Γιατί δεν ταξιδεύει ο κόσμος;

turms

Member
Μηνύματα
2.069
Likes
2.829
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Ξεχνατε το θεμα ταμπου: να μην εχεις παιδια. Τα εξοδα των παιδιων υπερβαινουν κατα πολυ αυτα ενος ενηλικου και καποιες περιοδους (φροντιστηρια, μαθηματα, καποιοι ιδιωτικα σχολεια η σπουδες) δεν μετριουνται, εκτος αν τα βαλεις στα φαναρια να πουλανε χαρτομαντιλα. Πρεπει να κανεις απιστευτα πραγματα για να συνεχισεις να ταξιδευεις σε σχεση με εναν ατεκνο.
Οποιος συνεχιζει να ταξιδευει με 2-3 παιδια ειναι η θηριο η θεος.
η απλα δεν ζει ελλαδα
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.020
Likes
12.105
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
εγω πιστευω οτι ειναι θεμα κουλτουρας, νοοτροπιας, και χαρακτηρα
για παραδειγμα, ολως παραδοξως βλεπω τους αγγλους οτι ταξιδευουν πολυ...οπου και να πηγα πετυχα αγγλους...χωρια κινεζους κλπ. Επισης πετυχα σε πιο απιθανα μερη ιταλους , οι οποιοι μαλιστα δεν μιλανε γρι απο ξενες γλωσσες
ο ελληνας δεν το εχει το ταξιδι μεσα του. και δεν μιλαω τωρα για τα χρονια απο 2010 και μετα (κριση κλπ). Ακομα και παλιοτερα....η ατακα "ε τωαρ με παιδια που να τρεχεις"..."εμεις τωρα παει...εσεις οτι κανετε"...και μιλαμε γαι ατομα 30-55 χρονων
εχω φιλικο ζευγαρι, που πανε διακοπες καμια 10αρια μερες τον χρονο....το υπολοιπο διαστημα ακομα και αδεια οταν εχουνε "αραζουνε σπιτι"...και ξερω πολλους ετσι...και δεν ειναι θεμα χρονου, η χρηματων κλπ
η νοοτροπια σαν την χαλκιδικη δεν εχει, συν αυτα που ειπα παραπανω, βαλε μεσα και την εργασιακη και οικονομικη κατασταση..για καποιους..

αλλα πανω απο ολα (και κρινοντας εξ ιδιου) ειναι θεμα χαρακτηρα...


επισης μεγαλο ρολο παιζει οτι πολλοι διακετεχονται απο εναν φοβο, και λογικο ειναι. Φοβο που θα πας, τι θα φας τι θα κανεις....φοβο να ψαχεις αλλη δουλεια αν σε αυτη δεν εισαι καλα, φοβο να πας σε μια αλλη πολη αν εκει βρεις μια καλυτερη δουλεια, ποσο μαλλον σε αλλη χωρα...

στην ελληνικη κοινωνια σε μεγαλο βαθμο εχει επικρατησει αυτη η νοοτροπια "ας εχω την δουλιτσα μου, την θεσουλα μου και μια χαρα...καλα ειμαστε"
και μια φορα τον χρονο καμια χαλκιδικη και πολυ μας παει....και να λες και ευχαριστω (οταν τα ακουω αυτα μου γυρνανε τα μυαλα)
και πιστευω σε αυτο φταινε σε μεγαλο βαθμο οι γονεις και η κοινωνια
το διαπιστωσα και εγω οταν το πηρα αποφαση, που πεσανε ολοι να με φανε και να μου αλλαξουνε γνωμη.
Έτσι ακριβώς. Ολόκληρη η ελληνική κοινωνία είναι στημένη πάνω στη λογική του βολεματος. Από την ώρα που γεννιέται ένα παιδί στην Ελλάδα οι γονείς κάνουν τα πάντα για να είναι βολεμενο. Το μωρό είναι το αφεντικό της οικογένειας και όλα προγραμματίζονται βάσει των δικών του αναγκών.

Μεγαλώνοντας το παιδί πιέζεται να αποκτήσει γνώσεις και δεξιότητες, πολλές φορές σύμφωνα με τα θέλω των γονιών, ώστε να βολευτει αργότερα με μια καλή δουλειά.

Οι γονείς θα κάνουν ο,τι μπορούν και θα απευθυνθούν σε επιχειρηματίες, δημάρχους, βουλευτές κλπ. για να βολεψουν, να χώσουν τα παιδιά σε μια θέση. Όσοι δεν τα καταφέρουν θα τα παροτρύνουν να ακολουθήσουν επαγγέλματα που θα τα βοηθήσουν γνωρίσουν πλούσιους συντρόφους ή που θεωρούν πως έχουν καλό εισόδημα.

Φυσικά θα φροντίσουν να τα παντρέψουν με ένα "καλό" παιδί. Όσο πιο πλούσιο, τόσο πιο "καλό" το παιδί. Γιατί χωρίς γάμο δεν βολεύτηκε κανείς.

Αφού τα καταφέρουν όλα αυτά οι γονείς θα είναι ήσυχοι και θα αφιερώσουν την υπόλοιπη ζωή τους βοηθώντας τα παιδιά τους ώστε να μην ξεβολευτουν ποτέ.

Ο Έλληνας λοιπόν που έχει μάθει στο βολεμα από την κούνια του, δεν θέλει να πάει να ξεβολευτει σε άλλο μέρος από αυτό που ζει. Γιατί να άφησει το αυτοκινητάκι του και να χρησιμοποιεί 3-4-7-15 μέρες ΜΜΜ; Γιατί να πάει σε μια χώρα που δεν μπορεί να πιει φρέντο και φραπέ ή ελληνικό το πρωί; Γιατί να αφήσει το πενταρι του και να πάει να στριμωχτει σε ένα δωματιακι; Γιατί να πάει κάπου όπου δεν θα μπορεί να φάει του σκασμου οικονομικά; Γιατί να πάει κάπου που θα κρυώνει ή που θα βρέχει συχνά; Γιατί να πάει κάπου όπου θα πρέπει να μιλάει άλλη γλώσσα;

Όταν έρχομαι Ελλάδα σχεδόν πάντα θα ακούσω κάποιους να λένε: "Επιτέλους ακούμε Ελληνικά" ή "Να φάμε και κάτι, τόσες μέρες εκεί πεθάναμε από την πείνα. Μα φαγητά είναι αυτά που έχουν; Και τι μικρές μερίδες". Λες και τους στείλανε διακοπές με το ζόρι ορισμένους.

Πίσω από αυτήν την άρνηση για ξεβολεμα υπάρχει μια συνθήκη. Στην πραγματικότητα οι γονείς φτιάξαμε και συντηρούμε μια κοινωνία που στηρίζεται στο ρουσφέτι, τη διαφθορά, την απάτη, το προσωπικό συμφέρον, την ιδιοτέλεια. Και προφανώς για να μην κάνουμε προσπάθειες να αλλάξουμε την κοινωνία μας, η αξιοκρατία, η ανιδιοτέλεια, η τήρηση των κανόνων, το κοινωνικό συμφέρον δεν μας αρέσουν και πολύ.
 
D

Delmem38110

Guest
Πίσω από αυτήν την άρνηση για ξεβόλεμα υπάρχει μια συνθήκη. Στην πραγματικότητα οι γονείς φτιάξαμε και συντηρούμε μια κοινωνία που στηρίζεται στο ρουσφέτι, τη διαφθορά, την απάτη, το προσωπικό συμφέρον, την ιδιοτέλεια. Και προφανώς για να μην κάνουμε προσπάθειες να αλλάξουμε την κοινωνία μας, η αξιοκρατία, η ανιδιοτέλεια, η τήρηση των κανόνων, το κοινωνικό συμφέρον δεν μας αρέσουν και πολύ.
🫡 respect.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.384
Σήμερα μαζευα κατι πρώιμα κεράσια.. και βλέπω τωρα αυτό το άρθρο..

Ακρίβεια: «Φωτιά» οι τιμές σε λαϊκές, μανάβικα και σούπερ μάρκετ- Έως 18 ευρώ το κιλό τα κεράσια | LiFO

ερώτηση.. ποσα κεράσια πρεπει να μαζεψω για να πάω 4 βράδια Πράγα, 2 ατομα, με αεροπλάνο (οχι τρενο)..


Γιατί δεν ταξιδεύει ο κόσμος;; συχνά;; πόσο συχνά;; καθόλου;; 2 χρονια ειχαμε λοκνταουν..
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Έτσι ακριβώς. Ολόκληρη η ελληνική κοινωνία είναι στημένη πάνω στη λογική του βολεματος. Από την ώρα που γεννιέται ένα παιδί στην Ελλάδα οι γονείς κάνουν τα πάντα για να είναι βολεμενο. Το μωρό είναι το αφεντικό της οικογένειας και όλα προγραμματίζονται βάσει των δικών του αναγκών.

Μεγαλώνοντας το παιδί πιέζεται να αποκτήσει γνώσεις και δεξιότητες, πολλές φορές σύμφωνα με τα θέλω των γονιών, ώστε να βολευτει αργότερα με μια καλή δουλειά.

Οι γονείς θα κάνουν ο,τι μπορούν και θα απευθυνθούν σε επιχειρηματίες, δημάρχους, βουλευτές κλπ. για να βολεψουν, να χώσουν τα παιδιά σε μια θέση. Όσοι δεν τα καταφέρουν θα τα παροτρύνουν να ακολουθήσουν επαγγέλματα που θα τα βοηθήσουν γνωρίσουν πλούσιους συντρόφους ή που θεωρούν πως έχουν καλό εισόδημα.

Φυσικά θα φροντίσουν να τα παντρέψουν με ένα "καλό" παιδί. Όσο πιο πλούσιο, τόσο πιο "καλό" το παιδί. Γιατί χωρίς γάμο δεν βολεύτηκε κανείς.

Αφού τα καταφέρουν όλα αυτά οι γονείς θα είναι ήσυχοι και θα αφιερώσουν την υπόλοιπη ζωή τους βοηθώντας τα παιδιά τους ώστε να μην ξεβολευτουν ποτέ.

Ο Έλληνας λοιπόν που έχει μάθει στο βολεμα από την κούνια του, δεν θέλει να πάει να ξεβολευτει σε άλλο μέρος από αυτό που ζει. Γιατί να άφησει το αυτοκινητάκι του και να χρησιμοποιεί 3-4-7-15 μέρες ΜΜΜ; Γιατί να πάει σε μια χώρα που δεν μπορεί να πιει φρέντο και φραπέ ή ελληνικό το πρωί; Γιατί να αφήσει το πενταρι του και να πάει να στριμωχτει σε ένα δωματιακι; Γιατί να πάει κάπου όπου δεν θα μπορεί να φάει του σκασμου οικονομικά; Γιατί να πάει κάπου που θα κρυώνει ή που θα βρέχει συχνά; Γιατί να πάει κάπου όπου θα πρέπει να μιλάει άλλη γλώσσα;

Όταν έρχομαι Ελλάδα σχεδόν πάντα θα ακούσω κάποιους να λένε: "Επιτέλους ακούμε Ελληνικά" ή "Να φάμε και κάτι, τόσες μέρες εκεί πεθάναμε από την πείνα. Μα φαγητά είναι αυτά που έχουν; Και τι μικρές μερίδες". Λες και τους στείλανε διακοπές με το ζόρι ορισμένους.

Πίσω από αυτήν την άρνηση για ξεβολεμα υπάρχει μια συνθήκη. Στην πραγματικότητα οι γονείς φτιάξαμε και συντηρούμε μια κοινωνία που στηρίζεται στο ρουσφέτι, τη διαφθορά, την απάτη, το προσωπικό συμφέρον, την ιδιοτέλεια. Και προφανώς για να μην κάνουμε προσπάθειες να αλλάξουμε την κοινωνία μας, η αξιοκρατία, η ανιδιοτέλεια, η τήρηση των κανόνων, το κοινωνικό συμφέρον δεν μας αρέσουν και πολύ.
Σοφότερους δεν μας έκανε το σχόλιο σου (που συμφωνώ μέχρι τελείας) αλλά δε κατάλαβα πως με όλα αυτά δεν ταξιδεύει ο κόσμος.
 
D

Delmem38110

Guest
Σοφότερους δεν μας έκανε το σχόλιο σου (που συμφωνώ μέχρι τελείας) αλλά δε κατάλαβα πως με όλα αυτά δεν ταξιδεύει ο κόσμος.
είμαστε σε νήμα. Ο κύριος τρυπακιας απάντησε σχολίασε …… στα γραπτά του κυρίου turns. και ανέλυσε την ελληνική νοοτροπία.
τι δεν κατάλαβες;
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
είμαστε σε νήμα. Ο κύριος τρυπακιας απάντησε σχολίασε …… στα γραπτά του κυρίου turns. και ανέλυσε την ελληνική νοοτροπία.
τι δεν κατάλαβες;
Καλώς τον κύριο επιθετικό. Εδώ λοιπόν μιλάμε και σχολιάζουμε γιατί δεν ταξιδεύει ο κόσμος και όχι τα προβλήματα της ελληνικής κοινωνίας. Και επειδή όπως λες δεν καταλαβαίνω, εσύ που έχεις καταλάβει εξήγησέ μου πως επηρεάζει τα ταξίδια το βόλεμα του Έλληνα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.909
Καλώς τον κύριο επιθετικό. Εδώ λοιπόν μιλάμε κα;ι σχολιάζουμε γιατί δεν ταξιδεύει ο κόσμος και όχι τα προβλήματα της ελληνικής κοινωνίας. Και επειδή όπως λες δεν καταλαβαίνω, εσύ που έχεις καταλάβει εξήγησέ μου πως επηρεάζει τα ταξίδια το βόλεμα του Έλληνα.
Εγω κυριως τους πιο βολεμενους βλεπω να ταξιδευουν. Αυτους που η μαμα τους εχτισε σπιτι απο πανω και δεν εχουν πληρωσει ποτε ενοικιο, που τους εξασφαλισαν δουλεια στην εταιρεια του μπαμπα, που εχουν εισοδηματα αππ νοικιασμενα μαγαζια. Αυτοι δεν ειναι κατι τυποι που λενε "Ζησε το ονειρο σου, φυγε καμια Βαρκελωνη οταν εχεις τις μαυρες σου, χειραφετησου και ανακαλυψε τον κοσμο, γινε λιγο ζεν" με την τσεπη του μπαμπα?
Εχει βρωμησει ο κοσμος απο δαυτους.
 
D

Delmem38110

Guest
Καλώς τον κύριο επιθετικό. Εδώ λοιπόν μιλάμε και σχολιάζουμε γιατί δεν ταξιδεύει ο κόσμος και όχι τα προβλήματα της ελληνικής κοινωνίας. Και επειδή όπως λες δεν καταλαβαίνω, εσύ που έχεις καταλάβει εξήγησέ μου πως επηρεάζει τα ταξίδια το βόλεμα του Έλληνα.
το παρακάτω το έγραψε ο κύριος turms

“εγω πιστευω οτι ειναι θεμα κουλτουρας, νοοτροπιας, και χαρακτηρα”

και αρκετά αλλα βασιζόμενα στη πρώτη γραμμή κυρίως όσων αφορά τα ταξίδια….

ο κύριος τρυπακιας σχολίασε συμφωνώντας και αναλύοντας ορισμένους τομείς της ελληνικής κοινωνίας.

και το πιο κάτω ειναι δικό μου.
σε ένα φιλμ δεν θα αναφέρω ποιο, ο οικιακός βοηθός που μασούσε συνεχώς τσίχλα, έκανε μια ερώτηση στον ‘αφεντικο’ του για κάτι που δεν κατάλαβε.
Και η απάντηση που πήρε ήταν,
you keep chewing.
 
D

Delmem38110

Guest
Εγω κυριως τους πιο βολεμενους βλεπω να ταξιδευουν. Αυτους που η μαμα τους εχτισε σπιτι απο πανω και δεν εχουν πληρωσει ποτε ενοικιο, που τους εξασφαλισαν δουλεια στην εταιρεια του μπαμπα, που εχουν εισοδηματα αππ νοικιασμενα μαγαζια. Αυτοι δεν ειναι κατι τυποι που λενε "Ζησε το ονειρο σου, φυγε καμια Βαρκελωνη οταν εχεις τις μαυρες σου, χειραφετησου και ανακαλυψε τον κοσμο, γινε λιγο ζεν" με την τσεπη του μπαμπα?
Εχει βρωμησει ο κοσμος απο δαυτους.
Ε και; Κλεμμένα τα έχουν; Η ενοχλούν τους υπόλοιπους.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.730
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom