Γιατί δεν ταξιδεύει ο κόσμος;

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
851
Likes
776
Είναι (ήταν) στην κουλτούρα των Ιταλών, να πάνε μεν διακοπές εξωτερικό, άλλα να μην ξεφύγουν πολύ από τις διατροφικές τους συνήθειες. Τα all inclusive είχαν τα πάνω τους παλιά. Τώρα άλλαξε η νοοτροπία.
Οι βόρειοι νεολαίοι δε, είναι στο κέντρο της Ευρώπης με εύκολη οικονομική πρόσβαση παντού και με ένα. τεράστιο λοου κοστ αεροδρόμιο, αυτό του μπεργκαμου.
Ναι αυτο με το φαγητο ισχυει. Οταν καποιος γυρναει απο ταξιδι η πρωτη ερωτηση Ιταλου ειναι: "Τι εφαγες?" Ισοδυναμει με το "Περασες καλα?", δειχνει ενα νοιαξιμο και μια φροντιδα.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
592
Likes
2.392
Σκεφτείτε πώς είναι να ζεις σχετικά κοντά σε αεροδρόμιο όπου πάνε και έρχονται οι loco προς άπειρες επιλογές εστω κ εποχιακα ή/και που υπαρχουν απευθειας συνδεσεις εκτος Ευρώπης. Όνειρο.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.267
Εγω επισης θα επισημανω πως το οτι δεν βλεπουμε την Τριτη ηλικια στα αεροδρομια, δεν σημαινει οτι δεν ταξιδευουν. Προτιμουν τα μισθωμενα λεωφορεια σε εκδρομες που οργανωνουν τα τοπικα ΚΤΕΛ Ελλαδα και εξωτερικο, αφενος γιατι ειναι φθηνοτερα ωστε να φτανει η συνταξη, αφετερου δεν θα ρωτανε "χωραει στο αεροπλανο η βαλιτσα τοσα κιλα?".

Η εντυπωση που εχω ειναι οτι ταξιδευουν σαν δαιμονισμενοι, ειδικα οι χηρες των ΚΑΠΗ (ναι ειναι περισσοτερες λογω μεγαλυτερου προσδόκιμου ζωης).
Μια χαρά πάμε η τρίτη ηλικία στα αεροδρόμια, ενίοτε ζητάμε και καρέκλες με ρόδες. 😡
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.267
Μπαμπα? Κι εσυ εδω?
Σε πληροφορώ ότι είμαι σουπερ κοτσονάτος και μοντέρνος και βαριά θα με κάνεις 45. Είναι βέβαια και το γονίδιο. Όχι δεν κάναμε ακόμα πλαστικές αν αυτό είναι που θέλεις να ρωτήσεις ούτε μποτοξ.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.517
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Σκεφτείτε πώς είναι να ζεις σχετικά κοντά σε αεροδρόμιο όπου πάνε και έρχονται οι loco προς άπειρες επιλογές εστω κ εποχιακα ή/και που υπαρχουν απευθειας συνδεσεις εκτος Ευρώπης. Όνειρο.
Το ίδιο πράγμα πίστευα κι εγώ μέχρι να ζήσω σε πόλεις με άπειρες συνδέσεις και να καταλάβω ότι είναι τέτοια η ζήτηση που τελικά δεν πέταξα σχεδόν πουθενά φθηνά. Αν υπολογίσω τα 300+ που έχω δώσει για να γυρίσω Ελλάδα θα κλάψω με μαύρο δάκρυ.

Εκεί που υπάρχει μεγάλη διαφορά είναι στα τρένα και τα λεωφορεία.
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
851
Likes
776
Το ίδιο πράγμα πίστευα κι εγώ μέχρι να ζήσω σε πόλεις με άπειρες συνδέσεις και να καταλάβω ότι είναι τέτοια η ζήτηση που τελικά δεν πέταξα σχεδόν πουθενά φθηνά. Αν υπολογίσω τα 300+ που έχω δώσει για να γυρίσω Ελλάδα θα κλάψω με μαύρο δάκρυ.

Εκεί που υπάρχει μεγάλη διαφορά είναι στα τρένα και τα λεωφορεία.
Οχι, εχει μεγαλη διαφορα το να ζεις κοντα στο Ελ.Βελ. απο το να ζεις κοντα στο Bergamo... Τα εισιτηρια ομως για Ελλαδα, ειδικα το καλοκαιρι, ειναι πικρα.
 
Last edited:

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.138
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Εγω επισης θα επισημανω πως το οτι δεν βλεπουμε την Τριτη ηλικια στα αεροδρομια, δεν σημαινει οτι δεν ταξιδευουν. Προτιμουν τα μισθωμενα λεωφορεια σε εκδρομες που οργανωνουν τα τοπικα ΚΤΕΛ Ελλαδα και εξωτερικο, αφενος γιατι ειναι φθηνοτερα ωστε να φτανει η συνταξη, αφετερου δεν θα ρωτανε "χωραει στο αεροπλανο η βαλιτσα τοσα κιλα?".

Η εντυπωση που εχω ειναι οτι ταξιδευουν σαν δαιμονισμενοι, ειδικα οι χηρες των ΚΑΠΗ (ναι ειναι περισσοτερες λογω μεγαλυτερου προσδόκιμου ζωης).
Εγώ όταν ταξιδεύω από προς Ελλάδα βλέπω τρομερά μεγάλο αριθμό ατόμων τρίτης ηλικίας στα αεροπλάνα. Οι περισσότεροι από αυτούς ταξιδεύουν για επίσκεψη στα παιδιά τους που ζουν στο εξωτερικό ή είναι οι ίδιοι Ελλήνες του εξωτερικού.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.138
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Σε πληροφορώ ότι είμαι σουπερ κοτσονάτος και μοντέρνος και βαριά θα με κάνεις 45. Είναι βέβαια και το γονίδιο. Όχι δεν κάναμε ακόμα πλαστικές αν αυτό είναι που θέλεις να ρωτήσεις ούτε μποτοξ.
Εντάξει θα σου δώσουμε τον τίτλο του Mr. (wannabe) Τζόβενο, μην ανησυχείς.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.570
Likes
12.765
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Ωραίες απόψεις, προερχόμενη και γω από μια (ευρέως) ταξιδιάρικη οικογένεια με τα χρόνια διαπιστώνω την αλλαγή στη συμπεριφορά του Έλληνα στο εξωτερικό, περισσότερο από ποτέ πια αρκετοί εγκαταλείπουν την ασφάλεια του οργανωμένου γκρουπ νιώθοντας αυτοπεποίθηση να περπατήσουν μόνοι τους απελευθερωμένοι από τους σφιχτούς χρόνους και τη γκρίνια των συνταξιδιωτών, ας μη γελιόμαστε το ιντερνέτ και τα smartphone κάνουν πλέον τη ζωή μας πολύ πιο εύκολη ακόμα και για προορισμούς με απαιτήσεις.

Τηρουμένων βεβαίως των αναλογιών, δεν έχουμε την οικονομική δυνατότητα ενός βορειοευρωπαίου, οι επιλογές μας προσαρμόζονται ανάλογα. Κυριότερο όμως είναι ότι δεν έχουμε την ίδια προτεραιοποίηση στις ανάγκες μας. Για τους Έλληνες είναι πιο σημαντικό, άν και εφόσον περισσεύει κάποιο εισόδημα να το διαθέσει προς τον καταναλωτισμό και όχι να ικανοποιήσει άυλες ανάγκες.

Μ άλλα λόγια σε σχέση με άλλους, για να ωριμάσουμε ταξιδιωτικά θέλουμε ακόμη το χρόνο μας.
Καλά σε ό,τι αφορά τη φιλοσοφία του backpacker είμαστε ακόμη σε μεσαιωνική εποχή. Εδώ μέσα μπορεί να φαίνονται πολλοί αλλά σε σχέση με το γενικό πληθυσμό είμαστε σταγόνα στον ωκεανό.

Για του λόγου το αληθές μόλις πριν 2 μέρες στην Ισπανία, κάτι χάζευα σ ένα μαγαζί και ακούω από δίπλα μου ελληνικά. Λέω κορίτσια περνάμε καλά; γελάνε, από που είστε κλπ, με ρωτάνε με ποιό γκρουπ έχω πάει...με κανένα απαντάω, μόνη μου ταξιδεύω. Κοιτάνε άναυδες και λένε, μα δε φοβάστε;;; :p
Που να φοβηθώ, στη Βαρκελώνη;
Που να άκουγαν και για κάτι άλλες εδώ μέσα που πάνε μόνες τους στα βάθη της Μέσης Ανατολής!
Αλλά εντάξει το βρίσκω έως χαριτωμένο, κάποια στιγμή θα αλλάξει η αντίληψη ήδη η νεολαία ταξιδεύει πολύ περισσότερο από τη δική μας γενιά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.529
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom