvari (από πίσω μου ;))
DSC_0320.JPG



Mtskheta
DSC_0472.JPG



Svetiskhoveli (Mtskheta)
DSC_0483.JPG



Mtskheta, με φόντο Jvari monastery
DSC_0503.JPG


στην αγορά της Mtskheta, το παγωτό από κρασί που λέγαμε..
DSC_0475.JPG



Gori


Γενέτειρα του Στάλιν, οπότε η επίσκεψη ήταν must, στο ομώνυμο μουσείο, που στεγάζει αντικείμενα του Στάλιν και ο περιβάλλοντας χώρος το σπίτι που έζησε τα παιδικά του χρόνια και το πολυτελές (για την τότε εποχή) βαγόνι που χρησιμοποιούσε (είχε έως και σύστημα κλιματισμού).
Θα χρειαστεί να περιμένετε ίσως λίγο για την επόμενη (υποχρεωτική) ξενάγηση στους χώρους του μουσείου.
Stalin State Museum (10:00 -18:00) http://www.stalinmuseum.ge/eng/

Η πόλη ανακαινίζεται και εδώ με σούπερ κτίρια, προσμένοντας ακόμη περισσότερο την τουριστικοποίησή της…:(

Πήγαμε για φαγητό στο υπόγειο (κελάρι) ενός σπιτιού, που μας περίμενε ο ηλικιωμένος ιδιοκτήτης του με διάφορα καλούδια, κρέας ψημένο στα ξύλα και μπόλικο κρασί κόκκινο… μην φανταστείτε ότι ήταν προσφορά του καταστήματος… έναντι 20Lari (~ 7ευρώ)
Πάνω απ΄το υπόγειο, ήταν το τεράστιο σπίτι του ιδιοκτήτη που απ΄ότι είδα ανακαινιζόταν για να λειτουργήσει και αυτό ως κατάλυμα προς ενοικίαση.

TIPS

Stalin State Museum
DSC_0381.JPG



DSC_0362.JPG




DSC_0367.JPG



DSC_0371.JPG



φαγητό στο Gori
DSC_0398.JPG



o David, κερνώντας μας κρασί, σε μικρό πήλινο μπωλ, που το λένε "τάσι"
DSC_0399.JPG


Gori
DSC_0466.JPG



DSC_0392.JPG




Uplistsikhe (10 χλμ από το Gori)

Μετά το φαγητό και το κρασί (μία ζαλάδα την είχα) και με τον ήλια ντάλλα μεσημέρι, επισκεφθήκαμε την Uplistsikhe, απομεινάρια πόλης λαξευμένης στους βράχους ενός λόφους (3ος αιών. πΧ -11ος αιών. μΧ), σημαντική για την εποχή της και πάνω στο δρόμο του μεταξιού.

Θα χρειαστεί να περπατήσετε πιθανότατα 500μ μέχρι την είσοδο, καθώς δεν υπάρχει μεγάλο parking και ίσως να περιμένετε σε ουρά … ειδικά αν βρεθείτε Κυριακή (όπως εμείς, αλλά για καλή μας τύχη, τα εισιτήρια αγοράστηκαν από τον David στην ουρά και η αναμονή ήταν μόνο για 10 λεπτά).
Μπαίνοντας στο δεξί σας χέρι υπάρχει αίθουσα με παρουσίαση ολιγόλεπτου video, που αξίζει να παρακαλουθήσετε.
Η έξοδος γίνεται από ένα εσωτερικό στενό κατηφορικό τούνελ. Σημειώστε ότι ανοίγει στις 10.00πμ.

Τώρα, αν δεν έχετε δει ποτέ στη ζωή σας τέτοια πόλη και δεν έχετε στο πρόγραμμα άλλη (πχ Vardzia), να πάτε…. είναι όμορφη η περιήγηση και η θέα από εκεί…. προσέξτε μόνο τα σαυράκια που συνέχεια θα δείτε στα στεγνά βράχια να σεργιανίζουν μαζί σας.​


στο δρόμο για την Uplistsikhe
DSC_0460.JPG



DSC_0446.JPG



DSC_0447.JPG


 

malysa

Member
Μηνύματα
1.046
Likes
1.825
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ονειρεμένο Ταξίδι
3η βραχονησίδα αριστερά
(2η ημερήσια εκδρομή)


Monastery of St. Nino in Bodbe - Sighnaghi (city of Love) – Tsinandali - Kindzmarauli (wine factory)

Ήθελα να επισκεφθώ τη δυτική Γεωργία, εκεί από όπου προέρχονται τα ¾ της παραγωγής του κρασιού.
Από τις αναζητήσεις μου είδα ότι εάν είσαι με δικό σου αυτοκίνητο και οδηγείς μόνος σου, έχει πολύ ενδιαφέρουσες διαδρομές.

Tελικά ως μόνη ταξιδιώτισσα, επέλεξα το οργανωμένο τουρ με το www.tkemalitour.com ,
ακολουθώντας το αποκαλούμενο tour του «Kakheti, the birthplace of wine and hospitality»

Κόστος 70 lari + 25lari για γεύμα σε τοπικό σπίτι. Διάρκεια tour 9.00πμ – 8.00μμ
(η πληρωμή γίνεται επι τόπου την ημέρα της αναχώρησης, αρκεί την προηγουμένη να το επιβεβαιώσετε με sms ή email).
Με mini van εγώ και άλλοι καμιά 10αριά Ρώσοι, οπότε όπως καταλαβαίνετε η ξενάγηση έγινε εις διπλούν.

TIP
Εάν ακολουθήσετε tour, έχετε πολύ μεγάλη πιθανότητα να βρεθείτε με Ρώσους, καθώς αποτελούν το μεγάλο ποσοστό των τουριστών της χώρας.​


Η περιοχή καλλιεργεί τα πάντα όλα και όχι μόνο τους ωραίους της αμπελώνες…στο δρόμο πουλούσαν διάφορα φρούτα … λωτούς, κορόμηλα, βερύκοκα, μύρτιλα, βατόμουρα και χυμούς που τους έφτιαχναν επιτόπου!


Monastery of St. Nino (στο Bodbe)

Η ξενάγηση και η περιήγηση στο Μοναστήρι της Αγίας Νίνο (Monastery of St. Nino) στο Bodbe, ήταν γρήγορη (όπως συμβαίνει σε όλες τις ξεναγήσεις όλων των tours).
Στο μοναστήρι φυλάσσονται τα οστά της Αγίας, καθώς επίσης υπάρχει και πηγή –αγίασμα για τους πιστούς.
Τόπος σημαντικός και αυτός για τους πιστούς και από τα μέρη που επισκέπτονται πλέον και οι τουρίστες. Το μοναστήρι κατοικείται από τις μοναχές που τριγυρίζουν για να διατηρήσουν τον υπέροχο κήπο και κηπουρικά τους, σε μια θέα όντως εξαιρετική!​

DSC_0021.JPG



DSC_0034.JPG




Sighnaghi

Πόλη χτισμένη σε καταπράσινο λόφο, με θέα την κοιλάδα Alazani. Το όνομά της προέρχεται από τη τούρκικη λέξη signak (καταφύγιο). Περιστοιχίζεται από τα ερείπια τείχους 4.5 χλμ, ένα τμήμα , του οποίου επισκεφθήκαμε (στο τελείωμα της πόλης). Εκεί μάλιστα θα βρείτε και καναδύο εστιατόρια για όποιον θέλει να γευματίσει, αγναντεύοντας την κοιλάδα).

Στην πλατεία της υπάρχει υπαίθρια αγορά και σε ένα σημείο της υπάρχει ένας τοίχος-μνημείο, World War II memorial wall ( εις μνήμην των Γεωργιανών θυμάτων του Β΄ Παγκοσμίου Πολέμου) και μπροστά του ένας βράχος- Μνημείο της 6ης Απριλίου, αφιερωμένο τους 20 νεκρούς από μία διαδήλωση στην Τιφλίδα, την μετασοβιετική περίοδο.

Στο κτίριο του Δημαρχείου, υπάρχει ανοικτό όλο το 24ωρο το γραφείο τέλεσης γάμων και για αυτό αποκαλείται και Palace of Marriage. Πιθανότητα και για αυτό η πόλη αποκαλείται και ως η «πόλη της αγάπης». Οι ντόπιοι υποστηρίζουν ότι η ομορφιά της είναι αυτό που σε κάνει να ερωτεύεσαι… (λέμε τώρα…)

Απέξω από το δημαρχείο, θα δείτε τους τουρίστες να φωτογραφίζονται αγκαλιασμένο στο μικρό (αστείο κατά την άποψή μου), άγαλμα κοριτσιού που κρατά ένα μπουκέτο λουλουδιών.

Όμορφη πόλη, με χαρακτηριστικό το κόκκινο των κεραμιδιών στα σπίτια, μέσα στο πράσινο, γραφική, αλλά ταυτόχρονα και τουριστική τις ώρες της μέρας. Κατά τη γνώμη μου, αξίζει μία διανυκτέρευση, όταν τα πλήθη φεύγουν να σεργιανίσεις στα πλακόστρωτα σοκάκια της με τα ξύλινα μπαλκόνια.

https://www.katherinebelarmino.com/2016/10/what-to-do-in-sighnaghi-georgia.html

DSC_0006.JPG




DSC_0039.JPG



DSC_0048.JPG


DSC_0063.JPG


DSC_0066.JPG


DSC_0068.JPG



DSC_0070.JPG



DSC_0062.JPG


Το γεύμα μας που έγινε σε τοπικό σπίτι και οφείλω να ομολογήσω ότι ήταν εξαιρετικό!
Σαν καλό κορίτσι τίμησα όλους τους μεζέδες (σιγά που θα τους άφηνα!!..) Ένοιωθα ότι είχα πάει επίσκεψη στην διακριτική ευτραφή κυρία που μας φιλοξενούσε στην αυλή του σπιτιού της που ήταν πνιγμένο στα δέντρα. Το κρασάκι της οικογένειας (λευκό και κόκκινο) εξαιρετικό επίσης .. την chacha δεν την δοκίμασα, καθώς ο δρόμος είχε στροφές και έλεγα να αποφύγω τη ζαλάδα…

DSC_0072.JPG



λίγο πριν έλθουν και τα κρεατικά...
DSC_0073.JPG




Tsinandali

Εδώ (με βροχή), επισκεφθήκαμε το κτήμα-παλάτι-μουσείο του Gerogian prince Aleksandre Chavchavadze, του στρατηγού της Ρωσικής Αυτοκρατορίας και γνωστού ποιητή του ρομαντισμού (19ος αιώνας) και ο πρώτος γεωργιανός ευγενής, που παρήγαγε και εμφιάλωσε κρασί σύμφωνα με τις Ευρωπαϊκές μεθόδους.

Η επίσκεψη έγινε σε 2 μόνο δωμάτια, τα οποία είχαν εξαιρετικής ποιότητας αντικείμενα και πορσελάνες και δυστυχώς απαγορευόταν η φωτογράφιση στα δωμάτια.
Οι κήποι του είναι πανέμορφοι, μέσα σε ένα δάσος και ενδείκνυται για περπάτημα. Στα κελάρια του υποτίθεται ότι διατηρούνται 16.000 μπουκάλια κρασί.
Το café που στεγάζεται στο υπόγειο, δεν είναι τίποτε το ιδιαίτερο… παραμελημένο, θα πιείτε espresso από κάψουλα, και τα τραπέζια έξω γεμάτα από άδεια φλυτζάνια.... οι δε τουαλέτες ...στο κακό τους το χάλι… τι κρίμα!!:(
http://tsinandali.ge/en/museum/about-us

Στο ίδιο κτίριο απ΄ ότι είδα λειτουργεί μία πτέρυγα του ως ξενοδοχείο (Tsinandali Museum Guest House)
https://www.booking.com/hotel/ge/tsinandali-museum-guest-house.el.html

DSC_0122.JPG



DSC_0113.JPG


Η τελευταία επίσκεψη ήταν στο οινοποιείο-εργοστάσιο Kindzmarauli στο Kvareli, με την αντίστοιχη ξενάγηση και δοκιμή 4 κρασιών. ΟΙ Ρώσοι σαφώς έφυγαν με αρκετά μπουκάλια κρασιά περιχαρείς.
https://www.tripadvisor.com.gr/Attr...ration_Wine_House-Kvareli_Kakheti_Region.html


... Η επιστροφή μας έγινε μέσω Telavi, που απ΄ ότι είδα είναι μία διαδρομή πνιγμένη στο πράσινο και στις καλλιεργείες.
 
Last edited:

malysa

Member
Μηνύματα
1.046
Likes
1.825
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ονειρεμένο Ταξίδι
3η βραχονησίδα αριστερά
Έτοιμη για ξεναγός! Ρε συ, τι δουλειά είναι αυτή που έχεις ρίξει !!!! Έχω κρεμάσει μασέλα. Πραγματικά :clap::clap::clap:
Να σαι καλά Ισαβέλλα μου :icon_redface::icon_redface:... απλά σκέφθηκα πως μιας και είχα μαζέψει διάφορα, ευκαιρία ήταν να τα γράψω και εδώ, χρήσιμα για τους επόμενους που θα πάνε!

(....εγώ να δεις μασέλα που κρέμασα με τα δικά σας στο Σουδάν.... έχω σκυλιάσει από τη ζούλια μου...!!!!!!!)


 
Last edited:

malysa

Member
Μηνύματα
1.046
Likes
1.825
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ονειρεμένο Ταξίδι
3η βραχονησίδα αριστερά
(3η ημερήσια εκδρομή)
Ananuri – Kazbegi –Trinity church


H παρακάτω εκδρομή κόστισε 60lari (+ 15lari για το βανάκι που θα μας ανεβοκατέβαζε στην εκκλησία Gergeti Trinity)

Πρωί πρωί με την αυγούλα (7.00πμ) με μάζεψε πρώτη ο David από το χοτέλι και μετά από το μάζωμα και των άλλων 3 του γκρουπ (ένα ζευγάρι Ρώσων και μία Ινδή που ζει και εργάζεται στην Αμερική, την Uma), ξεκινήσαμε για τη βόρεια πλευρά της χώρας.

Προς Καύκασο λοιπόν… και έτσι για να θυμηθούμε και τη μυθολογία μας, εδώ οι θεοί του Ολύμπου έστειλαν εξορία τον Προμηθέα για να τον τιμωρήσουν που έμαθε στους ανθρώπους την τέχνη της φωτιάς….

Αρχικά περάσαμε από το Jvari monastery, ως ξενάγηση για τους Ρώσους. Εγώ και η Uma, το είχαμε ήδη δει, αλλά καθόλου δεν μας ενόχλησε, καθώς η πολύ πρωινή επίσκεψη μας εκεί, χωρίς κανέναν άλλον επισκέπτη και με τη βαριά συννεφιά να κοιτάζει την πόλη, μας ενθουσίασε.

Συνεχίζοντας, διασχίζουμε πλέον τον ιστορικό Georgian Military Highway (Στρατιωτικός δρόμος της Γεωργίας), που συνδέει τη χώρα με τη Ρωσία, (~ 210χλμ μέχρι το Vladikavkaz, που αποτελεί το μόνο νόμιμο πέρασμα προς την Ρωσία).

Ananuri Fortified Castle Ensemble -ანანური (UNESCO, 2007)

Εδώ η είσοδος είναι ελεύθερη, για να επισκεφθείς τις δύο εκκλησίες (17ου αιώνα), να σεργιανίσεις στο μισογκρεμισμένο φρούριο, να αγναντέψεις τον ποταμό Agravi και το σημαντικό για την περιοχή της Τυφλίδας, φράγμα Ζχινβάλι (Zhinvali water reservoir).
Έξω από το σύμπλεγμα, θα βρείτε υπαίθριους πάγκους με τουριστικά μπιρμπιτσόλια.​

DSC_0190.JPG




Συνεχίζουμε, συναντώντας στο δρόμο μας διάφορα εστιατόρια και αξίζει μία στάση μιας καθώς εδώ είναι η πατρίδα των χινκάλι (Khinkali).... Και όντως ήταν τα καλύτερα πουγκιά με κρέας, που έφυγα καθ΄όλη τη διαμονή μου στη Γεωργία.

DSC_0194.JPG


μην ξεχαστείτε και δεν δοκιμάσετε lagidze ..σε διάφορες γεύσεις....
DSC_0196.JPG


τα περίφημα χινκάλι (Khinkali )
DSC_0197.JPG



DSC_0201.JPG



Από εδώ, αρχίζουν τα ωραία του Καύκασου….!!!

Πλαγιές τυλιγμένες σε πράσινες κουβέρτες, ρυάκια να κατρακυλούν, αγελάδες να βόσκουν, άλογα να τρέχουν, χιονισμένες βουνοκορφές, ποτάμια και μικροί καταρράκτες να τρέχουν και τα σύννεφα πολύ χαμηλά να μεταλλάσσονται σε δυνατή β ροχή!
Εγώ στο στοιχείο μου, από αυτή την ομορφιά της φύσης, ένοιωθα σαν μικρό παιδί που του έκαναν το πιο όμορφο δώρο !!...

DSC_0218.JPG



DSC_0220.JPG



Soviet-Georgian Friendship Memorial

Μετά το Gudauri, που αποτελεί το μεγαλύτερο ski resort της χώρας (και που χωρίς χιόνι, ήταν κακάσχημο τουλάχιστον από το δρόμο όπως το είδαμε), η προσέγγιση του Soviet-Georgian Friendship Memorial έγινε μέσα στην ομίχλη…
Ο David o καημένος δεν βιαζόταν να φύγουμε… κοιτούσε τα σύννεφα και περίμενε να διαλυθούν για να απολαύσουμε τη θέα. Και όντως καταφέραμε να αγναντέψουμε τα βουνά και την Κοιλάδα του θανάτου (Devil's Valley).

Το μνημείο όντως είναι εντυπωσιακό και ως κτίσμα και ως τοποθεσία. Σύμβολο φιλίας της χώρας με τη Ρωσία, αναπαριστά διάφορες σκηνές από την ιστορία των δύο χωρών.
https://en.wikipedia.org/wiki/Russia–Georgia_Friendship_Monument


DSC_0228.JPG



DSC_0235.JPG



DSC_0243.JPG



Κοιλάδα του θανάτου (Devil's Valley) από το Soviet-Georgian Friendship Memorial
DSC_0250.JPG





Kazbegi (ყაზბეგი) - επισήμως Stepantsminda ( სტეფანწმინდა)

Για καλή μας τύχη, η βροχή μείωσε αρκετά την έντασή της όταν πλησιάσαμε το Kazbegi, χωριό που βρίσκεται σε υψόμετρο 1.700μ, περιτριγυρισμένο από τις επιβλητικές κορφές του Καύκασου… και μόλις 15χλμ από τα σύνορα με τη Ρωσία.


DSC_0258.JPG



DSC_0259.JPG




DSC_0260.JPG




DSC_0263.JPG



Από εκεί αλλάξαμε αυτοκίνητο, για να προσεγγίσουμε την εκκλησία της Αγίας Τριάδας (Gergeti Trinity Church - the Gergeti Tsminsa Sameba, 14ου αιώνα), μέσω ενός κακοτράχαλου δρόμου, σε υψόμετρο 2.170μ και 500μ πάνω από το χωριό Gergeti.
https://en.wikipedia.org/wiki/Gergeti_Trinity_Church

Η τοποθεσία της εκκλησίας σε αφήνει ΑΦΩΝΟ!....

Εξάλλου δεν είναι τυχαίο ότι είναι μία από τις φωτογραφίες που φιγουράρει τη χώρα…

Νοιώθεις να θες να πετάξεις σαν αετός στις τριγύρω βουνοκορφές, να αγκαλιάσεις τα σύννεφα……….!!!
‘Εχει μία ησυχία το τοπίο, μαζί με το πράσινο των πλαγιών που θες να απομακρυνθείς από όλους και να ξαπλώσεις να μυρίσεις τη φύση και να ακούσεις το τίποτε!! (συγχωρέστε με για το ποιητικό στυλ… αλλά κάπως έτσι ένιωσα εκεί….)​

DSC_0271.JPG


το χαζοχαρούμενο..... η χαρά μου δεν περιγράφεται ... ατενίζοντας τις βουνοκορφές (το ψιλόβροχο δεν με ενοχλούσε καθόλου...)

DSC_0284.JPG



DSC_0295.JPG



DSC_0304.JPG



Η εκδρομή τελείωσε με καφέ στο Rooms Hotel Kazbegi, που για την ώρα αποτελεί τη καλύτερη πολυτέλεια της περιοχής για διαμονή.
Ωωω τι χαρά εγώ! Την προηγουμένη είχα αναφέρει στον David ότι ήθελα να πιο τον καφέ μου με τη θέα από αυτό το ξενοδοχείο και εντυπωσιάστηκα όταν (μετά την Trinity εκκλησία), μου είπε ότι όντως θα προλάβουμε να πάμε και εκεί!!
Καφεδάκι λοιπόν με θέα τις βουνοπλαγιές και την Trinity εκκλησία να αχνοφαίνεται σε μία από αυτές.
Η επιλογή του γλυκού ήταν κακή (γλυκά χινκάλι), ενώ μαζί με έναν διπλό espresso, πλήρωσα 24 lari.

Όλο το συγκρότημα είναι εξαιρετικό, ακόμη και οι οι εσωτερικοί χώροι του είναι το κάτι άλλο! γενικά το ξενοδοχείο είναι σούπερ…εξάλλου αυτό το δηλώνει και η άριστη βαθμολογία του
https://www.booking.com/hotel/ge/rooms-kazbegi.el.html

θέα από το Rooms Hotel Kazbegi
DSC_0315.JPG


DSC_0320.JPG


... προσέξτε στο βάθος την εκκλησία Trinity ...
DSC_0326.JPG


κατά την επιστροφή μας (συχνό φαινόμενο οι αγελαδούλες στους δρόμους της Γεωργίας...ειδικά στην δυτική της πλευρά...)
DSC_0340.JPG



TIPS
  • Μπουφανάκι ακόμη και το καλοκαίρι μαζί σας (και σαφώς αδιάβροχο).
  • Η περιοχή ενδείκνυται για διάφορες δραστηριότητες (trekking, βόλτα με άλογα, camping κλπ)
  • H πρόσβαση στην εκκλησία Trinity μπορεί να γίνει και με trekking από το χωριό Gergeti (είδαμε και κάποιους να κατεβαίνουν τις πλαγιές).
  • Και εάν το σηκώνει η τσέπη σας, να μείνετε στο Rooms Hotel Kazbegi… ωωω ναι!!! … όταν ρωτήσαμε τον David τι γίνεται τον χειμώνα με το πανάκριβο ξενοδοχείο που κλείνουν οι δρόμοι από το χιόνι, μας απάντησε ότι όταν συνέβει, το ξενοδοχείο κάλεσε ελικόπτερο για να μεταφέρει (δωρεάν) στο αεροδρόμιο του πελάτες του… (προκειμένου να αποφύγει την δυσφήμιση…. εμ, με τέτοια τιμή που έχουν τα δωμάτια, σιγά το κόστος του ελικόπτερου).


Η επιστροφή μας στην Τιφλίδα, έγινε κατά τις 8.00μμ και χωρίς καθόλου βροχή , βλέποντας έτσι τον Καύκασο με διάφορες καιρικές συνθήκες.....
Χαιρετηθήκαμε με τον David , φιληθήκαμε σαν να γνωριζόμασταν χρόνια...

Γύρισα το βλέμμα, να δω το Narikala fortress την ώρα του ηλιοβασιλέματος...... με ένα χαμόγελο ικανοποίησης, για τις εικόνες και τα συναισθήματα που είχα κερδίσει εκείνη τη μέρα…...........:):cool::clap:
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.671
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom