Γιατί δεν ταξιδεύει ο κόσμος;

viktoria

Member
Μηνύματα
168
Likes
436
Διαφωνω καθετως..οι Ελληνες ταξιδευουν πιο πολυ απο οτι ταξιδευαν το 2007..απλα οχι με οργανωμενες εκδρομες(κακο σε σενα και σε μενα που μαστε του κλαδου διοτι δε βρισκουμε δουλεια)αλλα και οχι σε μεγαλες ηλικιες!ΔΕΝ εχει τυχει να παω σε πολη εξωτερικου και να μην ακουσω ελληνα τουριστα να κανει σα παλαβος!!αεροδρομιο??φουλ κοσμος!απλα παλια τα ξοδευαν με ανεση ενω τωρα τα μετρανε και λογικοτατο ειναι...επισης πολλοι μεγαλοι ανθρωποι που δε το χουν με το ιντερνετ κοιτανε γραφεια οπου κοπανανε αρα το ξεχνανε!οσο για τις διακοπες τις καλοκαιρινες και τα πακετα των ξενων συμφωνω απολυτα αλλα δυστυχως τα τελευταια χρονια ολη η μπιζνα τουρισμος καλοκαιρινος ειναι στημενος μονο γι αυτους ξεκαθαρα!!
Καλημερα,τεινω να συμφωνησω μαζι σας και εγω λιγο απο δω λιγο απο το ιντερνετ ψαχνομαι και βρισκω μονη μου ταξιδια,σε γραφειο θα αποτανθω πλεον μονο για προορισμους ,δυσκολους για μενα η οταν δεν με ακολουθει το απο 40 χρονια ετερον ημισυ:).Δυστυχως η Ελλαδα μας εχει γινει και για μας πια ενας ακριβος προορισμος!
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.702
Likes
6.319
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Σε κάθε περίπτωση, μην παίρνετε παράδειγμα τους εαυτούς σας - εσείς, που γραφτήκατε σε ένα ταξιδιωτικό forum και σας αρέσει να συζητάτε για ταξίδια, απέχετε πολύ από το μέσο Έλληνα.
Εμείς που γραφτήκαμε δεν μας πιάνουν τα χρόνια....έτοιμο το επόμενο μα τόχω μυστικό, στα 73+ παρακαλώ κι εύχομαι και στα δικά σας
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
.Π.χ δεν νομιζω οτι ο κ.taver,καθως και πολλοι αλλοι συμφορουμιτες να πηγαν π.χ. στο Θιβετ,Μπουταν και αλλους τοσο μακρινους προορισμους για να ποσταρουν φωτο και να πουν δειτε με καλε ουαου
Δεν ξέρεις ο κ. @taver πόσους φολοουερς έχει στο ινσταγκραμ, ινφλουεσορ επιπέδου Kendall Jenner
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.542
Likes
8.530
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Τσεκαρε ποσοι απο αυτους εχουν εξοχικο. Δεν υπαρχει αλλος λαος νομιζω που η μεση οικογενεια συντηρει 2 κατοικιες ταυτοχρονα (η μια παρανομη η ημιπαρανομη).
Η αν δεν εχει εξοχικο, νοικιαζει για σεζον η και ολοκληρο ετος γιατι κοστιζει το ιδιο σχεδον.
Η φορτωνεται στο εξοχικο της φιλης/θειας/ ξαδερφης κλπ.
Που θεωρει την αποκτηση σπιτιου το μεγαλυτερο επιτευγμα της ζωης του.
Τι ψαχνεις...



Κάποιοι από αυτούς έχουν όντως εξοχικό. Τους αρέσει μάλιστα να λένε την ατάκα που μου προκαλεί ανατριχίλα "Πάμε κάθε χρόνο στο εξοχικό μας. Τα έχει βγάλει τα λεφτά του!"
 

viktoria

Member
Μηνύματα
168
Likes
436
0. Δεν έχω ινσταγκραμ :)
Καλημερα ,κακως πολυ κακως:)!ειστε εκτος μοδας!!:haha:

Εμείς που γραφτήκαμε δεν μας πιάνουν τα χρόνια....έτοιμο το επόμενο μα τόχω μυστικό, στα 73+ παρακαλώ κι εύχομαι και στα δικά σας
Καλημερα,καποιοι σαν εσας μου δινουν κουραγιο ειμαι 55,οταν λεω οτι γερασα για μακρινα ταξιδια:clap::clap::clap:
 
Last edited by a moderator:

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
423
Likes
515
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Καλημερα,καποιοι σαν εσας μου δινουν κουραγιο ειμαι 55,οταν λεω οτι γερασα για μακρινα ταξιδια:clap::clap::clap:
Don't worry!! Είμαστε αρκετοί νομίζω στην +κατηγορία! Αλλά τώρα μειώνονται σχετικά οι υποχρεώσεις και λέμε "ό,τι προλάβουμε" :bleh::bleh:
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Υπάρχει μια πολύ μεγάλη, "κλασική" θα έλεγα, μερίδα ανθρώπων που ταξιδιωτικά δρα (και δρούσε ανέκαθεν) ως εξής:
μεγάλες διακοπές την περίοδο του Δεκαπενταύγουστου σε νησί ή γενικότερα εγχώριο παραθαλάσσιο προορισμό, αρκετά μεγάλη άδεια στις Γιορτές (η οποία ενίοτε περιλαμβάνει και κάποια σύντομη απόδραση σε "χειμερινό" εγχώριο προορισμό) κι ένα-δύο "τριήμερα" ετησίως (τύπου Ναύπλιο/Ιωάννινα, τύπου κάπου για το καρναβάλι, τύπου Αράχωβα για "σκι" κλπ κλπ).
Άνθρωποι δηλ. που αντιμετωπίζουν τα ταξίδια βασικά ως "διακοπές" και ως αραιές προγραμματισμένες αποδράσεις. Αρκετοί από αυτούς τα βλέπουν άλλωστε σαν "πολυτέλεια", χωρίς να σημαίνει απαραίτητα ότι δεν μπορούν να διαθέσουν χρήματα για αυτά. Κάποιοι όντως δυσκολεύονται, κάποιοι προτιμούν να τα δίνουν για νυχτερινές εξόδους, shopping, για ό, τι εν πάση περιπτώσει ευχαριστεί τον καθένα.
Με χαρά λοιπόν παρατηρώ ότι πολλά άτομα που έχουν αυτή τη νοοτροπία, τα τελευταία χρόνια επιλέγουν να πραγματοποιήσουν μία τέτοια μικροαπόδραση το χρόνο κάπου στο εξωτερικό. Να "θυσιάσουν" την καρναβαλική Πάτρα ή την εκδρομή για σκι στα Καλάβρυτα (όπου ούτως ή άλλως δεν θα έκαναν σκι) για κάποιο "προσιτό" προορισμό που ταξιδεύουν οι low-cost. Και να οι Βουδαπέστες, οι Σόφιες και οι Βαρσοβίες! Να και οι Ρώμες και τα Λονδίνα για κάποιους που αποφασίζουν να βάλουν λίγο βαθύτερα το χέρι στην τσέπη.
Και χαίρομαι επειδή διαπιστώνω ότι ακόμα και αυτές οι μικρές αποδράσεις που εμείς εδώ μπορεί να θεωρούμε καρα-mainstream σε αυτούς ανοίγουν τους ορίζοντες και τα μυαλά, ακόμα και λίγο. Δεν ξέρετε πόσο όμορφα νιώθω όταν συνάδελφοι πχ μου λένε "ρε συ underwater καλά μου τα έλεγες, δεν ήταν και τόσο δύσκολο να οργανώσω το ταξίδι. Και ναι, χάρηκα που είδα έναν άλλο λαό από το να πήγαινα πάλι Θεσσαλονίκη!" ή "βρε underwater ήμουν λάθος που σε δούλευα που πηγαίνεις στα Βαλκάνια, τρελάθηκα με τη Ρουμανία και το πόσο όμορφα ήταν, καμία σχέση με την εικόνα παρακμής που είχα στο μυαλό μου!".
Δεν ξέρω αν έχετε παρατηρήσει και άλλοι αυτή την "τάση". :)
 

viktoria

Member
Μηνύματα
168
Likes
436
Υπάρχει μια πολύ μεγάλη, "κλασική" θα έλεγα, μερίδα ανθρώπων που ταξιδιωτικά δρα (και δρούσε ανέκαθεν) ως εξής:
μεγάλες διακοπές την περίοδο του Δεκαπενταύγουστου σε νησί ή γενικότερα εγχώριο παραθαλάσσιο προορισμό, αρκετά μεγάλη άδεια στις Γιορτές (η οποία ενίοτε περιλαμβάνει και κάποια σύντομη απόδραση σε "χειμερινό" εγχώριο προορισμό) κι ένα-δύο "τριήμερα" ετησίως (τύπου Ναύπλιο/Ιωάννινα, τύπου κάπου για το καρναβάλι, τύπου Αράχωβα για "σκι" κλπ κλπ).
Άνθρωποι δηλ. που αντιμετωπίζουν τα ταξίδια βασικά ως "διακοπές" και ως αραιές προγραμματισμένες αποδράσεις. Αρκετοί από αυτούς τα βλέπουν άλλωστε σαν "πολυτέλεια", χωρίς να σημαίνει απαραίτητα ότι δεν μπορούν να διαθέσουν χρήματα για αυτά. Κάποιοι όντως δυσκολεύονται, κάποιοι προτιμούν να τα δίνουν για νυχτερινές εξόδους, shopping, για ό, τι εν πάση περιπτώσει ευχαριστεί τον καθένα.
Με χαρά λοιπόν παρατηρώ ότι πολλά άτομα που έχουν αυτή τη νοοτροπία, τα τελευταία χρόνια επιλέγουν να πραγματοποιήσουν μία τέτοια μικροαπόδραση το χρόνο κάπου στο εξωτερικό. Να "θυσιάσουν" την καρναβαλική Πάτρα ή την εκδρομή για σκι στα Καλάβρυτα (όπου ούτως ή άλλως δεν θα έκαναν σκι) για κάποιο "προσιτό" προορισμό που ταξιδεύουν οι low-cost. Και να οι Βουδαπέστες, οι Σόφιες και οι Βαρσοβίες! Να και οι Ρώμες και τα Λονδίνα για κάποιους που αποφασίζουν να βάλουν λίγο βαθύτερα το χέρι στην τσέπη.
Και χαίρομαι επειδή διαπιστώνω ότι ακόμα και αυτές οι μικρές αποδράσεις που εμείς εδώ μπορεί να θεωρούμε καρα-mainstream σε αυτούς ανοίγουν τους ορίζοντες και τα μυαλά, ακόμα και λίγο. Δεν ξέρετε πόσο όμορφα νιώθω όταν συνάδελφοι πχ μου λένε "ρε συ underwater καλά μου τα έλεγες, δεν ήταν και τόσο δύσκολο να οργανώσω το ταξίδι. Και ναι, χάρηκα που είδα έναν άλλο λαό από το να πήγαινα πάλι Θεσσαλονίκη!" ή "βρε underwater ήμουν λάθος που σε δούλευα που πηγαίνεις στα Βαλκάνια, τρελάθηκα με τη Ρουμανία και το πόσο όμορφα ήταν, καμία σχέση με την εικόνα παρακμής που είχα στο μυαλό μου!".
Δεν ξέρω αν έχετε παρατηρήσει και άλλοι αυτή την "τάση". :)
Καλημερα, το ιντερνετ εχει τα καλα και τα κακα του,αλλα επειδη η εικονα ειναι μεγαλο δελεαρ νομιζω οτι εχει ωθησει πολλους να βγουν απο το σκεπτικο,που να τρεχω ,τι θα δω παραπανω κτλ.Βεβαια παιζει ρολο και το κοντινο περιβαλλον ειτε δουλειας,οπως εσεις ειτε ακομα και τα παιδια που μεγαλωνουν (και οπως εμενα,λογω δουλειας η σπουδων η μικροβιου ταξιδιωτικου:))σε παρασυρουν:)!Πιστευω οτι ναι υπαρχει ανοδικη ταση σε ολες τις ηλικιες πια για ταξιδια και λογω γλωσσομαθειας!

Don't worry!! Είμαστε αρκετοί νομίζω στην +κατηγορία! Αλλά τώρα μειώνονται σχετικά οι υποχρεώσεις και λέμε "ό,τι προλάβουμε" :bleh::bleh:
Καλημερα,αχ!!!!Golden years:clap::xalara:
 
Last edited by a moderator:

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
...καθως και πολλοι αλλοι συμφορουμιτες να πηγαν π.χ. στο Θιβετ,Μπουταν και αλλους τοσο μακρινους προορισμους για να ποσταρουν φωτο και να πουν δειτε με καλε ουαου !!!!!!
Υπάρχουν και αυτοί που ταξιδεύουν σε περίεργα μέρη - όσο πιο περίεργα τόσο καλύτερα - για να εντυπωσιάσουν τον κύκλο τους - ο κύκλος τους μπορεί να είναι ας πούμε και το travelstories. Δηλ. ας μην καταδικάζουμε αυτούς που πάνε στα in νησιά και να απενοχοποιούμε αυτούς που ψάχνουν τους πιο περίεργους προορισμούς (και συχνά ακριβότερους). Ο καθένας έχει το ψώνιο του.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.702
Likes
6.319
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Καλημερα,καποιοι σαν εσας μου δινουν κουραγιο ειμαι 55,οταν λεω οτι γερασα για μακρινα ταξιδια:clap::clap::clap:
Κι εγώ στα 55 μου ξεκίνησα τα ταξίδια μέσα απ εδώ, έχεις αρκετό μέλλον Βικτωρία
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom