Γιατι να επισκεφτω τη Βαρκελωνη;

Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
μην μου βαζεις ιδεες chrikky!!!!!:spain01:
εγω ειμαι ετοιμη!!!!
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
καλά vario μπορεί να μην έχεις πάει! αλλά έπεσες διάνα βάζοντας τα δύο πιο όμορφα ίσως κτίρια της βαρκελώνης...

απόλυτα must σε επίσκεψη!:D

και οι εντυπώσεις από την ιστορία μου, για να μην τα ξαναγράφω... :p

Παίρνουμε το μετρό και πηγαίνουμε στην Placa Espanya, με σκοπό να ανεβούμε στο Monjuic, έναν καταπράσινο λόφο όπου φιλοξενήθηκε ένα μεγάλο μέρος των ολυμπιακών εγκαταστάσεων. Ανεβαίνοντας, μας κεντρίζει το ενδιαφέρον ένα εντυπωσιακό κτίριο, στο οποίο πηγαίνεις ως ένα σημείο με εξωτερικές κυλιόμενες σκάλες (φοβερή η οργάνωση των Καταλανών στα περισσότερα αξιοθέατά τους!). Φτάνοντας, αντιλαμβανόμαστε ότι εκεί βρίσκεται το περίφημο MNAC, το «Εθνικό Μουσείο Τέχνης της Καταλονίας» και μπαίνουμε μέσα για ξενάγηση. Το μουσείο στεγάζεται σ’ ένα πανέμορφο κτίριο, το Palau National, που οι φωτογραφίες δεν μπορούν να περιγράψουν αν δεν είσαι εκεί. Πραγματικά μαγευτικό!


Εθνικό Μουσείο Τέχνης της Καταλονίας (MNAC)

Μετά από μία ξενάγηση στις διάφορες συλλογές του μουσείου, καθόμαστε για καφέ έξω ακριβώς από το Palau, αντικρίζοντας μαγευτικές θέες της Placa Espanya, αλλά και της πόλης, καθώς είναι ένα σημείο σχετικά ψηλά. Ήδη, από την πρώτη μέρα, διαπιστώνουμε ότι ο καφές (cafe con leche=καφές με γάλα, η επιλογή μας) έχει γύρω στο 1.50 ευρώ παντού και είναι απολαυστικότατος, αν και εγώ προτιμώ αυτή τη φορά την παραδοσιακή «orxata», ένα ποτό με λευκό χρώμα, φτιαγμένο από ένα είδος φυστικιού (όπως λέει ο οδηγός μου) το οποίο είναι ιδιαιτέρως... ξεδιψαστικό.


Θέα από το MNAC
- Palau de la Musica Catalana
Υπέροχο... υπέροχο κτίριο... μην το χάσετε με τπτ. Δυστυχώς, είναι σε ένα στενό και δε φωτογραφίζεται εύκολα! Επίσης, απαγορεύεται η φωτογράφιση εσωτερικά, γιατί είναι ιδιωτικό. Κάναμε την ξενάγηση σε όλα τα επίπεδα (και εδώ με έκπτωση λόγω της παλιάς Barcelona Card), αφού πρώτα απολαύσαμε έναν καφέ στο εσωτερικό του, μέχρι να αρχίσει το tour και να μας φωνάξουν! Καταπληκτικός ξεναγός (στα αγγλικά βέβαια, έτσι) και φοβερό πραγματικά κτίριο. Αξίζει να πάτε να παρακολουθήσετε και παράσταση!

 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
εκανα εναν προχειρο υπολογισμο προχθες το βραδυ και βρηκα πολυ φθηνο ξενοδοχειο
και λογικα εισητηρια!! λες????:shock::shock: για καμια βδομαδουλα???
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
εκανα εναν προχειρο υπολογισμο προχθες το βραδυ και βρηκα πολυ φθηνο ξενοδοχειο
και λογικα εισητηρια!! λες????:shock::shock: για καμια βδομαδουλα???
thread με συμμετοχές ποιος θα ανοίξει για τη συνάντηση του travelstories στη βαρκελωνη??? :D

:haha::haha::haha:
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
νομιζω οτι μπορειτε κυρια chrikky να ξεκινησετε και εχετε και μια συμμετοχη απο ΕΜΕΝΑ!!!:clap::clap:
HOLA BARCA!!
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.374
Likes
6.875
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
γιατι μου το κάνετε αυτό; εεεε;
γιατί;;;;:haha:
πήγα τον δεκεμβρη, θα παω τον ιούνιο,(καλώς των χοίρων πραγμάτων) θα με κάνετε να ερθω και τον Αυγουστο;:bleh:
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Ξέρει κανείς τίποτα γι' αυτό? PortAventura - PortAventura

Θεματικό πάρκο, έξω από τη Βαρκελώνη, με παιχνίδια περιπέτειας, θεματικές πόλεις και προσομοιώσεις από τα πιο διάσημα αξιοθέατα του κόσμου...........

Nai,δεν εχω παει αλλα τοσα εχω ακουσει και δει σε διαφημισεις. Δεν ειναι ακριβως εξω απο τη βαρκελωνη ειναι μια ωρα. Θες να μαθεις κατι συγκεκριμενο; Ειναι ισως το πιο γνωστο θεματικο παρκο της χωρας.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.504
Likes
8.031
Nai,δεν εχω παει αλλα τοσα εχω ακουσει και δει σε διαφημισεις. Δεν ειναι ακριβως εξω απο τη βαρκελωνη ειναι μια ωρα. Θες να μαθεις κατι συγκεκριμενο; Ειναι ισως το πιο γνωστο θεματικο παρκο της χωρας.

Έπεσα πάνω του γιατί εδώ και μερικές μέρες έχω αρχίσει να "φλερτάρω" με Βαρκελώνη επικίνδυνα....:haha:
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Έπεσα πάνω του γιατί εδώ και μερικές μέρες έχω αρχίσει να "φλερτάρω" με Βαρκελώνη επικίνδυνα....:haha:

Οκ! Κοιτα αν ψαχνεις δικαιολογιες γενικως να ερθεις στην ισπανια εχω να σου δωσω και αλλα θεματικα παρκα!!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.057
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom