Ισπανία Γνωστή ...και άγνωστη Ανδαλουσία και άλλα...by road

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.554
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Νομίζω ότι αυτή η περιοχή...προσφέρει κάτι το διαφορετικό!
Ελπίζω να ΅ξεσήκωσα΅ μερικούς.
Ναι, κάτι έκανες :D

Γρανάδα έχω πάει. Ο ψαγμένος ιδιοκτήτης του καταλύματος μας εκεί μας είχε αναφέρει πρώτο-πρώτο το Gabo de Gata, όταν τον ρωτήσαμε για ωραία μέρη (με παραλίες). Όμως δεν πήγαμε. Ευχαριστώ επομένως για την υπενθύμιση και την ενθάρρυνση. Το σημείωσα :rolleyes:.
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.286
Likes
16.824
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tromso, Las Vegas
Θα ήθελα να ολοκληρώσω με τις ΅εικόνες΅ αυτού του υπεροχου 10ήμερου ταξιδιού στην Ανδαλουσία προσθέτωντας και κάποιες φωτογραφίες και από κάποια κλασικά και αρκετά γνωστά μέρη όπως αυτά της Κόρδοβας, της Γρανάδα και της Σεβίλλης αλλά και από κάποια άλλα λιγότερο γνωστά και ας πούμε ΅εκτός πεπατημένης΅, όπως αυτά του Kadith, του Palos de la Frodera, των παραλιών του Ατλαντικού, αλλά και της Μάλαγα σε μέρα γιορτής.

Θα ξεκινήσω με τον περίφημο στόλο του Κολόμβου που βρίσκεται στο λιμάνι Palos de la Fronter, απ¨όπου και ξεκίνησε το ταξίδι της ανακάλυψης της Αμερικής.

IMG_3920.JPG
Το πρώτο μεγάλο ταξίδι του Κολόμβου προς τη Δύση –όπου εκείνος πίστευε ότι βρισκόταν η Ανατολή– ξεκίνησε στις 3 Αυγούστου 1492, από το ισπανικό λιμάνι του Palos. Ο στολίσκος περιελάμβανε τρία πλοία, τη ναυαρχίδα ‘Santa Maria’ (Σάντα Μαρία) με κυβερνήτη τον ίδιο τον Κολόμβο και τις καραβέλες ‘Pinta’ (Πίντα) και ‘Nina’ (Νίνια) με κυβερνήτες, αντίστοιχα, του αδελφούς Μαρτίν Αλόνθο Πινθόν και Βιθέντε Γιάνιες Πινθόν.
IMG_3879.JPG


IMG_3896.JPG
Τα συγκεκριμένα καράβια είναι ομοιώματα και γι¨αυτό είχαμε την άνεση να μπούμε μέσα σε αυτά και να κυκλοφορήσουμε άνετα από αμπάρια... μέχρι κατάρτια.
DSC00119.jpg
Εντύπωση μου έκανε ο Νέος Κόσμος που συνάντησε ο Κολόμβος...
DSC00124.jpg

IMG_3894.JPG


Το μοναστήρι Santa Maria de la Rabida, στο οποίο ο Κολόμβος συναντήθηκε με τη βασίλισσα Ισαβέλλα και πήρε επισήμως και την έγκριση για το ταξίδι.
IMG_3928.JPG


Η συνάντηση έγινε στην ΅αίθουσα του Κολόμβου΅.
IMG_3956.JPG

IMG_3971.JPG


Οι αδερφοί Πινθόν που συνόδευσαν τον Κολόμβο.
IMG_3847.JPG


Το πηγάδι από όπου προμηθεύτηκαν νερό για το αβέβαιο ταξίδι τους.
IMG_3848.JPG



Και τώρα το Cadiz...
IMG_4020.JPG

IMG_4024.JPG

IMG_4029.JPG


Η παραλία του Cadiz, La Caleta.
IMG_4035.JPG
Και επειδή έχω αδυναμία και στα film location...πρόκειται για την παραλία που πρωτοείδε οPierce Brosnan (James Bond) την Jinx Johnson(Halle Berry) στην ταινία Die another Day.
Υποτίθεται ότι το Kadith είναι η Αβάνα στην ταινία.

IMG_4041.JPG

IMG_4039.JPG

IMG_4079.JPG


Η παραλία Bolonia στον Ατλαντικό.
IMG_4091.JPG


IMG_4095.JPG

IMG_4104.JPG



Συνεχίζεται...
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.286
Likes
16.824
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tromso, Las Vegas
Και λίγες εικόνες από την Κόρδοβα...
IMG_3687.JPG

IMG_3684.JPG

IMG_3713.JPG

IMG_3714.JPG

IMG_3722.JPG


Με την υπέροχη mezquita της.
IMG_3698.JPG

IMG_3700.JPG

IMG_3702.JPG



Η Γρανάδα...
DSC00076.jpg


Με την Αλάμπρα...
DSC00083.jpg



DSC00098.jpg



IMG_3638.JPG

IMG_3639.JPG

IMG_3642.JPG

Και βέβαια η Σεβίλλη...
IMG_3747.JPG

IMG_3757.JPG

IMG_3767.JPG


Με το Αlcazar...
IMG_3828.JPG


Κάπου εδώ μέσα έχουν γυριστεί και σκηνές από το Game of Thrones...
E! δεν μπορώ να μην αναφερθώ και στα film location...
IMG_3822.JPG


DSC00103.jpg

DSC00105.jpg


IMG_3789.JPG

IMG_3790.JPG

IMG_3804.JPG

IMG_3785.JPG


Στην piazza de espana της Σεβίλλης...
IMG_3977.JPG

IMG_3996.JPG


Και σε μια fiesta στη Σεβίλλη. Ισπανία είναι εδώ. Ευκαιρία για γιορτή...
IMG_4004.JPG


Βόλτα δίπλα στον Guadalquivir...
IMG_4009.JPG


Και στη Μάλαγα, ανήμερα της γιορτής του San Juan, του πολιούχου.
IMG_4393.JPG


IMG_4343.JPG


Λειτουργία στον San Jouan...
IMG_4434.JPG


Και Λιτανεία...παραδοσιακά...όπως Ελλάδα.
IMG_4417.JPG


IMG_4409.JPG


IMG_4414.JPG




IMG_4406.JPG


Αντίο Μάλαγα...
IMG_4448.JPG

IMG_4449.JPG



Ελπίζω αυτήν την εικόνα να την ξαναδώ...
όταν θα ξαναπάω Ισπανία...με τις τόσο όμορφες εικόνες...
IMG_4086.JPG
 

Attachments

hornet

Member
Μηνύματα
8
Likes
6
Οι φωτογραφίες σου όντως ειναι πολυ κατατοπιστικές κ εκπληκτικές.Με εχεις πείσει να επισκεφτώ πολλα μέρη που δεν τα είχα καν στο προγραμμα(ελπίζω να τα προλάβω ολα)!!!!
Σε δυο μέρες αναχωρουμε κ το προγραμμα λεει Αλμερία-Γρανάδα-Χαεν-Κόρδοβα-Σεβιλλη -Καντιθ και στο τέλος μια μέρα Μάλαγα .
Ανδαλουσία ερχόμαστε!!!!!!!
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.286
Likes
16.824
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tromso, Las Vegas
Οι φωτογραφίες σου όντως ειναι πολυ κατατοπιστικές κ εκπληκτικές.Με εχεις πείσει να επισκεφτώ πολλα μέρη που δεν τα είχα καν στο προγραμμα(ελπίζω να τα προλάβω ολα)!!!!
Σε δυο μέρες αναχωρουμε κ το προγραμμα λεει Αλμερία-Γρανάδα-Χαεν-Κόρδοβα-Σεβιλλη -Καντιθ και στο τέλος μια μέρα Μάλαγα .
Ανδαλουσία ερχόμαστε!!!!!!!
Τουλάχιστον πρόλαβα να τις ανεβάσω....:):)
Να περάσεις τέλεια και εννοείτε ότι περιμένουμε ιστορία όταν γυρίσεις...
Και πολλές φωτό.
Να δούμε και πόσο άλλαξαν τα πράγματα από τότε που τράβηξα τις παραπάνω φωτό.;)
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Στη τελευταία σου ανάρτηση δεν αρκεί ένα like αλλά δεν μπορώ να βάλω 20 !!!
Μου έβαλες φωτιές! :D:D
Και καθώς η Ανδαλουσία παίζει ως ισχυρή πιθανότητα θέλω να ρωτήσω ποιος μήνας είναι κατά τη γνώμη σου ο καλύτερος; Βλέπω πως το καλοκαίρι έχει γιορτές αλλά πως είναι από θερμοκρασίες;
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Σε δυο μέρες αναχωρουμε κ το προγραμμα λεει Αλμερία-Γρανάδα-Χαεν-Κόρδοβα-Σεβιλλη -Καντιθ και στο τέλος μια μέρα Μάλαγα .
Καλά να περάσετε. :clap: Θα περιμένουμε εντυπώσεις :)
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.286
Likes
16.824
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tromso, Las Vegas
Στη τελευταία σου ανάρτηση δεν αρκεί ένα like αλλά δεν μπορώ να βάλω 20 !!!
Μου έβαλες φωτιές! :D:D
Και καθώς η Ανδαλουσία παίζει ως ισχυρή πιθανότητα θέλω να ρωτήσω ποιος μήνας είναι κατά τη γνώμη σου ο καλύτερος; Βλέπω πως το καλοκαίρι έχει γιορτές αλλά πως είναι από θερμοκρασίες;

@Dina Z σε ευχαριστώ πάρα πολύ για το ΅ανεβαστικό΅ σου σχόλιο.
Εγώ προσωπικά σαν καλύτερο μήνα για ταξίδι προτιμώ τον Σεπτέμβριο, αλλά και τον Οκτώβριο. Σε αυτούς τους δύο μήνες έχει συνήθως καλό καιρό και λιγότερο κόσμο (σε σχέση με το καλοκαίρι).

Από την άλλη μεριά, όπως είπες και εσύ το καλοκαίρι έχει πολλές γιορτές, fiestas και πανηγύρια, ειδικά οι νότιες Μεσογειακές χώρες σαν την Ισπανία και την Ιταλία. Πολλές φορές κανονίζω ταξίδι κυνηγώντας ένα τέτοιο happening και η Ισπανία πραγματικά έχει πολλά (από ντοματομαχίες, μπουγελώματα και ταυρομαχίες μέχρι και μεσαιωνικές αναπαραστάσεις και αγώνες). Τώρα αν κάτι απ¨αυτά το συνδυάσεις και με καλοκαιρινά μπάνια στη θάλασσα, ακόμα καλύτερα. Η Costa del Sol έχει τη φήμη, αλλά και πολύ κόσμο. Οι παραλίες όμως της Αλμερίας π.χ. που πήγα εγώ, είναι για μένα πολύ εξωτικές και σαφώς πιο ήσυχες (κάτι που εμένα προσωπικά μου αρέσει).

Συνιστώ ανεπιφύλακτα ένα καλοκαιρινό ταξίδι στην Ανδαλουσία που μπορεί κάποιος να συνδυάσει και καλοκαιρινές διακοπές με τουρισμό και πολλά αξιοθέατα.

Τώρα όσον αφορά τη ζέστη...ναι...είναι ένα θέμα.
Θα μιλήσω για τον μήνα Ιούλιο που πήγα εγώ.
Παραλιακά δεν διαφέρει πολύ από την Ελλάδα.
Στην έρημο της Αλμερίας επίσης το μεσημέρι ...είχε ζέστη!
Αυτό όμως που θυμάμαι έντονα ήταν η ζέστη της Σεβίλλης.
Βγαίνοντας από το Αλκαζάρ μεσημέρι πραγματικά δεν κυκλοφορούσε άνθρωπος. Ήταν τόσο ανυπόφορη, που ήταν η πρώτη φορά μου σε ταξίδι που εγκαταλείψαμε τα αξιοθέατα για να πάμε στο ξενοδοχείο μας να αράξουμε και να δροσιστούμε και βγήκαμε πάλι αργότερα το βράδυ (ψέμματα...το είχα ξαναπάθει και στην Φλωρεντία πάλι Ιούλιο). Έτσι έχασα τον Καθεδρικό της Σεβίλλης. Δεν πήγα λόγω... ζέστης. Είδες τώρα τι έπαθα; Θα πρέπει να ξαναπάω...
Πάντως αν ξαναπήγαινα, πάλι θα πήγαινα καλοκαίρι για να χαρώ και τις θάλασσες και απλά θα διαχειριζόμουνα λίγο διαφορετικά το χρόνο μου. Θα έκανα και εγώ π.χ. σιέστα όπως οι ντόπιοι....;)

Μακάρι να σε ξεσήκωσα, γιατί πραγματικά η Ανδαλουσία αξίζει. Είναι και κλασική και εναλλακτική συγχρόνως.
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Μακάρι να σε ξεσήκωσα, γιατί πραγματικά η Ανδαλουσία αξίζει. Είναι και κλασική και εναλλακτική συγχρόνως.
Είναι αλήθεια πως την Ανδαλουσία την είχα στο μυαλό μου κάπως αόριστα-θολά, συνδεδεμένη κυρίως με το φλαμένκο (αλήθεια δεν είδα να αναφέρεις κάτι γι αυτό).
Πάντως η περιγραφή και οι φωτογραφίες σου με βοήθησαν να δω την εικόνα πιο καθαρά κι αν όλα εξελιχθούν όπως ονειρεύομαι είναι πολύ πιθανό να αποτελέσει το επόμενο οδικό μας ταξίδι.

Έτσι έχασα τον Καθεδρικό της Σεβίλλης. Δεν πήγα λόγω... ζέστης. Είδες τώρα τι έπαθα; Θα πρέπει να ξαναπάω...
Αχ, τι έπαθε το καημενούλι! Πόσο σε λυπάμαι που πρέπει να ξαναταλαιπωρηθείς :haha:
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.286
Likes
16.824
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tromso, Las Vegas
Είναι αλήθεια πως την Ανδαλουσία την είχα στο μυαλό μου κάπως αόριστα-θολά, συνδεδεμένη κυρίως με το φλαμένκο (αλήθεια δεν είδα να αναφέρεις κάτι γι αυτό).
Πάντως η περιγραφή και οι φωτογραφίες σου με βοήθησαν να δω την εικόνα πιο καθαρά κι αν όλα εξελιχθούν όπως ονειρεύομαι είναι πολύ πιθανό να αποτελέσει το επόμενο οδικό μας ταξίδι.


Αχ, τι έπαθε το καημενούλι! Πόσο σε λυπάμαι που πρέπει να ξαναταλαιπωρηθείς :haha:
Όντως η Σεβίλλη είναι συνδεδεμένη με το φλαμένκο. Ο λόγος που δεν ασχολήθηκα με το φλαμένκο σε αυτό το ταξίδι είναι ότι είχα ασχοληθεί με αυτό σε προηγούμενο ταξίδι μου στην Ισπανία.
Την προηγούμενη χρονιά, καλοκαίρι πάλι, είχα πάει Μαδρίτη και είχα πάει για φλαμένκο σε ένα καταπληκτικό μαγαζί στη Μαδρίτη. Casa Patas το λένε και μου έχει μείνει αξέχαστο.
Πρόκειται για την ιστορία: "Η fiesta των ταύρων της Παμπλόνα από τη μια και η κλασική Μαδρίτη από την άλλη...ole!"
Έτσι αόριστα-θολά...:haha: θα σου μπει στο μυαλό και η Μαδρίτη σιγά σιγά...:haha:.
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.286
Likes
16.824
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tromso, Las Vegas
Για του λόγου το αληθές...
IMG_1274.JPG
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.794
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom