Για μια χουφτα φυλλα κοκας..

Lucia86

Member
Μηνύματα
128
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Σικαγο(?)και Ιταλια
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδια,για 3 μηνες!!!
Βασικα, η χρηση -γενικα- ναρκωτικων δεν ειναι το ιδιο πραγμα για τους ανθρωπους της ηπειρου αυτης.
Οχι των λαων.
Αν με πετυχει η μανα μου με ναρκωτικα ΚΑΘΕ ΕΙΔΟΥΣ (και σορι για τα κεφαλαια γιατι τα στερεοτυπα μου χουν δωσει λιγο στα νευρα ) θα με πεταξει απο το Λευκο τον Πυργο.
Δε μπορεις να πεις το ιδιο και για ολους.
Εδω, στην Ελλαδα δεν εχει να κανει με το ποιοι σε μεγαλωσαν και τι σε εμαθαν ουτως ωστε να κανεις τις επιλογες σου; Δε νομιζω οτι διαφερει και πολυ εκει...
Και οπως εδω οι εμποροι ναρκωτικων και μη παιρνουν αγκαζε παιδια απο πιτσιρικια 13-14 χρονων και τους δινουν ενα σπρωξιματακι προς καθε ειδους ναρκωτικα, ετσι κι εκει.
Και στα παιδια εκει δινω και ελαφρυντικα γιατι σε κατι μερη η κατασταση ειναι ΑΘΛΙΑ
Κριμα να χαραμιζονται αλλα σορι και στη χωρα μας τα ιδια γινονται. Οχι με βενζινοκολλες οπως τα παιδια των χαρτινων χωριων αλλα με πιο... εκλεπτισμενα πραγματα

Οσο για το Περου, αν βοηθα με το υψομετρο κι εγω θα δοκιμαζα τσαγακι
Αν βοηθουσε γιατι οχι;
Με ρεγουλα οπως πρεπει!
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Λεω να μην εκνευριστώ και ειμαι και σε κρίσιμη ηλικία.
Με πειράζει όμως η συνεχιζομενη συσχετιση του τσαγιου απο φύλλα κοκας με ναρκωτικά οποιαδήποτε μορφής.
Επιμένετε να μην πιστευετε αυτους που ηπιαν το τσάι σε οποεσδηποτε ποσότητες, αλλά σας "ιντριγκάρει" η άποψη οτι σε "ανεβάζει" και "χοροπηδάς" και αρχιζετε να επιχειρηματολογειτε περί ουσιών, λαων, συνηθειών κλπ.
Και στην Κίνα ( Γκουιλιν) πουλουσαν εναν καρπό απο φυτο που μου εμοιαζε παπαρουνα. Το ανοιγες και εβγαζες σπορους που ειχαν γευση περίπου σαν αμύγδαλο. Δοκίμασα οπως δοκιμασα και άλλα εξωτικά φρουτα. Επειδη το φυτο λοιπον μουμοιασε παπαρουνα , μπας και κινδυνευω να θεωρηθώ κακαινομανής;
ΥΓ 1. Σορι για το υφος, αλλά κινδυνευουμε να παραξηγηθουμε. Και ειμασταν 19 ευυπόληπτα ατομα αυτοι που καταναλώσαμε το τσάι και μηρυκάσαμε τα φύλλα.
ΥΓ 2 Lucia 86 έχεις δίκιο, θέλει ρέγουλα το τσάι γιατι αλλιώς υπάρχει φόβος συχνουρίας.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ποιον ανεβαζει το τσαι καλε? Σε τοσο υψομετρο εισαι..θελεις κι αλλο ανεβασμα νομιζετε?:lol:
Καναμε λιγο χιουμορ παραπανω πιο πολυ απο αγανακτηση για τους μεγαλους κεφαλες που δεν καταλαβαινουν απλα πραγματα , αλλα νομιζω οτι ολοι συμφωνουμε οτι δεν εχει καμια σχεση με απαγορευμενες ουσιες το τσαι αλλα ακομα και τα ιδια τα φυλλα οπως χρησιμοποιουνται απο τους ντοπιους.

Η coca market της Λα Παζ σφυζει απο ζωη καθε φορα που γινεται η συγκομιδη των φυλλων.Περιπου 20000 Βολιβιανες οικογενειες της περιοχης Yungas εξαρτωνται απο τη συγκεκριμενη αγορα.
Οι αγροτες ξεφορτωνουν και λυνουν τα πολυχρωμα σακια εκθετοντας την πραματεια τους. Η ανταλλαγη φυλλων κοκας με δημητριακα πατατες ρυζι και αλλα αγαθα ξεκιναει.
Για την πλειοψηφια των κατοικων η καλλιεργεια κοκας ειναι το μονο μεσο που εχουν για επιβιωση.
Αυτοι που τα εμπορευονται εχουν ειδικη αδεια και οποιοσδηποτε ανακατευτει σε παρανομες ενεργειες με ναρκωτικα αποκλειεται απο την αγορα αλλα και απο την ιδια την κοινοτητα.
Οι αγροτες διαμαρτυρονται οτι δεν ειναι ναρκωτικο, οτι ειναι αντιθετοι με την κακη χρηση των φυλλων απο καποιους που τα εκμεταλευονται για αλλους σκοπους και οτι αυτοι ευθυνονται για το πληγμα που δεχονται οι μικρο-αγροτες και κατ’επεκταση η Βολιβια.

Για τους ινδιανους Aymara και Quechua τα φυλλα κοκας ειναι κατι παραπανω απο ειδος διατροφης..Με τα φυλλα κοκας δεν υπαρχει κοροιδια ή ψεμα αφου ειναι ιερα.Δεν εισαι ποτε μονος αφου μεσω αυτης (κοκα) εισαι παντα ενωμενος με την Pachamama , τη μητερα γη.

Αντε να εξηγησεις σε αυτους τους ανθρωπους τον πολιτισμενο τροπο σκεψης μας...εδω δεν καταλαβαινουμε εμεις τα απλα και γηινα..
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη


Να, και τι παθαινει οποιος το παρακάνει στο... μάσημα των φύλλων.
Να το δουν οι μαμάδες του φόρουμ παρακαλώ.
 

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Εμένα το τσάι κόκας δεν με ανέβασε (πού να πάω παραπάνω,στα 3.800 ήμουν, όπως σωστά είπε η σοφή Ζωή).
Αλλά ένα τρέξιμο στις τουαλέτες, το ΄κανα, το ομολογώ....
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα


Να, και τι παθαινει οποιος το παρακάνει στο... μάσημα των φύλλων.
Να το δουν οι μαμάδες του φόρουμ παρακαλώ.
Ευτυχώς που δεν έκανα κατάχρηση με τα φύλλα :D
 

mariashaki

Member
Μηνύματα
54
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
οπου με βγαλει ο δρομος..
Ταξίδι-Όνειρο
λατινικη αμερικη
Αυτο με τις μουμιες με φρικαρε!Τα καημενα τα λαμα!
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Αυτο με τις μουμιες με φρικαρε!Τα καημενα τα λαμα!
Nα τι παθαίνουν τα μικρά, οταν μασάνε φύλλα, αντι για μητρικό γάλα...
Υποψιαζομαι οτι τα συγκεκριμμένα, ειχαν αρχιζει να πίνουν και τσάι....
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
Προς γνώση και συμμόρφωση,για τα μικρά που δεν ακούνε τους μεγαλύτερους......
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Χθες παρακολουθησα τελικα το επεισοδιο του Globe Trekker για Παναμα-Κολομβια και υπηρχε ενα κομματι που αχοληθηκε με το θεμα που συζηταμε και ηταν λιγο ενοχλητικο..
Δεν ξερω αν το ειδε κανεις απο σας αλλα εγω θα προτιμουσα να δειξει λιγο περισσοτερο το αρχιπελαγος Σαν Μπλας αντι να μας κανει απογευματινο σεμιναριο παρασκευης απαγορευμενων ουσιων με ολες τις λεπτομερειες και το φακο να εστιαζει μην τυχον και χασουμε τη συνταγη και φιαξουμε κατι αλλο..

Στο τελος του επεισοδιου στη Χαμενη Πολη (πανεμορφο μερος!) ηρθε σε επαφη με ιθαγενεις που ειπαν μολις δυο λογια για τη σχεση τους με τα φυλλα και πιστευω αυτο θα αρκουσε.
Το ρεπορταζ απο την παρανομη φυτεια δεν κολλαγε σε εκπομπη που ασχολειται με ταξιδια εκτος αν θεωρουν οτι ειναι απο τα αξιοθεατα που δεν πρεπει να χασουμε!
 
Last edited by a moderator:

αθηνα123

Member
Μηνύματα
283
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
?????????????????
Ταξίδι-Όνειρο
νησια μαρκισας
το ειδα και γω και μου κανε εντυπωση η εκτεταμενη αναφορα στο τροπο παρασκευης.ειναι ανεπιτρεπτο
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ακριβως Αθηνα , ανεπιτρεπτο!
Πριν ακομα το δω σκεφτομουνα οτι δε μπορει να χωρεσουν δυο απο τις ωραιοτερες χωρες του κοσμου (για μενα) σε μια ωρα..αξιζαν να εχουν δικο τους αφιερωμα η καθεμια.
Και μετα εφαγε τοσο χρονο με τη χαζομαρα , ενω η Κολομβια κι αν εχει πραγματα και μερη να δειξει κανεις! Ευτυχως που εχουμε το αρθρο της Lucia :D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.950
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom