Γιατί μας αρέσει η Γερμανία;

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
...γιατί έχει Sommerrodelbahnen (Ζομερροντελμπανεν)
οπως αυτή εδώ:
Sommerrodelbahn-Altenahr - die Abfahrt
:cool:

πολύ εντυπωσιακό, αλλά αν θέλεις ,βοηθα λιγο γιατί από γερμανικά δε ξερω λεξη .....που βρίσκεται αυτό ?

(κι εμένα μου αρέσει η Γερμανία για ένα σωρό λόγους .....ένα παράπονο έχω μόνο .....γιατί να έχουν τόσο δύσκολες λέξεις? άκου....Ζομερροντελμπανεν....:rolleyes:)
 

lila

Member
Μηνύματα
21
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Σκωτια
Ταξίδι-Όνειρο
Ιρλανδια
Για Paulaner κι εγω τρελαινομαι!!
Ειχα παει το 2000 για δουλεια στην εκθεση αυτοκινητου στη Φρανκφουρτη!
Τελεια! Το φαγητο γενικα αψογο, αν και παχυντικο, δεν εχω ξαναφαει πουθενα τοσο καλά σε πολη της Ευρωπης! Μονο που επρεπε να ζητησεις το ψωμι, το οποιο ειχαν αργησει και να φερουν! Μου χε φανει περιεργο τοτε!
Επισης, φιλοξενοι ανθρωποι, παρολο που δε μιλουσαν αγγλικα, ιδιαιτερα οι μεγαλυτεροι - επρεπε να δειξουμε στο χαρτη οτι θελαμε να παμε αεροδρομιο, τη λεξη airport δε τη γνωριζαν!!
Cool γενικα, απολαμβανα το θεαμα να τους βλεπω να τρωνε φρουτα μεσα στο αυτοκινητο για πρωινο πριν τη δουλεια!
Το βραδυ τυχαινε να παμε σε πιτσαρια και παρατηρουσα με εκπληξη παρεες που καθοντουσαν στη πιτσαρια και παρηγγελναν μονο μπυρα και καθολου φαγητο! Στην Ελλαδα δε παιζει να γινοταν αυτο και να μη σε κοιτουσαν με μισο ματι!
Τα βραδια ομως μετα τις 11:00 οι δρομοι ερημωναν και με επιανε μια ελαφρια μελαγχολια για τη πατριδα!! εντελως workaholic οι τυποι!
Γενικα τρελαινομουν για τα σπιτια τους, μ αρεσαν πολυ το στυλ τους, καθως και οι απεραντοι ΚΑΘΑΡΟΙ δρομοι!
Θα θελα πολυ να ξαναεπισκεπτω Γερμανια, αυτη τη φορα Βερολινο!
 

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Cool γενικα, απολαμβανα το θεαμα να τους βλεπω να τρωνε φρουτα μεσα στο αυτοκινητο για πρωινο πριν τη δουλεια!
Αυτο παλι εγω δεν το εχω δει. Συνηθως καταβροχθιζουν ψωμακια με κασερι ή καποιο αλλαντικο.
 

Zeta

Member
Μηνύματα
470
Likes
121
Εχω γεννηθεί στη Γερμανία και έχω ζήσει εκεί τα πρώτα χρόνια της ζωής μου καθώς και κάποια καλοκαίρια αργότερα. Έκτοτε δεν έχω ξαναπάει και έχω νοσταλγίσει....
Εδώ και αρκετό καιρό όμως με περιτριγυρίζει πολύ η ιδέα να επισκευτώ τα "πάτρια" εδάφη. Και μάλιστα τώρα που χειμωνιάζει, το μυαλό μου είναι συνέχεια εκεί:

γιατί έχει την καλύτερη Χριστουγεννιάτικη ατμόσφαιρα με τις καλύτερες Christmas markets!!!:clap:
 

turms

Member
Μηνύματα
2.072
Likes
2.836
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
εκτος απο ολα τα αλλα μου αρεσει γιατι εχει την καλυτερη (κυριολεκτικα) οδικη βοηθεια στην Ευρωπη...σε καλυπτει πανευρωπαικα, και στην Ελλαδα με κοστος 79 ευρω τον χρονο...
το πιο παραδοξο: οταν εισαι στην Ελλαδα κ τους χρειαστεις , παιρνεις τηλ, κ αυτοι με την σειρα τους ενημερωνουν την ΕΛΠΑ.

Αν ομως κανεις την αντιστοιχη ασφαλεια στην ΕΛΠΑ, σε καλυπτει πανευρωπαικα κλπ, αλλα με κοστος 130+25 Ευρω....

nice ! !
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.832
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom