Για μια χουφτα φυλλα κοκας..

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Διάβασα κι αυτό στα νέα του Bbc:

Η Βολιβία και το Περού υπερασπίστηκαν την παραδοσιακή χρήση φύλλων κόκας αφού δέχτηκαν επικριτικά σχόλια σε μια αναφορά των Ηνωμένων Εθνών. Η συγκεκριμένη αναφορά στεκόταν στην καλλιέργεια κόκας για την παραγωγή κοκαίνης και παρέβλεπε το γεγονός οτι αιώνες τώρα οι γηγενείς λαοί χρησιμοποιούν τα φύλλα για θεραπευτικούς , θρησκευτικούς σκοπούς και παραδοσιακές τελετές.
Η αναφορά έγραφε οτι η χρήση κόκας επιτρέπεται αυστηρά και μόνο για ιατρικούς και επιστημονικούς σκοπούς , επομένως οι δυο χώρες πρέπει να απαγορεύσουν δραστηριότητες όπως μάσημα φύλλων κόκας και το τσάι απο τα φύλλα!

Το Περού και η Βολιβία είναι οι επόμενες χώρες μετά την Κολομβία σε παραγωγή κόκας.Οι δυο χώρες ζήτησαν να βρεθεί μια ισορροπία ώστε να επιτρέπεται η συγκεκριμένη καλλιέργεια για παραδοσιακές χρήσεις , αφού για τους ιθαγενείς, η κόκα είναι ένα ιερό φύλλο που αποτελεί μέρος της πολιτιστικής ταυτότητάς τους.Επίσης τους βοηθάει να αντιμετωπίσουν τις ζαλάδες και την κόπωση που προκαλεί το μεγάλο υψόμετρο.

Ο υπουργός εξωτερικών του Περού δήλωσε οτι τα Ηνωμένα Εθνη δεν δείχνουν σεβασμό για τους λαούς των Άνδεων οι οποίοι χρησιμοποιούν τα φύλλα κόκας αιώνες τώρα και ζήτησε σεβασμό για τα παραδοσιακά ήθη και έθιμα του λαού του.

Το θέμα βρίσκεται στη λίστα για συζήτηση στην επόμενη σύνοδο το 2009 , ενω ο Βολιβιανόος πρόεδρος Evo Morales ασκεί πιέσεις ώστε το θέμα να λήξει εδώ και τώρα.

Τα σχόλιά σας?
 

Attachments

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ταξίδι-Όνειρο
Ταξίδι στο χρόνο
Τα σχολιά μας... Κάτω από το καθεστώς της παγκόσμιας δικτατορίας των ΗΠΑ, Λαοί, άνθρωποι, ήθη και έθιμα, αξιοπρέπειες, μοναδικότητα και αυθεντικότητα όλα πρέπει να υπακούσουν στους κανόνες της Δύσης. Όλα ίσωμα... Η πολιτική που εφάρμοσε το χειρότερο DNA της Ευρώπης για τους Ιθαγενείς 500 χρόνια πριν εφαρμόζεται και σήμερα και για τον υπόλοιπο κόσμο, φυσικά με άλλες μεθόδους. Όσο για τα Ηνωμένα Έθνη καλά τσουτσέκια είναι και αυτοί...
Να καταργηθούν τα φύλλα κόκας και μετά να ντύσουμε και τους Ινδιάνους του Αμαζονίου με κανα κουστουμάκι γιατί έτσι που τρυγυρνάνε τσιτσίδι προκαλούν. Επίσης να τους επιβάλουμε να χτίσουν σπιτάκια από μπετό γιατί οι καλύβες τους δεν πληρούν τις στατικές προδιαγραφές...
Βιάζομαι να ταξιδέψω πριν μετατραπεί όλος ο κόσμος σε μια πολυεθνική Disneyland...
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Βιάζομαι να ταξιδέψω πριν μετατραπεί όλος ο κόσμος σε μια πολυεθνική Disneyland...
Σωστο...το ιδιο αισθανομαι κι εγω..
Ελπιζω να καταλαβουν οι κυριοι που καθονται στις μεγαλες καρεκλες οτι ουδεμια σχεση εχουν τα φυλλα κοκας των ιθαγενων με την κοκαινη οπως κυκλοφορει στον πολιτισμενο δυτικο κοσμο.
Αλλιως ο vagantos και η Stella πρεπει να μπουν για αποτοξινωση επειγοντως!:lol:
 

mariashaki

Member
Μηνύματα
54
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
οπου με βγαλει ο δρομος..
Ταξίδι-Όνειρο
λατινικη αμερικη
Τα σχολιά μας... Κάτω από το καθεστώς της παγκόσμιας δικτατορίας των ΗΠΑ, Λαοί, άνθρωποι, ήθη και έθιμα, αξιοπρέπειες, μοναδικότητα και αυθεντικότητα όλα πρέπει να υπακούσουν στους κανόνες της Δύσης. Όλα ίσωμα... Η πολιτική που εφάρμοσε το χειρότερο DNA της Ευρώπης για τους Ιθαγενείς 500 χρόνια πριν εφαρμόζεται και σήμερα και για τον υπόλοιπο κόσμο, φυσικά με άλλες μεθόδους. Όσο για τα Ηνωμένα Έθνη καλά τσουτσέκια είναι και αυτοί...
Να καταργηθούν τα φύλλα κόκας και μετά να ντύσουμε και τους Ινδιάνους του Αμαζονίου με κανα κουστουμάκι γιατί έτσι που τρυγυρνάνε τσιτσίδι προκαλούν. Επίσης να τους επιβάλουμε να χτίσουν σπιτάκια από μπετό γιατί οι καλύβες τους δεν πληρούν τις στατικές προδιαγραφές...
Βιάζομαι να ταξιδέψω πριν μετατραπεί όλος ο κόσμος σε μια πολυεθνική Disneyland...
H Λατινικη Αμερικη υποφερει απο την ακαταπαυστη εκμεταλλευση που δεχεται απο τις ΗΠΑ. Η κοκαινη η οποια βρισκεται σε εξαρση ειδικα στη Λ.Αμερικη και το εμποριο της σιγουρα ειναι ενα απο τα πολλα προβληματα που μαστιζουν το κοσμο. Οι ΗΠΑ ισως πρεπει να αναρωτηθουν οτι η κοκαινη που υπαρχει στη χωρα τους και εξαγεται καθημερινως ξεπερνα ολη τη Λ.Αμερικη.Εχουν φροντισει να κανουν ανταλλαγες ωστε καθε μερα να φτανουν στις ΗΠΑ πανω απο τρεις χιλιαδες τονοι κοκαινης και αυτα ειναι αληθινες στατιστικες. Αυτη τη στιγμη μαλλον θα γιορταζουν τη σφαγη στο Ιρακ και ποσο ισχυρη χωρα ειναι για κανει ολες τις χωρες να υποκλινονται στη μεγαλειοτητα της ειτε με το καλο ειτε με το κακο τροπο.:mad:
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
Επειδή τις κόκες μου και εγώ σαν καλό κορίτσι τις έπινα ,
κλείστε πτέρυγα για καλό και για κακό
 

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Σωστο...το ιδιο αισθανομαι κι εγω..
Ελπιζω να καταλαβουν οι κυριοι που καθονται στις μεγαλες καρεκλες οτι ουδεμια σχεση εχουν τα φυλλα κοκας των ιθαγενων με την κοκαινη οπως κυκλοφορει στον πολιτισμενο δυτικο κοσμο.
Αλλιως ο vagantos και η Stella πρεπει να μπουν για αποτοξινωση επειγοντως!:lol:
Μα... γι΄ αυτό χανόμαστε από καιρού εις καιρόν με τον mr Vagantos. Σε κέντρα αποτοξίνωσης μας χώνουν επειγόντως.

Απ΄ότι όμως είδα και άλλοι εκεί τη βγάζουν
Παιδιά είστε για νέα πτέρυγα με την επωνυμία travelstories?
Δεχόμαστε δωρεές. Για να βγαίνουν οι σπόνσορες...
 

tania

Member
Μηνύματα
203
Likes
179
Επόμενο Ταξίδι
δεν ξέρω!
Ταξίδι-Όνειρο
Το επόμενο ταξίδι
Εγώ πάλι νομίζω ότι το νόμισμα έχει δύο όψεις. Και η ανθρωποφαγία ήταν μέρος της πολυνησιακής κουλτούρας όπως μας έγραψε η αγαπητή Stella. Και η παιδική πορνεία στην Ταυλάνδη δεν είναι κάτι κακό. Είναι όμως κάτι υγιές (με την ευρεία έννοια του όρου); Δεν λέω ότι η κόκα είναι το ίδιο πράγμα για τους λαούς της Λατινικής Αμερικής. Οπωσδήποτε όμως δεν είναι για όλους τους Λατινοαμερικάνους μέρος της κουλτούρας τους και μόνο. Για πολλούς είναι νομιμοποιημένη μαστούρα και τίποτα άλλο. Το ενοχλητικό στην προκειμένη περίπτωση είναι το γεγονός ότι κάποιος τρίτος θέλει να επιβληθεί και να πει τι είναι το σωστό. Πραγματικά θα έλεγα ότι δεν ξέρω και νομίζω ότι δεν έχω απολύτως σχηματισμένη άποψη για το θέμα. Αυτό που κάνω τώρα είναι να κάταγράψω κάποιες σκέψεις.
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
  • Ολοι πλέον κατάλαβαν που οφείλεται η Περουβιανοεξάρτησή μου :3520: και ο Περουεθισμός μου.

  • Ευτυχώς είμαστε πολλοι και δε χρειαζεται να αποδείξεις οτι δεν εισαι ελέφας.
  • Χαίρομαι που καινούργιοι φίλοι oπως ο gmavro καταφτάνουν .
  • Πράγματι το μοντέλο του χαζοτουρίστα δε μας ταιριάζει και σ αυτο το βήμα βρίσκεις ανθρώπους με γνώσεις και άποψη.
  • Το να ξαναθυμίσει κανεις τα λεγόμενα του Τσαβες για την κόκα και την κοκα κολα βοηθάει καμμια φορά.

  • ΥΓ Για οποιο φίλο του φόρουμ βρεθεί στα μέρη μου, η φιλοξενία που θα του προσφερθεί περιλαμβάνει και το επίμαχο τσάι - εχω κατι φακελάκια ακόμη- για να αντιμετωπίσει το υψόμετρο των 35μ πάνω απ το επίπεδο της θάλασσας (οπου μένω).
Εναλλακτικά προσφέρεται και τσιπουράκι.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Η αληθεια ειναι οτι ειχα τις υποψιες μου για καποιους απο σας , αλλα οι αποκαλυψεις πηραν μορφη χιονοστιβαδας :haha:. Εγω παλι δεν ξερω τιποτα για τσαγια και κοκα κολες :innocent: ενα αθωο ποστ εκανα.

Κι εγω χαιρομαι για τους φιλους που εχουν ερθει στο γκρουπ , τοσο που θα ταξιδευα με γκρουπ :shock: :shock::shock: αν επροκειτο για το συγκεκριμενο :lol:.

Υ.Γ.Καλα το σμαιλι ειναι φοβερο:haha:
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Και πάλι λέω ευτυχώς που ενστερνίστηκα την Περουβιανή κουλτουρα.
Σκέψου να ήμουνα οπαδός της Ταυλανδέζικης ή της Πολυνησιακής, σύμφωνα με τα προηγούμενα παραδειγματα της Τάνιας;
Να χα κληρονομήσει τιποτα συνηθειες ονυχοφαγίας, για τη γεροντική πορνεια δεν το αποκλείω πάλι.... :3483:
 

mariashaki

Member
Μηνύματα
54
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
οπου με βγαλει ο δρομος..
Ταξίδι-Όνειρο
λατινικη αμερικη
Παιδια εγω εχω να πω οτι δεν τη παλευετε καθολου ομως!Εγω δηλαδη που ενστερνιστηκα τη Κολομβιανη κουλτουρα ειμαι μεγαλεμπορος κοκαινης?Δεν παει ετσι!Η κουλτουρα δεν σχετιζεται με τη γενικοτερη κατασταση μιας χωρας!Το θεμα εχει αγγιξει διαστασεις μαμουθ!Μηπως υπερβαλλουμε λιγο?:roll:Τωρα αν καποιος εδω μεσα εχει κανει τα σνιφαρισματακια του τοτε αυτο ειναι αλλο θεμα......:bleh:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.218
Μηνύματα
883.969
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom