Γνωστά και άγνωστα μουσεία της χώρας μας

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.667
Likes
50.514
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εκτός θέματος, αλλά άγνωστο σχετικά μουσείο με υπόγειο θέμα στην Αθήνα είναι οι φυλακές της χούντας στην Κοραή 4, πολύ συγκινητικό.
 
Last edited by a moderator:

STKF

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
5.366
Το είχα ακούσει αλλά ούτε ήξερα ότι είναι μουσείο ούτε ότι μπορείς να το επισκεφθείς τόσο εύκολα.
 
Last edited by a moderator:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Στα συν του Λονδίνου θα έβαζα σίγουρα τη δυνατότητα να παρακολουθήσεις live τις συνεδριάσεις του Κοινοβουλίου, πολύ ενδιαφέρουσα εμπειρία χωρίς καμία γραφειοκρατία (στην Ελλάδα πχ είχε μια διαδικασία, δεν ξέρω αν υφίσταται ακόμη, εμείς κάποτε... "ιδρύσαμε" σύλλογο για να μπορούμε να πηγαίνουμε), αλλά οι ουρές στο Λονδίνο (κλασικά υπό βροχή συχνά) είναι μεγάλες (από τουρίστες, οι Βρετανοί δεν ενδιαφέρονται και πολύ, νομίζω απαγορεύεται και το αλκοόλ μέσα).
Εχω παει 2 φορες με ξεναγο της Βουλης, καθησαμε στα εδρανα κλπ. αλλα ειναι πολυ ευκολο να παρακολουθησει καποιος με ενα τηλεφωνο. Οχι σε κοβιντ περιοδο αλλα μας προετρεπαν να παμε και σε συνεδριαση.



"Πώς μπορείτε να παρακολουθήσετε μια συνεδρίαση της Ολομέλειας της Βουλής των Ελλήνων;

Θα χρειαστεί να ζητήσετε άδεια εισόδου, τηλεφωνώντας (ημέρα Παρασκευή) είτε στήν Υπηρεσία Ασφαλείας της Βουλής των Ελλήνων (αρ. τηλ. 210 370 7150), είτε στα γραφεία των Κοινοβουλευτικών Ομάδων μέσω του τηλεφωνικού κέντρου της Βουλής (αρ. τηλ. 210 370 7000).

Επισημαίνεται ότι ο αριθμός των προσκλήσεων είναι περιορισμένος."



http://foundation.parliament.gr/central.aspx?sId=110I375I1107I646I452770
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Το είχα ακούσει αλλά ούτε ήξερα ότι είναι μουσείο ούτε ότι μπορε΄΄ις να το επισκεφθείς τόσο εύκολα.
Πανευκολα, πηγα. Υποψιν οτι τηλεφωνεις στον ιδιωτη που εχει τα κλειδια, ειναι λιγο περιεργη φαση.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.667
Likes
50.514
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Για την Ελληνική Βουλή, δυο φορές προ 2019 που πήρα τηλέφωνο ήθελαν να είμαι μέλος συλλόγου, διοργανωτής εκπαιδευτικής εκδρομής, για μεμονωμένους δε γινόταν. Δε μιλάω για τουρ, αλλά παρακολούθηση συνεδρίασης της ολομέλειας.
 
Last edited by a moderator:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Για την Ελληνική Βουλή, δυο φορές προ 2019 που πήρα τηλέφωνο ήθελαν να είμαι μέλος συλλόγου, διοργανωτής εκπαιδευτικής εκδρομής, για μεμονωμένους δε γινόταν. Δε μιλάω για τουρ, αλλά παρακολούθηση συνεδρίασης της ολομέλειας.
Μαλλον εχει αλλαξει γιατι το 2019 που πηγα εγω τελευταια φορα προτειναν και παρακολουθηση συνεδριασης με ενα τηλ. υπαρχει στη σελιδα τους που παρεθεσα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Μια που λεμε για Αθηνα και κρυμμενους θησαυρους, ενα απο τα πιο εντυπωσιακα μερη που πηγα και δεν το περιμενα οτι η "ξεναγηση" ηταν μια κανονικη εισηγηση στην Πλατωνικη Φιλοσοφια και την ιστορια της Πλατωνικης Ακαδημιας απο τον αντιπροεδρο της Ακαδημιας, με μια εσανς τεκτονικου τουπε, αλλα μπορει και να ηταν η ιδεα μου, συν περιηγηση στη Βιβλιοθηκη της Ακαδημιας (οχι ομως στα υπογεια με χιλιαδες τομους) ηταν η Ακαδημια Αθηνων!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.529
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom