Γιατί δεν ταξιδεύει ο κόσμος;

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.542
Likes
8.530
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.041
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Νομίζω ότι η φωτογραφία που ακολουθεί είναι ontopic και απ'ότι είδα κάποιοι ήδη έχουν αναφέρει αυτό το λόγο.

View attachment 258446


Ολόκληρη η έρευνα που έχει πολύ ενδιαφέρον: http://www.pewforum.org/2018/10/29/...y-social-issues/pf-10-29-18_east-west_-00-03/
Α γεια σου και την έψαχνα να την ανεβάσω...
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Χαιρομαι που το τόπικ εχει εκ νεου τόσες απόψεις .

Τωρα γυρισα απο ενα διήμερο και ξαναβεβαιωθηκα γιατι αποφευγω να πηγαίνω πλέον.
Ηταν 130 χλμ απο την εδρα μου σε παραθαλασσιο μικρο χωριο σχετικά αγνωστο .
Σε νεκρή περιοδο τουριστικά σε ξενοδοχειο 50 ευρω με πρωινο ( το Καλοκαιρι κάνει 100 ευρώ ! ) χαλάσαμε 360 ευρώ , 2 άτομα.
Χωρίς καμία σπατάλη .

Τον Σεπτεμβριο για πεντε νυχτες στην Ρίγα Λετονίας ξοδεψα 500 ευρω συνολο μόνη μου .

Εξωτερικό - Ελλάδα 1-0 .
 
Last edited:

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
555
Likes
445
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Χαιρομαι που το τόπικ εχει εκ νεου τόσες απόψεις .

Τωρα γυρισα απο ενα διήμερο και ξαναβεβαιωθηκα γιατι αποφευγω να πηγαίνω πλέον.
Ηταν 130 χλμ απο την εδρα μου σε παραθαλασσιο μικρο χωριο σχετικά αγνωστο .
Σε νεκρή περιοδο τουριστικά σε ξενοδοχειο της ταξης των 50 ευρω με πρωινο χαλάσαμε 360 ευρώ
(2 άτομα ). Χωρίς καμία σπατάλη .

Τον Σεπτεμβριο για πεντε νυχτες στην Ρίγα Λετονίας ξοδεψα 500 ευρω συνολο μόνη μου .

Εξωτερικό - Ελλάδα 1-0 .
Πες τα Χρυσόστομη...Άμστερνταμ δίκλινο 68 ευρώ...Παλιός Άγιος Αθανάσιος 100 με σόμπα και πάτωμα που τρίζει...Αεροπορικά από 35 ευρώ με επιστροφή...Ελλάδα τόσο θέλεις μόνο για διόδια...χωριά τη βενζίνη...Κι ύστερα σου λένε α εσύ είσαι πλούσια πας εξωτερικό εμείς μέχρι τον Π.Αγιο Αθανάσιο θα πάμε τα φτωχά....
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.045
Likes
41.088
Χαιρομαι που το τόπικ εχει ως τωρα εκ νεου τόσες απόψεις .

Τωρα γυρισα απο ενα διήμερο και ξαναβεβαιωθηκα γιατι αποφευγω να πηγαίνω πλέον.
Ηταν 130 χλμ απο την εδρα μου σε παραθαλασσιο μικρο χωριο σχετικά αγνωστο .
Σε νεκρή περιοδο τουριστικά σε ξενοδοχειο της ταξης των 50 ευρω με πρωινο χαλάσαμε 360 ευρώ
(2 άτομα ). Χωρίς καμία σπατάλη .
Τοσα χαλασαμε για 3 βραδια δυο ατομα Γενοβα- Τσινκουε Τερρε και σε τουριστικη περιοδο. Και μετακινηση με αεροπλανα, διαμονη σε ξενοδοχειο. φαγητα, τρενα (μετακινηθηκαμε με τα ακριβοτερα γιατι το παιδικο εισιτηριο κοστιζε +1 ευρω στου ενηλικα, οπου εχουμε παει Ιταλια!).
Το επομενο καλοκαιρι ειπαμε για ενα διημερο με μια διανυκτερευση στα Καλαβρυτα η την Πατρα και δεν εβγαινε λιγοτερο απο 300. Μονο για τα εισιτηρια του τρενου η του λεωφορειου θελαμε 100, αλλα τοσα για ξενοδοχειο, αλλα τοσα για φαγητα, καφεδες.
Δεν πηγαμε και βαλαμε τα λεφτα στο ταξιδι εξωτερικο για να εξασφαλισουμε τις διπλασιες μερες διακοπων.
Εχει παρατραβηξει το αστειο με τις τιμες των μετακινησεων εδω με αυτους τους μισθους. Χερσαιες και θαλασσιες.
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
555
Likes
445
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Τοσα χαλασαμε για 3 βραδια δυο ατομα Γενοβα- Τσινκουε Τερρε και σε τουριστικη περιοδο. Και μετακινηση με αεροπλανα, διαμονη σε ξενοδοχειο. φαγητα, τρενα (μετακινηθηκαμε με τα ακριβοτερα γιατι το παιδικο εισιτηριο κοστιζε +1 ευρω στου ενηλικα, οπου εχουμε παει Ιταλια!).
Το επομενο καλοκαιρι ειπαμε για ενα διημερο με μια διανυκτερευση στα Καλαβρυτα η την Πατρα και δεν εβγαινε λιγοτερο απο 300. Μονο για τα εισιτηρια του τρενου η του λεωφορειου θελαμε 100, αλλα τοσα για ξενοδοχειο, αλλα τοσα για φαγητα, καφεδες.
Δεν πηγαμε και βαλαμε τα λεφτα στο ταξιδι εξωτερικο για να εξασφαλισουμε τις διπλασιες μερες διακοπων.
Εχει παρατραβηξει το αστειο με τις τιμες των μετακινησεων εδω με αυτους τους μισθους. Χερσαιες και θαλασσιες.
Mα δεν ειναι μόνο το κόστος των μετακινήσεων πανάκριβο σε σύγκριση με το εξωτερικό.Και η διαμονή είναι πανάκριβη και πολύ κατώτερης ποιότητας...Θυμάμαι ακόμα την αφορμή για να πω "αυτό ήταν το τελευταίο ταξίδι στην Ελλάδα χειμώνα" (γιατί κακά τα ψέματα οι θάλασσες μας απλά δεν υπάρχουν και δεν μπορώ να μην τις επισκεφθώ).... Τριήμερο καθαρής Δευτέρας...πριν από δέκα χρόνια....έχω πάρει 15 μέρες πριν....γύρω στα 40 τηλέφωνα....σε Πήλια,Μήλια και τα σχετικά....και όλοι μου απαντάνε με ύφος Βασίλισσας Αγγλίας "ιδό ίμαστι κλισμέν απού του Σιπτέμβρ κουπιλιά...." Βρίσκω τελικά με 100 ευρώ τη βραδιά το δίκλινο,σε ένα αχούρι που δεν ήταν καν ξενώνας,πιθανότατα το πρώην σπίτι του ιδιοκτήτη....με ξυλόσομπα,άθλιο στρώμα με σούστες...και η εξώπορτα να μην κλείνει καλά με αποτέλεσμα να μπαίνει αέρας και να αρπάξω από ολο το συνδυασμό ένα τράβηγμα στη μέση που κράτησε ένα μήνα....Το κλου? Βούλωσε η αποχέτευση του προφανέστατα λαθραίου σπιτιού...ο ιδιοκτήτης άφαντος...η τουαλέτα να βρωμάει...και ακούω έναν έξαλλο δημοσιγοράφο της ΕΤ3 που έμενε απο πανω μας να λέει "ε όχι ρε φίλε...με 100 ευρώ έμεινα πριν μια βδομάδα σε 4στερο στην καρδιά της Βαρκελώνης"....μέχρι τότε είχα ταξιδέψει εξωτερικό μόνο με γκρουπ...Δεν είχα αντιληφθεί ότι παίζουν τέτοιες τιμές....Ε και από εκείνη την ατάκα του...είπα "δεν θα με ξαναδείτε αν δεν ρίξετε τιμές και δεν ανεβάσετε ποιότητα..."
Ακόμα περιμένω...χαχχααααααααααα
 

alvadi

Member
Μηνύματα
555
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό
Ή αφήνεις το ταξίδι ΜΕ παιδιά για του χρόνου (χωρίς να λες ποιανού χρόνου) και πας ταξίδι για δύο φέτος..χαχαχα...
χαχα..ακριβώς επειδή αδυνατώ να προσδιορίσω τον χρόνο, πάω μόνη μου 3-4 μέρες τον χρόνο.. δεν είναι κακό.. άλλωστε για να είναι καλά τα παιδιά πρέπει να είναι καλά η μαμά....
 

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.112
Πάντως ειδικά στη Βόρεια Ελλάδα π.χ.Σέρρες, έχουμε μείνει σε φοβερά ξενοδοχεία με σπα, σούπερ πρωινό, θερμαινόμενη πισίνα και γυμναστήριο σε τιμές μισές και κάποιες φορές το ένα τρίτο από ότι στο εξωτερικό...Μάλιστα όταν είχαμε πάει Δουβλίνο σκεφτόμασταν πόσο ακριβότερη ήταν εκεί η διαμονή σε ένα απλό δωμάτιο χωρίς πρωινό(γιατί ήθελαν 40 ευρώ την ημέρα παραπάνω για πρωινό 2 ατόμων) και πόσο πιο φτηνά σε πολλά μέρη της Ελλάδας. Ειδικά για τις Σέρρες μάλιστα να ευχαριστήσω κάποιο μέλος εδώ που μου πρότεινε συγκεκριμένο ξενοδοχείο σε σχετικά θέμα όταν έψαχνα να επισκεφτώ την Ονειρούπολη Δράμας. Αντίστοιχα είμαστε πολύ ευχαριστημένοι από ξενοδοχεία στα Γιάννενα.Δεν νομίζω πως συγκρίνονται οι τιμές ειδικά με Βόρεια Ευρώπη. Για το Δουβλίνο μάλιστα είχαμε τους Άγγλους φίλους μας να επιμένουν καιρό να μας λένε πως είναι πανάκριβα τα ξενοδοχεία κι εμείς να νομίζουμε πως υπερβάλλουν λόγω των -συχνά τεταμένων- σχέσεων Αγγλίας-Ιρλανδίας.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Αλμα μια χαρα που επεσες σε προσφορες.Δεν ειναι ομως ο κανονας.Και η Ευρωπη εχει πολλες χωρες εκτος απο το Ενωμενο βασιλειο με σταθερα χαμηλες τιμες στη διαμονη. Πχ Ριγα με 29 ευρω κεντρικο δωματιο 38 τμ. Και εκει βορεια ειναι.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.112
Ισχύει Κική μου αλλά νομίζω ειδικά στην Νότια Ευρώπη βρίσκεις καλύτερες τιμές.Ο Βορράς συχνά "τσούζει".
Αν και νομίζω η αύξηση της ζήτησης θα ανεβάσει και στον ευρωπαικό νότο τις τιμές. Πριν 6-7 χρόνια στην Λισσαβώνα είχαμε βρει 5στερα με σούπερ δωμάτια και πρωινά σε πολύ καλή σχέση ποιότητας -τιμής. Με λίγο παραπάνω χρήματα φέτος δυσκολευτήκαμε να βρούμε δωμάτιο στη Λισσαβώνα σε απλό ξενώνα που ανέβαινες και σκάλες γιατί δεν έφτανε το ασανσέρ στην αίθουσα πρωινού και το βράδυ έμπαινα να κάνω μπάνιο και πάγωνα γιατί δεν είχε ζεστό νερό. Με τρόπο παρακάλεσαν να μην το γράψω σε κριτική μετά στην γνωστή ιστοσελίδα....:oops:
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.145
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Δεν εχω καταλαβει. Ο κοσμος δεν ταξιδευει επειδη οι τιμες στην Ελλαδα ειναι ακριβες; Εχω γραψει πολλες φορες πως θεωρω το τουριστικο προιον της Ελλαδας ενα απο τα best value for money παγκοσμιως. Παντα υπαρχουν εξαιρεσεις βεβαια. Τα last minute σε high season στους top προορισμους πληρωνονται και υπαρχουν πολλες πιθανοτητες να πεσεις σε φολα. Ειναι νομος που ισχυει σε ολο τον κοσμο, οχι μονο στην Ελλαδα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.045
Likes
41.088
Δεν εχω καταλαβει. Ο κοσμος δεν ταξιδευει επειδη οι τιμες στην Ελλαδα ειναι ακριβες; Εχω γραψει πολλες φορες πως θεωρω το τουριστικο προιον της Ελλαδας ενα απο τα best value for money παγκοσμιως. Παντα υπαρχουν εξαιρεσεις βεβαια. Τα last minute σε high season στους top προορισμους πληρωνονται και υπαρχουν πολλες πιθανοτητες να πεσεις σε φολα. Ειναι νομος που ισχυει σε ολο τον κοσμο, οχι μονο στην Ελλαδα.
Εχω παει το παιδι μου σε 8 χωρες ως τωρα και μου κοστισε παντου φθηνοτερα απο το να το παω καπου Ελλαδα. Παντα Ιουλιο- Αυγουστο (γιατι κανουμε ταξιδια ως διακοπες και οταν εχω αδεια, οχι στο καταχειμωνο) και σε 2-3αστερα με κοστος 37-55 ευρω το δικλινο, συνηθως και με πρωινο. Οπουδηποτε κλεινω μηνες πριν.
Στην Ελλαδα με τα ιδια χρηματα βρισκω μονο ενοικιαζομενα με κρεβατια της κακιας ωρας και χωρις πρωινο ακομη και μηνες πριν- Ιουλιο βεβαια , ουτε το διανοουμαι για Αυγουστο ποσο πανε. Αν αυτο ειναι value for money, τι να πω.
Τα αεροπορικα σε ολες τις περιπτωσεις με μιλια η προσφορες μου κοστισαν πολυ λιγοτερο απο τα ακτοπλοικα η τα ΚΤΕΛ.
Φετος βγαλαμε 9 μερες διακοπων Ιουλιο στη Σικελια με τα χρηματα που εδωσα προπερσι (και δεν προκειται να ξαναπληρωσω) για 5 μερες στη Συρο και λιγο παλιοτερα στην Ανδρο τον ιδιο μηνα, που δεν ειναι τιποτα πανακριβα νησια και επισης ειχα κλεισει διαμονες απο τον χειμωνα.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.998
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom