Ηνωμένο Βασίλειο Γλασκώβη: η παρεξηγημένη Σκωτσέζα

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
"Ξεφυλλίζοντας" τυχαία...έπεσα πάνω σε underwater στόρι...
Εγγύηση "τερπνού αλλά και ωφελίμου"!!!
Κάθομαι αναπαυτικά και ..."ταξιδεύω".
Σ' ευχαριστώ:):):)
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.121
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
"Ξεφυλλίζοντας" τυχαία...έπεσα πάνω σε underwater στόρι...
Εγγύηση "τερπνού αλλά και ωφελίμου"!!!
Κάθομαι αναπαυτικά και ..."ταξιδεύω".
Σ' ευχαριστώ:):):)
Ευχαριστώ πολύ για τα τόσο καλά σου λόγια GKCAPO! Εύχομαι να σου αρέσει η ιστοριούλα. :)
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.121
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Η σπεσιαλιτέ της Γλασκώβης

Το να ανοίγεις το cd rom που έχεις σώσει τις άπειρες φωτός και να μην εμφανίζονται πουθενά δεν είναι και το καλύτερο που μπορεί να συμβεί. :( Ενώ ψάχνω να βρω πού αλλού στα κομμάτια έχω κάνει backup τις φωτός από την περίοδο 2006-2007, σκέφτηκα να σας δώσω ένα ακόμα tip για Glasgow, ίσα-ίσα για να σας ανακατέψω λίγο το στομάχι βραδιάτικα. :D

Ποιά είναι η all-time-classic τοπική σπεσιαλιτέ της Γλασκώβης; Όχι, δεν θα σας μιλήσω για το haggis ούτε για την black pudding. Τα συγκεκριμένα πιάτα παραείναι εκλεπτυσμένα σε σχέση με αυτή!

Μιλάω βέβαια για την deep-fried Mars bar! Μία μπάρα Mars την οποία τηγανίζουν σε μια κρούστα παρόμοια με αυτή που φτιάχνουν το fish 'n chips! Προσωπικά, αν και είμαι αρκετά περιπετειώδης με το φαγητό, αυτό το έδεσμα δεν έχω εδεήσει ακόμα να το δοκιμάσω. Από ό, τι με έχουν ενημερώσει πάντως κάποιοι που το έκαναν, είναι πιο αηδιαστικό από ό, τι ακούγεται! Μπορείτε να το παραγγείλετε σε κάποιο από τα βρώμικα της πόλης, κατά προτίμηση μετά από άφθονη κατανάλωση μπύρας Tennent's σε κάποια τοπική pub. Επίσης, έχω την αίσθηση ότι μπορείτε απλά να αγοράσετε μία Mars από οπουδήποτε, να την δώσετε στον φιστσιψά και να του ζητήσετε να κάνει deep-frying.

Για φωτό και λοιπές info δείτε εδώ.
 

jpsih

Member
Μηνύματα
242
Likes
109
Επόμενο Ταξίδι
???
αγαπητη underwater περιμενουμε πολλα ακομη για γλασκωβη..

ισως ακολουθησω και εγω τον ιδιο δρομο με εσενα (maybe strathclyde)

σε τι αντικειμενο εχεις κανει μεταπτυχιακο εσυ και η αδερφη σου αν επιτρεπεται? (μηπως βρουμε καμια πληροφορια εκ των εσω σχετικα με τα μεταπτυχιακα)
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.121
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
αγαπητη underwater περιμενουμε πολλα ακομη για γλασκωβη..

ισως ακολουθησω και εγω τον ιδιο δρομο με εσενα (maybe strathclyde)

σε τι αντικειμενο εχεις κανει μεταπτυχιακο εσυ και η αδερφη σου αν επιτρεπεται? (μηπως βρουμε καμια πληροφορια εκ των εσω σχετικα με τα μεταπτυχιακα)
Έχω πολλές ακόμα πληροφορίες να καταθέσω, don't worry! :D Να βρω μόνο τις ρημάδες τις φωτογραφίες θέλω!

Περί μεταπτυχιακών, στείλε pm αν θες να τα πούμε (μην βγάλω και όλα τα άπλυτά μου στη φόρα δημοσίως). :D
 

jpsih

Member
Μηνύματα
242
Likes
109
Επόμενο Ταξίδι
???
underwater said:
Έχω πολλές ακόμα πληροφορίες να καταθέσω, don't worry! :D Να βρω μόνο τις ρημάδες τις φωτογραφίες θέλω!

Περί μεταπτυχιακών, στείλε pm αν θες να τα πούμε (μην βγάλω και όλα τα άπλυτά μου στη φόρα δημοσίως). :D
περιμενω τα απλυτα σου με pm.. :)
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.121
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
ΜΜΜ

Πριν σας ξεναγήσω στα must places της Γλασκώβης, νομίζω ότι θα είναι χρήσιμο να σας δώσω μερικές πληροφορίες σχετικά με τις μετακινήσεις, τόσο από/προς την πόλη, όσο και μέσα σε αυτή.

Αεροδρόμια​

Glasgow Airport: είναι το βασικό αεροδρόμιο της πόλης. Μικρό, λειτουργικό, εύκολο. Σε αυτή τη φάση δεν υπάρχει κάποια απευθείας πτήση για Αθήνα ή Θεσσαλονίκη. Υπάρχουν όμως αρκετές καλοκαιρινές πτήσεις για ορισμένα νησιά-κλασικούς British προορισμούς (βλέπε Ρόδος, Κέρκυρα, Ζάκυνθος και λοιπά). Η μεταφορά από το αεροδρόμιο προς/από το κέντρο μπορεί να γίνει με λεωφορείο ή ταξί. Οι αποστάσεις είναι μικρές, ας πούμε το ταξί από το κέντρο σε ώρες που δεν έχει κίνηση (όπως νωρίς το πρωί) κάνει κάνα 10-15λεπτο. Με λεωφορείο πάλι σε ώρες αιχμής παίζει να χρειαστεί και ένα 45λεπτο. Το κλασικό λεωφορείο είναι το 500 (μονή διαδρομή £5, με επιστροφή την ίδια μέρα £7 και με ανοιχτή επιστροφή £7.50-παρέχεται έκπτωση στους φοιτητές). Υπάρχει επίσης το 747 (ιδιωτικό), το οποίο όμως είναι λίγο ζώα μου τα αργά. Η μονή διαδρομή κοστίζει £4.10 και με επιστροφή είναι £5. Γενικότερα το 500 είναι πολύ πιο γρήγορο και τακτικό, σε αυτή τη φάση μάλιστα λειτουργεί επί 24ώρου βάσης (προσοχή όμως, αυτό δεν ισχύει πάντα. Πέρυσι ας πούμε ξεκινούσε κατά τις 5πμ). Το 747 πιθανώς να βολεύει άτομα που έχουν κανονίσει να μείνουν στο West End. Τα λεωφορεία καταλήγουν στον κεντρικό σταθμό λεωφορείων της πόλης, τον Buchanan Bus Station. Όσον αφορά τα ταξί δεν είναι τραγικά ακριβά στη Γλασκώβη και δε νομίζω να έχω πληρώσει ποτέ πάνω από £20.00 maximum για να μεταφερθώ στο/από το κέντρο (με μονή ταρίφα).

Cult επιγραφή στο Glasgow Airport

afarm9.staticflickr.com_8160_7290465598_4b753ac4ba.jpg
gla_airport

Glasgow Prestwick Airport: να τονίσω καταρχάς στους πολέμιους της ryanair ότι ξέρω πως το Prestwick είναι ξεχωριστή περιοχή εκτός Γλασκώβης, μολαταύτα ο επίσημος τίτλος του αεροδρομίου έχει σαν πρώτο συνθετικό τη λέξη «Glasgow». Όλες σχεδόν οι πτήσεις είναι της ryanair και σε αυτές περιλαμβάνονται και λίγες προς κάποια ελληνικά νησιά (Κέρκυρα, Κρήτη). Η απόσταση από το κέντρο της Γλασκώβης είναι γύρω στα 50 λεπτά και μπορεί να γίνει είτε με τραίνο, είτε με λεωφορείο (X77/X99/X100). Το τραίνο είναι κάθε μισή ώρα και γενικότερα προτιμάται, καθώς με την επίδειξη του αεροπορικού σου εισιτηρίου πληρώνεις αυτό του τραίνου στη μισή τιμή. Επειδή δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ αυτό το αεροδρόμιο δεν έχω περισσότερες info να δώσω.

Edinburgh Airport: δεδομένης της εγγύτητας των δύο πόλεων το αεροδρόμιο του Εδιμβούργου είναι μια καλή λύση, ιδιαίτερα αν σκεφτεί κανείς την απευθείας πτήση της easy jet. Εγώ εννοείται πώς την επόμενη φορά που θα επισκεφτώ την πόλη θα πάω με αυτόν τον τρόπο για να μην μπλέκω με ανταποκρίσεις. Το βασικό λεωφορείο είναι το 100 (£3.5 μονή διαδρομή, £6 μετ’επιστροφής), αλλά υπάρχουν και άλλα. Εσείς απλά βεβαιωθείτε ότι κάνει στάση στο Haymarket, τον εγγύτερο στη Γλασκώβη σιδηροδρομικό σταθμό του Εδιμβούργου. Μπορείτε να κατεβείτε και στον κεντρικό, τον Waverlay, αλλά έτσι κάνετε κύκλο. Επίσης υπάρχει και η δυνατότητα του ταξί, αλλά δεν έχω ιδέα ποιά είναι η ταρίφα ως το Haymarket.

Το αεροδρόμιο του Εδιμβούργου είναι και αυτό μικρό και εύκολο, έχω μολαταύτα πρόβλημα με τους υπαλλήλους του και την έλλειψη ευελιξίας που τους διακρίνει. Θα σας παραθέσω το εξής σκηνικό: Σεπτέμβριος 2007 και επέστρεφα Σκωτία από ΗΠΑ που είχα πάει διακοπές. Η βαλίτσα μου δεν είχε φτάσει (όσοι έχουν διαβάσει άλλες μου ιστορίες ξέρουν την πονεμένη μου ιστορία με το ζήτημα luggage). Δίνω λοιπόν τα στοιχεία μου και τη διεύθυνσή μου στη Γλασκώβη, ενώ με ενημέρωσαν ότι προφανώς θα επικοινωνούσαν μαζί μου την άλλη μέρα το πρωί που θα έφτανε η επόμενη πτήση από Ατλάντα. Καθώς πέρασε η καθορισμένη ώρα και καμία επικοινωνία, άρχισα να τηλεφωνώ η ίδια στο αεροδρόμιο. Οι υπάλληλοι που μου έδιναν μου έλεγαν ότι το τμήμα αποσκευών δεν απαντά στις κλήσεις και ότι θα επικοινωνούσαν οι ίδιοι όταν είχαν νεότερα. Η ώρα περνούσε, τους έπαιρνα και τους ξανάπαιρνα, το ίδιο τροπάριο. Όταν τους ρώτησα αν μπορούν οι ίδιοι να ρωτήσουν τους συναδέλφους τους στις αποσκευές μου είπαν απλά ότι αυτό δεν γίνεται. Έτσι σηκώθηκα από Γλασκώβη και πήγα στο αεροδρόμιο του Εδιμβούργου για να μου πει ο τυπάς που μίλησα «Εσείς είστε που παίρνατε τόσες φορές; Αφού σας είπα, δεν υπάρχει δυνατότητα τηλεφωνικής επικοινωνίας με το τμήμα αποσκευών». «Ναι, το κατάλαβα, πού μπορώ να τους βρω μολαταύτα τώρα που ήρθα;». Και μου δείχνει ένα γραφείο 10 μέτρα μακριά! Μου ήρθε να κλάψω! Οι τυπάδες ήταν ΔΙΠΛΑ του και δεν μπορούσε να κάνει μια ερώτηση που του είχα ζητήσει κι ας με είχε ακούσει τόσες φορές στο τηλέφωνο! Με τα πολλά οι υπάλληλοι των αποσκευών έκαναν διασταύρωση των στοιχείων μου και διαπιστώσαμε ότι είχαν γράψει λάθος ένα ψηφίο στο τηλέφωνό μου! Και γι’ αυτό η μεταφορική δεν μπορούσε να με βρει. Αναρωτιέμαι τι θα είχε γίνει αν δεν είχα πάει στο αεροδρόμιο να διευθετήσω την κατάσταση!

Τραίνα​

Δύο είναι οι κεντρικοί σιδηροδρομικοί σταθμοί της Γλασκώβης, ο Glasgow Central Station και ο Glasgow Queen Street Station. Ο πρώτος είναι ο μεγαλύτερος και βρίσκεται στη Gordon Street, 5’ από το τέρμα της Buchanan Street. Ο δεύτερος είναι στην Queen Street, παράλληλη της Buchanan. Η απόσταση μεταξύ των δύο σταθμών δεν είναι πάνω από 10’ με γρήγορο περπάτημα. Ο Central εξυπηρετεί τους περισσότερους προορισμούς, μολαταύτα σχεδόν όλα τα δρομολόγια από/προς Εδιμβούργο εξυπηρετούνται από τον Queen Street. Επίσης, θα πρέπει να τονιστεί ότι ο κεντρικός σιδηροδρομικός σταθμός της Σκωτίας είναι αυτός του Εδιμβούργου, οπότε για πολλούς προορισμούς ο επιβάτης θα πρέπει να κάνει αλλαγή τραίνου εκεί. Έχετε υπόψην σας ότι αν πάρετε ένα τραίνο πριν τις 9 το πρωί, θα το πληρώσετε ενδεχομένως διπλάσιο από το αν το πάρετε μετά. Επίσης αν κλείσετε το εισιτήριό σας ως τις 6μμ της προηγούμενης του ταξιδιού κερδίζετε ως και 75% της τιμής του. Με τραίνο γίνεται και η μετακίνηση προς κάποια από τα προάστια της πόλης. Τέλος, θα πρέπει να αναφέρω πως, σε αντίθεση με άλλες πόλεις που οι σιδηροδρομικοί σταθμοί είναι σε παρακμιακές περιοχές, οι συγκεκριμένοι δεν εμπίπτουν σε αυτή την κατηγορία. Ειδικά ο Central που είναι και μεγάλος είναι γέματος μαγαζιά και πολύ ζωντανός.
Για πληροφορίες σχετικά με τα σκωτσέζικα τραίνα δείτε εδώ.
Επίσης, αν μείνετε West End ενδέχεται για κάποιες διαδρομές εκτός Γλασκώβης να σας εξυπηρετήσει ο Partick Railway Station.

Glasgow Central Station

afarm8.staticflickr.com_7088_7290469232_0833da636d.jpg
gla_central

Λεωφορεία​

Όπως έγραψα και παραπάνω, ο κεντρικός σιδηροδρομικός σταθμός της πόλης είναι ο Buchanan Bus Station, 5’ από τον μεγαλύτερο εμπορικό δρόμο της Γλασκώβης, τη Buchanan Street. Αποτελεί αφετηρία τόσο αστικών, όσο και υπεραστικών λεωφορείων. Σε αρκετές περιπτώσεις τα λεωφορεία συμφέρουν (όπως ας πούμε αν θέλει κάποιος να ταξιδέψει νωρίς το πρωί όπου η τιμή είναι χαμηλότερη από αυτή του τραίνου, ή αν θέλει να πάει σε κάποιον προορισμό που το τραίνο δεν εξυπηρετεί με απευθείας δρομολόγιο).

Buchanan Bus Station

afarm9.staticflickr.com_8144_7290468584_07874da9ca.jpg
buchanan_bus_station

Μετρό​

Το μετρό της Γλασκώβης είναι απλώς cult. Μικρό, κλειστοφοβικό, βαγόνια για playmobils, γεμάτο χοντρούς Σκωτσέζους που τρώνε burgers και πετάνε το χαρτί κάτω (μιλάμε για πολύ χύμα λαό). Το παρατσούκλι του είναι The Clockwork Orange, καθώς είναι πορτοκαλί και κάνει κυκλική διαδρομή. Ο κάθε σταθμός δηλαδή έχει μόνο μία γραμμή και ανάλογα με το πού πάτε επιλέγετε Inner Circle ή Outer Circle. Οι σταθμοί που εξυπηρετούν περισσότερο έναν τουρίστα είναι οι Buchanan Street, St Enoch (κέντρο), Hillhead, Kelvinbridge, Kelvinhall (West End), άντε και ο Ibrox για τους οπαδούς των Glasgow Rangers.

Στο μετρό αυτό βλέπεις πολλά τρελά! Αξέχαστο μου έχει μείνει ένα σκηνικό μια καθημερινή απόγευμα που πήγαινα στο κέντρο, κατεβαίνοντας στο σταθμό μου (Kelvinhall) ο οποίος είναι πολύ μικρός, βλέπω στην άλλη άκρη τον μοναδικό άλλο επιβάτη που περίμενε να έχει βγάλει το απόκρυφο σημείο του έξω και να κατουράει μέσα στις ράγες! Είχε μάλλον πιει πολύ μπύρα!

Άλλη cult λεπτομέρεια: το μετρό είναι κλειστό Κυριακή απόγευμα!
Για info δείτε εδώ . Μια φωτό που αναδεικνύει επίσης το "μεγαλείο" του Glasgow Subway (όχι δική μου) είναι αυτή εδώ!

Buchanan Subway Station

afarm9.staticflickr.com_8020_7290468728_fce9f25350.jpg
gla_subway

Ταξί​

Τα ταξί όπως προανέφερα δεν είναι πολύ ακριβά. Τα παίρνετε ή από την πιάτσα (υπάρχουν πολλές) ή μετά από τηλεφωνική κλήση, χωρίς όμως να χρεώνεστε παραπάνω όπως με τα δικά μας ραδιοταξί. Στον δρόμο δεν σταματούν, αν και μια φορά ένας καλός άνθρωπος είχε φιλοτιμηθεί να με εξυπηρετήσει καθώς με λυπήθηκε μάλλον έτσι μούσκεμα που ήμουν. Αυτό όμως ήταν η εξαίρεση. Κατά βάση δεν παίζει να σταματήσουν. Επίσης, υπάρχουν και ιδιωτικές εταιρείες οι οποίες είναι φθηνότερες, αλλά επειδή δεν ξέρω τι καρυδιάς καρύδι είναι ο καθένας δεν τις συστήνω (εγώ χρησιμοποιούσα μια συγκεκριμένη και ήταν λίγο χύμα).
 

Attachments

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
αυτές είναι πληροφορίες,μπράβο σου unterwater:clap::clap:
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
νότια αφρική
Απολαυστικές περιγραφές, χρηστικές πληροφορίες, υπέροχες φωτογραφίες! Underwater δηλώνω επίσημη fun των ιστοριών σου!
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.121
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Απολαυστικές περιγραφές, χρηστικές πληροφορίες, υπέροχες φωτογραφίες! Underwater δηλώνω επίσημη fun των ιστοριών σου!
Ευχαριστώ πολύ pattyyy! Κι εγώ των δικών σου! :D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.659
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom