Για γνώστες, Nordkapp μέσω Σουηδίας ???

Alex Loco

Member
Μηνύματα
336
Likes
1.729
Επόμενο Ταξίδι
🇫🇮
Ονειρεμένο Ταξίδι
Pamir highway
Μάλιστα. Λοιπόν, εγώ με μία πρόχειρη ματιά βλέπω ότι μιλάμε κατ' ελάχιστο για 12000 χιλιόμετρα, σωστά; Για να είμαι ειλικρινής, δεν πιστεύω ότι θα είναι λιγότερα από 15000. Μιλάμε για 500-600 χλμ την ημέρα οδήγηση τουλάχιστον (Δηλαδή, αν κάνεις δύο διανυκτερεύσεις κάπου, μετά πάμε για 1000+ χλμ οδήγηση). Μέσοι όροι είναι όλα, καταλαβαίνεις τι εννοώ.
Ας με διορθώσει αν κάποιος γνωρίζει παραπάνω, αλλά ειδικά στη Νορβηγία μιλάμε για χαμηλά όρια ταχύτητας, όχι για εθνική οδό - πίστα στα φιόρδ.
Δεν είμαι αυτός που θα σου πει πώς να ταξιδέψεις, γνώμη μου είναι ότι είναι κουραστικό, πολύ κουραστικό. Ναι, θα έχεις βιντεάκια οδηγώντας, αλλά δεν ξέρω τι προλαβαίνεις να δεις, από ποια μέρη.
Δύο διανυκτερεύσεις που λες: Τι ώρα θα φτάνεις στο εκάστοτε μέρος;
Για να είμαι ξεκάθαρος, ναι, γίνεται από θέμα χρόνου. Κι εγώ οδήγησα συνεχόμενα 1700 χλμ όταν χρειάστηκε, 25 ώρες με διαλέιμματα μόνο για τουαλέτα. Ε, απλά τα οδήγησα. Με μηχανή βγάινουν ευοκλότερα μεν, αλλά δεν είναι παντού Ελλάδα, οι κάμερες γράφουν. :)
Πες μου λίγα παραπάνω για το γενικό σου πλάνο, να καταλάβουμε τι θέλεις ρε παιδί μου.
Προσωπικά, το ταξίδι θέλω να το ευχαριστιέμαι. Προτιμώ να κάνω λιγότερα χλμ, παρά να πηγαίνω μπάλα. Βέβαι, γούστα είναι αυτά.
Για τέτοιο ταξίδι, το ελάχιστο που θα έδινα είναι 40 μέρες. Εκτός αν πας οδηγώντας δύο μέρες μέχρι τη Δανία, άλλες 2 για να γυρίσεις (επικίνδυνο), και έχει τρεις εβδομάδες καθαρές για Νορβηγία (είναι ελάχιστες και πάλι, αν δεις τη μορφολογία της χώρας).
Με ενδιαφέρον θα παρακολουθήσω τις σκέψεις σου, με χαρά να το κουβεντιάσουμε κι άλλο. ;)
Σε ευχαριστώ πολύ φυσικά που συμμετέχεις στο ερώτημα μου και μου δίνεις τα φώτα σου και τις απόψεις σου. Λοιπόν το έχω ψάξει αρκετά το θέμα και θα συνεχίσω να το ψάχνω μέχρι και την τελευταία στιγμή. Εγώ έχω υπολογίσει με τα κατάλληλα sites διαδρομές και χιλιόμετρα. Υπολόγισα ότι θέλω 13 μέρες να ανέβω και 13 μέρες να κατέβω ίσως ενα κλικ παραπάνω γύρω στις 28 μέρες. Το ανέβασμα είναι σίγουρο ψάχνω το κατέβασμα. Αρχικά η διαδρομή μου και οι διανυκτερεύσεις είναι :
1)Θεσσαλονίκη - Βελιγράδι
2) Βελιγράδι - Ρεζοφ (κάπως έτσι λέγεται Πολωνία)
3) Ρεζοφ - Μπιαλοστοκ
4) Μπιαλοστοκ - Βίλνιους ( Λιθουανία)
5)Βίλνιους
6) Βιλνιους- Ρίγα ( Λετονία)
7)Ρίγα
8) Ριγα- Ταλλινν
9) Ταλλινν-Ελσινκι (Φινλανδία)
10) Ελσινκι
11) Ελσινκι- Ροβανιέμι
12)Ροβανιεμι- Ιβαλο
13)Ιβαλο - Χονιγκσβαγκ(Νορβηγία) - Νορτνκαπ

13μερες να ανέβω 2 βραδιά Σε Λιθουανία Λετονία Ελσίνκι , ένα βράδυ στην Εσθονία στο Ρεζοφ στο Μπιαλοστοκ και στο Βελιγράδι που είναι πέρασμα αυτά τα 3 δε μας καίει να δούμε κάτι σε αυτές τις πόλεις εκτός από Βελιγράδι. Και τέλος ένα βράδυ σε κάμπινγκ στο Ιβαλο και στο Ροβανιέμι που μας ενδιαφέρει πολύ να δούμε τη φύση και να αράξουμε με μια μπύρα . Ουσιαστικά έχουμε δύο μέρες γεμάτες σε πρωτεύουσες και μια μέρα σε μέρη που δε θα βγούμε καν από το σπίτι και την Φινλανδική γη που μας νοιάζει να την απολαύσουμε . Οι διαδρομές είναι εφικτές σε χιλιόμετρα εκτός από 2-3 μέρες που βαρας 800αρια για να βρεθείς όμως όσο πιο κοντά στο στόχο. Τώρα η επιστροφή . Καταλήγω να κατηφορίσουμε τα δάση της Σουηδίας για να μείνουμε σε κάμπινγκ τα οποία τα έχω βρει και είναι όλο το ζουμί του ταξιδιού. Τα κάμπινγκ της Φινλανδίας της Σουηδίας και τα ψαροχώρια στη Νορβηγία είναι όλο το νόημα. Επίσης και οι διπλές διανυκτερεύσεις σε πρωτεύουσες όπως Στοκχόλμη Κοπεγχάγη , Βερολίνο Βιένη και από ένα βράδυ σε Βουδαπέστη και Πράγα. Σύνολο 9.200 χιλιόμετρα περίπου άντε πες 10.000. Θεωρω ότι ο καιρός μας φτάνει. Ένα μήνα γεμάτο ,δύο βράδια όπου μας καίει. Ένα γεμάτο 12ημερο στη Σκανδιναβία και κάποια περάσματα απλώς γιατί αναγκαστικά πρέπει να περάσουμε . Παράδειγμα δεύτερη μέρα θα πάμε από Βελιγράδι στη Ρουμανία μέσω Αραντ και Οραντεα και έπειτα Ντέμπρετσεν . Μπορούμε να το αποφύγουμε αλλά θέλουμε να δούμε και λίγο δάση Ρουμανίας και όχι ντε και καλά αυτοκινητόδρομο. Έπειτα περνάμε Σλοβακία δίχως στάση και φτάνουμε Πολωνία. Είναι 800 χιλιόμετρα. Ε αυτό είναι το λεγόμενο πέρασμα δε μας νοιάζει καθόλου να δούμε την πόλη Ρεζοφ η κάτι άλλο. Ούτε και το Μπιαλοστοκ. Εκεί έχει απλά οδήγηση - ύπνο !! Αυτά 😁😃
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Θα τα δω και με την ησυχία μου. :)
Απλά κάτι γενικότερο, που αφορά τα οδικά ταξίδια. Προσωπικά, στα οδικά δεν πάμε σχεδόν ποτέ σε μεγάλες πόλεις, ειδικά πλέον σε όσες μπορούμε να πάμε με low cost εταιρεία. Στο Βερολίνο πετάς με 10ευρώ από Θεσσαλονίκη, γνώμη μου είναι να μην χάσετε μέρες για μεγάλες πόλεις.
Έτσι πράττουμε εμείς, δεν ΄ξερω τι σκέφτεσαι εσύ.
Οι μόνες μεγάλες πόλεις που είδαμε πρόπερσι ας πούμε, στο δρόμο για Ισλανδία, ήταν η Βρέμη για ένα πρωί, η πρωτεύουσα ( :lol: ) του Λιχτενστάιν (χωριό δηλαδή) και το Στρασβούργο ένα πρωί. Είμαι της άποψης ότι σε οδικό ταξίδι είναι τεράστια ευκαιρία να μείνεις και να γυρίζεις σε κωμοπόλεις, χωριά, πράγματα που βλέπεις πιο δύσκολα αν πας αεροπορικώς κάπου.
Για τη Νορβηγία συγκεκριμένα, πόσες διανυκτερεύσεις υπολογίζετε; Η θα ανεβείτε από Φινλανδία, θα φτάσετε Νορντκαπ, και μετά πίσω μέσω Σουηδίας; Θα πάτε Λόφοτεν, θα κάνετε διαδρομές στα Νορβηγικά Φιόρδ;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.922
Likes
40.755
Δεν βρισκεις κατι καλυτερο για διανυκτερευση στην Πολωνια? Εχει πανεμορφες πολεις αλλα οι διαδρομες στο μεγαλυτερο μερος της χωρας εινσι τρομερα βαρετες, το δε Μπιαλιστοκ απο το οποιο περασα ειναι ενα χωριο με αυτοκινητοδρομο στη μεση του πουθενα.
 

Alex Loco

Member
Μηνύματα
336
Likes
1.729
Επόμενο Ταξίδι
🇫🇮
Ονειρεμένο Ταξίδι
Pamir highway
Θα τα δω και με την ησυχία μου. :)
Απλά κάτι γενικότερο, που αφορά τα οδικά ταξίδια. Προσωπικά, στα οδικά δεν πάμε σχεδόν ποτέ σε μεγάλες πόλεις, ειδικά πλέον σε όσες μπορούμε να πάμε με low cost εταιρεία. Στο Βερολίνο πετάς με 10ευρώ από Θεσσαλονίκη, γνώμη μου είναι να μην χάσετε μέρες για μεγάλες πόλεις.
Έτσι πράττουμε εμείς, δεν ΄ξερω τι σκέφτεσαι εσύ.
Οι μόνες μεγάλες πόλεις που είδαμε πρόπερσι ας πούμε, στο δρόμο για Ισλανδία, ήταν η Βρέμη για ένα πρωί, η πρωτεύουσα ( :lol: ) του Λιχτενστάιν (χωριό δηλαδή) και το Στρασβούργο ένα πρωί. Είμαι της άποψης ότι σε οδικό ταξίδι είναι τεράστια ευκαιρία να μείνεις και να γυρίζεις σε κωμοπόλεις, χωριά, πράγματα που βλέπεις πιο δύσκολα αν πας αεροπορικώς κάπου.
Για τη Νορβηγία συγκεκριμένα, πόσες διανυκτερεύσεις υπολογίζετε; Η θα ανεβείτε από Φινλανδία, θα φτάσετε Νορντκαπ, και μετά πίσω μέσω Σουηδίας; Θα πάτε Λόφοτεν, θα κάνετε διαδρομές στα Νορβηγικά Φιόρδ;
Τη Νορβηγια θα την αφησουμε εντελως εκτος απο το σημειο που βγαινεις απο Φινλανδια για να φτασεις μεχρι Νορτνκαπ. Θα παω μελλοντικα με απο Οσλο μεχρι πανω πανω στο βορρα γιατι θελω να δω παρα πολλες Νορβηγικες πολεις οποτε δεν εχω το χρονο εδω περα. Ουσιαστικα ειναι μια καλη ευκαιρια να δω απο κοντα τις πρωτευουσες της Λιθουανιας της Λετονιας της Εσθονιας της Σουηδιας της Δανίας και της Φινλανδιας. Βελιγραδι Βουδαπεστη Βερολινο Πραγα και Βιενη εχω ξαναπαει αλλα δε θα ελεγα οχι σε ακομα ενα δυημερο σε καθε πολη. Αν μπορουσα να τις αποφυγω θα το εκανα αλλα ειναι στο δρομο μου και ειναι μια χαρα για σταση και ξεκουραση .

Μελλοντικα εχω αφησει την Νορβηγια . Οσλο Λοφοτεν και πολλα μερη που με ενδιαφερουν οπως Τροντχαιμ Μολντε Μπεργκεν Μποντο και Τρομσο. Τωρα τι να σου πω. Ισως αλλαξει το πλανο και παμε απο Νορβηγια μειωνοντας αλλα κομματια του ταξιδιου. Ακομα το ψαχνουμε !
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Α, μάλιστα. Τότε λοιπόν, δεν θα πω ότι βγαίνει άνετα, αλλά βγαίνει. Ειδικά για μηχανές.
Συνεχίζω να επιμένω στη συμβουλή μου, πάντως. Μικρότερες πόλεις, ειδικά για μία-δύο νύχτες.
Για παράδειγμα, θα προτιμούσα Νόβι Σαντ αντί για Βελιγράδι. Βελιγράδι πάρε τα φιλαράκια σου και πηγαίνετε 4ήμερο, να περάσετε ζωάρα. Τώρα που είστε σε φάση μεγάλου οδικού, μία-δύο μέρρες στο Νόβι Σαντ είναι πιο ξεκούραστες, άσε που έχει καλή ζωή και μικρό κέντρο.
Θα δω γενικά τη διαδρομή σου και θα επανέλθω.
Αν πάλι επιμένετε σε μεγάλες πόλεις, ξα σας (έτσι μου φαίνεται το λένε εδώ στην Κρήτη, αν δεν κάνω λάθος) :D
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.049
Likes
1.589
2) Βελιγράδι - Ρεζοφ (κάπως έτσι λέγεται Πολωνία)
3) Ρεζοφ - Μπιαλοστοκ
Ζέσουφ αποδίδεται η πόλη στα ελληνικά. Το google maps το γράφει Ρζεσζόφ, αλλά το google maps συχνά σκοτώνει τα πάντα. Το ίδιο και στη Νορβηγία, καθώς πόλεις που στους ελληνικούς χάρτες, γεωγραφικούς άτλαντες και συγγράμματα είχε καθιερωθεί η απόδοσή τους, τα γράφει όπως να 'ναι (π.χ. Τρόμσο αντί Τρόμσε, Μπόντο αντί Μπόντε, Ααλεσούντ αντί Ώλεσουντ κλπ.).
Άλεξ, φαντάζομαι γνωρίζεις το χαράτσι 26€ ανά άτομο η είσοδος στο Nord Capp Hall.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.075
Likes
20.112
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Μπορούμε να το αποφύγουμε αλλά θέλουμε να δούμε και λίγο δάση Ρουμανίας και όχι ντε και καλά αυτοκινητόδρομο.
Να το αποφύγετε γιατί σε αυτή τη διαδρομή δεν θα δείτε τα δάση της Ρουμανίας.......

Πολύ φιλόδοξο σχέδιο για ένα μήνα μόνο. Αν το concept είναι να ζήσετε τη διαδρομή το κατανοώ! Η διαδρομή απο μόνη της είναι εμπειρία.- :)
 
Last edited:

Alex Loco

Member
Μηνύματα
336
Likes
1.729
Επόμενο Ταξίδι
🇫🇮
Ονειρεμένο Ταξίδι
Pamir highway
Να το αποφύγετε γιατί σε αυτή τη διαδρομή δεν θα δείτε τα δάση της Ρουμανίας.......

Πολύ φιλόδοξο σχέδιο για ένα μήνα μόνο. Αν το concept είναι να ζήσετε τη διαδρομή το κατανοώ! Η διαδρομή απο μόνη της είναι εμπειρία.- :)
Ήλπιζα οτι ειναι δαση xD . Ακόμα το φτιάχνουμε το πλανο. Πιθανο να βγαλουμε μερες απο πρωτεύουσες και να τις προσθέσουμε στη Σκανδιναβία !!
 

Alex Loco

Member
Μηνύματα
336
Likes
1.729
Επόμενο Ταξίδι
🇫🇮
Ονειρεμένο Ταξίδι
Pamir highway
Ζέσουφ αποδίδεται η πόλη στα ελληνικά. Το google maps το γράφει Ρζεσζόφ, αλλά το google maps συχνά σκοτώνει τα πάντα. Το ίδιο και στη Νορβηγία, καθώς πόλεις που στους ελληνικούς χάρτες, γεωγραφικούς άτλαντες και συγγράμματα είχε καθιερωθεί η απόδοσή τους, τα γράφει όπως να 'ναι (π.χ. Τρόμσο αντί Τρόμσε, Μπόντο αντί Μπόντε, Ααλεσούντ αντί Ώλεσουντ κλπ.).
Άλεξ, φαντάζομαι γνωρίζεις το χαράτσι 26€ ανά άτομο η είσοδος στο Nord Capp Hall.
Εγώ τις ξέρω από το ποδόσφαιρο που πάλι τις προφέρουν λάθος στην Ελλάδα xD !! Ναι ναι εντάξει λογικό το βρίσκω αφού πας εκεί πάνω ταξίδι ζωής δεκτό και το χαράτσι !
 

Alex Loco

Member
Μηνύματα
336
Likes
1.729
Επόμενο Ταξίδι
🇫🇮
Ονειρεμένο Ταξίδι
Pamir highway
Α, μάλιστα. Τότε λοιπόν, δεν θα πω ότι βγαίνει άνετα, αλλά βγαίνει. Ειδικά για μηχανές.
Συνεχίζω να επιμένω στη συμβουλή μου, πάντως. Μικρότερες πόλεις, ειδικά για μία-δύο νύχτες.
Για παράδειγμα, θα προτιμούσα Νόβι Σαντ αντί για Βελιγράδι. Βελιγράδι πάρε τα φιλαράκια σου και πηγαίνετε 4ήμερο, να περάσετε ζωάρα. Τώρα που είστε σε φάση μεγάλου οδικού, μία-δύο μέρρες στο Νόβι Σαντ είναι πιο ξεκούραστες, άσε που έχει καλή ζωή και μικρό κέντρο.
Θα δω γενικά τη διαδρομή σου και θα επανέλθω.
Αν πάλι επιμένετε σε μεγάλες πόλεις, ξα σας (έτσι μου φαίνεται το λένε εδώ στην Κρήτη, αν δεν κάνω λάθος) :D
Έχουμε παει Βελιγράδι με 3 κολλητούς και θα ξαναπάμε αλλά το γουστάρουμε αρκετά για ένα βράδυ στο πάνε και ένα στο έλα. Τώρα 'ισως βγάλουμε μέρες από άλλες πρωτεύουσες για να τις προσθέσουμε στη Σκανδιναβία που θέλει 800αρια χιλιόμετρα για να ανέβεις και να κατέβεις. Ε θα το σπασουμε λίγο στη μέση κάπου ,για να μείνουμε και σε άλλα μέρη !
 

Alex Loco

Member
Μηνύματα
336
Likes
1.729
Επόμενο Ταξίδι
🇫🇮
Ονειρεμένο Ταξίδι
Pamir highway
Δεν βρισκεις κατι καλυτερο για διανυκτερευση στην Πολωνια? Εχει πανεμορφες πολεις αλλα οι διαδρομες στο μεγαλυτερο μερος της χωρας εινσι τρομερα βαρετες, το δε Μπιαλιστοκ απο το οποιο περασα ειναι ενα χωριο με αυτοκινητοδρομο στη μεση του πουθενα.
Ουσιαστικά είναι πέρασμα η Πολωνία . Δε παίζει να κάνουμε καν βόλτα ίσως μόνο ύπνο. Εντάξει στο Μπιάλιστοκ θέλω μόνο να δω το γήπεδο της Γιαγκελόνια που είχε νικήσει κάποτε η Αριανάρα !!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.541
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom