Μικρονησία Γνωρίζει κανείς τίποτα για τις νήσους Guam και Βόρειες Μαριάνες;

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισραήλ, Ειρηνικός
Καλημέρα σε όλους,

Έχει επισκεφθεί κανείς αυτά τα μέρη; Γνωρίζετε μήπως αν τον Οκτώβριο είναι κακή εποχή για να τα επισκεφθεί, λόγω καιρού; Έριξα μια ματιά και έλεγε ότι τον Οκτώβριο οι βροχωπτώσεις είναι συνηθισμένες, αλλά όχι σε απαγορευτικό βαθμό. Ποιος είναι ο κίνδυνος για τυφώνες, καταιγίδες κλπ; Γενικά αξίζουν σαν προορισμοί και, κυρίως, έχουν ενδιαφέρον για καταδύσεις; Οποιαδήποτε πληροφορία θα βοηθούσε πολύ!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
:clap:!!!!!!!!!!
 

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισραήλ, Ειρηνικός
Πιθανές ερμηνείες αυτού του post:

Α) Εύγε αγόρι μου (ό,τι κι αν σημαίνει αυτό)
Β) Επιτέλους, κάποιος θα πάει εκεί να μου πει κι εμένα που ενδιαφέρομαι
Γ) DvaSrca στο Guam = Νέο Travel Story
Δ) Υπάρχει άνθρωπος που ΞΕΡΕΙ το Guam. Δηλώνω εντυπωσιασμένος!
Ε) Μωρέ μπράβο του το μόμολο!
ΣΤ) Αλλού ήθελα να το ποστάρω αυτό και αλλού το πόσταρα

:haha:
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Ζ: Εμπαινε παιχταρά μου. ( Η Ευρώπη είναι για σένα μια κουκκίδα πλέον...)
 

jokos_31

Member
Μηνύματα
73
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρια
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδια
Eγω ειμαι Β και Γ!!!

Για αυτο περιμενω...
 

Pemuteran

Member
Μηνύματα
12
Likes
1
Καλημέρα σε όλους,

Έχει επισκεφθεί κανείς αυτά τα μέρη; Γνωρίζετε μήπως αν τον Οκτώβριο είναι κακή εποχή για να τα επισκεφθεί, λόγω καιρού; Έριξα μια ματιά και έλεγε ότι τον Οκτώβριο οι βροχωπτώσεις είναι συνηθισμένες, αλλά όχι σε απαγορευτικό βαθμό. Ποιος είναι ο κίνδυνος για τυφώνες, καταιγίδες κλπ; Γενικά αξίζουν σαν προορισμοί και, κυρίως, έχουν ενδιαφέρον για καταδύσεις; Οποιαδήποτε πληροφορία θα βοηθούσε πολύ!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Αγαπητέ η περίοδος που επιθυμείς όπως εξηγείς για τον Οκτώβριο είναι πολύ άσχημη για το πανέμορφο Guam, το έχω επισκεφθεί λόγο εργασίας οι βροχοπτώσεις είναι καθημερινό φαινόμενο αυτό είναι ωστόσο το μυστήριο με το Guam και τις Βορειες Μαριάνες, γιατί σχετικά η υπόλοιπη περιοχή γύρο από τα νησιά είναι μάλλον αρκετά στεγνή είναι ένα μυστήριο ανεξήγητο μέχρι σήμερα.. και είναι αρκετά βροχερός μηνας ο ""Οκτωβριος"" και γενικά από τον Ιούλιο έως Νοέμβριο είναι στοιχειωμένο από τους τυφώνες το σύμπλεγμα αυτόν τον νησιών,σε χαιρετώ, συγγνώμη για τα σπαστά ελληνικά μου και την ορθογραφία μου είμαι Ελληνογερμανός, Τα νησια ειναι πανεμορφα εχει ομως αρκετα φιδια αρκετα επικίνδυνα και μη αναγνωρισιμα διαφορα χρωματα ασπρα ,κοκκινα ,κιτρινα ,μπλε καραβακια στο Αιγαιο κτλ κτλ ακομη και στην θαλασσα κοντα σε ακτες.....! See you ,Chris.
 

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισραήλ, Ειρηνικός
Αγαπητέ η περίοδος που επιθυμείς όπως εξηγείς για τον Οκτώβριο είναι πολύ άσχημη για το πανέμορφο Guam, το έχω επισκεφθεί λόγο εργασίας οι βροχοπτώσεις είναι καθημερινό φαινόμενο αυτό είναι ωστόσο το μυστήριο με το Guam και τις Βορειες Μαριάνες, γιατί σχετικά η υπόλοιπη περιοχή γύρο από τα νησιά είναι μάλλον αρκετά στεγνή είναι ένα μυστήριο ανεξήγητο μέχρι σήμερα.. και είναι αρκετά βροχερός μηνας ο ""Οκτωβριος"" και γενικά από τον Ιούλιο έως Νοέμβριο είναι στοιχειωμένο από τους τυφώνες το σύμπλεγμα αυτόν τον νησιών,σε χαιρετώ, συγγνώμη για τα σπαστά ελληνικά μου και την ορθογραφία μου είμαι Ελληνογερμανός, Τα νησια ειναι πανεμορφα εχει ομως αρκετα φιδια αρκετα επικίνδυνα και μη αναγνωρισιμα διαφορα χρωματα ασπρα ,κοκκινα ,κιτρινα ,μπλε καραβακια στο Αιγαιο κτλ κτλ ακομη και στην θαλασσα κοντα σε ακτες.....! See you ,Chris.
Πρώτα απ' όλα ευχαριστώ για την απάντηση. Δεύτερον, μην απολογείσαι για τίποτα, τα ελληνικά σου είναι καταπληκτικά. Το φοβόμουν ότι θα είναι έτσι στο Guam, δυστυχώς μόνο Οκτώβριο μπορώ να πάω στα μέσα ενός ταξιδιού στην Ιαπωνία που έχει ήδη κανονιστεί και κλειστεί... Εσύ στη θέση μου, αν έπρεπε να επιλέξεις ανάμεσα στο να πας δυτική Ιαπωνία ή στα νησιά αυτά εκείνη την εποχή, τι θα επέλεγες ειλικρινά; Έμαθα ότι τότε γίνεται και το Micronesia Island Fair στο Guam, οπότε σκεφτόμουν ότι ίσως κι αυτό να ήταν ένα επιπλέον κίνητρο, επίσης με έκανε να υποπτευθώ ότι οι βροχές ίσως να μην είναι τόσο τρομερές, για να οργανώνουν το σημαντικότερο τουριστικά event τους εκείνη την εποχή... Πες μου την άποψή σου για όλα αυτά, ευχαριστώ πάρα πολύ και πάλι!
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Έχεις ένα σωρό εναλλακτικές: Palau, Tinian, Saipan, Guadalcanal κλπ.
Σκέψου και την Okinawa, με ένα από τα μεγαλύτερα ενυδρεία του κόσμου.
 

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισραήλ, Ειρηνικός
Έχεις ένα σωρό εναλλακτικές: Palau, Tinian, Saipan, Guadalcanal κλπ.
Σκέψου και την Okinawa, με ένα από τα μεγαλύτερα ενυδρεία του κόσμου.
Αααχ, τα έχω ψάξει όλα αυτά πολύ πριν το Guam, εκτός από το Saipan που το κοίταξα μαζί με το Guam και που λίγο-πολύ έχουν τον ίδιο καιρό μιας και είναι η πρωτεύουσα των βορείων Μαριανών. Αλλά τα υπόλοιπα έχουν απαγορευτικά ακριβά εισιτήρια για το budget μου, για Guam και Saipan είναι 450 πήγαινε-έλα, για τα υπόλοιπα πάνω από 700 (ακόμα και για Okinawa, επειδή ουσιαστικά εξυπηρετείται μόνο από εγχώριες αερογραμμές που έχουν πολύ ακριβότερα εισιτήρια από την Continental Micronesia που κάνει το Tokyo Narita -> Guam / Saipan). Ο πρώτος μου στόχος ήταν το Palau, то οποίο αποτελεί και όνειρο ζωής για εμένα, αλλά με φθηνότερο ναύλο 870 ευρώ, δε το βλέπω πολύ εφικτό στην παρούσα :(
 

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισραήλ, Ειρηνικός
Λοιπόν έψαξα λίγο καλύτερα για Okinawa και βρήκα αρκετά φθηνότερες πτήσεις με μια low cost αεροπορική, οπότε το είπα στους συνταξιδιώτες και ξετρελάθηκαν. Μάλλον εκεί θα πάμε.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.667
Likes
50.515
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Στην Okinawa έχει κι ένα καταπληκτικό νησάκι ονόματι Taketomo, χωρίς αυτοκίνητα, όπου τα ταξί είναι...νεροβούβαλοι και με πολλούς...εναλλακτικούς κατοίκους, εμένα μου άρεσε πολύ.

Για τη Γουαμ ξέρω πως ζει από την αμερικάνικη στρατιωτική βάση και κάποτε ήταν ένα από τα 3-4 κρατίδια που ψήφιζαν υπέρ του εμπάργκο κατά της Κούβας (τώρα πια ακόμη κι αυτοί ντρέπονται κι αφήνουν το Ισραήλ μόνο του στο ρόλο του γλείφτη).
 

Pemuteran

Member
Μηνύματα
12
Likes
1
Πρώτα απ' όλα ευχαριστώ για την απάντηση. Δεύτερον, μην απολογείσαι για τίποτα, τα ελληνικά σου είναι καταπληκτικά. Το φοβόμουν ότι θα είναι έτσι στο Guam, δυστυχώς μόνο Οκτώβριο μπορώ να πάω στα μέσα ενός ταξιδιού στην Ιαπωνία που έχει ήδη κανονιστεί και κλειστεί... Εσύ στη θέση μου, αν έπρεπε να επιλέξεις ανάμεσα στο να πας δυτική Ιαπωνία ή στα νησιά αυτά εκείνη την εποχή, τι θα επέλεγες ειλικρινά; Έμαθα ότι τότε γίνεται και το Micronesia Island Fair στο Guam, οπότε σκεφτόμουν ότι ίσως κι αυτό να ήταν ένα επιπλέον κίνητρο, επίσης με έκανε να υποπτευθώ ότι οι βροχές ίσως να μην είναι τόσο τρομερές, για να οργανώνουν το σημαντικότερο τουριστικά event τους εκείνη την εποχή... Πες μου την άποψή σου για όλα αυτά, ευχαριστώ πάρα πολύ και πάλι!
Αγαπητέ μου Dva Srca ,σας χαιρετώ δεν είχα αρκετό χρόνο εχθές το βραδυ για να απαντήσω στο ερώτημα σας .θα προτιμούσα την Δυτική Ιαπωνία, που είναι κυρίως η περιοχή γύρω από την Osaka, Κιότο και Κόμπε, γνωστη ως η περιοχή Κανσάι, "δυτικά" των συνόρων ίσως να σας είναι γνωστη η αντιπαράθεση ας την ονομάσω αντιπαλότητα μεταξύ Osaka με Tokyo στον οικονομικό και πολιτικο ανταγωνισμό,το γράφω αυτό για να σας τονίσω την διαφορετικότητα της Ιαπωνίας, η Κλασική λοιπόν Δυτική κολτούρα της Ιαπωνίας με θαυμάσιες πολιτείες ,απέραντα πάρκα ,Γαστρονομικές σπεσιαλιτέ,θαυμάσιους ναούς ,και φυσικά προηγμένη Ιαπωνική Τεχνολογία, κτλ. Οι Άνθρωποι της Δυτικής Ιαπωνίας είναι ακόμη λάτρες της Ηδονής... όπως εξίσου και της επιχειρηματικότητας ,να έχετε μαζί σας και ένα αδιάβροχο και μια "παρασολα" βλέπε ομπρέλα είναι εξαίσιο τα θέαμα από τα κίτρινα έως χρυσά φυλλα τον δένδρων θα πρότεινα και παπούτσια περιπάτου ,μα τι ποιητικα σας τα αναφέρω ?σας χαιρετώ ελπίζω να ήμουν σαφής .Σας χαιρετώ από την βροχερή Γερμανία. Chris
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.535
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom