Γεωργία Γεωργία

Olajuwon

Member
Μηνύματα
27
Likes
13
Χαιρετώ, Δεκέμβριο πάμε με την κοπελιά στη πανέμορφη, όπως φαίνεται από φωτογραφίες και οδοιπορικά, Γεωργία. Θα έχουμε στη διάθεση μας 3,5 μέρες, που μας προτείνετε να πάμε; Θα θέλαμε πολύ να πάμε προς τον Καύκασο και να δούμε τα πανέμορφα φυσικά τοπία αλλά φαίνεται ανέφικτο λόγω του χρόνου που θα έχουμε. Επίσης, στην πόλη της Τυφλίδας, σε ποια περιοχή προτείνετε να μείνουμε που να είναι κεντρική, με κόσμο και πρόσβαση σε ΜΜΜ; Γενικά, ό,τι άλλη πληροφορία μπορεί να έχετε για την χώρα, ευχαρίστως να την ακούσουμε.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Με τη Γεωργία φλερτάρω χρόνια και νομίζω πως ήρθε η ώρα να κάνω κίνηση. Σκέφτομαι για Μάρτη 14 μέρες και θέλω να μου πείτε αυτά τα ολίγα:
  • Είναι οκ ο χρόνος για να δω 5-6(ή και παραπάνω) μέρη καθόλη τη Γεωργία;
  • Ποιές πόλεις θα μου προτείνατε; Με ενδιαφέρουν τα πάντα τέχνη,διασκέδαση, τοπία, μνημεία, φύση κλπ με έμφαση στη φύση
  • Το Svaneti που μου χει παρει τα μυαλά και η Στεπαντσμίντα φτάνονται τέτοια εποχή ή ούτε καν;
  • Είναι φτηνές οι μετακινήσεις από πόλη σε πόλη(και αν γίνεται κάποιο site) γιατί δε βγάζω άκρη;
  • Το φαγητό/ποτό είναι τόσο φτηνό όσο βλέπω στο numbeo;

Αυτά για την ώρα, όταν και αν μου πουν το ναι θα επανέλθω με απείρως περισσότερες ερωτήσεις.
 
Μηνύματα
26
Likes
79
Ταξίδι-Όνειρο
ταιλανδη,ινδια,περου...
καλησπερα μικρη τσοπανα,ημουν γεωργια solo για 20 μερες περιπου τον περασμενο απριλιο οποτε τα εχω ψηλοφρεσκα ακομα.κατα την γνωμη μου 14 μερες ειναι αρκετες για να παρεις μια καλη γευση απο αυτην την πανεμορφη χωρα.προσοπικα για τοσες μερες θα πηγαινα batumi,tbilisi(απο tbilisi εκδρομες mtskheta,gori στο μουσειο και το σπιτι του σταλιν,signagi) και οπωςδηποτε στο kazbegi(stepantsminda) για να ανεβεις με τα ποδια πανω στην εκκλησια με την απιστευτη θεα.οντως ειναι πολυ φτηνα τα φαγητα,τα ποτα και οι μετακινησεις.απο πολη σε πολη θα κινηθεις με marshutka,ενα βανακι ειναι που χωραει 10-15 ατομα.τα εισητηρια για την marshutka θα τα αγοραζεις εκεινη την ωρα απο τον οδηγο.ωραρια συγκεκριμενα δεν εχουν αλλα καθε 1-1,30 περιπου φευγουν για οπουδηποτε.αν δεν εχεις κλεισει ακομα εισητηρια μπορεις να κοιταξεις να πας και με λεωφορειο απο αθηνα(130 πηγενελα).αν μπορω να σε βοηθησω σε κατι αλλο ρωτα.καλα να παρασεις...
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
@Εξαφανισμένε σε ευχαριστώ πάρα πολύ!! Μενω θεσσαλονίκη και η wizz έχει τιμές που μου βγαίνει πιο φθηνά να πάω και να γυρίσω Κουτάισι από το να πάω να δω τη μανούλα μου Τρίκαλα και να γυρίσω. Μεχρι αυριο λογικα θα εχω κλείσει οπότε θα αρχίσει ο βομβαρδισμός αποριών
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
ΝΑ ρωτήσω και κάτι άλλο σε όλους αλλά κυρίως στον ντεσαπαρεσίδο που ήταν και σόλο: η χώρα θεωρείται επικίνδυνη; Εννοώ επικίνδυνη επικίνδυνη; Η αντίδραση όλων όταν τους ανακοίνωσα τα πλάνα μου ήταν ότι θα με βιάσουνε στη Γεωργία. Γενικά προσπαθώ να αποφεύγω υστερίες οπότε θέλω να πιστεύω πως σε λογικά πλαίσια δεν είναι επικίνδυνη(αλήθεια δε ξέρω πόσο πιο επικίνδυνη μπορεί να θεωρείται σε σχέση με την Ελλάδα) και πως όλοι όπως πάντα υπερβάλλουν.
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Ξέρουν που πέφτει η Γεώργια; Ή εχουν πάει;
Δε υπάρχει απολύτως κανένας κύνδινος. Όλα Γεωργιανά ρεμάλια είναι εκτός Γεωργίας.
Υπερβάλουν, όπως και οι περισσότεροι Έλληνες...

ΥΓ Εχώ πάει Γεωργία, 4 φορές, έχω κάνει την πτυχιακή μου πάνω στον Τουρισμό της Γεωργίας.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
κπροσοπικα για τοσες μερες θα πηγαινα batumi,tbilisi(απο tbilisi εκδρομες mtskheta,gori στο μουσειο και το σπιτι του σταλιν,signagi) και οπωςδηποτε στο kazbegi(stepantsminda) για να ανεβεις με τα ποδια πανω στην εκκλησια με την απιστευτη θεα.οντως ειναι πολυ φτηνα τα φαγητα,τα ποτα και οι μετακινησεις.απο πολη σε πολη θα κινηθεις με marshutka,ενα βανακι ειναι που χωραει 10-15 ατομα.τα εισητηρια για την marshutka θα τα αγοραζεις εκεινη την ωρα απο τον οδηγο.ωραρια συγκεκριμενα δεν εχουν αλλα καθε 1-1,30 περιπου φευγουν για οπουδηποτε.
Η παρέα θα έρθει για μία εβδομάδα ενώ εγώ λέω να καθίσω συνολικά 17 μέρες. Το 6ημερο πρόγραμμα με το παρεάκι μάλλον θα είναι: Κουτάισι-Μποργκόμι-Τιφλίδα-Μεστία(αεροπορικώς) μετά θα χωριστούμε και εγώ λέω να επιστρέψω Τιφλίδα για να συνεχίσω Sighnagi- εθνικό πάρκο Βασλοβάνι -Τουσέτι-Στεπαντσμίντα-Τιφλίδα-Μπατούμι-Εθνικό Πάρκο Κολχέτι-Κουτάισι για να φύγω Θεσσαλονίκη. Ξέρω πως είναι λίγο κουλό αλλά λέγαμε με την παρέα να πάμε Σβανέτι. Εκτός κι άμα ψηθούν να κάνουμε μαζί την πλευρά της Μαύρης θαλασσας για να συνεχίσω εγώ για το υπόλοιπο. Οι ερωτήσεις μου(πολλές) είναι οι εξής:
1. Μάρτιος στο Σβανέτι θα παλέυεται;Το ίδιο για το Τουσέτι. Έχει πράγματα να κάνεις εκεί; Πόσες μέρες αξίζει να κάτσεις;(σκεφτόμουν Μέστια και Ουσγκούλι)
2. Υπάρχει όντως το αεροπλάνο που βρήκα εδώ; http://travelsurfrepeat.com/how-to-fly-from-natakhtari-tbilisi-to-mestia/
3. Αξίζει διανυκτέρευση στο Μποργκόμι;
4. Στο Βασλοβάνι πώς πάω; Το ίδιο στο Τουσέτι;
5. Τί από αυτά να σκιπάρω;(ξέρω το εχω υπερφορτώσει)
6. Πόσες μέρες αξίζει το Κουτάισι και πόσες η Τιφλίδα; Το Sighnaghi;

Πολλά ευχαριστώ α πριόρι!
 

Olajuwon

Member
Μηνύματα
27
Likes
13
Να πω κάποια λίγα πραγματάκια για την χώρα την οποία επισκεφτήκαμε, δυστυχώς, για τρεις μόλις γεμάτες ημέρες. Εμείς αλλάξαμε νόμισμα από Θεσσαλονίκη, κάτι που ήταν λάθος διότι από ότι μας είπαν άλλοι συνταξιδιώτες, τα ανταλλακτήρια στην Γεωργία προσφέρουν λάρι σε καλύτερη τιμή.

Η Τυφλίδα είναι μια πολύ όμορφη πόλη και κυρίως η παλιά πόλη που είναι κτισμένη σε λόφο. Η θέα από το τελεφερίκ που σε μεταφέρει στο μνημείο της μητέρας των Γεωργιανών (Kartlis deda) είναι φανταστική. Κάποια από τα αξιοθέατα που επισκεφτήκαμε ήταν οι εκκλησίες της πόλης όπως η Metekhi και η Αγία Τριάδα, οι οποίες φαίνονται πολύ ενδιαφέρουσες εξωτερικά, αλλά στο εσωτερικό αρκετά απλοϊκές για τα δικά μου γούστα.

Σίγουρα, αξίζει να επισκεφτείτε τη Mtsketa που είναι γύρω στα 20χλμ από την πρωτεύουσα, η μεταφορά γίνεται με τις κλασικές μασρούτκες με κόστος 2 λάρι πήγαινε-έλα. Εφόσον, βρεθείτε στη Mtsketa θα πρέπει να πάτε στο μοναστήρι Jvari του 6ου αιώνα, το οποίο είναι κτισμένο σε βουνό και από το οποίο έχεις υπέροχη θέα την πόλη και το ποτάμι.

Επίσης, πήγαμε στο Gori, τη γενέτειρα του Στάλιν, για να δούμε το μουσείο προς τιμήν του από το οποίο απογοητευτήκαμε όμως. Το Gori, ωστόσο, είναι μια πολύ όμορφη μικρή πόλη που αν σας φέρει ο δρόμος προς τα εκεί, πρέπει να επισκεφτείτε.

Τελευταίος σταθμός του ταξιδιού ήταν η πόλη του Κουταίσι, η οποία ήταν κάτι πολύ ιδιαίτερο σαν εμπειρία, δεν έχω μεγάλη εμπειρία από ταξίδια και από τα λίγα που έχω δει αυτή η πόλη ήταν κάτι "εξωτικό" για μένα. Πολλά κτίρια μου έδιναν την αίσθηση ότι ήταν προπολεμικά κτισμένα, κι αν όχι, ήταν σίγουρα σε άθλια κατάσταση. Επίσης, η φτώχεια ήταν έκδηλη, πραγματικά καμία σχέση με οποιοδήποτε άλλο μέρος της χώρας βρεθήκαμε.

Όσον αφορά την ασφάλεια, τρεις μέρες στην χώρα δε νιώσαμε για κανένα λόγο ότι κινδυνεύουμε, ούτε αργά το βράδυ στην Τυφλίδα, ουτε όταν περπατούσαμε στις φτωχογειτονιές κοντά στην εκκλησία της Αγίας Τριάδας, ούτε στα διάφορα αυτοκίνητα που μπαίναμε που εκτελούσαν χρεή ταξί, ούτε καν στην απομονωμένη και σκοτεινή γειτονιά του Κουταίσι από την οποία περιμέναμε 3:30 το πρωί το αυτοκίνητο της georgianbus να έρθει να μας παραλάβει. Η Κωνσταντινούπολη με τις τρομοκρατικές επιθέσεις ή οι μεγάλες ευρωπαϊκές πόλεις με τις γκετοσυνοικίες και τις επιθέσεις δε νομίζω να είναι ασφαλέστερα μέρη.

Οπωσδήποτε να φάτε Χινκάλι και Χατσαπούρι Ατζαρούλι. :haha:
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
1. Μάρτιος στο Σβανέτι θα παλέυεται;Το ίδιο για το Τουσέτι. Έχει πράγματα να κάνεις εκεί; Πόσες μέρες αξίζει να κάτσεις;(σκεφτόμουν Μέστια και Ουσγκούλι)
2. Υπάρχει όντως το αεροπλάνο που βρήκα εδώ; http://travelsurfrepeat.com/how-to-fly-from-natakhtari-tbilisi-to-mestia/
3. Αξίζει διανυκτέρευση στο Μποργκόμι;
4. Στο Βασλοβάνι πώς πάω; Το ίδιο στο Τουσέτι;
5. Τί από αυτά να σκιπάρω;(ξέρω το εχω υπερφορτώσει)
6. Πόσες μέρες αξίζει το Κουτάισι και πόσες η Τιφλίδα; Το Sighnaghi;
1. Ανάλογα αν θα είναι ο δρόμος ανοιχτός. Έχει μπόλικα μονοπάτια για τρέκινγκ
2. Το ότι υπάαρχει, υπάρχει. Το αν πετάει είναι το ζητούμενο
3. Ναι, για την ξεκούραση στα ζεστά λουτρά, μετά το πάρκο
4. Με λέωφορειο προς την "πόλη" Dedoplistskaro/დედოფლისწყარო από σταθμό λεωφορείων Ortachala (άνα μία ώρα δρομολόγιο, το ταξιδι διαρκεί 2 ώρες και κάνει 7 λάρι) ή από την στάση μετρό Isani (2-3 δρομολόγια την ημέρα, φεύγει όταν γεμίσει το λεωφορείο, 8 λάρι και το ταξίδι κάνει 1.5 ώρα). Από το Δεδοπλιστκάρο μέχρι το πάρκο είναι 32χλμ, άλλα στην πόλη αυτή θα βρεις διαμονή, τα γραφεία του πάρκου και ταξί που θα σε πάει εκεί.

Για Τουσέτια, είναι λίγο πιο ζώρικο το πρόγραμμα
Θα πρέπει να πας με μαρσρούτκα μέχρι το Τελάβι ή Αλβάνι και μετά με τζιπ προς το Όμαλο ή με νταλίκα (μια φορά την εβδομαδά πάει νταλίκα εκει)
Το τζιπ θέλει 50 λάρι το άτομο και ο νταλικέρης παίρνει 10-20 λάρι.

5. Τουσέτια

6. 1 - 2 - 1 ή 1 1/2
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Έχει αρχίσει να με ψήνει και εμένα άσχημα μια φυσιολατρική εκδρομή στη Γεωργία. Να δούμε πότε θα βολέψει την παρέα. Πιθανόν να κάνουμε και μια μικρή βόλτα στα ελληνικά χωριά.
ΥΓ Τα σέβη μου στον πιο ντελικάτο ψηλό που χαίδεψε την πορτοκαλί θεά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.300
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom