Γνωστά και άγνωστα μουσεία της χώρας μας

Spyros-007

Member
Μηνύματα
756
Likes
1.815
Επόμενο Ταξίδι
Δεν ξέρω ...
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλανδη κα ξανά Ταϊλάνδη
Με το καλο και στο μουσειο Χαλανδριου, που θα αφορα μονο το Χαλανδρι, τοτε...
Οφ τόπικ: τώρα δε θα γίνει παντού; Με τρόικα κλπ, δε ζητούν συνενώσεις νοσοκομείων, πανεπιστημίων, μουσείων;
... εγώ έχω την εντύπωση ότι τρωγόμαστε με τα ....
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
... εγώ έχω την εντύπωση ότι τρωγόμαστε με τα ....
Μα όχι σοβαρά ρωτάω! Αν ξέρετε να μου πείτε, αν το έχει πάρει το μάτι σας. Ξέρω ότι θα γίνει με νοσοκομεία και πανεπιστήμια, έχουν πει θα συνενώσουν και μουσεία;
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Μα όχι σοβαρά ρωτάω! Αν ξέρετε να μου πείτε, αν το έχει πάρει το μάτι σας. Ξέρω ότι θα γίνει με νοσοκομεία και πανεπιστήμια, έχουν πει θα συνενώσουν και μουσεία;
Όχι, τα Μουσεία δεν συνενώνονται, απλώς κλείνουν. Ηδη αρκετά υπολειτουργούν με ελάχιστη φύλαξη και ωράριο. Συνενώνονται οι εφορείες αρχαιοτήτων και στην ουσία συρικνώνονται. Είναι πολύ περίεργο σε αυτο το φόρουμ με τι χαρά περιγράφουμε τις επισκέψεις μας στα Μουσεία του εξωτερικού και με τι αδιαφορία (κάποιοι) αντιμετωπίζουμε τα δικα μας.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.421
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Είναι πολύ περίεργο σε αυτο το φόρουμ με τι χαρά περιγράφουμε τις επισκέψεις μας στα Μουσεία του εξωτερικού και με τι αδιαφορία (κάποιοι) αντιμετωπίζουμε τα δικα μας.
Kαι με τη προσμονή περιμένουν κάποιοι να συγχωνευτούν/κλείσουν κάποια μουσεία και να μείνει ΚΙ ΑΛΛΟΣ κόσμος άνεργος.
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Όχι, τα Μουσεία δεν συνενώνονται, απλώς κλείνουν. Ηδη αρκετά υπολειτουργούν με ελάχιστη φύλαξη και ωράριο. Συνενώνονται οι εφορείες αρχαιοτήτων και στην ουσία συρικνώνονται. Είναι πολύ περίεργο σε αυτο το φόρουμ με τι χαρά περιγράφουμε τις επισκέψεις μας στα Μουσεία του εξωτερικού και με τι αδιαφορία (κάποιοι) αντιμετωπίζουμε τα δικα μας.
Ναι αυτό με την υπολειτουργία το είχα υπ'όψιν..Πόσο κρίμα πραγματικά.

Όσοι βρεθείτε Σέρρες, υπάρχει ένα μικρό χαριτωμένο αρχαιολογικό μουσείο στο κέντρο της πόλης, μέσα στην πλατεία Ελευθερίας. Στεγάζεται στο Μπεζεστένι το οποίο είναι οθωμανικό κτίριο του 15ου αιώνα που λειτουργούσε ως σκεπαστή αγορά. Αξίζει η επίσκεψη για το κτίριο, εδώ μπορείτε να δείτε κάποιες φωτογραφίες:

http://www.serrelib.gr/bezasteni.htm


Γενικότερα στην πόλη υπάρχουν σε κάποια σημεία αξιόλογα οθωμανικά μνημεία τα οποία έχουν μείνει αναξιοποίητα και χορταριάζουν, αντί να αναδειχτούν όπως τους αρμόζει (ένα από αυτά χρησιμοποιείται ως παρκινκγ από τους πολύ πολιτισμένους και χριστιανότατους γείτονες του...). Αν σας ενδιαφέρει το αντικείμενο μπορείτε να διαβάσετε κάποια ενδιαφέροντα στοιχεία εδώ:

http://www.serrelib.gr/othomanikamnimia.html

http://www.serrelib.gr/serres6.htm
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Kαι με τη προσμονή περιμένουν κάποιοι να συγχωνευτούν/κλείσουν κάποια μουσεία και να μείνει ΚΙ ΑΛΛΟΣ κόσμος άνεργος.
Aυτή η τραγική νοοτροπία που εκφράζεται στην παραπάνω φράση συνοψίζει την παθογένεια του σημερινού Ελληνικού κράτους - που μετά από όλα όσα έχουμε τραβήξει, δε φαίνεται να βάζουμε ακόμα μυαλό.
Όχι, εγώ ο φορολογούμενος δε θέλω να πληρώνω παραπάνω δαπάνες για δημοσίους υπαλλήλους από όσες είναι απαραίτητες. Δεν πληρώνει κάποιο απρόσωπο κράτος, πληρώνω εγώ κι εσείς. Κι αν το πάμε στον τομέα του πολιτισμού, δε θέλω να πληρώνω παραπάνω από ότι απαιτείται για να έχω το ποιοτικό αποτέλεσμα που πρέπει. Αν υπάρχουν τρόποι να μειωθεί το κόστος (χωρίς να χάσω πρόσβαση σε εκθέματα, και χωρίς να τα εκθέσω σε κίνδυνο), ας γίνει. Κι ας περπατάω λίγο παραπάνω όταν θέλω να πάω στο μουσείο.
Ένα ακόμη μικρό αρχαιολογικό μουσείο, που υπάρχει απλώς και μόνο επειδή πρέπει και οι ψηφοφόροι της Α' Πειραιώς να βλέπουν (απ' έξω, κατά κύριο λόγο) ένα μουσείο στην περιφέρειά τους, δεν δίνει το επιθυμητό αποτέλεσμα. Και κοστίζει, και δεν προστατεύει επαρκώς τα εκθέματα, και δε δίνει τη δυνατότητα σε κάποιο άλλο μουσείο να έχει μια πιο ολοκληρωμένη συλλογή.

Ναι, αντίστοιχες τομές πρέπει να γίνουν και σε άλλους χώρους. Αυτή η είναι η δεύτερη εστία παθογένειας της Ελλάδας. Το "ναι, έχω κι εγώ πρόβλημα αλλά πιάστε πρώτα τους άλλους", που συμπτωματικά λέγεται από όλους και πάντα τα δάκτυλα δείχνουν κάπου αλλού...

Και, όχι, δεν αντιμετωπίζουμε όλοι με αδιαφορία τα μουσεία που έχουμε στην Ελλάδα (από τη στιγμή που ξέρουμε την ύπαρξή τους...)
 

Spyros-007

Member
Μηνύματα
756
Likes
1.815
Επόμενο Ταξίδι
Δεν ξέρω ...
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλανδη κα ξανά Ταϊλάνδη
Tώρα για να καταλάβω: το κλείσιμο ή τη συγχώνευση του Αρχαιολογικού Μουσείου Πειραιώς (του "μικρού") την επιβάλουν λόγοι οικονομικοί ή λόγοι που έχουν να κάνουν με την επιστήμη της Μουσειολογίας;
Στη δεύτερη περίπτωση το λόγο έχουν οι ειδικοί, και αυτοί δεν είναι οι του ΔΝΤ, η τουλάχιστον έτσι νομίζω.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Ο Πειραιάς τέταρτος Δημος της χώρας με πληθυσμό κοντά στο μισό εκατομύριο φιλοξενεί σήμερα 3 Μουσεία: 1 αρχαιολογικό, 1 ναυτικό, 1 πινακοθήκη. Κατοικήθηκε από την προιστορική εποχή και συνδέθηκε με όλα τα σπουδαία γεγονότα της νυν χώρας μας. Να αναφερω μόνο ένα σχεδόν άγνωστο γεγονός: Η λατρεία του Ασκληπιού μαρτυρείται στην Αττική πρώτα στο Πειραιά από όπου διαδόθηκε και δημιουργήθηκε το Ασκληπιείο της Αθήνας, τα γνωστά δεν τα αναφέρω καθώς μπορεί εύκολα να τα βρει ο καθένας εκτός του Τάβερ.
Το Τάμπερε στη Φινλανδία και το Βρεμενχάφεν στη Γερμανία με πλυθυσμό 215000 και 90000 αντίστοιχα φιλοξενούν πάνω από 90 Μουσεία το πρώτο και πάνω από 40 το δεύτερο. Αυτά δεν απασχολούν εργαζόμενους? πόσο δυνατές οικονομίες είναι αυτές που μπορούν να φιλοξενούν 20πλάσιο αριθμό Μουσείων με το ένα έβδομο του πληθυσμού της ελληνικής πόλης? Εκεί δεν έχουν ακούσει ποτέ για τη θεωρία του καπιταλισμού ή στο φινάλε ο Τάβερ ακούει καθε φορά ότι τουρθει και ότι πιστεύει ότι τον βολεύει? (νομιζει...).
 

coccobill

Member
Μηνύματα
326
Likes
347
Ταξίδι-Όνειρο
Σανγκρι-Λα
Ουδεμία αντίρρηση στο γεγονός ότι πρέπει να εκτεθούν τα ευρήματα σε μουσείο. Η αντίρρηση μου αφορά:
1. Στο να εκτεθούν σε ειδικό αφιερωμένο μουσείο και όχι π.χ. στο εθνικό αρχαιολογικό, όταν ούτε συγκεκριμένο θεματικό χαρακτήρα δίνουν στο μουσείο, ούτε προέρχονται από ένα συγκεκριμένο αρχαιολογικό χώρο/ανασκαφή/...
2. Στο ότι το όποιο μουσείο στον Πειραιά λειτουργεί ως ανεξάρτητο μουσείο, με ανεξάρτητη διοίκηση, οικονομικά κλπ κι όχι ως παράρτημα του Εθνικού αρχαιολογικού (ή άλλου μεγαλύτερου μουσείου στην ίδια πόλη). Δεν έχει νόημα αυτό, είναι καθαρή σπατάλη χωρίς να προσθέτει αξία. Μου μοιάζει καθαρά τοπικιστικό ("αυτά είναι δικά μας ευρήματα και θα μείνουν στο δικό μας μουσείο").

Όσο για το αρχαίο θέατρο, μπορεί κάλλιστα από μόνο του να είναι ένας ανεξάρτητος επισκέψιμος αρχαιολογικός χώρος.
1. Μα ποσα να χωρεσει πια αυτο το ερμο το Εθνικο Αρχαιολογικο Μουσειο? Δεν ειναι ηδη γεματες οι προθηκες του?
2. Μαλλον μπερδευουμε την αναγκη υπαρξης ενος μουσειου με τον -λανθασμενο ενδεχομενως- τροπο διοικησης του. Ομως αντι να συγχωνευουμε, συστεγαζουμε, στριμωχνουμε τον πολιτιστικο πλουτο μηπως ειναι πιο δημιουργικο και ωφελιμο να βρεθει ενα αποτελεσματικο μοντελο διαχειρισης και διοικησης? Αλλωστε και αυτα που εσυ προτεινεις παλι θα οδηγουσαν σε ξεχωριστα συμβουλια, κονδυλια κλπ κι ο φαυλος κυκλος που θελεις να αποφευχθει δε θα εκλεινε.

ΥΓ Οχι, δεν ειμαι τοπικιστρια αλλα ο Πειραιας ειναι αλλη πολη! :cool:
 
Last edited by a moderator:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.029
Likes
41.018
Όχι, εγώ ο φορολογούμενος δε θέλω να πληρώνω παραπάνω δαπάνες για δημοσίους υπαλλήλους από όσες είναι απαραίτητες. Δεν πληρώνει κάποιο απρόσωπο κράτος, πληρώνω εγώ κι εσείς. Κι αν το πάμε στον τομέα του πολιτισμού, δε θέλω να πληρώνω παραπάνω από ότι απαιτείται για να έχω το ποιοτικό αποτέλεσμα που πρέπει. Αν υπάρχουν τρόποι να μειωθεί το κόστος (χωρίς να χάσω πρόσβαση σε εκθέματα, και χωρίς να τα εκθέσω σε κίνδυνο), ας γίνει. Κι ας περπατάω λίγο παραπάνω όταν θέλω να πάω στο μουσείο.
Ένα ακόμη μικρό αρχαιολογικό μουσείο, που υπάρχει απλώς και μόνο επειδή πρέπει και οι ψηφοφόροι της Α' Πειραιώς να βλέπουν (απ' έξω, κατά κύριο λόγο) ένα μουσείο στην περιφέρειά τους, δεν δίνει το επιθυμητό αποτέλεσμα. Και κοστίζει, και δεν προστατεύει επαρκώς τα εκθέματα, και δε δίνει τη δυνατότητα σε κάποιο άλλο μουσείο να έχει μια πιο ολοκληρωμένη συλλογή.
Πώς γίνεται να συζητάται με αυστηρά ποσοτικούς όρους ένα κατεξοχήν ποιοτικό προϊόν;
Όσοι ασχολούνται με ζητήματα του αστικού χώρου γνωρίζουν πως το επιθυμητό στην ανάπτυξη μιας πόλης είναι η ύπαρξη πολλών και μικρών θυλάκων πολιτισμού και η ανάμειξη των λειτουργιών (κατοικία, εργασία πολιτισμός, αναψυχή) προκειμένου να αποφευχθεί η γκετοποίηση των αστικών κέντρων. Και, όχι, δεν είναι πιο οικονομικό να μετακινούμαστε όλοι μαζί για ώρες προκειμένου να έχουμε πρόσβαση σε πολιτιστικές δομές.
 

damasta

Member
Μηνύματα
192
Likes
393
Επόμενο Ταξίδι
ιού επιτρέποντος ΠΑΝΤΟΥ
εχω την εντυπωση Ταβερ οτι δεν εχεις επισκεφτει το συγκεκριμενο μουσειο.
τις ιδιους προβληματισμους ειχα κι εγω οταν προσφατα εμαθα την υπαρξη του,ενω πριν το επισκεφτω ειχα στο μυαλο μου ενα δευτερο αρχ. μουσειο Αθηνων.ισως γι αυτο η εκπληξη μου ηταν τοσο θετικη και μεγαλη.τα εκθεματα προερχονται απο τα λιμανια του Πειραια και την γυ ρω περιοχη (Σαλαμινα ,Καλλιθεα)ενω ειναι τοσο συνεκτικα τοποθετημενα που δεν "χανεσαι"σαν στων Αθηνων.επιπλεον επειδη εχω εναν πιτσιρικα της τεταρτης δημοτικου θεωρω οτι αυτο το μουσειο ειναι πιο φιλικο για παιδια της ηλικιας του.
οσο αφορα τα διοικητικα θεματα που αναφερεις εχεις δικιο αλλα δεν κρινει την αξια ενος μουσειου αυτο.
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Να γράψω και εγώ για ενα μικρό μουσείο κοντά στην γειτονιά μου

Μουσείο Τσαρούχη στο Μαρούσι

Ουσιαστικά είναι το σπίτι στο οποίο έζησε ο καλλιτέχνης και το οποίο λειτουργεί ως μουσείο

περισσότερα εδώ :
main_gr
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.441
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom