Ηνωμένο Βασίλειο Γεύση από Σκωτία

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.075
Likes
20.113
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Ινβερνές !!!!!....
Μουσεία δωρεάν στο Εδιβούργο ;;;; Τι να πρώτο δώ στο Εδιμβούργο σε δύο μέρες ;;;; Είμαι και "άρρωστη" με τα μουσεία....
Όμορφα Κα Ντίνα !!! Ανυπομονώ.....
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Ινβερνές !!!!!....
Μουσεία δωρεάν στο Εδιβούργο ;;;; Τι να πρώτο δώ στο Εδιμβούργο σε δύο μέρες ;;;; Είμαι και "άρρωστη" με τα μουσεία....
Όμορφα Κα Ντίνα !!! Ανυπομονώ.....
Και δικαιως ανυπομονεις!
Αν και μετα την Σκωτια εκανα αρκετα ταξιδια, αυτη παραμενει ο αγαπημενος μου προορισμος και μαζι με την Σκανδιναβια ειναι τα δυο μερη που θελω να ξαναπαω :rolleyes:
Καλα να περασεις :)
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.075
Likes
20.113
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Καλησπέρα !!! Σας ευχαριστώ πολύ :)
Σκανδιναβία και Ισλανδία θα πάω για να δώ τη "πράσινη κυρία" !!! Άλλη "αρρώστια" αυτή....:lol:
 
Last edited:

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Ορίστε και μερικές φωτογραφίες γιατί όταν έγραψα την ιστορία δεν ήξερα πως να τις ανεβάζω. Και μη μου πείτε πως καθυστέρησα! Σιγά το πράγμα ... Τι είναι 5 χρόνια;:bleh:

Royal Mile
IMG_1930.JPG

IMG_1903.JPG


IMG_1904.JPG


Δρομάκι κάθετο στην Royal Mile
IMG_1927.JPG


Στα Close στα οποία δεν μπήκα
IMG_1957.JPG
IMG_1928.JPG
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Στο Scot Monument
IMG_1942.JPG


Έξω από το ξενοδοχείο μας
IMG_1953.JPG


Η αντίθεση: Εγώ με ομπρέλα, κασκόλ, γάντια να κρυώνω και εκείνος με κοντομάνικο να παίζει άνετος μουσική! Μπρρρρρρ!
IMG_1940.JPG
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Στα περίχωρα του Εδιμβούργου
IMG_2045.JPG


IMG_2042.JPG


Η Forth Road Bridge (αναζητήστε την τραγική ιστορία της)
IMG_2049.JPG

IMG_2046.JPG


Οδηγώντας στην εθνική οδό με κατεύθυνση Inverness
IMG_1997.JPG


IMG_2053.JPG


Αχ, πόσο αδικεί η φωτογραφία μου τα υπέροχα, απόκοσμα highlands !!!
IMG_2035.JPG
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Το Saint Andrews
IMG_2061.JPG

IMG_2060.JPG


H Tay Road Bridge και η πόλη Dundee

IMG_2066.JPG


Loch Lomond (είναι στ' αλήθεια γραφική, την αδικώ)
IMG_2070.JPG

Το Fort William
IMG_2031.JPG


Κάθε σοβαρός τουρίστας στη Σκωτία, οφείλει να επισκεφθεί τουλάχιστον ένα αποστακτήριο (ακόμα κι αν δεν πίνει ουίσκι, όπως εγώ )
IMG_1992.JPG


Το Inverness
IMG_2007.JPG

IMG_2004.JPG


IMG_2006.JPG


Μαγική Loch Ness! Πόσο θα ήθελα να βρεθώ εδώ μια νύχτα με καταιγίδα!
IMG_2019.JPG

IMG_2020.JPG


Κάστρο Urquhart στη Loch Ness
IMG_2021.JPG


και τέλος ..... η στιγμή που εξημέρωσα την Nessie το τέρας της Loch Ness :clap:
IMG_2018.JPG
 

JIM PAPADOPOULOS

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
Προγραμματίζω ένα ταξίδι στη Σκωτία για τις 27-31 Ιουλίου με τα δύο μου παιδιά (18-15). Φτάνω στο Εδιμβούργο νωρίς το πρωί στις 27 Ιουλίου και φεύγω από το Εδιμβούργο το απόγευμα της 31ης Ιουλίου. Το σχέδιό μου είναι: 1η μέρα-νύχτα στο Εδιμβούργο. Ενοικίαση αυτοκινήτου για τις ημέρες 2-3-4 για να οδηγήσω με στάσεις ως εξής: Ημέρα 2: St Monans, Anstruther, St. Andrews, Glamis κάστρο, Dunkeld, Pitlochry, Blair Atholl, Inverness (διανυκτέρευση). Ημέρα 3: Achnasheen, Eilean Donan, Φορτ Γουίλιαμ, Glenfinnan, Glencoe (διαδρομή), Γέφυρα Orchy, Κάστρο Kilchurn, Kilchrenan (διανυκτέρευση). Ημέρα 4: Oban, Κάστρο Stalker, Inveraray, Luss, Stirling, Culross, Εδιμβούργο (διανυκτέρευση) - αφήνω το αυτοκίνητο. Ημέρα 5: Εδιμβούργο. Απλά αναρωτιέμαι αν θα μπορούσαμε να χρησιμοποιήσουμε τον χρόνο μας καλύτερα. Εσείς που κάνατε παρόμοια μεγάλες διαδρομές τι λέτε για το δρομολόγιο; είναι πολύ κουραστικό; Ευχαριστώ!!
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.075
Likes
20.113
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Προγραμματίζω ένα ταξίδι στη Σκωτία για τις 27-31 Ιουλίου με τα δύο μου παιδιά (18-15). Φτάνω στο Εδιμβούργο νωρίς το πρωί στις 27 Ιουλίου και φεύγω από το Εδιμβούργο το απόγευμα της 31ης Ιουλίου. Το σχέδιό μου είναι: 1η μέρα-νύχτα στο Εδιμβούργο. Ενοικίαση αυτοκινήτου για τις ημέρες 2-3-4 για να οδηγήσω με στάσεις ως εξής: Ημέρα 2: St Monans, Anstruther, St. Andrews, Glamis κάστρο, Dunkeld, Pitlochry, Blair Atholl, Inverness (διανυκτέρευση). Ημέρα 3: Achnasheen, Eilean Donan, Φορτ Γουίλιαμ, Glenfinnan, Glencoe (διαδρομή), Γέφυρα Orchy, Κάστρο Kilchurn, Kilchrenan (διανυκτέρευση). Ημέρα 4: Oban, Κάστρο Stalker, Inveraray, Luss, Stirling, Culross, Εδιμβούργο (διανυκτέρευση) - αφήνω το αυτοκίνητο. Ημέρα 5: Εδιμβούργο. Απλά αναρωτιέμαι αν θα μπορούσαμε να χρησιμοποιήσουμε τον χρόνο μας καλύτερα. Εσείς που κάνατε παρόμοια μεγάλες διαδρομές τι λέτε για το δρομολόγιο; είναι πολύ κουραστικό; Ευχαριστώ!!
Καλησπέρα!
Ρωτάς αν οι διαδρομές είναι εφικτές. Απο θέμα χιλιομέτρων είναι εφικτότατες, αν σκεφτείς οτι το εύρος της μέρας εκείνη την εποχή θα είναι μεγάλο (Ξημερώνει περίπου στις 04:00 και η δύση είναι γύρω στις 22:00)!
Αλλά (γιατί πάντα υπάρχει ένα αλλά σε αυτή τη ζωή) υπάρχουν κάποιες λεπτομέρειες που μπορούν να κάνουν μεγάλη διαφορά! Πόσα άτομα θα οδηγείτε; Τα αξιοθέατα που έχεις σημειώσει θέλετε να τα δείτε εσωτερικά ή μόνο να περάσετε, να μείνετε λίγο, να βγάλετε φώτο και να συνεχίσετε; Τα καταλύματα τα έχεις κλείσει και αν ναι, είναι ξενοδοχεία ή όχι;
Το αν μία διαδρομή είναι μεγάλη και κατ' επέκταση κουραστική ή όχι, είναι σχετικό! Υπάρχουν άνθρωποι που διανύουν πολλά χιλιόμετρα με μεγάλη ευχαρίστηση και άλλοι που δεν μπορούν να οδηγήσουν πάνω απο 200 χλμ τη μέρα γιατί κουράζονται ή βαριούνται. Την αντοχή σου στη οδήγηση εσύ την ξέρεις!
Αν μου απαντήσεις στα παραπάνω ερωτήματα θα μπορώ να σου δώσω καλύτερη εικόνα!
Το να σου προτείνω επιπλέον πράγματα στις διαδρομές σου, είναι το μόνο εύκολο! Τα Σκωτσέζικα Χάιλαντς είναι αστείρευτα σε αξιοθέατα και όμορφα μέρη!!!!
Οι δύο μέρες για το Εδιμβούργο είναι μια χαρά για να πάρεις μία καλή γεύση της πόλης!

Υ.Γ. (1) Αυτό που μου άρεσε στις διαδρομές σου είναι οτι, έχεις επιλέξει να κάνεις διαδρομές εκτός κεντρικών οδικών αρτηριών και εκτός πολύ τουριστικών σημείων ( Isle of Skye, Loch Ness etc). Να είσαι σίγουρος οτι τα Χάιλαντς θα σε ανταμείψουν σε αυτά που θα δείς, αν αγαπάς τη φύση :)
Υ.Γ. (2) Η μεγαλύτερη διαδρομή που έκανα στα Χάιλαντς ήταν 650χλμ σε μία μέρα. Ήμασταν δύο οδηγοί όμως!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.608
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom