Γιατρός για ταξιδιωτικές συμβουλές

ipanag

Member
Μηνύματα
316
Likes
151
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Έχετε υπόψη σας κάποιο γιατρό που να ξέρει 5 πράγματα για ταξιδιωτικές συμβουλές? Πχ δε σκοπεύω να πάρω χάπια για ελονοσία, αλλά θέλω μια σοβαρή άποψη για το τι συμπτώματα να προσέχω. Προτάσεις για εμβόλια (που δεν κάνουν στη νομαρχία), κλπ.

Αν ξέρετε κάποιον (και όχι απλά έναν οποιονδήποτε παθολόγο), γράψτε εδώ ή στείλτε μήνυμα αν προτιμάτε.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.368
Likes
9.292
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Έχετε υπόψη σας κάποιο γιατρό που να ξέρει 5 πράγματα για ταξιδιωτικές συμβουλές? Πχ δε σκοπεύω να πάρω χάπια για ελονοσία, αλλά θέλω μια σοβαρή άποψη για το τι συμπτώματα να προσέχω. Προτάσεις για εμβόλια (που δεν κάνουν στη νομαρχία), κλπ.

Αν ξέρετε κάποιον (και όχι απλά έναν οποιονδήποτε παθολόγο), γράψτε εδώ ή στείλτε μήνυμα αν προτιμάτε.
ευχομαι να βρεις αν και πολυ δυσκολο στην Ελλαδα. παντως σου συστηνω να ενημερωνεσαι απο CDC το πιο αξιοπιστο και με αμεση ενημερωση παγκοσμια απο οποιονδηποτε φορεα στον κοσμο:
Travelers' Health | CDC
απο περιεργεια: γιατι δεν θα παρεις για ελονοσια? μιας και η προφυλαξη χορηγειται και σε νηπια και το ρισκο της ασθενειας ειναι μεγαλο.
 

ipanag

Member
Μηνύματα
316
Likes
151
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Είχα ψάξει και παλιότερα και δεν είχα βρει κάτι. Λέω μήπως εδώ που έχουμε μαζευτεί πολλοί τυγχάνει κάποιος να ξέρει κάτι.

Λόγοι για να μην πάρω χάπια:
- στα μέρη που θα πάω έχει ελάχιστο εώς καθόλου κίνδυνο (αν και σαν χώρες γενικά έχουν ελονοσία) ... Ανόι, Λουάνγκ Πραπάνγκ και Βιεντιάν.
- τα χάπια έχουν σημαντικές παρενέργειες (κάποιος που πάει για μεγάλο διάστημα προφανώς δε τα παίρνει) και δεν προσφέρουν απόλυτη προστασία
- υπάρχουν κι άλλα νοσήματα από τα κουνούπια, οπότε καλύτερα καλή προστασία από τα τσιμπήματα γενικά με Deet και μακρύ μανίκι.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.368
Likes
9.292
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Είχα ψάξει και παλιότερα και δεν είχα βρει κάτι. Λέω μήπως εδώ που έχουμε μαζευτεί πολλοί τυγχάνει κάποιος να ξέρει κάτι.

Λόγοι για να μην πάρω χάπια:
- στα μέρη που θα πάω έχει ελάχιστο εώς καθόλου κίνδυνο (αν και σαν χώρες γενικά έχουν ελονοσία) ... Ανόι, Λουάνγκ Πραπάνγκ και Βιεντιάν.
- τα χάπια έχουν σημαντικές παρενέργειες (κάποιος που πάει για μεγάλο διάστημα προφανώς δε τα παίρνει) και δεν προσφέρουν απόλυτη προστασία
- υπάρχουν κι άλλα νοσήματα από τα κουνούπια, οπότε καλύτερα καλή προστασία από τα τσιμπήματα γενικά με Deet και μακρύ μανίκι.
οκ. ο καθενας κρινει και παιρνει το αναλογο ρισκο. εγω εχω παρει δοξυκυκλινη που εχει εξαιρετικα σπανιες παρενεργειες, ειναι ενα πολυ συνηθισμενο αντιβιοτικο εξαλλου στη μιση δοση.
απο οτι εχω ακουσει οι ελληνες γιατροι εκπαιδευμενοι στην τροπικη και ταξιδιωτικη ιατρικη, οπως λεγεται η ειδικοτητα, ειναι ελαχιστοι. μπορεις να δοκιμασεις να ρωτησεις σε ΜΚΟ οπως οι γιατροι χωρις συνορα, οι γιατροι του κοσμου κλπ. αν υπαρχει ελληνας εκπαιδευμενος στην ταξιδιωτικη ιατρικη σιγουρα θα βρισκεται εκει.'η θα εχει περασει απο εκει. καλη τυχη και καλα ταξιδια με υγεια παντα.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
φίλε ipanag άν δεν συντρέχει σοβαρός λόγος ενοώ ένδειξη για επιδημία,μην πάρεις χάπια για ελονοσια.
το 2004 που εργαστηκα στο τσουνάμι-στην σουμάτρα για 40 μέρες,αναγκαστικά πήραμε όλη η ομάδα θεραπεία για την ελονοσια γιατί ειχαν αρχίσει τα κρούσματα επιδημίας .δουλεύαμε σε cαmp και νοσοκομεία,αλλα οι συνθήκες ήταν πολύ άσχημες ..ενοώ δυσοσμία απο αποσυνθεμένα πτώματα,στάσιμα νερα,κουνούπια ,και δεν συμαζεύεται...η θεραπεία ήταν 9 χάπια την μέρα για 3 μήνες .ξεκινήσαμε την θεραπεία 2 μέρες πρίν την αναχώρηση και την ολοκληρώσαμε 3 μήνες μετά.προσέχαμε πολύ τα κουνούπια και τα τσιμπήματα,με διαφορα σκευάσματα,και δόξα τω θεώ ολα καλά.τα φάρμακα ειναι ηπατοτοξικά,και καλό θα ειναι μην τα πάρεις για ..ψύλλου τσίμπημα...
δουλεύω στον χώρο της υγείας ,και μπορώ να σε ενημερώσω για ότι μπορώ.για την θεραπεία δεν γνώριζε άνθρωπος να μας πει,απλά μια φίλη στην ομάδα χειρουργός που έχει πάει σε πολλές αποστολές ,μας καθοδήγησε και για τις δόσεις ,και η προμήθεια τους έγινε απο το υγειονομικό τμήμα της πόλης μου.
να είσαι καλά .
 

TENTEN

Member
Μηνύματα
249
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
θα δούμε...
Φίλε μου jpanag, συμφωνώ με την renata. Αν δεν έχεις σκοπό να κινηθείς σε ζούγκλες, καλύτερα να μην πάρεις τα χάπια της ελονοσίας.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.368
Likes
9.292
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
οι περιοχες που πας ειναι σε κινδυνο ελονοσιας. απο κει και περα ο καθενας κανει αυτο που νομιζει. προσθετω οτι αλλο θεραπεια οπως ανεφερε η renata και αλλο προφυλαξη.
σε καθε περιπτωση κοιτα στο CDC αν ειναι ανθεκτικο το παρασιτο στις περιοχες αυτες και παρε μαζι σου το καταλληλο φαρμακο. αν κολλησεις εκει πιθανον να μην ειναι τοσο ευκολο να βρεις φαρμακα ευρωπαικων προδιαγραφων. προτιμησε δοξυκυκλινη (vibramycin) απλό, φθηνό και στο γράφει ο γιατρός σου.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
οι περιοχες που πας ειναι σε κινδυνο ελονοσιας. απο κει και περα ο . προτιμησε δοξυκυκλινη (vibramycin) απλό, φθηνό και στο γράφει ο γιατρός σου.
ναί samion,να προσθέσομε άν πάρει vibramycin,ή άλλο σκεύασμα με την ίδια ουσία να προσέξει έκθεση στον ήλιο,για αποφυγή κηλίδων και μαυρίσματος των δοντιών...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.368
Likes
9.292
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
ναί samion,να προσθέσομε άν πάρει vibramycin,ή άλλο σκεύασμα με την ίδια ουσία να προσέξει έκθεση στον ήλιο,για αποφυγή κηλίδων και μαυρίσματος των δοντιών...
για ιατρικες συμβουλες στο γιατρο του φυσικα που θα παρει τη συνταγη. εγω σπανιοτατα παιρνω φαρμακα αλλα οχι να παω και απο ελονοσια το 2008...
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
για ιατρικες συμβουλες στο γιατρο του φυσικα που θα παρει τη συνταγη. εγω σπανιοτατα παιρνω φαρμακα αλλα οχι να παω και απο ελονοσια το 2008...
:p:p:p δεν πρόκειται να πεθάνει κανείς απο ελονοσία έτσι εύκολα!!!
πρέπει να σου την πέσουνε κουνούπια μολυσμένα και σαν ενδιάμεσοι ξενιστές να περάσουν στο αίμα σου το μικρόβιο!! πρέπει να εισαι πολύ άτυχος !!:roll:
νομίζω οτι πιο πιθανό ειναι να μας πατήσει αυτοκίνητο!!!
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Γιατρός δεν είμαι, ούτε ειδικός αλλά θα γράψω σύμφωνα με την εμπειρία μου.

Στις περιοχές που θα πας δεν υπάρχει κίνδυνος ελονοσίας. Τουλάχιστον όχι πρακτικά γιατί θεωρητικά όλη η ΝΑ Ασία είναι επικίνδυνη. Υπάρχουν βέβαια άνθρωποι που πάνε στο Koh Samui ή στο Phuket και παίρνουν χάπια. Ότι κάνει τον καθένα να νιώσει ασφάλεια. Εγώ 9 μήνες φυσικά και δεν πήρα τίποτα και σε ζούγκλες πήγα και σε βάλτους κοντά κοιμήθηκα και σε περιοχές που έχουν πολύ μεγάλο δείκτη επικινδυνότητας έμεινα και σε κρεβάτια χωρίς σήτα και χωρίς καν ανεμιστήρα κοιμήθηκα και δεν έπαθα τίποτα. Και σε περίοδο μουσώνων όλα αυτά. Βεβαιώσου πως δεν υπάρχει επιδημία σε κάποιο μέρος που θα πας (που το βρίσκω απίθανο να υπάρχει) και μην φοβάσαι. Όπως σωστά λέει η Ρενάτα (που είναι πιο ειδικός από εμάς), με την ελονοσία δεν παθαίνεις κάτι κατευθείαν. Μάλιστα ακόμα και αν κάποιος την κολλήσει το πιθανότερο είναι πως θα γυρίσει στη χώρα του και θα την εντοπίσουν με την επόμενη εξέταση αίματος, δύσκολα κάποιος δυτικός θα πεθάνει από ελονοσία.

Όσον αφορά τα εμβόλια:
Πριν ξεκινήσω το ταξίδι μου είχα πάει στη νομαρχία στο τμήμα καταπολέμησης ασθενειών (ή κάπως έτσι, δεν θυμάμαι ακριβώς το όνομα) και τους ρώτησα τι εμβόλια πρέπει να κάνω. Ο παθολόγος μου όταν τον είχα ρωτήσει μου είχε πει να μην κάνω τίποτα αλλά είπα να πάρω και μια δεύτερη γνώμη. Επειδή τότε είχα σκοπό να ξεκινήσω από Ινδία, οι κοπέλες εκεί, μου είπαν πως πρέπει να κάνω για Κίτρινο Πυρετό (κάνουν όλοι πλέον για να πάρουν το κίτρινο βιβλιάριο), Ηπατίτιδα Α και Β, αντιτετανικό και για πολιομυελίτιδα. Επειδή για Ηπατίτιδα Β ήμουν καλυμμένος, μου κάναν ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ την πρώτη δόση για Ηπατίτιδα Α, για πολιομυελίτιδα και αντιτετανικό (που είναι μαζί και για τη διφθέρα).
Αργότερα στην Ταϊλάνδη έκανα τη δεύτερη δόση για την Ηπατίτιδα Α, όπως επίσης και για τυφοειδή πυρετό και για Ιαπωνική Εγκεφαλίτιδα (2 δόσεις μάλιστα).

Αυτά για την Ιαπωνική Εγκεφαλίτιδα ήταν πεταμένα λεφτά. Η ασθένεια είναι υπερσπάνια και χτυπάει μόνο ντόπιους που κοιμούνται πολύ κοντά στα ζώα τους κτλ. Για τον τυφοειδή, επίσης νομίζω πως ήταν άχρηστο. Πιστεύω πως αυτά που έκανα στην νομαρχία ήταν αρκετά. Αν ξαναέκανα το ταξίδι θα έκανα μόνο αυτά. Αν πήγαινα μόνο για 2-3 βδομάδες, μάλλον δεν θα έκανα κανένα εμβόλιο και φυσικά για χάπια ούτε λόγος. :)
 

eliasraft

Member
Μηνύματα
27
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Βόρεια Βαυαρία
Ταξίδι-Όνειρο
Καραϊβική
Για ηπατίτιδες (Α και Β) και τέτανο πρέπει να είμαστε εμβολιασμένοι όλοι,ειδικά οι νέοι και ωραίοι...Δε χρειάζεται να περιμένουμε ένα ταξίδι για αυτά.Για τον τέτανο είχαμε κάνει όλοι ως παιδιά το DPT αλλά χρειάζεται επαναληπτικές δόσεις,γι'αυτό ελέγξτε τα βιβλιάριά σας.
Από κει και πέρα ο τύφος είναι σχετικά συχνή ασθένεια σε αυτή την περιοχή επομένως χρειάζεται το εμβόλιο.Για ιαπωνική εγκεφαλίτιδα ούτε λόγος να το κάνεις!
Επίσης καλό θα ήταν να κάνεις και τα εμβόλια για τη λύσσα και την πολιομυελίτιδα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.903
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom