Για γνώστες, Nordkapp μέσω Σουηδίας ???

Alex Loco

Member
Μηνύματα
337
Likes
1.741
Επόμενο Ταξίδι
🇫🇮
Ταξίδι-Όνειρο
Pamir highway
Καλησπέρα. Ετοιμάζω σταδιακά εδω΄και χρόνια το ονειρεμένο μου ταξίδι προς Nordkapp. Όπου και να διαβάσεις θα δει οτι οι επιλογές είναι δύο. Νορβηγία και Φινλανδία. Νορβηγία γεμάτη ομορφίες αλλά και Φινλανδία με Ελσίνκι Ροβανιέμι ταράνδους και λοιπά . Η εξής απορία μου είναι αυτή. Σουηδία ?? Υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος που δεν ανεβαίνει η κατεβάινει κάποιος μέσω Σουηδίας ? Δε νομίζω πως δεν υπάρχει δίκτυο όυτε ότι δεν έχει κάποια ομορφιά η Σουηδική επαρχία . ΄Θελει καποιος που γνωρίζει να μου εξηγήσει το λόγο γιατί πραγματικά δεν έχω δει ούτε μια ιστορία μέσω Σουηδίας εκτος αν δεν έχω ψάξει σωστά !
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Γιατί η Νορβηγία είναι ομορφότερη, lol :)
Βασικά, έχω σχεδιάσει το ίδιο ταξίδι, η επιστροφή μου θα ήταν από Σουηδία. Πολλά δάση, ίσως φανεί βαρετό σε σχέση με τα φιόρδ της Νορβηγίας, αλλά σίγουρα έχει ωραία εθνικά πάρκα και πράγματα να κάνεις.
Για πόσες μέρες μιλάμε;
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ο νορβηγικος Ε6 ειναι απο τους ωραιοτερους δρομους του κοσμου, μπροστα του ο σουηδικος κ φινλανδικος βορρας ειναι πολυ βαρετοι. Το δε Ροβανιεμι παιζει να ειναι η πιο βαρετη πολη της χερσονησου, μακρια. Δαση κ λιμνες εχει αλλου, μην πας τοσο μακρια για βαρετα τοπια κ τρισεκατομμυρια κουνουπια. Θα πηγαινα κ θα γυριζα μονο απο Νορβηγια με κανα δυο παρακαμψεις, Κιρουνα πχ.
 

Alex Loco

Member
Μηνύματα
337
Likes
1.741
Επόμενο Ταξίδι
🇫🇮
Ταξίδι-Όνειρο
Pamir highway
Ο νορβηγικος Ε6 ειναι απο τους ωραιοτερους δρομους του κοσμου, μπροστα του ο σουηδικος κ φινλανδικος βορρας ειναι πολυ βαρετοι. Το δε Ροβανιεμι παιζει να ειναι η πιο βαρετη πολη της χερσονησου, μακρια. Δαση κ λιμνες εχει αλλου, μην πας τοσο μακρια για βαρετα τοπια κ τρισεκατομμυρια κουνουπια. Θα πηγαινα κ θα γυριζα μονο απο Νορβηγια με κανα δυο παρακαμψεις, Κιρουνα πχ.

Αρχικά είχα σκεφτεί φυσικά τη Νορβηγία αλλά μετέπειτα είπα να την αφήσω με σκοπο μελλοντικά να πάω με παρέα Όσλο και από εκεί με βαν μέχρι πάνω. Όποτε στην προκειμένη είπα να αφήσω τη Νορβηγία εντελώς εκτός. Σίγουρα θα επιλέξω Φινλανδία απλά σκέφτομαι γιατί να μην βάλω τη Σουηδία στην κάθοδο. Και ρωτάω γιατί δεν είδα ούτε έναν να λέει πήγα μέσω Σουηδίας. Ε και λέω τη φάση δρόμο δεν έχει ???
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Αρχικά είχα σκεφτεί φυσικά τη Νορβηγία αλλά μετέπειτα είπα να την αφήσω με σκοπο μελλοντικά να πάω με παρέα Όσλο και από εκεί με βαν μέχρι πάνω. Όποτε στην προκειμένη είπα να αφήσω τη Νορβηγία εντελώς εκτός. Σίγουρα θα επιλέξω Φινλανδία απλά σκέφτομαι γιατί να μην βάλω τη Σουηδία στην κάθοδο. Και ρωτάω γιατί δεν είδα ούτε έναν να λέει πήγα μέσω Σουηδίας. Ε και λέω τη φάση δρόμο δεν έχει ???
Εχει. Ευτυχως δεν ειχα την ατυχια να τη διασχισω ολη. Διεσχισα τη Φινλανδια κ εφτανε να καταλαβω οτι προκειται για χαμενο χρονο, εκτος αν εχεις μηνες διαθεσιμους για οδικο. Αν ειναι βαρετη η Φινλανδια στο βορρα 1 φορα, η Σουηδια ειναι 21. Μην χανεις χρονο. Μονο Νορβηγια που ειναι ανεξαντλητη.
 

Alex Loco

Member
Μηνύματα
337
Likes
1.741
Επόμενο Ταξίδι
🇫🇮
Ταξίδι-Όνειρο
Pamir highway
Γιατί η Νορβηγία είναι ομορφότερη, lol :)
Βασικά, έχω σχεδιάσει το ίδιο ταξίδι, η επιστροφή μου θα ήταν από Σουηδία. Πολλά δάση, ίσως φανεί βαρετό σε σχέση με τα φιόρδ της Νορβηγίας, αλλά σίγουρα έχει ωραία εθνικά πάρκα και πράγματα να κάνεις.
Για πόσες μέρες μιλάμε;
Αναλογα. Το πλανο χωρις Σουηδια ειναι κοντα στις 25. Με αρκετες στασεις θελω να το απολαυσω. Τωρα με Σουηδια ειναι παραπανω γιατι μπαινει στο παιχνιδι Σουηδια Δανια Γερμανια Τσεχια και Αυστρια ενω απο Φινλανδια θα ειχε πιο μπαμ μπαμ κατευασμα.

Εχει. Ευτυχως δεν ειχα την ατυχια να τη διασχισω ολη. Διεσχισα τη Φινλανδια κ εφτανε να καταλαβω οτι προκειται για χαμενο χρονο, εκτος αν εχεις μηνες διαθεσιμους για οδικο. Αν ειναι βαρετη η Φινλανδια στο βορρα 1 φορα, η Σουηδια ειναι 21. Μην χανεις χρονο. Μονο Νορβηγια που ειναι ανεξαντλητη.
Νορβηγια θελει και πολλες μερες αλλα αυτος ειναι ο σκοπος . Θα ηθελα να σταματησω σε πολλα μερη ειναι η αληθεια ενω Φινλανδια Σουηδια μπαμ μπαμ. Βεβαια θα φαω αρκετες μερες πανε ελα γιατι δινω βαση και σε αλλες χωρες στην πορεια και οχι μονο Σκανδιναβια
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Αναλογα. Το πλανο χωρις Σουηδια ειναι κοντα στις 25. Με αρκετες στασεις θελω να το απολαυσω. Τωρα με Σουηδια ειναι παραπανω γιατι μπαινει στο παιχνιδι Σουηδια Δανια Γερμανια Τσεχια και Αυστρια ενω απο Φινλανδια θα ειχε πιο μπαμ μπαμ κατευασμα.
Κάτσε, κάτσε. Αφετηρία και τερματισμός Ελλάδα; 25 μέρες σύνολο για να φτάσεις Βόρειο Ακρωτήρι;
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.370
Likes
14.270
Αναλογα. Το πλανο χωρις Σουηδια ειναι κοντα στις 25. Με αρκετες στασεις θελω να το απολαυσω. Τωρα με Σουηδια ειναι παραπανω γιατι μπαινει στο παιχνιδι Σουηδια Δανια Γερμανια Τσεχια και Αυστρια ενω απο Φινλανδια θα ειχε πιο μπαμ μπαμ κατευασμα.
25 μέρες συνολικά με αυτοκίνητο;Πήγαινε-έλα;
 

Alex Loco

Member
Μηνύματα
337
Likes
1.741
Επόμενο Ταξίδι
🇫🇮
Ταξίδι-Όνειρο
Pamir highway
Με μηχανή. Ναι πάνε Έλα. Με δυο διανυκτερεύσεις σε αρκετές πόλεις
Δύο βράδια Ελσίνκι δύο Ταλλινν δύο Ρίγα δύο Βίλνιους γι'αυτό βγαίνουν 13 για να φτάσω και άλλες τόσες περίπου να κατέβω με δύο βραδιές σε Στοκχόλμη , δύο Κοπεγχάγη δύο Βερολίνο 2 Βελιγράδι και λοιπά και λοιπα
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Μάλιστα. Λοιπόν, εγώ με μία πρόχειρη ματιά βλέπω ότι μιλάμε κατ' ελάχιστο για 12000 χιλιόμετρα, σωστά; Για να είμαι ειλικρινής, δεν πιστεύω ότι θα είναι λιγότερα από 15000. Μιλάμε για 500-600 χλμ την ημέρα οδήγηση τουλάχιστον (Δηλαδή, αν κάνεις δύο διανυκτερεύσεις κάπου, μετά πάμε για 1000+ χλμ οδήγηση). Μέσοι όροι είναι όλα, καταλαβαίνεις τι εννοώ.
Ας με διορθώσει αν κάποιος γνωρίζει παραπάνω, αλλά ειδικά στη Νορβηγία μιλάμε για χαμηλά όρια ταχύτητας, όχι για εθνική οδό - πίστα στα φιόρδ.
Δεν είμαι αυτός που θα σου πει πώς να ταξιδέψεις, γνώμη μου είναι ότι είναι κουραστικό, πολύ κουραστικό. Ναι, θα έχεις βιντεάκια οδηγώντας, αλλά δεν ξέρω τι προλαβαίνεις να δεις, από ποια μέρη.
Δύο διανυκτερεύσεις που λες: Τι ώρα θα φτάνεις στο εκάστοτε μέρος;
Για να είμαι ξεκάθαρος, ναι, γίνεται από θέμα χρόνου. Κι εγώ οδήγησα συνεχόμενα 1700 χλμ όταν χρειάστηκε, 25 ώρες με διαλέιμματα μόνο για τουαλέτα. Ε, απλά τα οδήγησα. Με μηχανή βγάινουν ευοκλότερα μεν, αλλά δεν είναι παντού Ελλάδα, οι κάμερες γράφουν. :)
Πες μου λίγα παραπάνω για το γενικό σου πλάνο, να καταλάβουμε τι θέλεις ρε παιδί μου.
Προσωπικά, το ταξίδι θέλω να το ευχαριστιέμαι. Προτιμώ να κάνω λιγότερα χλμ, παρά να πηγαίνω μπάλα. Βέβαι, γούστα είναι αυτά.
Για τέτοιο ταξίδι, το ελάχιστο που θα έδινα είναι 40 μέρες. Εκτός αν πας οδηγώντας δύο μέρες μέχρι τη Δανία, άλλες 2 για να γυρίσεις (επικίνδυνο), και έχει τρεις εβδομάδες καθαρές για Νορβηγία (είναι ελάχιστες και πάλι, αν δεις τη μορφολογία της χώρας).
Με ενδιαφέρον θα παρακολουθήσω τις σκέψεις σου, με χαρά να το κουβεντιάσουμε κι άλλο. ;)
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.621
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom