Για τη βαρεμάρα τις μέρες της καραντίνας

tripakias

Member
Μηνύματα
7.996
Likes
12.067
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Το έδεσμα ήταν ομελέτα φούρνου χωρίς ζύμη από κάτω.
Ολα αυτα tarte τα λενε. Οπως οι πιτες χωρις φυλλο που φτιαχνουμε εμεις, γλυκα ταψιου τυπου μηλοπιτας, φλαν κλπ
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Μέρα 6: Λάχμε μπε ατζίν

Ακολούθησα αυτή την συνταγή αλλά το παρήλλαξα γιατί οι συνάδερφοι του @panpan αδειάσαν το μάρκετ από μαγιά. https://www.cardamomandtea.com/blog/lahm-bi-ajeen

Για 8 πιτάκια: 250 γρ. αρνήσιο κιμά, 2 ντομάτες, 1 κρεμύδι, 1 σκόρδο, 1 πιπεριά κέρατο, φρέσκο μαϊντανό, 350 γρ. αλεύρι, 3.5 κ.σ. μπέικιν πάουντερ, γάλα (προαιρετικό)

Βάζουμε σε ένα μπόλ το αλεύρι, το μπέικιν, 125 γρ. νερό (στο περίπου! να δέσει το μίγμα αλλά να μην κολλάει πολύ), 1 κ.σ. λάδι, 1 κ.γ. αλάτι και ζυμώνουμε για καμιά 10αριά λεπτά. Πλάθουμε λεπτούς δίσκους και βάζουμε πάνω σε ταψί με αντικολλητικό χαρτί και λίγο αλεύρι. Αλείφουμε με γάλα για να πάρει χρώμα! Σε ένα άλλο μπολ κάνουμε ένα μείγμα με ψιλοκομένα: κιμά, ντοματες, κρεμύδι, σκόρδο, πιπεριά, μαϊντανό, μπόλικο μαύρο πιπέρι, λίγο αλάτι, λάδι και ό,τι άλλο μας φωτίσει ο Αλλάχ. Τοποθετούμε λεπτή στρώση από το μείγμα με κουτάλι πάνω στους δίσκους. Ψήνουμε για 10-20 λεπτά ανάλογα με το πάχος των δίσκων. Τρώμε με θέα τον Ρωμαϊκό Ναό του Βάκχου στην Μπάαλμπεκ και αισθανόμαστε πολίτες της Ρωμαϊκής αυτοκρατορίας.

lahmatzoun.jpg
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.941
Likes
40.787
@interted η παραλλαγη της πιο τεμπελας ξεκινα ως εξης: απλωνουμε σε αραβικες πιτες του σουπερμαρκετ κλπ.
Εχει το καλο οτι φτιαχνεις πολλες, τις διπλωνεις στη μεση και τις δινεις και για κολατσιο στο σχολειο.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.341
Likes
14.203

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.316
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Στην Τουρκία έχουν κάτι παρόμοιο που το λένε λαχματζούν.Το πουλάνε και στον δρόμο.
Κι αν τους πεις ότι είναι από την Αρμενία σε δέρνουν.
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Μέρα 7: Φατούς

Για φινάλε έφταξα την κλασική σαλάτα του Λιβάνου ακολουθώντας πάνω κάτω αυτή την συνταγή https://feelgoodfoodie.net/recipe/lebanese-fattoush-salad/

Για 2 άτομα: Δύο αραβικές πίτες (καλύτερα ολικής άλεσης αν βρείτε), ένα μεγάλο μαρούλι, δύο τομάτες, μισό αγγούρι (αν είναι μεγάλο), ένα κρεμύδι, μία πιπεριά κέρατο, φρέσκο μαϊδανό, δύο σκόρδα, δύο λεμόνια και το πιο βασικό: σουμάκ!

Κόβουμε τις πίτες σε μικρά τριγωνάκια με το ψαλίδι. Τις τηγανίζουμε με λίγο λάδι και αλατι και μπόλικο πιπερι για 5 λεπτά. Σε μπόλ ανακατεύουμε 4 κουταλιές ελαιόλαδο, το χυμό των λεμονιών, το σκόρδο ψιλοκομμένο και 1 κ.γ. σουμάκ. Κόβουμε τα υπόλοιπα υλικά σε μικρά κομματάκια και τα ανακατεύουμε με τα χέρια στον μπολ με την σως . Απολαμβάνουμε σαν να είναι μια ζεστή μέρα στην εύφορη κοιλάδα Μπεκάα, παρέα με μεζέ και κόκκινο Λιβανέζικο κρασί. Για το επιδόρπιο δεν το συζητάμε.


fattoush.JPG
kunefe.jpeg

Νομιζω ειναι η Τουρκικη εκδοση του γλυκου.
 
Last edited:

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.559
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
δηλωσα συμμετοχη για τριτη φορα πανελληνιες. :haha::haha: ετσι πανω στην βαρεμαρα μου-την ποια; :bleh:
εβαλα κι εγω νετφλιξ.
εχω δει wild wild country, πολυ καλο μου αρεσουν αυτα, ειναι για τον osho
και τωρα βλεπω toy boy και ονειρευομαι ισπανιες
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Ρε panpan, πολυ κρεας βλεπω.

Υγ. Από το πανεπιστήμιο, μου δίνουν δωρεάν κωδικούς για το edX. Μέχρι 5. Γράφτηκα σε 4 μαθήματα, που είναι στην ουσία μέρος ενός προγράμματος MicroMasters. Ιδέα δεν έχω αν αξίζουν αυτά τα προγράμματα, αλλά εφ'όσον μου δίνεται η ευκαιρία είπα να την εκμεταλλευτώ. Με τόση δουλειά και συγγενείς και φίλους να παραπονιούνται ότι δεν τους μιλάω, ελπίζω να προλάβω να τα βάλω και αυτά στο πρόγραμμα. Η καραντίνα δυστυχώς θα συνεχιστεί για πολύ μάλλον, οπότε...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.827
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom