Γιατί δεν ταξιδεύει ο κόσμος;

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.751
Και απαντώντας στην αρχική ερώτηση του νήματος ,γιατί δεν ταξιδεύει ο κόσμος;
Η απάντηση μου είναι ότι ο κόσμος ταξιδεύει πολύ περισσότερο σήμερα απ'ότι στο παρελθόν.
Και μάλιστα πολλοί περισσότεροι νέοι.Έχει κατέβει ο μέσος όρος ηλικίας των ταξιδιωτών παρ'όλη
την κρίση που βιώνει η Ελλάδα.
 
Last edited by a moderator:

sakislagadas

Member
Μηνύματα
92
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
παρισι,βαρκελωνη
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΜΕΡΙΚΗ
Ενδιαφέρον θέμα ... Διαφωνώ για τη γεωγραφική θέση της Ελλάδας. Οι Αυστραλοί είναι αυτοί που ταξιδεύουν περισσότερο και βρίσκονται στην άλλη άκρη του κόσμου.
Το πρόβλημα κατά τη δικιά μου άποψη είναι η νοοτροπία του Έλληνα ... και εξηγούμαι ...
Ο άλλος θέλει όταν ταξιδέψει να πάει να μείνει σε ξενοδοχείο 4-5 αστέρων, θέλει να πάρει ταξί για να μετακινηθεί, θέλει να ψωνήσει ρούχα και ότι άλλο βρει, θέλει να γυρίσει και να κάνει επίδειξη στους γύρω του. Ε έτσι δεν έχει αρκετά χρήματα, λογικό είναι.
Οι νέοι από άλλες χώρες που ταξιδεύουν, ίσα ίσα έχουν λιγότερα χρήματα από εμάς. Ταξιδεύουν όμως πολύ πιο απλά και οικονομικά. Πηγαίνω έξω σε hostels και οι Έλληνες είναι κάτι πολύ σπάνιο. Αλλά και η καθημερινή ζωή τους είναι πολύ πιο απλή. Εμείς όταν βγαίνουμε έξω με φίλους θεωρούμε κατάντια να πάμε σε ένα πάρκο αντί να χαλάσουμε λεφτά στην καφετέρια, πηγαίνουμε παντού με το αυτοκίνητο, τα λεωφορεία είναι μόνο για μετανάστες. Θέλουμε να κάνουμε ζωή πλούσιου με λίγα λεφτά ... ε δε γίνεται εύκολα αυτό.

Αν ταξιδέψεις οικονομικά στην Ευρώπη για 2-3 μέρες τα έξοδα είναι σα να πας σαββατοκύριακο στην Αράχωβα ... και λιγότερα.
Πχ ενδεικτικά εγώ 4 μέρες σε Ρουμανία ή Βουδαπέστη, ξόδεψα 300 ευρώ
3 μέρες Κρακοβία 200 ευρώ
Ο άλλος προτιμά 3 μέρες στη Μύκονο με πολύ περισσότερα έξοδα ...
100% δικιο ομως εχεις!!!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα

paefstra

Member
Μηνύματα
13.021
Likes
40.999
173 εκατομμυρια ταξιδιωτικες δαπανες στη Βουλγαρια? Εχω την εντυπωση οτι συνδυαζουν αναψυχη με ψωνια ( κλασικες ημερησιες εκδρομες απο Β. Ελλαδα, οπως αναφερει το αρθρο).
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
173 εκατομμυρια ταξιδιωτικες δαπανες στη Βουλγαρια? Εχω την εντυπωση οτι συνδυαζουν αναψυχη με ψωνια ( κλασικες ημερησιες εκδρομες απο Β. Ελλαδα, οπως αναφερει το αρθρο).
Ε προφανώς. Σε όλες τις χώρες του ανεπτυγμένου κόσμου πάει ο κόσμος σε γειτονικές χώρες για ψώνια. Συν αυτούς που έχουν αγοράσει περιουσία εκεί, κι εγώ έχω γνωστούς που πάνε 2 φορές το μήνα στο εξοχικό τους.
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Φαντάζομαι ότι η έλευση της Ryanair με τα φτηνότερα εισητηρια (η και τα 9,90 όπου υπάρχουν) βοήθησαν σε αυτήν την αύξηση των ταξιδιωτών.
Τώρα για Βουλγαρία δεν ξέρω. Σοφία που έχω πάει δεν έχω δει κάτι συγκλονιστικό.
Ίσως πηγαίνουν για ψώνια σε στυλ σούπερ μάρκετ κλπ
 

8avos

Member
Μηνύματα
655
Likes
6.490
Το όνειρο του ελληνα πια αλλαξε άρδην.Να φτιάξουν οι γονείς σπίτι να προικισουν τα παιδιά.Πεντε παιδιά να είχαν,πεντε σπίτια φτιαχναν.Αυτος ειναι ο λόγος που η Ελλάδα υπερέχει έναντι της υπόλοιπης Ευρωπης στην ιδιοκατοικιση και μονον.

Παρολα αυτά το να ταξιδέψεις ειναι κάτι άϋλο ,κατι που δεν φαίνεται στον γείτονα, οπότε και η όποια "καθυστερηση" οφειλεται σ αυτό,ενώ ενα i phone ή Samsung S10 plus για σελφι δίχως αυριο είναι πλήρης αποδεκτό απ όλους
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Αγοράζοντας τεχνολογικά προϊόντα αιχμής βοηθάς στο να γίνουν πιο προσιτά στο μέλλον για μη προνομιούχες ομάδες. Aν τη δεκαετία του '80 κανένας δε διέθετε $10,000 σημερινά χρήματα για το Motorola Dynatac το πιο πιθανό θα ήταν να μην είχαμε σήμερα κινητά και να μην μπορούμε να ταξιδεύουμε μόνοι μας με μεγαλύτερη ασφάλεια και ευκολία.
 
Last edited:

8avos

Member
Μηνύματα
655
Likes
6.490
Αυριο θα πάω ν αγορασω μια φεραρι να βοηθήσω την εταιρεία να παει την αυτοκίνηση εως το 2050 ακομη μακρύτερα.

Ίσως χρεωθώ λιγάκι αλλά θα μείνει κατι καλό στην ανθρωπότητα
 

8avos

Member
Μηνύματα
655
Likes
6.490
Θα θυσιαστω χαριν της ανθρωποτητας μιας που περισσοτερος κοσμος οδηγεί αυτοκίνητο,συνεπώς και το οφελος για μελλοντικά τετράτροχα διακτινισματα.

(Sorry για το off)
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom