Γιατί μας αρέσει η Γερμανία;

chris7

Member
Μηνύματα
3.106
Likes
24.065
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Δεν έχω πάει στη Φρανκφούρτη. Έχω επισκεφτεί όμως δεκάδες πόλεις της Γερμανίας και πιστεύω πως είναι από τις πιο ασφαλείς χώρες της Ευρώπης.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.678
Likes
16.434
Παιδιά γύρισε ο κουμπάρος μας από Φρανκφούρτη, είχε πάει το 3ήμερο 28η Οκτωβρίου για τον Μαραθώνιο, και τι δεν έσουρε στους Γερμανούς!
Καταρχάς είπε ότι η Φρανκφούρτη είναι μια πόλη μπ...έλο, όλο πόρνες και ναρκομανείς. Οι Γερμανοί σαν λαός τσιγκούνηδες, κρύος λαός, δεν χαμογελάνε, άμα δεν ξέρεις γερμανικά την πάτησες γιατί οι πινακίδες είναι μόνο στα Γερμανικά. Πάρα πολλοί τούρκοι και γενικά έντονο το ισλαμικό στοιχείο. Δεν ένιωσε, αν και αντροπαρέα, πουθενά ασφάλεια. Γενικά δεν του άρεσε καθόλου. Ισχύουν όλα αυτά? Διάβασα τόσα θετικά σχόλια πιο πάνω και απόρησα με το σχόλιο του κουμπάρου, ίσως να έτυχε σε κακό timing που λέμε?
επίσης δεν σου είπε ότι ξεκίνησαν 2 ΠΠ και αιματοκύλησαν τον κόσμο και για τα στρατόπεδα συγκέντρωσης...

Καλά μετά απο όλα όσα διαβάζεις εδώ μέσα τον κουμπάρο σου πιστεύεις;;
Εσύ έπρεπε να του πείς ότι μάλλον δεν έβγαλε τα "ελληναράδικα" γυαλιά (και όπου πάει εκτός συνόρων να προβλέψω ) τα βλέπει όλα μαύρα...Σαν την Ελλάδα πουθενά όπως με τη Χαλκιδική ένα πράμα ...σε λέω...
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Δεν εχει και αδικο ο κουμπαρος. Κρυος λαος ειναι και τσιγκουνηδες ειναι. Επισης υπαρχει μια τρομερη προπαγανδα τελευταια υπερ των μουσουλμανων.
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Εντάξει, δεν τους έχουμε και μες στην καρδιά μας τους Γερμανούς αλλά αυτά που γράφονται είναι εξωφρενικά. Η Φρανκφούρτη είναι μια πόλη που κατακλύζεται από εκατομμύρια κόσμου αφού είναι ίσως το σημαντικότερο οικονομικό κέντρο της Ευρώπης. Άσε που συνέχεια εκθέσεις γίνονται. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα οι άνθρωποι εκεί να είναι ευγενικοί, μπορώ να πω και χαμογελαστοί μερικές φορές, τυπικοί βέβαια αλλά αποτελεσματικοί αφού μιλούν πολύ καλά Αγγλικά. (Οι Βαυαροί είναι σαφώς πιο κρύοι και αγέλαστοι). Και φυσικά δεν τίθεται θέμα ασφάλειας.
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Δεν μιλησε κανεις για ασφαλεια. Τα εξωφρενικα που ειναι ? Το επιχειρημα των εκθεσεων και ευγενειας δεν ισχυει. Παντως απο προσωπικη πειρα και οχι σε μια ή δυο πολεις και απο επαφες πολλες που εχω σε αρκετες πολεις της γερμανιας ισχυουν πληρως οτι δηλωσε ο κουμπαρος. Και κατι τελευταιο η καθαριοτητα στις πολεις ειναι μυθος πια.
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Μίλησε:
άμα δεν ξέρεις γερμανικά την πάτησες γιατί οι πινακίδες είναι μόνο στα Γερμανικά. Πάρα πολλοί τούρκοι και γενικά έντονο το ισλαμικό στοιχείο. Δεν ένιωσε, αν και αντροπαρέα, πουθενά ασφάλεια.
Οι εκθέσεις δεν είναι επιχείρημα, είναι γεγονός. Αγενείς δεν τους λες με τίποτα, κρύους και τυπικούς ναι. Και δε μιλάμε για όλη τη Γερμανία αλλά για τη Φρανκφούρτη.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.678
Likes
16.434
-Για τα δικά μας δεδομένα όλοι οι Βόρειοι λαοί είναι τσιγκούνηδες (θα έπρεπε να αναλυθεί λίγο παραπάνω ίσως αυτό αλλά τεσπα) ...
-Για ρατσισμό ασφαλώς και θα μπορούσες να κατηγορήσεις Γερμανούς αλλά όχι όλους τους Γερμανούς γιατί με την ίδια λογική και συ και γω είμαστε ρατσιστές του κερατά μετά από όλα αυτά που γίνονται στη χώρα μας...
- Για την ευγένεια κάπου το έχω ξαναγράψει ....σαν την δική μας την "ευγένεια" πουθενά....
-Για την καθαριότητα εγώ προσωπικά όπου και αν πήγα Γερμανία δεν διέκρινα βρωμιά...εντάξει δεν είναι η καθαρότερη χώρα στην Ευρώπη ίσως αλλά εμείς πρέπει να απέχουμε έτη φωτός ....βάζω και εθνικές οδούς και χωριά μέσα...
-Για την Φρανκφούρτη που δεν έχω πάει δεν μπορώ να πω κάτι αλλά μπ....έλα και ναρκομανείς στο λέω μετά βεβαιότητας δεν έχει μόνο εκεί...

-και μάλλον είμαστε οφ τόπικ γιατί εδώ γράφουν "Γιατί μας αρέσει η Γερμανία;"
 

taver

Member
Μηνύματα
12.494
Likes
29.094
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καταρχάς είπε ότι η Φρανκφούρτη είναι μια πόλη μπ...έλο, όλο πόρνες και ναρκομανείς.
Υπάρχει μια περιοχή (τέσσερα-πέντε τετράγωνα κοντά στο σταθμό), το υποτιθέμενο red light district, που είναι έτσι και χειρότερα. Άγρια πράγματα. Η υπόλοιπη πόλη, όμως, δεν είναι καθόλου έτσι.

Οι Γερμανοί σαν λαός τσιγκούνηδες, κρύος λαός, δεν χαμογελάνε
Κοίτα να δεις που δεν είναι όλος ο κόσμος Έλληνες... φοβερή ανακάλυψη ο κουμπάρος.

άμα δεν ξέρεις γερμανικά την πάτησες γιατί οι πινακίδες είναι μόνο στα Γερμανικά.
Το ποσοστό των πινακίδων, ανακοινώσεων κλπ που είναι ΚΑΙ στα Αγγλικά, είναι υψηλότερο στη Φρανκφούρτη απ' ότι στην Αθήνα.

Πάρα πολλοί τούρκοι και γενικά έντονο το ισλαμικό στοιχείο.
Και αυτό αναφέρεται ως κακό, ως καλό, ως τι;

Δεν ένιωσε, αν και αντροπαρέα, πουθενά ασφάλεια.
Οι ανασφάλειες του καθενός είναι προσωπικό θέμα.... Εγώ, με εξαίρεση το red-light district δε νιώθω κανένα φόβο στη Φρανκφούρτη, ακόμα και μεταμεσονύκτια.

Γενικά δεν του άρεσε καθόλου.
Περί ορέξεως, κολοκυθόπιτα. Εντάξει Φρανκφούρτη πήγε, δεν είναι και η ωραιότερη πόλη της Ευρώπης (ούτε καν της Γερμανίας). Το αν του άρεσε, είναι συνάρτηση του τι περίμενε. Αν περίμενε ότι θα πήγαινε στη Φρανκφούρτη και θα συναντούσε (π.χ.) μια Πράγα, ε τότε το πρόβλημα είναι δικό του.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Εγώ, με εξαίρεση το red-light district δε νιώθω κανένα φόβο στη Φρανκφούρτη....
Εγώ άμα σου πω ότι ούτε κι εκεί ένιωσα τόσο άσχημα, θα με πιστέψεις; Εντάξει, καταλαβαίνεις αμέσως σε τι περιβάλλον βρίσκεσαι αλλά, αν δεν πας γυρεύοντας, λίγοι θα κάτσουν ν' ασχοληθούν μαζί σου (αν π.χ. χρειαστεί να διασχίσεις κάποιους δρόμους για να πας κάπου αλλού).
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.298
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Εγώ άμα σου πω ότι ούτε κι εκεί ένιωσα τόσο άσχημα, θα με πιστέψεις;
συμφωνω απολυτα. ταβερική υπερβολή ο φόβος που αναφερθηκε. ουτε μία στιγμη δεν αισθανεσαι φοβο. αβολα ναι. εξαρταται βεβαια και τι κανεις εκει. αν βγαλεις μηχανη και αρχισεις τις φωτο μεταμεσονυκτια πας γυρευοντας
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
Και να φανταστείτε ότι η όλη κουβέντα ξεκίνησε όταν του είπα ότι θα πάμε Νυρεμβέργη αρχές Δεκέμβρη! Τι να πω... Γούστα είναι κι αυτά...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.494
Likes
29.094
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Εγώ άμα σου πω ότι ούτε κι εκεί ένιωσα τόσο άσχημα, θα με πιστέψεις; Εντάξει, καταλαβαίνεις αμέσως σε τι περιβάλλον βρίσκεσαι αλλά, αν δεν πας γυρεύοντας, λίγοι θα κάτσουν ν' ασχοληθούν μαζί σου (αν π.χ. χρειαστεί να διασχίσεις κάποιους δρόμους για να πας κάπου αλλού).
συμφωνω απολυτα. ταβερική υπερβολή ο φόβος που αναφερθηκε. ουτε μία στιγμη δεν αισθανεσαι φοβο. αβολα ναι. εξαρταται βεβαια και τι κανεις εκει. αν βγαλεις μηχανη και αρχισεις τις φωτο μεταμεσονυκτια πας γυρευοντας
Υποκειμενικό πράγμα ο φόβος. Παλιότερες φορές, ή από παραπλήσιους δρόμους, ή άλλες ώρες, κι εγώ δεν είχα φοβηθεί. Το Σεπτέμβριο που μας πέρασε βρέθηκα (μια παρέα 4 ατόμων...) να περπατάω την Taunusstrasse, και τα χρειάστηκα. Βαποράκια από δω, εκδιδόμενες από κει, τσιλιαδόροι, μαφιόζοι, μεθυσμένοι, πρεζόνια (κάποια με τη σύρριγα στο μπράτσο εν μέση οδό, κάποια άλλα με τη σύριγγα σε πιο... απόκρυφα μέρη, και πάλι εν μέση οδό). Ακριβά αυτοκίνητα με φυμέ τζάμια, καυγάδες, περίεργες παρέες, και κάπου πήρε το μάτι μου και κάτι μαχαίρια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.240
Μηνύματα
884.598
Μέλη
38.929
Νεότερο μέλος
thanasisgr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom