Γιατί μας αρέσει η Γερμανία;

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Εγω μενω στο Koblenz λόγω δουλειας ενα χρονο τωρα, αναμεσα Φρανκφουρτη και Κολωνια και ειναι τελεια θα μεινω αλλα 2 χρονια και οποιος δεν εχει επισκεφτει τη Γερμανια χανει!Τι ποταμια τι δαση τι καθαριοτητα σε ολα ειναι μπροστα εκτος απο τα αψητα κρεατα που τρωνε..και ολα βεβαια πιο φτηνα..Η μπυρα βεβαια απιαστη!!!!

Καλως ορισες!!! Δε ξερω την πολη μου μενεις αλλα καλα να περνας....
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Τυχερε!Σε ζηλευουμε!
 

CptBill

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Καλως σας βρηκα :D
Απο που να πρωτοαρχισω.
Γιατι θεωρω πανεμορφο καθε χωριο και πολη τους.
Γιατι σε αντιθεση με αυτα που ακουγονται (απο ατομα που δεν εχουν παει ποτε τους Γερμανια) οι ανθρωποι ειναι ευγενικοι και κοινωνικοι σε αντιθεση με εμας που λειτουργουμε με βαση τη κουτοπονηρια
Γιατι εχουν σχεδον σε καθε πολη αριστο συγκοινωνιακο δικτυο (Μοναχο πχ) οπως επισης τα τρενα τους ειναι μουρλια (δωσε μου ice3 και παρε μου τη ψυχη :D ). Με 30 ευρω μπορω να εχω το bavaria ticket και γυριζω εγω και αλλα 4 ατομα ολη τη Βαυαρια με τρενο.
Γιατι ειναι συνειδητοποιημενοι πολιτες και ανακυκλωνουν(θυμαμαι το πατερα μου που μενει χρονια εκει και εκανε ανακυκλωση συστηματικα προ 15ετιας).
Γιατι η οδικη τους παιδια ειναι ετη φωτος μπροστα (μα οσες φορες και να παω και χρειαστει να περασω διαβαση θα μου φανει εξωγηινο οι οδηγοι να με αφηνουν να περασω).
Για το φαγητο τους. Και ειδικα τα ψωμια τους και γενικα οτι εχουν οι φουρνοι τους.
Για το τακτοποιημα που υπαρχει στη δομηση των πολεων τους. Το πρασινο. Τους ποδηλατοδρομους.
Για το γεγονος πως τα τροφιμα τους ειναι σε λογικες τιμες και δεν αισθανεσαι πως σε κοροιδευουν στο σουπερ μαρκετ.
Επειδη αισθανομαι ασφαλης οπου και να ειμαι.

Και πολλα αλλα
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Καλως σας βρηκα :D
Γιατι σε αντιθεση με αυτα που ακουγονται (απο ατομα που δεν εχουν παει ποτε τους Γερμανια) οι ανθρωποι ειναι ευγενικοι και κοινωνικοι σε αντιθεση με εμας που λειτουργουμε με βαση τη κουτοπονηρια
περιστατικό μόλις πριν 1 ώρας:
προχθες έβαλα πληντυριο και έκανα ζημιά, διότι έφυγε το λάστιχο από τη μπανιέρα και πλημμύρισε το μπάνιο.
Σήμερα, ήρθε η από κάτω και πολύ ευγενικά μου είπε ότι της έχω κάνει ζημιά, καθώς το νερό πέρασε και σχημάτισε κηλίδα στο ταβάνι.
Θα πρέπει να πάρω την ασφάλειά μου τηλέφωνο αύριο να το τακτοποιήσει και ελπίζω να πάνε όλα καλά.
Λέω στην κυρία: Σας ζητώ 1000 συγγνώμη...
και μου απαντάει ευγενεστατα:
-Δεν πειράζει, αυτά συμβαίνουν καμιά φορά. Μην ανησυχείς. Απλά πάρε τηλέφωνο την ασφάλεια.


Δεν ξέρω αν είναι τόσο ευγενικοί στην Ελλάδα σε παρόμοια περιστατικά, αλλά από όσα ακούω από φίλους, ένα τέτοιο περιστατικό θα έφερνε πολλές γκρίνιες και φασαρίες. Εδώ οι γείτονες γκρινιάζουν για ψύλου πήδημα.
Ας ελπίσουμε βέβαια να μη το γρουσουζέψω στην περίπτωσή μου...:roll:
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
cakenet και thano, επειδη πηγαινω σε κολυμβητηριο .. τι να πω! η διαδικασια για να γραφτω με ειχε τρελανει!!εδω θελουν:

χαρτι απο παθολογο
χαρτι απο δερματολογο,
εγγραφη στο κολυμβητηριο
δοση του μηνα
+ αγορα μαγιο, σκουφακι
και τα χαρτια προσοχη: οχι απο ΙΚΑ, πρεπει να πας να πληρωσεις σε ιδιωτικο γιατρο, το ΙΚΑ δεν στα δινει επιτηδες για να οικονομανε οι γιατροι..


αυτα ολα που γραφετε θα πρεπει να τα μαζεψω καπως και να τα δειξω στον πατερα μου που πιστευει ακριβως τα ιδια πραγματα.
Εμένα μου ζήτησαν βεβαίωση γιατρού κι από τα δημοτικά ιατρεία...και θα έκλεινα το ραντεβού μετά από ένα μήνα και βάλε. 3 πουλάκια κάθονταν δηλαδή. :haha:

περιστατικό μόλις πριν 1 ώρας:
προχθες έβαλα πληντυριο και έκανα ζημιά, διότι έφυγε το λάστιχο από τη μπανιέρα και πλημμύρισε το μπάνιο.
Σήμερα, ήρθε η από κάτω και πολύ ευγενικά μου είπε ότι της έχω κάνει ζημιά, καθώς το νερό πέρασε και σχημάτισε κηλίδα στο ταβάνι.
Θα πρέπει να πάρω την ασφάλειά μου τηλέφωνο αύριο να το τακτοποιήσει και ελπίζω να πάνε όλα καλά.
Λέω στην κυρία: Σας ζητώ 1000 συγγνώμη...
και μου απαντάει ευγενεστατα:
-Δεν πειράζει, αυτά συμβαίνουν καμιά φορά. Μην ανησυχείς. Απλά πάρε τηλέφωνο την ασφάλεια.


Δεν ξέρω αν είναι τόσο ευγενικοί στην Ελλάδα σε παρόμοια περιστατικά, αλλά από όσα ακούω από φίλους, ένα τέτοιο περιστατικό θα έφερνε πολλές γκρίνιες και φασαρίες. Εδώ οι γείτονες γκρινιάζουν για ψύλου πήδημα.
Ας ελπίσουμε βέβαια να μη το γρουσουζέψω στην περίπτωσή μου...:roll:
Έτσι είναι...εδώ θα ρίχναμε του κόσμου τα μπινελίκια...κι όχι μόνο αυτό...και ευγενικά να ήθελες να το αναφέρεις, δεν θα άνοιγε την πόρτα η από πάνω, οπότε πάλι θα άκουγε τα μπινελίκια της! (μου έχει συμβεί) :haha::haha::haha:
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.372
Likes
6.871
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
περιστατικό μόλις πριν 1 ώρας:
προχθες έβαλα πληντυριο και έκανα ζημιά, διότι έφυγε το λάστιχο από τη μπανιέρα και πλημμύρισε το μπάνιο.
Σήμερα, ήρθε η από κάτω και πολύ ευγενικά μου είπε ότι της έχω κάνει ζημιά, καθώς το νερό πέρασε και σχημάτισε κηλίδα στο ταβάνι.
Θα πρέπει να πάρω την ασφάλειά μου τηλέφωνο αύριο να το τακτοποιήσει και ελπίζω να πάνε όλα καλά.
Λέω στην κυρία: Σας ζητώ 1000 συγγνώμη...
και μου απαντάει ευγενεστατα:
-Δεν πειράζει, αυτά συμβαίνουν καμιά φορά. Μην ανησυχείς. Απλά πάρε τηλέφωνο την ασφάλεια.


Δεν ξέρω αν είναι τόσο ευγενικοί στην Ελλάδα σε παρόμοια περιστατικά, αλλά από όσα ακούω από φίλους, ένα τέτοιο περιστατικό θα έφερνε πολλές γκρίνιες και φασαρίες. Εδώ οι γείτονες γκρινιάζουν για ψύλου πήδημα.
Ας ελπίσουμε βέβαια να μη το γρουσουζέψω στην περίπτωσή μου...:roll:
θα έχει ενδιαφέρον να μάθουμε την τελική εκβαση της υπόθεσης σου και μετά να μας ξαναπείς αν μετά απο αυτό το γεγονός εξακολουθείς να λες οτι και για αυτο σου αρέσει η Γερμανία!
Εχω μάθει για παρόμοια συμβάντα στην Γερμανία που την κάνουν αρκετά αντιπαθή χώρα εξαιτίας τέτοιων περιστατικών και την απίστευτη ώρες ώρες γραφειοκρατία της.
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
θα έχει ενδιαφέρον να μάθουμε την τελική εκβαση της υπόθεσης σου και μετά να μας ξαναπείς αν μετά απο αυτό το γεγονός εξακολουθείς να λες οτι και για αυτο σου αρέσει η Γερμανία!
Εχω μάθει για παρόμοια συμβάντα στην Γερμανία που την κάνουν αρκετά αντιπαθή χώρα εξαιτίας τέτοιων περιστατικών και την απίστευτη ώρες ώρες γραφειοκρατία της.

καλέ χτύπα ξύλο! πωπω...
θέλω να πιστεύω ότι θα πάνε καλά τα πράγματα. Εξάλλου η ενοικιάστρια επέμενε για τη συγκεκριμένη ασφάλιση, πριν την υπογραφή του συμβολαίου, για περιστατικά σαν αυτό. Και οι Γερμανοί όπως μου εξήγησαν το έχουν οι περισσότεροι αυτό. Το μόνο που με φοβίζει λίγο είναι ότι το ποσό είναι μόνο 6.50ευρώ το μήνα, αλλά το πληρώνουμε μόνο το Δεκέμβρη αθροιστικά. Και λογικά δεν το έχουν αφαιρέσει ακόμα από το μισθό μου (όπως και η ασφάλεια υγείας αφαιρείται αυτόματα από το μισθό μου), οπότε δεν ξέρω τι θα γίνει. Αύριο θα ενημερώσω για την εξέλιξη... Ααααχχ ας πάνε όλα καλά...
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
καλέ χτύπα ξύλο! πωπω...
θέλω να πιστεύω ότι θα πάνε καλά τα πράγματα. Εξάλλου η ενοικιάστρια επέμενε για τη συγκεκριμένη ασφάλιση, πριν την υπογραφή του συμβολαίου, για περιστατικά σαν αυτό. Και οι Γερμανοί όπως μου εξήγησαν το έχουν οι περισσότεροι αυτό. Το μόνο που με φοβίζει λίγο είναι ότι το ποσό είναι μόνο 6.50ευρώ το μήνα, αλλά το πληρώνουμε μόνο το Δεκέμβρη αθροιστικά. Και λογικά δεν το έχουν αφαιρέσει ακόμα από το μισθό μου (όπως και η ασφάλεια υγείας αφαιρείται αυτόματα από το μισθό μου), οπότε δεν ξέρω τι θα γίνει. Αύριο θα ενημερώσω για την εξέλιξη... Ααααχχ ας πάνε όλα καλά...
Μην ανησυχείς, όλα θα πάνε καλά. Έχεις συμβόλαιο σε ισχύ, δεν έχεις; ;)
 

nikosfp

Member
Μηνύματα
56
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βερολίνο-Δρέσδη
Ταξίδι-Όνειρο
Oρλάντο Φλόριδα-ΗΠΑ
Ολα αυτα που εχετε πει συν του οτι δεν πληρωνουμε διοδια στους υπεροχους δρομους τους.11ευρω τα διοδια Πατρα-Αθηνα μ επιστροφη!!!Τι κοροιδια?Να την χαιρομαστε την Ελλαδα μας.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom