Για τη βαρεμάρα τις μέρες της καραντίνας

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.153
Likes
20.462
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Το σαβ/κο αυτό είναι το 4ο στη σειρά που έχω αυτοπεριοριστεί-κλειδαμπαρωθεί στο σπίτι. Λόγω της δουλειάς μου έχω άμεση σχέση με άτομα που πηγαινοέρχονται Ιταλία οπότε, για να μην αποτελώ δημόσιο κίνδυνο, έχω περιορίσει τις μετακινήσεις μου στο ελάχιστο. Εξακολουθώ να δουλεύω όμως, γιατί η δουλειά μου δεν γίνεται απο το σπίτι, εκτός αν η εταιρεία αναγκαστεί να κλείσει. Ως στιγμής όμως λειτουργεί και εγώ είμαι δουλειά - σπίτι, σπίτι - δουλειά και το σ/κ μέσα....
Η στοίβα των αδιάβαστων βιβλίων που έχω μειώνεται και συνεχίζω την συγγραφή της ταξιδιωτικής ιστορίας που την σέρνω κάτι μήνες.....για να πω την αλήθεια πιο πολύ διαβάζω και λιγότερο γράφω πάλι!....πιο πολύ με τραβάει το διάβασμα παρά το γράψιμο :icon_redface: Παρόλα αυτά μου έχει μπει και η ιδέα να ξεκινήσω και άλλη ιστορία, την οποία επίσης θα σέρνω μήνες εδώ μέσα, αλλά εμένα δεν με χαλάει.
Σήμερα ήθελα να κάνω κάτι διαφορετικό απο τα προηγούμενα σ/κ και άνοιξα τις φώτο απο τα ταξίδια μου (είναι και η στεναχώρια της έλλειψης ταξιδιών μέσα σ' όλα) και αντιστοιχούσα ημερομηνίες με επισκέψεις σε μουσεία, στους αντίστοιχους οδηγούς μουσείων που έχω.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.797
Likes
18.528
Καμια βαρεμαρα: δουλειά κανονικα τηρωντας οσο γινεται τους κανονες υγιεινής και συγχρωτισμου, τα καθηκοντα μου ως μπαμπας, σημερα βολτα σε απομερη παραλια της Αττικής για ηλιοθεραπεια με το κοριτσι και φυσικα σπιτι, ταινιες, νετφλιξ και Ισπανικα. Μακρια οσο γίνεται απο σουπερμαρκετ, ακομα και απο φιλους πλην οικογένειας και πολυ κοντινων προσώπων. Προσοχη οσο γινεται και καλη ζωη. ¡Hasta luego!
 

ANASTAPAP

Member
Μηνύματα
210
Likes
1.094
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΠΟΥ ΠΕΤΑΕΙ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ..
Ανοίγω αυτό το θέμα για να ποστάρουμε ιδέες και λύσεις για να ξεπερνάμε την ανία τις μέρες που θα είμαστε κλεισμένοι στο σπίτι. Παρακαλώ να βάζουμε ως επί τω πλείστων δωρεάν προτάσεις.
Η νούμερο 1 δικιά μου πρόταση είναι το διάβασμα. Προσωπικά χαίρομαι γιατί η πιθανότητα να τελειώσω το βιβλίο των 900 σελίδων (Ντόστο - Οι διαολεμένοι) που παλεύω από το φθινόπωρο είναι πλέον ορατή.

Αρχίζω με την πρόταση του @fotast για την ελληνική πλατφόρμα streaming που ναι μεν είναι επί πληρωμή αλλά έχει 14 μέρες δωρεάν δοκιμή.
Συνεχίζω με virtual tour από το Google arts and culture σε πάνω από 500 κορυφαία μουσεία και γκαλερί σε όλον τον κόσμο, μιας που δεν μπορούμε προς το παρόν να τα επισκεφθούμε δια ζώσης. Αυτό το άρθρο βοηθάει να μπείτε στο νόημα.

Βάλτε ό,τι σας έρθει: ταινίες και ντοκιμαντέρ στην τηλεόραση (όχι συνδρομητική) που θεωρείτε ότι αξίζουν. Βίντεο. Δωρεάν μαθήματα γυμναστικής και δωρεάν μαθήματα γενικώς κτλ.
https://brainy.gr/ Δωρεάν προσβαση/online διδασκαλία για όσους έχουν παιδιά που φοιτούν από Ε'Δημοτικού εως Γ'Γυμνασίου,για όσο είναι κλειστά τα σχολεία..
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.630
Likes
12.448
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Δωρεάν αναμετάδοση σπουδαίων παραστάσεων από τη Metropolitan Opera

Στο πλαίσιο των έκτακτων μέτρων και λόγω καραντίνας, η Metropolitan Opera προσφέρει διαδικτυακές μεταδόσεων μεγάλων παραστάσεών της. Πηγή: www.lifo.gr

https://www.metopera.org/
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.572
Likes
12.779
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Καθαρισα τα ντουλαπάκια στο μπάνιο με τα καλλυντικά που μονίμως το αναβάλλω κ παρήγγειλα από το ίντερνετ βιβλίο. Η σιωπηλή ασθενής ψυχολογικο θρίλλερ το καλύτερο μου :p
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.153
Likes
20.462
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Καθαρισα τα ντουλαπάκια στο μπάνιο με τα καλλυντικά που μονίμως το αναβάλλω κ παρήγγειλα από το ίντερνετ βιβλίο. Η σιωπηλή ασθενής ψυχολογικο θρίλλερ το καλύτερο μου :p
Αν σου αρέσουν τα θρίλερ, προτείνω το Out της Νατσούο Κιρίνο
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Ειμαι σε καραντινα εδω και τεσσερα χρόνια . Ζω σε ενα χωριο με 50 κατοικους και καθε δυό τρεις μήνες την κοπαναω για ταξιδάκια ή για την πρωτευουσα.
Eιμαι εδω "αναγκαστικά" όχι απο επιλογή μου.
Ευτυχως γυρισα προσφατα απο ταξιδι και εχω πάρει τη δόση μου.
Δεν είναι και τόσο τραγική η απομονωση.
Ας ειναι καλά το ιντερνετ ,το Quiz Planet , το Νετφλιξ , η δορυφορική τηλεόραση , το διάβασμα και οι περίπατοι εις τας εξοχάς και την θάλασσα . Ευτυχως μου αρεσει το μαγειρεμα και η ζαχαροπλαστική και ετσι εχω να ασχολουμαι .
Αρκει να προσεξετε να μην παχύνετε αυτές τις ημέρες όσοι εχετε τάση!
 
Last edited:

Hayate

Member
Μηνύματα
842
Likes
5.130
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Εγω παλι σκέφτομαι να βελτιωσω ακομα παραπανω τα ισπανικα μου γιατι αν περασουν ολα αυτα το ταξιδι στην Κολομβια δεν γλιτωνει.
 
Last edited by a moderator:

fenia42

Member
Μηνύματα
3.883
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Υπάρχει το app duolingo για ξένες γλώσσες, αν εχει ενα μικρό επίπεδο ήδη. Με βοήθησε πολύ στα ρώσικα και είναι δωρεάν και πολύ ευχάριστο.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.630
Likes
12.448
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Υπάρχει το app duolingo για ξένες γλώσσες, αν εχει ενα μικρό επίπεδο ήδη. Με βοήθησε πολύ στα ρώσικα και είναι δωρεάν και πολύ ευχάριστο.
Κανω κι εγώ! Έχει εναν ιδιαίτερο τρόπο εκμάθησης. Αν το συνηθησεις και κάνεις και έξτρα διάβασμα σε γραμματική, πάει καλά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.980
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom