Γιατί δεν ταξιδεύει ο κόσμος;

viktoria

Member
Μηνύματα
168
Likes
436
Υπάρχουν και αυτοί που ταξιδεύουν σε περίεργα μέρη - όσο πιο περίεργα τόσο καλύτερα - για να εντυπωσιάσουν τον κύκλο τους - ο κύκλος τους μπορεί να είναι ας πούμε και το travelstories. Δηλ. ας μην καταδικάζουμε αυτούς που πάνε στα in νησιά και να απενοχοποιούμε αυτούς που ψάχνουν τους πιο περίεργους προορισμούς (και συχνά ακριβότερους). Ο καθένας έχει το ψώνιο του.
Κατα την δικη μου γνωμη,δεν νομιζω να τρεχεις και να ξοδευεσαι (συγνωμη για την εκφραση)στου διαβολου την μανα για εφε.Πιστευω οτι τους ωθει κατι διαφορετικο,που ας πουμε εγω δεν θα μπορουσα να καταλαβω και μενω στα απλα(καποια περιεργα μακρινα δικα μου ταξιδια γινονται γιατι οπως εχω γραψει παει ο γιος μου για δουλεια και μαζι ο κολαουζος,εγω δηλ.):);):haha:Μην ειμαστε τοσο καχυποπτοι!

Κι εγώ στα 55 μου ξεκίνησα τα ταξίδια μέσα απ εδώ, έχεις αρκετό μέλλον Βικτωρία
Ευχαριστω ,μου δινετε ωθηση αλλα μην ξεχνατε οτι εσεις εισασταν ηδη πολυταξιδεμενος λογω δουλειας!!
 
Last edited by a moderator:

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.560
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
Κατα την δικη μου γνωμη,δεν νομιζω να τρεχεις και να ξοδευεσαι (συγνωμη για την εκφραση)στου διαβολου την μανα για εφε.Πιστευω οτι τους ωθει κατι διαφορετικο,που ας πουμε εγω δεν θα μπορουσα να καταλαβω και μενω στα απλα(καποια περιεργα μακρινα δικα μου ταξιδια γινονται γιατι οπως εχω γραψει παει ο γιος μου για δουλεια και μαζι ο κολαουζος,εγω δηλ.):);):haha:Μην ειμαστε τοσο καχυποπτοι!
πιστευω χωρις τα social media πολλα ταξιδια δεν θα ειχαν γινει. και οχι μονο ταξιδια και τα υλικα αγαθα που λεγαμε κλπ
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.045
Likes
41.081
Κατα την δικη μου γνωμη,δεν νομιζω να τρεχεις και να ξοδευεσαι (συγνωμη για την εκφραση)στου διαβολου την μανα για εφε.Πιστευω οτι τους ωθει κατι διαφορετικο,που ας πουμε εγω δεν θα μπορουσα να καταλαβω και μενω στα απλα(καποια περιεργα μακρινα δικα μου ταξιδια γινονται γιατι οπως εχω γραψει παει ο γιος μου για δουλεια και μαζι ο κολαουζος,εγω δηλ.):);):haha:Μην ειμαστε τοσο καχυποπτοι!
Ναρκισσιστικη διαταραχη λεγεται. Δεν ειναι ο κανονας αλλα δεν φανταζεσαι που μπορει να φτασει ενας ανθρωπος απο ναρκισσισμο. Ας μην ειμαστε καχυποπτοι, αλλα δυστυχως υπαρχει κι αυτος και λεγεται οτι τα τα σοσιαλ μιντια τον εχουν εκτοξευσει.
 

viktoria

Member
Μηνύματα
168
Likes
436
πιστευω χωρις τα social media πολλα ταξιδια δεν θα ειχαν γινει. και οχι μονο ταξιδια και τα υλικα αγαθα που λεγαμε κλπ
Καλημερα ,τα υλικα αγαθα και χωρις τα σοσιαλ ηταν δειγμα προς επιδειξη,για τον γειτονα,τον μπατζανακη κλπ.Μην ξεχνατε οι ποιο νεοι οτι πριν χρονια το αμαξι ηταν στατους π.χ στην γειτονια, παρεα κτλ,πως γεμισαμε μερσεντες και καγιεν?αλλα τα ταξιδια σε περιεργα μερη δεν το πολυ νομιζω!

Ναρκισσιστικη διαταραχη λεγεται. Δεν ειναι ο κανονας αλλα δεν φανταζεσαι που μπορει να φτασει ενας ανθρωπος απο ναρκισσισμο. Ας μην ειμαστε καχυποπτοι, αλλα δυστυχως υπαρχει κι αυτος και λεγεται οτι τα τα σοσιαλ μιντια τον εχουν εκτοξευσει.
Καλημερα,στο πιο λαικο ψωναρες υπηρχαν,υπαρχουν και θα υπαρχουν,αλλα πιστευω σε πιο απτα πραγματα .Ενα ταξιδι ειναι πιο προσωπικο,ενω μια τσαντα Loui:bleh:η Hermes,μια πορσε,μια μεζονετα στα προαστια η στο κεντρο που ειναι και της μοδoς ειναι πιο δεστε με γειτονοι:haha:.Τι να πω αν φτασαμε να ταξιδευουμε για να εντυπωσιασουμε χαθηκαμε!!!!!
 
Last edited by a moderator:

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.014
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Μου φαίνεται παρατραβηγμένο να ταξιδεύει κάποιος στην άλλη άκρη του κόσμου απλά και μόνο για επιδειξη. Εκτός και αν μιλάμε για τύπους που ανεβάζουν φωτογραφίες σε πεντάστερες πισίνες δειχνωντας τον κ@λο τους και πινοντας κοκτειλ. Που δεν ξέρουν πως να ξοδεύψουν τα λεφτά τους και η μόνη εννοια τους είναι η επιδειξη πλούτου.

Το να κάνεις ένα ταξίδι στην Καμπότζη ή το Νεπάλ με ένα σακιδιο στο ώμο, που είναι ονειρό σου και για να μαζεύψεις αυτα τα χρήματα έχεις στερηθεί πραγματα, δε νομίζω να γίνεται για επιδειξη. Μπορεί να μπαίνεις στο τριπάκι του να ανεβάσεις καμιά φωτογραφία για να δείξεις που εφτασε η χάρη σου αλλά όχι οτι αυτός είναι ο λόγος που πραγματοποίησες το ταξίδι.... Λετε να υπάρχουν τόσο καμένοι; Τι να πω...
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
αλλα τα ταξιδια σε περιεργα μερη δεν το πολυ νομιζω!
Mα και αυτά είναι επίδειξη πλούτου και ναρκισσισμού όπως πολύ σωστά ειπώθηκε. Πλούτου γιατί το να επισκεφτείς κάποια απομονωμένα μέρη μπορεί να κοστίζει όσο ένα μικρό αυτοκίνητο και ναρκισσισμού γιατί μεταξύ άλλων δείχνει στους άλλους πόσο ριψοκίνδυνα ζεις και πόσο δε φοβάσαι να φτάσεις εκεί που έφτασαν λίγοι.
Σαν παράδειγμα μπορείς να δεις αρκετούς νέους βλόγκερς ή χρήστες των σόσιαλ μίντια (μιλάω για εξωτερικό) που θέλουν ας πούμε να επισκεφτούν 100 χώρες πριν τα 30 τους. Αυτοί δεν πρόκειται να επισκεφτούν τις 100 χώρες για να γνωρίσουν τον πολιτισμό τους, να μάθουν νέα ήθη και έθιμα και όλες αυτές τις χαζοχαρούμενες βλακείες που λέμε κι εμείς πολλές φορές (άλλωστε που να προλάβουν να γνωρίσουν τις χώρες όταν απλά σκοπός τους είναι να μαζέψουν σφραγίδες από 100 μέρη σε ελάχιστο χρόνο), αλλά για να αυτοδιαφημιστούν στα σόσιαλ μίντια.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.112
Συμφωνώ πως μπορεί να πάει κάποιος σε περίεργο προορισμό για να πουλήσει μούρη και να πει πως πήγε κάπου περίεργα,μη τουριστικά κλπ,μπορεί όμως και να το είχε απωθημένο και να το θέλει πραγματικά,να ήταν π.χ. στόχος ζωής.
Από την άλλη υπάρχουν και άνθρωποι(κυρίως εκτός travelstories)που σε στραβοκοιτάνε αν πεις πως πήγες σε έναν προορισμό που δεν ανήκει σε αυτούς που έχουν στο μυαλό τους σαν must see.Ξέρω ανθρώπους που ναι αγαπούν να πηγαίνουν ταξίδια σε Ελλάδα και εξωτερικό αλλά για αυτούς αξιόλογοι προορισμοί είναι μόνο Λονδίνο,Παρίσι,Ρώμη,Πράγα,Βιέννη και 3-4 άλλοι προορισμοί στην καλύτερη. Στην Ελλάδα Μύκονος,Σαντορίνη,Αράχωβα κλπ. Πραγματικά το τι έχουμε ακούσει κάθε φορά που επιλέγουμε να πάμε π.χ.στην Πορτογαλία δεν λέγεται.Μέχρι με ρώτησαν μια φορά αν αγαπώ τόσο αυτή τη χώρα από αλληλεγγύη που έχει περάσει οικονομική κρίση όπως εμείς. Πριν πάμε Αζόρες σε κάποιους γνωστούς απέφευγα να το λέω.
Το ίδιο και στην Ελλάδα τρελαίνομαι να πηγαίνω π.χ.στην Ήπειρο τι να κάνουμε θεωρώ απίστευτα γραφικά τα μέρη εκεί. Μου άρεσαν πολύ περισσότερο και από πολλά μέρη που επισκέφτηκα στο εξωτερικό. Αν κάποιος θεωρεί "κατώτερο"το μέρος ας μην πάει, καθένας ταξιδεύει για τον εαυτό του.
Επίσης δεν με αφορά καθόλου να πηγαίνω κάθε φορά σε άλλη χώρα μόνο και μόνο επειδή κάποιοι εντυπωσιάζονται με αυτό. Ίσα ίσα που μπορεί να πάω πολλές φορές στην ίδια χώρα εφόσον έχει πολλά να μου προσφέρει (όπως π.χ.Ισπανία που την θεωρώ απίστευτα όμορφη και ενδιαφέρουσα).
Γενικά λοιπόν θα έλεγα πως ταξιδεύω για μένα και θεωρώ απίστευτο χάσιμο χρόνου και χρημάτων να ταξιδεύει κανείς για τους άλλους, για να τους εντυπωσιάζει,να πουλήσει μούρη κλπ. Το ταξίδι προτιμώ να γίνεται σε μέρη που έχουν κάτι να μας δώσουν, όχι σε μέρη που εντυπωσιάζουν τον περίγυρο.
 

viktoria

Member
Μηνύματα
168
Likes
436
Mα και αυτά είναι επίδειξη πλούτου και ναρκισσισμού όπως πολύ σωστά ειπώθηκε. Πλούτου γιατί το να επισκεφτείς κάποια απομονωμένα μέρη μπορεί να κοστίζει όσο ένα μικρό αυτοκίνητο και ναρκισσισμού γιατί μεταξύ άλλων δείχνει στους άλλους πόσο ριψοκίνδυνα ζεις και πόσο δε φοβάσαι να φτάσεις εκεί που έφτασαν λίγοι.
Σαν παράδειγμα μπορείς να δεις αρκετούς νέους βλόγκερς ή χρήστες των σόσιαλ μίντια (μιλάω για εξωτερικό) που θέλουν ας πούμε να επισκεφτούν 100 χώρες πριν τα 30 τους. Αυτοί δεν πρόκειται να επισκεφτούν τις 100 χώρες για να γνωρίσουν τον πολιτισμό τους, να μάθουν νέα ήθη και έθιμα και όλες αυτές τις χαζοχαρούμενες βλακείες που λέμε κι εμείς πολλές φορές (άλλωστε που να προλάβουν να γνωρίσουν τις χώρες όταν απλά σκοπός τους είναι να μαζέψουν σφραγίδες από 100 μέρη σε ελάχιστο χρόνο), αλλά για να αυτοδιαφημιστούν στα σόσιαλ μίντια.
Συνφωνω απλα δεν πιστευα οτι σε ενα φορουμ σαν κι αυτο που στην τελικη που σε ειδα που σε ξερω ,θα προσπαθησει καποιος να εντυπωσιασει καποιους εν δυναμει αγνωστους!
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Γιατί όλοι όσοι έχουν λογαριασμούς στα σόσιαλ μίντια με χιλιάδες ή εκατομμύρια followers και ποστάρουν προσωπικές τους φωτογραφίες για να λάβουν επιβεβαίωση ή για να αυξήσουν το κασέ τους σε αγνώστους δεν απευθύνονται; Λες να τους ξέρουν προσωπικά τους χιλιάδες followers;

Υ.Γ. Επειδή μιλάς για το φόρουμ, προσωπικά έχω εντυπωσιαστεί από ταξίδια άλλων μελών χωρίς να τα ξέρω άρα η διαφήμιση σε μένα τουλάχιστον πέτυχε.
 

Edicted

Member
Μηνύματα
35
Likes
29
Εγω δουλευω σε ξενοδοχειο στην Παραλια της Κατερινης και σε καμια περιπτωση δεν μπορει κανεις να κανει διακοπες στην Παραλια Κατερινης με τα χρηματα που ερχεται σε εμας ο Σερβος ή ο Ρουμανος ή ο Πολωνος μεσω γραφειων!Υπαρχει τεραστια διαφορα τιμης!
 

viktoria

Member
Μηνύματα
168
Likes
436
Γιατί όλοι όσοι έχουν λογαριασμούς στα σόσιαλ μίντια με χιλιάδες ή εκατομμύρια followers και ποστάρουν προσωπικές τους φωτογραφίες για να λάβουν επιβεβαίωση ή για να αυξήσουν το κασέ τους σε αγνώστους δεν απευθύνονται; Λες να τους ξέρουν προσωπικά τους χιλιάδες followers;

Υ.Γ. Επειδή μιλάς για το φόρουμ, προσωπικά έχω εντυπωσιαστεί από ταξίδια άλλων μελών χωρίς να τα ξέρω άρα η διαφήμιση σε μένα τουλάχιστον πέτυχε.
Αφου υπαρχουν χαζοι που τους ακολουθουν(τι γελοια και μειωτικη εκφραση)!!!!!!Εχεις εντυπωσιαστει νομιζω με τον προορισμο ,γιατι δεν βλεπω το λογω να εντυπωσιαστεις με το ατομο ,εκτος αν κανει κατι extreme οπως πχ αναβαση στο Εβερεστ κτλ που εσυ να μην μπορεις για τους δικους σου λογους.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.045
Likes
41.081
Τι να πω αν φτασαμε να ταξιδευουμε για να εντυπωσιασουμε χαθηκαμε!!!!!
Αμα σου πω οτι εγινε και ερευνα σε πανεπιστημιο ειδικα για το θεμα; :haha::haha::haha:

"(DON’T YOU) WISH YOU WERE HERE? NARCISSISM, ENVY AND SHARING OF TRAVEL PHOTOS THROUGH SOCIAL MEDIA: AN EXTENDED ABSTRACT"
https://digitalcommons.sacredheart....r/&httpsredir=1&article=1428&context=wcob_fac
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom