Δανία Σουηδία Γκέτεμποργκ και Κοπεγχάγη

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Καλησπερα. Επειδή ψάχνοντας είδα ότι δεν υπάρχουν πολλές πληροφορίες για τη συγκεκριμένη πόλη, πιστεύετε ότι αξίζει την επίσκεψη; Σκεφτόμασταν να περάσουμε 4 βραδιά εκεί. Επειδή όμως θελουμε να επισκεφτούμε και άλλες περιοχές, γνωρίζετε αν υπάρχει σύνδεση με τη Κοπεγχάγη; Λογικά κάποιο τρένο; Θα θέλαμε να επισκεφτούμε τη Δανία και σκεφτόμασταν ίσως να φεύγαμε από εκεί. Τι λέτε;
 

vanda

Member
Μηνύματα
888
Likes
4.269
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ και Αργεντινή
Καλησπερα. Επειδή ψάχνοντας είδα ότι δεν υπάρχουν πολλές πληροφορίες για τη συγκεκριμένη πόλη, πιστεύετε ότι αξίζει την επίσκεψη; Σκεφτόμασταν να περάσουμε 4 βραδιά εκεί. Επειδή όμως θελουμε να επισκεφτούμε και άλλες περιοχές, γνωρίζετε αν υπάρχει σύνδεση με τη Κοπεγχάγη; Λογικά κάποιο τρένο; Θα θέλαμε να επισκεφτούμε τη Δανία και σκεφτόμασταν ίσως να φεύγαμε από εκεί. Τι λέτε;
Καλησπέρα. Εγώ την βρήκα λίγο βαρετή. Αν εξαιρέσεις το universeum, δεν έχει κάποιο άλλο φοβερό αξιοθέατο. Επίσης το φαγητό και το ποτό ήταν πανάκριβο πχ μια μπύρα 10 ευρώ.
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Καλησπέρα. Εγώ την βρήκα λίγο βαρετή. Αν εξαιρέσεις το universeum, δεν έχει κάποιο άλλο φοβερό αξιοθέατο. Επίσης το φαγητό και το ποτό ήταν πανάκριβο πχ μια μπύρα 10 ευρώ.
Τόσο πολύ; Το φαγητό ποσο ήταν περίπου; Που είχατε μείνει αν επιτρέπεται; Υπαρχει κάποια άλλη πόλη ή χωριό εκεί κοντά που να αξίζει να επισκεφτούμε;
 

Eurotraveler

Member
Μηνύματα
464
Likes
1.770
Επόμενο Ταξίδι
Γκντανσκ
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Υπαρχει κάποια άλλη πόλη ή χωριό εκεί κοντά που να αξίζει να επισκεφτούμε;
Χωρίς να έχω βρεθεί στο Γκέτεμποργκ, αλλά έχοντας ψάξει σχετικά στο παρελθόν, θεωρώ ότι θα μπορούσες να κοιτάξεις την περιοχή της δυτικής ακτής της Σουηδίας για εκδρομές. Υπάρχουν κάποια γραφικά παραθαλάσσια χωριά εκεί και η ακτογραμμή έχει νησάκια και βράχια. Το πιο γνωστό και μάλλον ομορφότερο χωριό είναι η Fjällbacka. Μπορείς να πας και στο νησάκι Marstrand, που βρίσκεται πολύ πιο κοντά στο Γκέτεμποργκ. Το καλοκαίρι θα έχει σίγουρα αρκετό κόσμο. Τις υπόλοιπες εποχές δε νομίζω.
 

vanda

Member
Μηνύματα
888
Likes
4.269
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ και Αργεντινή
Τόσο πολύ; Το φαγητό ποσο ήταν περίπου; Που είχατε μείνει αν επιτρέπεται; Υπαρχει κάποια άλλη πόλη ή χωριό εκεί κοντά που να αξίζει να επισκεφτούμε;
Είχα πάει για δουλειά, έμεινα στο κέντρο και δεν βγήκα από την πόλη. Το φαγητό είχε περίπου 30 ευρώ το άτομο για dinner χωρίς ποτό σε ένα μέτριο εστιατόριο.
 

julientn

Member
Μηνύματα
22
Likes
31
Έχω πάει 2 φορές μονοήμερη στο Γκέτεμποργκ. Την βρήκα πολύ όμορφη πόλη. Με το ποτάμι, το τραμ, την παλιά πόλη, τους μεγάλους πεζόδρομους με πανέμορφα κτήρια και μεγάλα πάρκα.
Το ότι είναι ακριβό το φαγητό και η διαμονή είναι γνωστό για τις Σκανδιναβικές χώρες. Είτε στη Δανία, τη Σουηδία ή Νορβηγία.

Εάν αποφασίσεις να πας θα σου πρότεινα να πας με λεωφορείο (τύπου ΚΤΕΛ). Είναι πιο φθηνό από τα τρένα.
Site που μπορείς να βρεις και να κλείσεις δρομολόγια είναι τα:
https://www.swebus.se/
https://www.nettbuss.se/
(τα ψάχνεις με την σουηδική ονομασία Göteborg & Köpenhamn)
και για τρένο, μπορείς να βρεις εισιτήρια στο https://www.oresundstag.se/

Αν θέλεις να δεις κάτι άλλο από Σουηδία, ενώ είσαι Δανία, θα σου πρότεινα το εισιτήριο Sound Around/Around the sound. Ψάξτο λίγο και αν σε ενδιαφέρει σου δίνω και εγώ παραπάνω πληροφορίες. Με αυτό το εισιτήριο «αναγκαστικά» επισκέπτεσαι το Helsingborg (Σουηδία) και το Helsingor (Δανία) που είναι πολύ όμορφες πόλεις με κάστρα. Το κάστρο της Δανίας είναι γνωστό και για τον Άμλετ του Σαίξπηρ.
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Έχω πάει 2 φορές μονοήμερη στο Γκέτεμποργκ. Την βρήκα πολύ όμορφη πόλη. Με το ποτάμι, το τραμ, την παλιά πόλη, τους μεγάλους πεζόδρομους με πανέμορφα κτήρια και μεγάλα πάρκα.
Το ότι είναι ακριβό το φαγητό και η διαμονή είναι γνωστό για τις Σκανδιναβικές χώρες. Είτε στη Δανία, τη Σουηδία ή Νορβηγία.

Εάν αποφασίσεις να πας θα σου πρότεινα να πας με λεωφορείο (τύπου ΚΤΕΛ). Είναι πιο φθηνό από τα τρένα.
Site που μπορείς να βρεις και να κλείσεις δρομολόγια είναι τα:
https://www.swebus.se/
https://www.nettbuss.se/
(τα ψάχνεις με την σουηδική ονομασία Göteborg & Köpenhamn)
και για τρένο, μπορείς να βρεις εισιτήρια στο https://www.oresundstag.se/

Αν θέλεις να δεις κάτι άλλο από Σουηδία, ενώ είσαι Δανία, θα σου πρότεινα το εισιτήριο Sound Around/Around the sound. Ψάξτο λίγο και αν σε ενδιαφέρει σου δίνω και εγώ παραπάνω πληροφορίες. Με αυτό το εισιτήριο «αναγκαστικά» επισκέπτεσαι το Helsingborg (Σουηδία) και το Helsingor (Δανία) που είναι πολύ όμορφες πόλεις με κάστρα. Το κάστρο της Δανίας είναι γνωστό και για τον Άμλετ του Σαίξπηρ.
Κοιτώντας το προγραμμα υπολογίζω ότι θα μπορούσαμε να αφιερώσουμε κάπου στις 7 ώρες περίπου στη Κοπεγαχγη,και βλέπω ότι ο σταθμός των τρένων στη Κοπεγχαγη είναι στο κέντρο όποτε αξίζει να πάμε σαν μονοήμερη,ετσι; Προφανώς και δεν θα δούμε τα πάντα,το γνωρίζω,είναι μια..πρώτη γεύση για να ξαναπάμε στο μέλλον :p Όποτε ουσιαστικά θα είμαστε 4 βραδια στο Γκέτεμποργκ με μια μονοήμερη Κοπεγχαγη, ίσως και σε κάποιο νησάκι κοντά στο Γκέτεμποργκ από αυτά που αναφέρθηκαν παραπάνω. Πως σας φαίνεται;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.017
Likes
40.988
Καλησπερα. Επειδή ψάχνοντας είδα ότι δεν υπάρχουν πολλές πληροφορίες για τη συγκεκριμένη πόλη, πιστεύετε ότι αξίζει την επίσκεψη; Σκεφτόμασταν να περάσουμε 4 βραδιά εκεί. Επειδή όμως θελουμε να επισκεφτούμε και άλλες περιοχές, γνωρίζετε αν υπάρχει σύνδεση με τη Κοπεγχάγη; Λογικά κάποιο τρένο; Θα θέλαμε να επισκεφτούμε τη Δανία και σκεφτόμασταν ίσως να φεύγαμε από εκεί. Τι λέτε;
Αν κλεισετε να φυγετε απο Κοπεγχαγη, γιατι δε βαζετε μια διανυκτερευση εκει; Θα προλαβετε να δειτε και κατι, γιατι 7 ωρες δεν ειναι σοβαρο διαστημα...
 

julientn

Member
Μηνύματα
22
Likes
31
Κοιτώντας το προγραμμα υπολογίζω ότι θα μπορούσαμε να αφιερώσουμε κάπου στις 7 ώρες περίπου στη Κοπεγαχγη,και βλέπω ότι ο σταθμός των τρένων στη Κοπεγχαγη είναι στο κέντρο όποτε αξίζει να πάμε σαν μονοήμερη,ετσι; Προφανώς και δεν θα δούμε τα πάντα,το γνωρίζω,είναι μια..πρώτη γεύση για να ξαναπάμε στο μέλλον :p Όποτε ουσιαστικά θα είμαστε 4 βραδια στο Γκέτεμποργκ με μια μονοήμερη Κοπεγχαγη, ίσως και σε κάποιο νησάκι κοντά στο Γκέτεμποργκ από αυτά που αναφέρθηκαν παραπάνω. Πως σας φαίνεται;
Μμμ, οκ. Τώρα κατάλαβα ότι δεν θα μείνεις ουσιαστικά Κοπενχάγη. Ναι άμα είσαι 7 ώρες θα πάρεις απλά μια γεύση περπατώντας τον πεζόδρομο Stroget, φτάνοντας στο Nyhavn για ένα καφέ και αν είστε του περπατήματος ίσως και μέχρι τη γοργόνα! :bleh: Επίσης στο κεντρικό σταθμό τρένων έχει και χώρο για να αφήσεις τις βαλίτσες επομένως θα είστε ελεύθεροι για βόλτες!
Για Γκέτεμποργκ, όπως είπα, έχω κάνει μόνο μονοήμερες, επομένως δεν μπορώ να σου προτείνω για εξορμήσεις εκεί τριγύρω..
 

Pri

New Member
Μηνύματα
1
Likes
5
Ειχα επισκεφτει το Γκέτεμποργ για 11 μέρες τον ιούνιο του 2010. Η πόλη δεν εχει πολλα αξιοθέατα αλλα ειναι όμορφη με πολύ πράσινο και πραγματικά πανέμορφα πάρκα. Ειναι σε ιδανικό σημείο για να κάνεις μια ημερήσια εκδρομή είτε στο Όσλο είτε στη Κοπενγχάγη. Διαβάζω για ακριβες τιμές και για 30 ευρώ το άτομο και 10 ευρώ η μπύρα. Δεν ξερω που πηγατε και τα δωσατε αυτα τα χρήματα αλλά εγω 11 μερες δεν ειδα πουθενα αυτες τις τιμες και από οτι ξερω απο τον φίλο μου που ζει εκει δεν εχουν αλλαξει τα πραγματα. Οι τιμές αυτές σιγουρα ισχύουν για το Όσλο αλλά όχι για το Γκέτεμποργκ. Οι μπυρες κοστίζουν απο 3 ευρώ και πάνω ανάλογα πάντα τι θα πιείες και που θα καθήσεις. Γεύμα φυσικα ανάλογα κι εδώ που θα κατσεις αλλα μπορεις ακομα και σε κάποιο κινέζικο ή thai να φας του σκασμού με 10 ευρώ. Υπάρχουν πιστεύω επιλογές για όλους. Τα εισιτηρια στα μεσα μαζικής μεταφοράς ειναι αρκετα πιο ακριβά σε σχεση με Ελλάδα αλλά ειναι αξιόπιστ και πάντα στην ώρα τους. Αυτο που αξίζει πάρα πολύ να κανει κανεις αν βρεθεί εκει τους καλοκαιρινούς μήνες ειναι να επισκεφτει τα πολλα κοντινα νησάκια που υπάρχουν τα οποία ειναι πανέμοφρα και βγαλμένα απο παραμύθι. Καταπράσινα, κουκλίστικα σπιτάκια και όλα πεντακάθαρα και το σημαντικότερο φτάνεις εκεί με το ιδιο εισιτηριο που εχεις για τα ΜΜΜ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.305
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom