Γιατρέ έχω τάσεις φυγής. Είναι σοβαρό;

John-Rebus

Member
Μηνύματα
50
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσυβηρικός
Καλως τον φευγατο!!!
Φιλε μου πασχεις κι εσυ απο φευγιτικιαση οπως ολοι μας και καλο ειναι να το κοιταξεις.
Ομως προλαβαινεις δεν προλαβαινεις γιατι ο γιατρος του φορουμ πασχει απο την ιδια ασθενεια και στις 24/4 φευγει για Περσια.:haha:
Κατα τα αλλα :welcome2:
Τελικά αρκετοί οι "συνασθενείς"! Γιατρέ, θα ήταν καλά, αλλά δεν μπορώ να πάρω άδεια τότε. Έχω κανονίσει βέβαια τέλος Μαΐου να πάω (πάλι) Βαρκελώνη για μερικές μέρες στα πλαίσια του φεστιβάλ "Primavera Sound" .

Η συγκεκριμένη ασθένεια βέβαια δεν γιατρεύεται με ημίμετρα, δηλάδη με ταξίδια μιας-δυό εβδομάδων στα πλαίσια μιας άδειας, αλλά θέλει μια απόφαση ζωής. Κάτι που έχουν πάρει για π.χ. ο Δημήτρης και ο Ευθύμης. Και όπως λέει κάπου ο τελευταίος "...το μόνο που μας χωρίζει από τα όνειρά μας είναι το πρώτο βήμα". Πως το κάνεις όμως και ειδικά μόνος σου;
 

John-Rebus

Member
Μηνύματα
50
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσυβηρικός
Να ρωτήσω κάτι;

Γιατί το θέμα μεταφέρθηκε εδώ και χωρίς καμία προειδοποίηση; Αλλού το έβαλα και αλλού το βρήκα. Στην αρχή νόμιζα πως είχε σβηστεί.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.403
Likes
17.226
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Οι προειδοποιήσεις που μένουν για όταν ένα θέμα μεταφέρεται σε άλλο φόρουμ μένουν για ένα χρονικό διάστημα - ίσως πρέπει να το αυξήσουμε λίγο, σε περίπτωση που ο topic starter αργήσει να ξαναμπεί στο forum. :)

Έχω στείλει και σχετικό pm. ;)
 

mike

Member
Μηνύματα
79
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Μόντρεαλ-Ν.Υόρκη
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Καλός ήρθες φίλε:lol:
 

John-Rebus

Member
Μηνύματα
50
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσυβηρικός
Παιδιά ευχαριστώ όλους για το καλωσόρισμα.

Θα ήθελα όμως να ακούω και τις απόψεις σας.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.403
Likes
17.226
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Κοίταξε να δεις.

Πιστεύω ότι η διαχωριστική γραμμή μεταξύ ρουτίνας/καθημερινότητας και "μεγάλου ταξιδιού"/"περιπέτειας" δεν είναι και τόσο... παχιά.

Θέλω να πω, πλέον ο κόσμος είναι τέτοιος που μπορεί κάποιος να πει ότι παρατάει τη ζωή του εκεί που ζει και πάει κάπου αλλού, με μικρότερα ρίσκα απ'ότι παλιότερα, αφού η παγκόσμια οικονομία ευνοεί πλέον συχνές μετακινήσεις κλπ. Αυτό φυσικά είναι διαφορετικό από το "τα παρατάω όλα, παίρνω ένα σακίδιο και μένω κάτω από γέφυρες", ωστόσο είναι ένα ενδιάμεση στάδιο που ίσως πριν λίγα χρόνια ήταν λιγότερο ρεαλιστικό.
 

John-Rebus

Member
Μηνύματα
50
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσυβηρικός
Συμφωνώ. Τώρα πια είναι πιο εύκολο να ξεκινήσεις τη ζωή σου σε μια ξένη χώρα.
Όμως η ανασφάλεια που υπάρχει για το μέλλον, έχει οδηγήσει ουσιαστικά στο να μην βιώνεις το παρόν με βάση τα όνειρά σου. Δηλαδή, θεωρείται παράλογο να παραιτηθείς από τη δουλειά σου, να πάρεις ένα σάκο και να γυρίζεις τον κόσμο για 1,2, χ χρόνια (ανάλογα με τα οικονομικά σου).
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.403
Likes
17.226
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Σε αυτό δε μπορώ να βρω λόγια που να εκφράζουν το πόσο αντίθετος είμαι (στο να βιώνεις το παρόν σου δηλαδή με βάση τις ανασφάλειες του μέλλοντος). Έτσι μπορώ μόνο να απαντήσω με ένα απόφθεγμα του αγαπημένου μου Henry David Thoreau:

I went into the woods because I wanted to live deliberately.
I wanted to live deep and suck out all the marrow of life...
to put to rout all that was not life;
and not, when I came to die, discover that I had not lived.

 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.967
Likes
9.377
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Αs απαντησω στα αρχικα σου ερωτηματα..Κατ'αρχην σκεψειs σαν αυτεs περνανε πολυ συχνα απο το μυαλο μου.
Οπωσδηποτε δεν πρεπει να θαβειs τα ονειρα σου για λιγο βολεμα και ασφαλεια.Γι'αυτο ζουμε , για τα ονειρα μαs. Κατ'επεκταση λοιπον , χωρο στα ονειρα μαs οπωs λεs πρεπει να δινουμε , οσο για την επιδιωξη του αδυνατου , δεν υπαρχει αδυνατο οταν το θελειs , ειδικα στα ταξιδια.
Να τα φορτωσειs στον κοκκορα και να παρειs ενα σακιδιο , αν αυτο επιθυμειs πραγματικα και το επιτρεπει η οικονομικη και οικογενειακη σου κατασταση.
Οι ταξιδιωτεs του κοσμου δεν ειναι τρελοι , απλα τρελλα ευτυχισμενοι.
Μετα τι γινεται? Σε αυτο δεν μπορω να απαντησω...ποτε δε θα μαθειs αν δεν το τολμησειs..Εξαλλου οποιο δρομο κι αν ακολουθησειs , κανειs δε μπορει με σιγουρια να σου πει τι θα γινει μετα..
Τιs κρυφεs σου ταξιδιωτικεs σκεψειs μπορειs να τιs πειs σε μαs.Αποκλειεται να σου πουμε σοβαρεψου , το πολυ πολυ καποιοs απο μαs να σου προτεινει να ερθει μαζι :lol:.
Οσο για το μονοs η Μανοs , οπωσδηποτε μονοs κι αν θελει ο Μανοs αs ακολουθησει..
 

John-Rebus

Member
Μηνύματα
50
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσυβηρικός
Σε αυτό δε μπορώ να βρω λόγια που να εκφράζουν το πόσο αντίθετος είμαι (στο να βιώνεις το παρόν σου δηλαδή με βάση τις ανασφάλειες του μέλλοντος). Έτσι μπορώ μόνο να απαντήσω με ένα απόφθεγμα του αγαπημένου μου Henry David Thoreau:

I went into the woods because I wanted to live deliberately.
I wanted to live deep and suck out all the marrow of life...
to put to rout all that was not life;
and not, when I came to die, discover that I had not lived.

Πολύ καλό.

@ go2dbeach έχεις απολύτως δίκιο. Αν δεν τολμήσεις ποτέ δεν θα μάθεις. Τολμάς όμως;...:haha:
 

Doug

Member
Μηνύματα
518
Likes
2
Και εδω λίγο αργά καλωσορίζω τον φίλο μας, μου αρεσε ομως πολυ ο τίτλος του τοπικ και δεν μπορουσα να μη γραψω!! Ναι λοιπον ειναι σοβαρη η ασθένεια και μαλιστα μεταδοτικη μεσω του travelstories, δεν χρειαζεται να ανυσηχείς ομως αφού ολοι πασχουμε απ΄ αυτη!!Μαθε να ζεις με αυτη δεν γινεται διαφορετικα!!:haha:
:welcome2:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.197
Μηνύματα
883.598
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom