1. Η αναδρομή στο παρελθόν συνεχίζεται! Ψηφίστε την Ταξιδιωτική Ιστορία του μήνα για τους μήνες Ιανουάριο - Απρίλιο 2016! Κάντε κλικ εδώ!
Απόκρυψη ανακοίνωσης
Με την πλοήγησή σας στο Travelstories.gr αποδέχεστε τη χρήστη cookies που ενισχύουν την εμπειρία χρήσης. -- ΟΚ --

Ηνωμένο Βασίλειο Γεύση από Σκωτία

Συζήτηση στο φόρουμ 'Ταξιδιωτικές Ιστορίες - Ευρώπη' που ξεκίνησε από το μέλος Dina Z, στις 23 Μαϊου 2012.

1. Sassenach77

Sassenach77 Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Γή του Πυρός
    Ινβερνές !!!!!....
    Μουσεία δωρεάν στο Εδιβούργο ;;;; Τι να πρώτο δώ στο Εδιμβούργο σε δύο μέρες ;;;; Είμαι και "άρρωστη" με τα μουσεία....
    Όμορφα Κα Ντίνα !!! Ανυπομονώ.....

Dina Z likes this.
  2. Dina Z

Dina Z Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Ονειρεύομαι ... γενικώς!
    Και δικαιως ανυπομονεις!
    Αν και μετα την Σκωτια εκανα αρκετα ταξιδια, αυτη παραμενει ο αγαπημενος μου προορισμος και μαζι με την Σκανδιναβια ειναι τα δυο μερη που θελω να ξαναπαω :rolleyes:
    Καλα να περασεις :)

skoumpi and Sassenach77 like this.
  3. Sassenach77

Sassenach77 Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Γή του Πυρός
    Καλησπέρα !!! Σας ευχαριστώ πολύ :)
    Σκανδιναβία και Ισλανδία θα πάω για να δώ τη "πράσινη κυρία" !!! Άλλη "αρρώστια" αυτή....:lol:

Last edited: 15 Ιουνίου 2017
    Dina Z likes this.
  4. Dina Z

Dina Z Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Ονειρεύομαι ... γενικώς!
    Ορίστε και μερικές φωτογραφίες γιατί όταν έγραψα την ιστορία δεν ήξερα πως να τις ανεβάζω. Και μη μου πείτε πως καθυστέρησα! Σιγά το πράγμα ... Τι είναι 5 χρόνια;:bleh:

Royal Mile
    IMG_1930.JPG
    IMG_1903.JPG

IMG_1904.JPG

Δρομάκι κάθετο στην Royal Mile
    IMG_1927.JPG

Στα Close στα οποία δεν μπήκα
    IMG_1957.JPG IMG_1928.JPG

skoumpi, Triplover, chris7 and 7 others like this.
  5. Dina Z

Dina Z Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Ονειρεύομαι ... γενικώς!
    Η θέα από το κάστρο IMG_1908.JPG
    IMG_1912.JPG
    IMG_1914.JPG
    IMG_1911.JPG
    IMG_1910.JPG

Ακαδημία και Πινακοθήκη IMG_1950.JPG
    IMG_1937.JPG
    IMG_1949.JPG

Επισυναπτόμενα Αρχεία:

6. Dina Z

Dina Z Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Ονειρεύομαι ... γενικώς!
    Στο Scot Monument
    IMG_1942.JPG

Έξω από το ξενοδοχείο μας
    IMG_1953.JPG

Η αντίθεση: Εγώ με ομπρέλα, κασκόλ, γάντια να κρυώνω και εκείνος με κοντομάνικο να παίζει άνετος μουσική! Μπρρρρρρ! IMG_1940.JPG

7. Dina Z

Dina Z Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Ονειρεύομαι ... γενικώς!
    IMG_1988.JPG
    IMG_1981.JPG

Η ιστορική - τουριστική ταβέρνα IMG_1959.JPG

Για υποψήφιους γαμπρούς και νύφες ....
    IMG_1967.JPG

.... ή αν θέλετε να ντυθείτε καθημερινά!!! IMG_1968.JPG

bebes, giannismits, chris7 and 4 others like this.
  8. Dina Z

Dina Z Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Ονειρεύομαι ... γενικώς!
    Στα περίχωρα του Εδιμβούργου
    IMG_2045.JPG

IMG_2042.JPG

Η Forth Road Bridge (αναζητήστε την τραγική ιστορία της) IMG_2049.JPG
    IMG_2046.JPG

Οδηγώντας στην εθνική οδό με κατεύθυνση Inverness
    IMG_1997.JPG

IMG_2053.JPG

Αχ, πόσο αδικεί η φωτογραφία μου τα υπέροχα, απόκοσμα highlands !!! IMG_2035.JPG

bebes, Triplover, chris7 and 3 others like this.
  9. Dina Z

Dina Z Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Ονειρεύομαι ... γενικώς!
    Το Saint Andrews
    IMG_2061.JPG
    IMG_2060.JPG

H Tay Road Bridge και η πόλη Dundee

IMG_2066.JPG

Loch Lomond (είναι στ' αλήθεια γραφική, την αδικώ) IMG_2070.JPG
    Το Fort William
    IMG_2031.JPG

Κάθε σοβαρός τουρίστας στη Σκωτία, οφείλει να επισκεφθεί τουλάχιστον ένα αποστακτήριο (ακόμα κι αν δεν πίνει ουίσκι, όπως εγώ )
    IMG_1992.JPG

Το Inverness IMG_2007.JPG
    IMG_2004.JPG

IMG_2006.JPG

Μαγική Loch Ness! Πόσο θα ήθελα να βρεθώ εδώ μια νύχτα με καταιγίδα! IMG_2019.JPG
    IMG_2020.JPG

Κάστρο Urquhart στη Loch Ness IMG_2021.JPG

και τέλος ..... η στιγμή που εξημέρωσα την Nessie το τέρας της Loch Ness :clap: IMG_2018.JPG

hlhjac, bebes, Triplover and 7 others like this.
  10. Sassenach77

Sassenach77 Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Γή του Πυρός
  11. JIM PAPADOPOULOS

JIM PAPADOPOULOS New Member

Προγραμματίζω ένα ταξίδι στη Σκωτία για τις 27-31 Ιουλίου με τα δύο μου παιδιά (18-15). Φτάνω στο Εδιμβούργο νωρίς το πρωί στις 27 Ιουλίου και φεύγω από το Εδιμβούργο το απόγευμα της 31ης Ιουλίου. Το σχέδιό μου είναι: 1η μέρα-νύχτα στο Εδιμβούργο. Ενοικίαση αυτοκινήτου για τις ημέρες 2-3-4 για να οδηγήσω με στάσεις ως εξής: Ημέρα 2: St Monans, Anstruther, St. Andrews, Glamis κάστρο, Dunkeld, Pitlochry, Blair Atholl, Inverness (διανυκτέρευση). Ημέρα 3: Achnasheen, Eilean Donan, Φορτ Γουίλιαμ, Glenfinnan, Glencoe (διαδρομή), Γέφυρα Orchy, Κάστρο Kilchurn, Kilchrenan (διανυκτέρευση). Ημέρα 4: Oban, Κάστρο Stalker, Inveraray, Luss, Stirling, Culross, Εδιμβούργο (διανυκτέρευση) - αφήνω το αυτοκίνητο. Ημέρα 5: Εδιμβούργο. Απλά αναρωτιέμαι αν θα μπορούσαμε να χρησιμοποιήσουμε τον χρόνο μας καλύτερα. Εσείς που κάνατε παρόμοια μεγάλες διαδρομές τι λέτε για το δρομολόγιο; είναι πολύ κουραστικό; Ευχαριστώ!!

12. Sassenach77

Sassenach77 Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Γή του Πυρός
    Καλησπέρα!
    Ρωτάς αν οι διαδρομές είναι εφικτές. Απο θέμα χιλιομέτρων είναι εφικτότατες, αν σκεφτείς οτι το εύρος της μέρας εκείνη την εποχή θα είναι μεγάλο (Ξημερώνει περίπου στις 04:00 και η δύση είναι γύρω στις 22:00)!
    Αλλά (γιατί πάντα υπάρχει ένα αλλά σε αυτή τη ζωή) υπάρχουν κάποιες λεπτομέρειες που μπορούν να κάνουν μεγάλη διαφορά! Πόσα άτομα θα οδηγείτε; Τα αξιοθέατα που έχεις σημειώσει θέλετε να τα δείτε εσωτερικά ή μόνο να περάσετε, να μείνετε λίγο, να βγάλετε φώτο και να συνεχίσετε; Τα καταλύματα τα έχεις κλείσει και αν ναι, είναι ξενοδοχεία ή όχι;
    Το αν μία διαδρομή είναι μεγάλη και κατ' επέκταση κουραστική ή όχι, είναι σχετικό! Υπάρχουν άνθρωποι που διανύουν πολλά χιλιόμετρα με μεγάλη ευχαρίστηση και άλλοι που δεν μπορούν να οδηγήσουν πάνω απο 200 χλμ τη μέρα γιατί κουράζονται ή βαριούνται. Την αντοχή σου στη οδήγηση εσύ την ξέρεις!
    Αν μου απαντήσεις στα παραπάνω ερωτήματα θα μπορώ να σου δώσω καλύτερη εικόνα!
    Το να σου προτείνω επιπλέον πράγματα στις διαδρομές σου, είναι το μόνο εύκολο! Τα Σκωτσέζικα Χάιλαντς είναι αστείρευτα σε αξιοθέατα και όμορφα μέρη!!!!
    Οι δύο μέρες για το Εδιμβούργο είναι μια χαρά για να πάρεις μία καλή γεύση της πόλης!

Υ.Γ. (1) Αυτό που μου άρεσε στις διαδρομές σου είναι οτι, έχεις επιλέξει να κάνεις διαδρομές εκτός κεντρικών οδικών αρτηριών και εκτός πολύ τουριστικών σημείων ( Isle of Skye, Loch Ness etc). Να είσαι σίγουρος οτι τα Χάιλαντς θα σε ανταμείψουν σε αυτά που θα δείς, αν αγαπάς τη φύση :)
    Υ.Γ. (2) Η μεγαλύτερη διαδρομή που έκανα στα Χάιλαντς ήταν 650χλμ σε μία μέρα. Ήμασταν δύο οδηγοί όμως!

bebes, Triplover and Dina Z like this.