Γνωστά και άγνωστα μουσεία της χώρας μας

fotast

Member
Μηνύματα
9.375
Likes
14.280
Ένα άλλο είναι το Αττικό πάρκο. Οκ, δεν είναι μουσείο, αλλά το έχω βάλει στο πρόγραμμα, ειδικά τη μέρα που θα φεύγουμε. Έχουμε απογευματινή πτήση, οπότε θα είμαστε εκεί από το πρωί, μέχρι την ώρα της πτήσης.
Το Αττικό πάρκο,εκτός των ηθικών λόγων που είναι σεβαστοί,έχει αναβαθμιστεί από όσα μου είπαν γνωστοί που το επισκέφτηκαν πρόσφατα.Κάποια περίοδο είχε παρακμάσει.
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.252
Likes
6.731
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Μήπως ξέρει κανείς που μπορώ να βρω την λίστα με τα μουσεία που μπορείς να επισκευτείς δωρεάν με την κάρτα των εκπαιδευτικών;
@paefstra εσύ;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.027
Likes
41.016
Μήπως ξέρει κανείς που μπορώ να βρω την λίστα με τα μουσεία που μπορείς να επισκευτείς δωρεάν με την κάρτα των εκπαιδευτικών;
@paefstra εσύ;
Δεν υπαρχει δημοσιευμενη λιστα καπου.
Ο,τι δεν ειναι ιδιωτικου δικαιου δεχεται τους εκπαιδευτικους δωρεαν.
Επισης δωρεαν ολοι οι αρχσιολογικοι χωροι.
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.252
Likes
6.731
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Δεν υπαρχει δημοσιευμενη λιστα καπου.
Ο,τι δεν ειναι ιδιωτικου δικαιου δεχεται τους εκπαιδευτικους δωρεαν.
Επισης δωρεαν ολοι οι αρχσιολογικοι χωροι.
Αυτό το ήξερα και εγώ αλλά έλεγα μήπως υπάρχει συγκεκριμμένη λίστα γιατί κάποια μουσεία που είναι κληροδοτήματα δεν είναι σαφές αν είναι δημόσιου ή ιδιωτικού χαρακτήρα.
Ευχαριστώ πάντως για την απάντηση.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.027
Likes
41.016
Αυτό το ήξερα και εγώ αλλά έλεγα μήπως υπάρχει συγκεκριμμένη λίστα γιατί κάποια μουσεία που είναι κληροδοτήματα δεν είναι σαφές αν είναι δημόσιου ή ιδιωτικού χαρακτήρα.
Ευχαριστώ πάντως για την απάντηση.
Υποψιαζομαι οτι μπορεις να βρεις λιστα στην εκδουσα αρχη, δηλ. ΥΠΠΟ.
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.252
Likes
6.731
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Υποψιαζομαι οτι μπορεις να βρεις λιστα στην εκδουσα αρχη, δηλ. ΥΠΠΟ.
Θα ρωτήσω και στις δημόσιες σχέσεις στο πανεπιστήμιο μήπως ξέρουν κι αυτοί. Αν μάθω κάτι θα ενημερώσω.
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.252
Likes
6.731
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Τελικά μέσω του τμήματος δημοσίων σχέσεων του πανεπιστημίου ρωτήσαμε στην σχετική υπηρεσία του ΥΠΠΟ και απάντησαν πως, με κάθε επιφύλαξη, η κάρτα των εκπαιδευτικών ισχύει σε όλα τα μουσεία, δημόσια και ιδιωτικά.
Το κάθε επιφύλαξη δεν το αιτιολόγησαν επαρκώς. Είπαν αόριστα πως κάποια ιδιωτικά μουσεία μπορεί να μην την δεχτούν. Μας προέτρεψαν να παίρνουμε τηλέφωνο στα ιδιωτικά και να ρωτάμε πριν πάμε.
Άρα βλέποντας και κάνοντας.
Λίστα φυσικά δεν υπάρχει.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.027
Likes
41.016
Τελικά μέσω του τμήματος δημοσίων σχέσεων του πανεπιστημίου ρωτήσαμε στην σχετική υπηρεσία του ΥΠΠΟ και απάντησαν πως, με κάθε επιφύλαξη, η κάρτα των εκπαιδευτικών ισχύει σε όλα τα μουσεία, δημόσια και ιδιωτικά.
Το κάθε επιφύλαξη δεν το αιτιολόγησαν επαρκώς. Είπαν αόριστα πως κάποια ιδιωτικά μουσεία μπορεί να μην την δεχτούν. Μας προέτρεψαν να παίρνουμε τηλέφωνο στα ιδιωτικά και να ρωτάμε πριν πάμε.
Άρα βλέποντας και κάνοντας.
Λίστα φυσικά δεν υπάρχει.
Ρωτα αν μπορεις να βγαλεις τη διεθνη καρτα εκπαιδευτικων που βοηθαει σε καποιες χωρες.
Υπαρχει και με πληρωμη σε φορεα, νομιζω ISIC, εγω εβγαλα δωρεαν απο το σωματειο μας.
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.252
Likes
6.731
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Ρωτα αν μπορεις να βγαλεις τη διεθνη καρτα εκπαιδευτικων που βοηθαει σε καποιες χωρες.
Υπαρχει και με πληρωμη σε φορεα, νομιζω ISIC, εγω εβγαλα δωρεαν απο το σωματειο μας.
Καλή ιδέα. Θα ρωτήσω. Τα μουσεία έξω έχουν σοβαρές τιμές και κάτι τέτοιο θα άξιζε να το είχα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.429
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom