Γεωργία Γεωργία (საქართველო - Sakartvelo): 6/2018, 12 γεμάτες μέρες …

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.730
Likes
14.337
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Νά σέ ρωτήσω κάτι;

Αν ειχες τρεις γεμάτες μέρες στην Γεωργία, πώς θα μοίραζες τον χρονο σου;

Ποίες θα ησαν οι προτεραιότητές σου;

Θέλω νά πάω 7-8 μερες αλλά μισές σε Γεωργία και μισές σε Αρμενία. Φαντάζομαι επίσης, οτι στα κοντινά (στην Τυφλίδα) θα εδινες περισσότερη προσοχή...
Συγγνώμη που θα παρέμβω και θα δώσω τη δική μου απάντηση στο ερώτημα που θέτεις. Το κάνω γιατί είχα πάει το περασμένο καλοκαίρι, και έχω γράψει εδώ για το ταξίδι αυτό με πολλές φωτογραφίες.
Αρχικά, η Τιφλίδα θέλει τουλάχιστον μια ολόκληρη μέρα για τη δεις.
Μια ημερήσια εκδρομή στα χωριά του Καυκάσου είναι επιβεβλημένη. Τα πιο κοντινά είναι στην περιοχή της Stepantsminda.
Μια τρίτη εξόρμηση είναι στην περιοχή της Vardzia, που μπορεί να γίνει ημερήσια.
Αν μπορέσεις είτε πηγαίνοντας στη Vardzia, είτε άλλη μια ημερήσια στα Gori, Uplistsikhe, Kutaisi, Mtskheta.
Βέβαια αν μπορούσες να πας Mestia και Ushguli με μια διανυκτέρευση θα ήταν τέλειο.
Ρίξε μια ματιά στην περιγραφή του ταξιδιού μου, καθώς και των άλλων που έχουν γράψει για τη Γεωργία, για να έχεις μια καλύτερη άποψη.
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.046
Likes
1.825
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ονειρεμένο Ταξίδι
3η βραχονησίδα αριστερά
Συμφωνώ με τον προλαλήσαντα...
Με 3 γεμάτες μέρες, καταλαβαίνω ότι θα βάλεις Τιφλίδα ως "ορμητήριο"... Ως εκ τούτου, 1 μέρα εκδρομή στο Kazbegi (Stepantsminda) και άντε 1 μέρα Gori, Uplistsikhe, Mtskheta. Το Borjomi δεν ξέρω αν σε παίρνει...... Η Vardzia είναι αξιόλογη, εάν δεν έχεις δει κάτι παρόμοιο.... αλλά είναι πολλά τα χλμ....
Για Kutaisi και προς τα εκεί, δεν νομίζω ότι χωράει.... Κατ΄εμέ, το καλύτερο κομμάτι της χώρας (από αυτά που είδα) είναι Mestia & Usghuli.....
Tώρα το κυριότερο λόγο το παίζει το μεταφορικό που θα χρησιμοποιήσεις....
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.730
Likes
14.337
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
θέλει μελέτη ρε γαμώτο , μπόλικη, αυτή η εκδρομή...
Όλες οι εκδρομές θέλουν μελέτη.
Αλλά να σου πω τη γνώμη μου: το ζήτημα είναι να μην κάθεσαι στο ξενοδοχείο και στα εστιατόρια χάνοντας το χρόνο σου. Και να μη βλέπεις τα ίδια και τα ίδια. Πάρε ένα ταξί (είναι πολύ φτηνά) και γύρνα σε αυτά που πολύ γρήγορα θα αποφασίσεις. Μια χαρά θα είναι.
Α, και το άλλο: εσύ μπορεί να δεις κάτι που εμείς είτε δεν είδαμε, είτε το είδαμε αλλά δε μας άρεσε και εσύ να θεωρήσεις ότι είναι το καλύτερο απ' όλα.
Καλό διάβασμα και καλό ταξίδι.
 

MIAT

Member
Μηνύματα
416
Likes
1.119
Ονειρεμένο Ταξίδι
Svalbard, Κίνα, Αλάσκα
Γεια κι απο εμένα!τι τέλεια περιγραφή! Καθότι χειμερινοί τύποι σκεφτόμαστε να πάμε ενα 4ημερο περι τα τέλη Φεβρουαρίου Κουτάισι και σκεφτόμουν να πάμε από εκεί κατεθείαν Μέστια όπου και θα μείνουμε. Έχω 3 ερωτησούλες:
1. Η διαδρομή διαρκεί 4-5 ώρες από αυτά που κατάλαβα και αν επικοινωνήσω με το Bugdet που χρησιμοποιησες κι εσύ μπορώ να κανονίσω Private transportation (καλά θα στείλω και σε αυτούς αλλά για να πάρω μια ιδέα);;
2. Άντε και έφτασα απο εκεί μετά πώς γυρίζω;
Φοβάμαι λίγο ότι με τον καιρό και τους δρόμους είναι λίγο risky ή οκ παίζει να μπορέσω να μετακινηθώ αξιοπρεπώς χωρίς να φάω 7 ώρες στο δρόμο ξερωγω;
3. Μήπως δεν είναι για χειμώνα και πρέπει να το πάω άνοιξη καιρου;;
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
985
Likes
2.068
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πολυνησία

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.663
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom