Για πείτε, σε ποσα μέρη βάλατε σημαίακι;

depy!!!

Member
Μηνύματα
735
Likes
1.883
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Τα μισα σχεδον απο τα 1005 ουτε που μου εχουν περασει απο το μυαλο.
105/1005
Κι εχει ο θεος......
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Σημασία δεν έχει η ποσότης πάντα αλλά και η ποιότης: πόσοι εγγράφουν στη λίστα τους τα ηφαίστεια της Kamchatka?
Η τους βούδες του Bamiyan...

Από την άλλη, δεν είναι όλα τα world heritage ουτε ποσοτικά ίδια. Σε κάποιες περιπτώσεις έχουμε εγγραφή στη λίστα για ένα ακόμα μοναστήρι στην Αρμενία (και άλλες εγγραφές για τα υπόλοιπα) σε κάποιες έχουμε ολοκληρες πόλεις καταχωρημένες ολόκληρες ως μία εγγραφή (π.χ. η εγγραφη για το Παρίσι), και σε άλλες περιπτώσεις έχουμε εγγραφές που καλύπτουν πολλά διάσπαρτα σημεία σε πολλαπλές πόλεις ή και χώρες (π.χ. κτίρια του Le Corbusier).
Ενώ δε λειπουν οι περιπτώσεις όπου υπάρχουν και δύο εγγραφές για το ίδιο world heritage από διαφορετικές χώρες (π.χ. καταρράκτες ιγκουασού).
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
51/1005 ή 5% και εκλεψα κιολας, προσθεσα και 2 που θα δω στα 2 επομενα ταξιδια ως το τελος του 2018.
Ειναι θλιβερο οτι εχω χασει καποια απο Ελλαδα.
Να αφαιρεθούν από το τελικό σκορ, δεν παίζουμε εδώ.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.023
Likes
41.005
Να αφαιρεθούν από το τελικό σκορ, δεν παίζουμε εδώ.
Προτεινω να μου συγχωρεθει η ειλικρινεια. Στο Λυκειο με συγχωρεσαν για το "σκονακι" και απο τοτε μου εγινε μαθημα να κλεβω αλλα να το παραδεχομαι.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Προτεινω να μου συγχωρεθει η ειλικρινεια. Στο Λυκειο με συγχωρεσαν για το "σκονακι" και απο τοτε μου εγινε μαθημα να κλεβω αλλα να το παραδεχομαι.
Έχεις πρότερο έντιμο βίο, στο συγχωρώ και σου κατεβάζω μόνο 2 μνημεία. Κανονικά ήθελες αποκλεισμό.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.746
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
53/250 μνημεία στην αρχική λίστα του taver... Απογοήτευση!!! Δεν τολμώ να κάνω την λίστα της Unesco...
Μου κάνει εντύπωση όμως ότι λείπουν τόσα κορυφαία Ευρωπαϊκά μουσεία από τη λίστα καθώς και κάποια σημαντικά μνημεία και αξιοθέατα της Ελλάδας. Έχει μέσα το Centre Georges-Pompidou στο Παρίσι και δεν έχει το μουσείο Prado ή το Reina Sofia της Μαδρίτης!
Θα δοκιμάσω την τύχη μου σε άλλη λίστα...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Προτεινω να μου συγχωρεθει η ειλικρινεια. Στο Λυκειο με συγχωρεσαν για το "σκονακι" και απο τοτε μου εγινε μαθημα να κλεβω αλλα να το παραδεχομαι.
Α, να σας πω, κι εγώ θα "προσθέσω" 5-6 ακόμα μέχρι τέλος του χρόνου, αλλά δεν τα μέτρησα :)
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Α, να σας πω, κι εγώ θα "προσθέσω" 5-6 ακόμα μέχρι τέλος του χρόνου, αλλά δεν τα μέτρησα :)
Τώρα είναι αργά, τις ζαβολιές πρώτα τις κάνουμε και μετά τις λέμε για να έχουμε σίγουρη τη συγχώρεση. Και συ έχεις πρότερο έντιμο βίο, οπότε θα στις μετρήσουμε.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.023
Likes
41.005
Α, να σας πω, κι εγώ θα "προσθέσω" 5-6 ακόμα μέχρι τέλος του χρόνου, αλλά δεν τα μέτρησα :)
Ωραια, αφαιρω 2 και ειμαι στο 49 αλλα θα το ξανακανουμε αρχες του 18, ενταξει; Δε θα μεινω στην ιδια ταξη εξαιτιας των αναλγητων κανονων σας...
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
100/1005,10%.Οχι κι ασχημα για μένα.Να πω την αλήθεια δεν με ενδιαφέρουν όλα όσα βρίσκονται στη λίστα αλλά τα μισά απ'αυτά σίγουρα!
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.746
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Μπορείτε να δοκιμάσετε κι άλλες λίστες, π.χ. εντελώς τυχαία ας διαλέξω μία:
http://www.listchallenges.com/cities-taver-has-visited-in-europe .[/QUOTE]


Ωραία αυτή λίστα!!! Έχει πολλή Ιταλία και Ελλάδα. 99/422 (23%) στις πόλεις που επισκέφτηκε ο Taver στην Ευρώπη και 27/125 (22%) στα "125 Popular World Heritage Sites".
Πως γίνεται όμως σε όλες τις λίστες να είμαι σταθερά στο 22-23%;; Νομίζω ότι μια Κίνα και μια Μ. Βρετανία θα με σώσει!... :(
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.387
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom