Γνώμες τρίτων για δικά μας ταξίδια

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
258
Likes
640
Ασχετο με την Κικη που την ταγκαρω λογω απαντησης, σαν γενικη εντυπωση απο τη συζητηση , η θεματοθετρια αρχικα και καποιοι συμμετεχοντες στη συνεχεια της συζητησης δυνανται να ασκουν σκληρη κριτικη στο τι ξερει η δεν ξερει ο κοσμος γυρω τους. Να τα λεμε κι αυτα, οτι καποιο ποσοστο ταξιδευτων, παρα το ανοιχτο τους πνευμα, ειναι δυνατον να κανουν αυστηρη κριτικη στους φ ι λ ο υ ς τους οταν λειπουν, αλλα να συνεχιζουν την παρεα και να μη λενε "κοφτο ρε" στον εαυτο τους η τους φ ι λ ο υ ς τους αν ενοχλουνται.

Δεν σταματα να με εκπλησσει ποτε το στιλ των ταξιδευτων.
.
Η θεματοθέτρια παραξενεύτηκε όταν σε ένα τραπέζι δέκα ΣΥΝΑΔΕΛΦΩΝ (κανένας δεν είναι φίλος μου), οι οποίοι δουλεύουν στον τουριστικό κλάδο (πολλοί εκ των οποίων έχουν κάνει -τουλάχιστον- επαγγελματικά ταξίδια εντός και εκτός Ευρώπης), δεν βρέθηκε ένας να πει "ας ακούσουμε τι μας λέει για το Ουζμπεκιστάν". Ακόμα και να μην το ήξεραν, ακόμα και να θεωρούσαν ότι είναι επικίνδυνο - φτωχό - βρώμικο, ένας να έλεγε "ρε παιδιά για να το λέει κάτι θα έχει ψάξει".

Εν ολίγοις δεν κρίνω το να μην ξέρουν που πέφτει το Ουζμπεκιστάν (ούτε εγώ ήξερα πριν από το φόρουμ), κρίνω την αδιαφορία τους ως προς το να μάθουν 10 πράγματα, αλλά και το πόσο εύκολο τους είναι να χλευάσουν κάποιον για τις μη σύνηθεις ταξιδιωτικές του επιλογές!

Επίσης, ναι! Όταν πρόσφατα είδα βίντεο στο YouTube να ρωτάνε νεαρά παιδιά ποια είναι η πρωτεύουσα της Ελλάδας και δεν ξέρουν (θα ψαξώ να βάλω το λινκ για όποιον το αμφισβητεί), με ενοχλεί ο αναλφαβητισμός! Δεν είπαμε να ξέρει ο καθένας ποια είναι η πρωτεύουσα της Τανζανίας, αλλά πέντε βασικά πράγματα είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ όπως είναι και το πόσο κάνει 1+1.

Ποια είναι η Πρωτεύουσα της Ελλάδας;

Το εν λόγω βίντεο (έχω δει και άλλα παρόμοια)
 

Sof Guru

Member
Μηνύματα
222
Likes
1.266
Επόμενο Ταξίδι
Πάργα-Πηγές Αχέροντα
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία, Αργεντινή
Θα συμφωνήσω ότι πολλά άτομα είναι λίγο επιφυλακτικά με το γεγονός που κάποια άλλα ξοδεύουν, αποταμιεύουν , σκέφτονται, ονειρεύονται και σχεδιάζουν το μέλλον τους με βάση έναν ή πολλούς ταξιδιωτικούς προορισμούς. Εγώ δεν έχω ταξιδέψει σε κανέναν προορισμό εκτός Ευρώπης όπως έχουν κάνει πολλά άτομα του φόρουμ (ζηλεύω :) πολύ να το ξέρετε ) άρα οι ταξιδιωτικές μου εμπειρίες είναι κυρίως προϊόν ταξιδιών εντός Ευρώπης και τελευταία και εντός Ελλάδας. Οι γνώμες των άλλων στην αρχή ήταν κάτσε και λίγο στα αυγά σου , δεν φοβάσαι , καλά θα πας εκεί και δεν θα πας στην πρωτεύουσα της χώρας, τι θα δεις εκεί , πως θα πας θέλει πολλά χρήματα κλπ .Επειδή όμως για μένα το έναυσμα δόθηκε από τον πατέρα μου επειδή ήταν οδηγός και πήγαινα μαζί του σε ταξίδια εντός Ευρώπης από 8 ετών δεν γινόταν να κάτσω στα αυγά μου. Για αυτό και ξεκίνησα τα Erasmus. Η παρέα μου δεν ακολουθούσε ούτε στα εντός Ελλάδος όχι να πάμε Ευρώπη. Έτσι και εγώ λέω θα πάω Erasmus + . Εκεί ήταν το αποκορύφωμα. Η οικογένεια μου δεν είχε κανένα θέμα πέρα από τον παππού μου που έτρεμε λίγο . Η παρέες μου όμως είχαν τρελές αντιδράσεις και όσο τους έλεγα ελάτε και εσείς είναι 15-25 μέρες τόσο πιο πολύ τρόμαζαν. Νέα μέρη με νέα άτομα-φίλους ενδιαφέρουσες θεματικές ενότητες εθελοντισμός κοινωνικοποίηση εν συναίσθηση διερεύνηση του προσωπικού μας ορίζοντα χωρίς καθόλου budget τίποτα από όλα αυτά δεν τους προκαλούσε ανάγκη ή παρότρυνση να ακολουθήσουν. Με στεναχωρούσε και με στεναχωρεί όλο αυτό. Αλλά πλέον στο τέλος όλοι είναι πιο δεκτικοί σε όλα τα δικά μου ''γιατί να κάτσουμε εδώ το τριήμερο πάμε κάπου'', έχουν μετανιώσει για όλα τα ταξίδια και εικόνες που έχασαν και προσπαθούν να βγάλουν τα σπασμένα. Έχω κάνει τόσους φίλους και έχω τόσα να θυμάμαι που πραγματικά ευχαριστώ τον εαυτό μου που δεν άκουσα τις ''γνώμες των τρίτων για τα ταξίδια μας'' και έκανα αυτό που ήθελα. Και μεταξύ μας αν δεν είχα τόση πίεση από την εργασία μου και καμιά άδεια σωστή θα πήγαινα ακόμη Erasmus και μετά από το ηλικιακό φάσμα 18-30 θα πήγαινα ως leader που δεν έχεi και όριο ηλικίας. :p
 
Last edited:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.609
Likes
12.427
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Αν εξαιρέσουμε τα παραδείγματα έλλειψης (βασικών) γνώσεων γεωγραφίας, τα περισσότερα από τα υπόλοιπα παραδείγματα που δίνετε έχουν να κάνουν περισσότερο με τοξικές και wanabe χειριστικές διαπροσωπικές σχέσεις.
Ας πούμε, το κυρίως θέμα του αρχικού ποστ της @Evi_Stav που επανάλαβε λίγο πιο πάνω
Εν ολίγοις δεν κρίνω το να μην ξέρουν που πέφτει το Ουζμπεκιστάν (ούτε εγώ ήξερα πριν από το φόρουμ), κρίνω την αδιαφορία τους ως προς το να μάθουν 10 πράγματα, αλλά και το πόσο εύκολο τους είναι να χλευάσουν κάποιον για τις μη σύνηθεις ταξιδιωτικές του επιλογές!
περιγράφει κλασικές ανταγωνιστικές σχέσεις σε δουλειά, μαζί με μια υποψιάρα μισογυνισμού θα έλεγα εγώ. Μπορώ να συνεχίσω έτσι για κάθε σχεδόν ποστ.
Δεν έχει δηλαδή να κάνει μόνο με τα ταξίδια. Καταλαβαίνω ότι είμαστε σε ταξιδιωτικό φόρουμ, οπότε τα "παράπονα" επικεντρώνονται εκεί, αλλά το πρόβλημα είναι αλλού και χρειάζεται ολιστική αντιμετώπιση.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.321
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Εν ολίγοις δεν κρίνω το να μην ξέρουν που πέφτει το Ουζμπεκιστάν (ούτε εγώ ήξερα πριν από το φόρουμ), κρίνω την αδιαφορία τους ως προς το να μάθουν 10 πράγματα, αλλά και το πόσο εύκολο τους είναι να χλευάσουν κάποιον για τις μη σύνηθεις ταξιδιωτικές του επιλογές!
Σημείο των καιρών, αυτή η συμπεριφορά δεν έχει να κάνει νομίζω μόνο με τα ταξίδια αλλά γενικότερα επικρατεί ως ισχύουσα κατάσταση.
Όταν πρόσφατα είδα βίντεο στο YouTube να ρωτάνε νεαρά παιδιά ποια...
Μη βλέπεις και πολλά video του vibrator, δε θα ξέρεις αν θα πρέπει να γελάσεις ή να κλάψεις με αυτά που ακόγονται σε τέτοιες ερωτήσεις. Αποκορύφωμα οι ερωτήσεις γεωγραφίας, εθνικών επετείων κ.α.

Η παρέα μου δεν ακολουθούσε ούτε στα εντός Ελλάδος όχι να πάμε Ευρώπη. Έτσι και εγώ λέω θα πάω Erasmus + . Εκεί ήταν το αποκορύφωμα. Η οικογένεια μου δεν είχε κανένα θέμα πέρα από τον παππού μου που έτρεμε λίγο . Η παρέες μου όμως είχαν τρελές αντιδράσεις και όσο τους έλεγα ελάτε και εσείς είναι 15-25 μέρες τόσο πιο πολύ τρόμαζαν
Σ' αυτό παίζει ξεκάθαρα ρόλο και η ηλικία με τις προτεραιότητες της. Θέλω να πιστεύω ότι τώρα αρκετοί θα 'χουν αναθεωρήσει, το ίδιο κι εγώ άλλωστε που δεν είχα τόσο ταξιδιωτικό μυαλό εκείνα τα χρόνια...
 

Sof Guru

Member
Μηνύματα
222
Likes
1.266
Επόμενο Ταξίδι
Πάργα-Πηγές Αχέροντα
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία, Αργεντινή
Σ' αυτό παίζει ξεκάθαρα ρόλο και η ηλικία με τις προτεραιότητες της. Θέλω να πιστεύω ότι τώρα αρκετοί θα 'χουν αναθεωρήσει, το ίδιο κι εγώ άλλωστε που δεν είχα τόσο ταξιδιωτικό μυαλό εκείνα τα χρόνια...
[/QUOTE]

Δεν νομίζω πως στον δικό μου κύκλο έπαιζε ρόλο η ηλικία. Συνομήλικη ήμουν με τους πιο πολλούς. Αλλά για αυτό που είπες psilos3 για '' τις προτεραιότητες της '' έχεις απίστευτο δίκιο. Δεν είχαμε τις ίδιες προτεραιότητες , συμβαίνουν και αυτά . Άλλοι θέλουν ξενύχτια μέχρι τις 7.00 πμ και να ξοδεύουν όσα θα ξόδευαν σε ένα ΣΚ σε κάποιο ταξιδάκι που το σέβομαι απόλυτα και άλλοι απλά να δούνε κάτι άλλο και αυτή η εικόνα να τους μείνει μέχρι την επόμενη εικόνα κοκ ...
 
Last edited:

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
θα θέσω προς κουβέντα k μια άλλη εκδοχή.
Ότι όλα τελικά είναι απλά στον άνθρωπο.
Εγώ k η αδελφή μου μεγαλώσαμε στο ίδιο σπίτι σε ιδιους γονείς.
Αυτή ζήτημα αν έχει πάει μερικά ταξίδια k αυτά εντός ελλάδος
εγώ θυμάμαι από το γυμνάσιο που ονειρευόμουνα όχι ταξίδια αλλα να πάω να ζήσω σε άλλες χώρες.
Μήπως το να ταξιδεύεις είναι ένα κάτι, που με αυτό γεννιέσαι.
Μπορεί να το ανακαλύψεις κάτω από συνθήκες μπορεί k όχι.

Αλλα δεν είναι κάτι που μαθαίνεται η καλλιεργείται κλπ
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
548
Likes
4.012
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Eγώ από όλα αυτά κατάλαβα ότι πρέπει να πάω Ουζμπεκιστάν. 🤝
Χαχαχαχαχα
10 άτομα (συνάδελφοι της) είπαν πως είναι επικίνδυνα. Εσύ κάτσε και γλείψε τη θεματοθέτρια δουλοπρεπές σκυλάκι! 😛
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Η θεματοθέτρια παραξενεύτηκε όταν σε ένα τραπέζι δέκα ΣΥΝΑΔΕΛΦΩΝ (κανένας δεν είναι φίλος μου), οι οποίοι δουλεύουν στον τουριστικό κλάδο (πολλοί εκ των οποίων έχουν κάνει -τουλάχιστον- επαγγελματικά ταξίδια εντός και εκτός Ευρώπης), δεν βρέθηκε ένας να πει "ας ακούσουμε τι μας λέει για το Ουζμπεκιστάν". Ακόμα και να μην το ήξεραν, ακόμα και να θεωρούσαν ότι είναι επικίνδυνο - φτωχό - βρώμικο, ένας να έλεγε "ρε παιδιά για να το λέει κάτι θα έχει ψάξει".

Εν ολίγοις δεν κρίνω το να μην ξέρουν που πέφτει το Ουζμπεκιστάν (ούτε εγώ ήξερα πριν από το φόρουμ), κρίνω την αδιαφορία τους ως προς το να μάθουν 10 πράγματα, αλλά και το πόσο εύκολο τους είναι να χλευάσουν κάποιον για τις μη σύνηθεις ταξιδιωτικές του επιλογές!

Επίσης, ναι! Όταν πρόσφατα είδα βίντεο στο YouTube να ρωτάνε νεαρά παιδιά ποια είναι η πρωτεύουσα της Ελλάδας και δεν ξέρουν (θα ψαξώ να βάλω το λινκ για όποιον το αμφισβητεί), με ενοχλεί ο αναλφαβητισμός! Δεν είπαμε να ξέρει ο καθένας ποια είναι η πρωτεύουσα της Τανζανίας, αλλά πέντε βασικά πράγματα είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ όπως είναι και το πόσο κάνει 1+1.

Ποια είναι η Πρωτεύουσα της Ελλάδας;

Το εν λόγω βίντεο (έχω δει και άλλα παρόμοια)
Μονο επειδη με ταγκαρες, φαινεσαι υπερβολικα χολοσκασμενη για ανθρωπους που δεν ειστε φιλοι και περιστατικο εκτος ωραριου, κατι που ειναι εξ αρχης λαθος, δεν παμε ποτε στα τραπεζια με τους καφρους συναδελφους χωρις απειλη με οπλο, αρκετα τους τρωμε υποχρεωτικα στη μαπα.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.140
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
+1000.τα είπες όλα.δυστυχως ακόμα επικρατεί η νοοτροπία (κυρίως στην επαρχία) να φτιάξουνε σπίτια..φυσικά δεν είναι κακό αλλά δεν είναι ο κανόνας στην ζωή όπως πιστεύουν....και αυτό το έχουν μεταφέρει και στις νέες γενιές...
Και δεν είναι και καμιά καινοτόμα επενδυτική ιδέα εδώ που τα λέμε.

Πάντως εμένα μου έχουν πει πως ταξιδεύω γιατί δεν είμαι ευχαριστημένος από τη ζωή μου και πως όταν βρω το νόημα της θα σταματήσω τα ταξίδια και θα αράζω στο σπίτι.

Και το είπαν σε μένα...Που περιμένω πως και πως να περάσουν τα χρόνια, να ενηλικιωθούν τα παιδιά μου, να βγω στη σύνταξη και να γίνω νομάς. Ίσως να έχουν δίκιο, δεν λέω...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.539
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom