Γνώμες τρίτων για δικά μας ταξίδια

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.155
Likes
20.471
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Αυτό το συμπέρασμα ειλικρινά δε καταλαβαίνω από που προκύπτει, μάλιστα συμφωνούν αρκετοί κιόλας σ' αυτό, μου κάνει εντύπωση.
Γιατί σου κάνει εντύπωση όταν αρκετοί γράφουν "στείλε μου μήνυμα για να σου δώσω πληροφορίες"; Πολύς κόσμος δεν θέλει να δίνει πληροφορίες δημόσια! Κανένας δεν είναι υποχρεωμένος να δίνει πληροφορίες. Αν θέλει θα δώσει, αν δεν θέλει δεν θα δώσει.

Αλλά για να μιλήσω επι προσωπικού επιπέδου, αυτό που έγραψα προκύπτει απο το γεγονός οτι όλες τις σημαντικές πληροφορίες, για ταξίδια πιο δύσκολα στην οργάνωση, τις έχω λάβει και εξακολουθώ να τις λαμβάνω είτε κατ' ιδίαν είτε με προσωπικά μηνύματα. Ρωτώ δημόσια και λαμβάνω απάντηση ιδιωτικά, είτε προσεγγίζοντας με κάποιος/α είτε τελικά προσεγγίζοντας εγώ ιδιωτικά τον άλλον για να λάβω απάντηση. Σέβομαι την επιθυμία τους και είμαι ευγνώμων για τις πληροφορίες. Και η πληροφορία μένει χαμένη μέχρι να πραγματοποιήσω το ταξίδι και να μπορώ να γράψω τη προσωπική μου εμπειρία για να δώσω πληροφορίες.

Τουλάχιστον εγώ έχω βοηθηθεί απείρως και σε οικονομικά στοιχεία ταξιδιών, σε κόστη ζωής, διαμονής, αξιοθεατων κτλ, από ιστορίες και σκόρπιες πληροφορίες του φόρουμ που θα ήταν αδύνατο να βρω τόσο συγκεντρωμένα και πολλές φορές εμπεριστατωμένα στο ιντερνετικό χάος.
Μη μου πεις τώρα οτι δεν ανταλλάσεις πληροφορίες με συμφορουμίτες εκτός φόρουμ γιατί δεν θα το πιστέψω.
Για κάποιους προορισμούς υπάρχουν άπειρες πληροφορίες. Για κάποιους άλλους όμως δεν υπάρχουν ή είναι αναφορές χωρίς χρηστικές πληροφορίες. Δεν πάσχω απο έναυσμα, αλλά απο χρηστικές πληροφορίες να κάνω τα ταξίδια που θέλω.
Πολλοί εδώ, και εσύ είσαι μέσα σε αυτούς, λένε οτι το φόρουμ είναι για να γράφουμε ιστορίες. Τις πληροφορίες μπορούμε να τις αναζητήσουμε στο διαδίκτυο. Λυπάμαι αλλά δεν συμφωνώ. Αν δεν ανταλλάξω ταξιδιωτικές πληροφορίες σε ένα ταξιδιωτικό φόρουμ, τότε που θα το κάνω;...

Πολύς κόσμος δίνει οικονομικά στοιχεία και μεγάλη βοήθεια και σε προσωπικό επίπεδο το ίδιο προσπαθώ κι εγώ, ακόμα και στις πιο ασήμαντες λεπτομέρειες που καμιά φορά μπορεί κάπου να φανούν χρήσιμες όσον αφορά τα κόστη.
Αυτό το τελευταίο με τα κόστη θέλει λίγο προσοχή. Αυτό που μπορεί για σένα να είναι ακριβό μπορεί για κάποιον άλλον να μην είναι ή να είναι, αλλά αυτός ο άλλος να είναι διατεθειμένος να το πληρώσει αυτό το κόστος για να κάνει ένα ταξίδι. Εγώ πλέον προτιμώ να σχολιάζω τι φαίνεται ακριβό για το δικό μου πορτοφόλι ή τι δεν είμαι διατεθειμένη να πληρώσω, χωρίς να αποτρέπω τους άλλους να το κάνουν. Δεν έχει σημασία τι αρέσει σε εμένα στο ταξίδι που θα κάνει κάποιος άλλος. Προτιμώ να βοηθώ ουσιαστικά. Για όποιον θέλει να δεχτεί τη βοήθεια μου φυσικά.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.504
Likes
8.032
Eχεις σκεφτει οτι μπορει να μην ενδιαφερονται για το ταξιδι, το πως περασατε, τι φαγατε, οτι μπορει να τους προξενοει πληξη να το ακουν, κατι σαν τις 500 φωτογραφιες του γαμου που ολοι πληττουν να τις κοιτουν εκτος απο τους νιοπαντρους αλλα κανουν υπομονη, και να ρωτανε ποσο κοστισε για σε γειωσουν με συνοπτικες διαδικασιες και να σταματησεις να το μοιραζεσαι?
ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ! Φυσικα και δεν τους ενδιαφερει και γι' αυτο δεν μοιραζομαι με δικη μου πρωτοβουλια που πηγα (ή που σκοπευω να παω). Εχει τυχει ομως σε παρεα κοινων φιλων να με ρωτησει καποιος "πως περασες το καλοκαιρι? που πηγες?" να απαντησω και να μου ερχεται η κατραπακια "ποσα εδωσες" απο τον ραντομ γνωστο.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
549
Likes
4.018
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Αχ αχ και ποσο δεν συμφωνω...
Οχι μονο περι φλεξαρισματος των ταξιδιων, των γκομενων (που λες), των υλικων αγαθων ή του αν εχεις τριτο ξαδερφο τον μαιτρ στον Πλουταρχο αλλα και στο σημειο που λες "Όταν μοιραζόμαστε κάτι σε κάποιον αυτόματα του δίνουμε το δικαίωμα να πει και την άποψη του". Το δικαιωμα να μας πει καποιος τη γνωμη του το δινουμε εφοσον του την ζητησουμε οχι γιατι μοιραστηκαμε κατι. Γνωμη μου
Δεν ενοιωσες ποτε την αναγκη να φλεξαρεις? Δεν μεθυσες και ξεφυγες και περιαυτολογησες? Δεν ενοιωσες αβολα με περπατημενη γυναικα μικροτερος και φουσκωσες τον αριθμο των γυναικων που πηγες? Δεν ενοιωσες ποτε γαματος που πηγες ξερω γω Ινδονησια ή Μαγαδασκαρη ή δεν ξερω και γω που και ενοιωσες την αναγκη να το μοιραστεις. Δεν σκεφτηκες ποτε πως καποιος που ταξιδευει συχνα μακρινα και ακριβα ταξιδια πως βγαζει αρκετα λεφτα? Δεν εχεις νοιωσει ποτε ζηλια ή και φθονο μην σου πω για καποιον αλλον? Ουτε εκανες ποτε πλακα σε καποιον για τα λεφτα που βγαζει ή για τις αφραγκιες που τον δερνουν αναλογα με τις ταξιδιωτικες του επιλογες? Τωρα μιλαμε ή κλανουμε?
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.504
Likes
8.032
Δεν ενοιωσες ποτε την αναγκη να φλεξαρεις? Δεν μεθυσες και ξεφυγες και περιαυτολογησες? Δεν ενοιωσες αβολα με περπατημενη γυναικα μικροτερος και φουσκωσες τον αριθμο των γυναικων που πηγες? Δεν ενοιωσες ποτε γαματος που πηγες ξερω γω Ινδονησια ή Μαγαδασκαρη ή δεν ξερω και γω που και ενοιωσες την αναγκη να το μοιραστεις. Δεν σκεφτηκες ποτε πως καποιος που ταξιδευει συχνα μακρινα και ακριβα ταξιδια πως βγαζει αρκετα λεφτα? Δεν εχεις νοιωσει ποτε ζηλια ή και φθονο μην σου πω για καποιον αλλον? Ουτε εκανες ποτε πλακα σε καποιον για τα λεφτα που βγαζει ή για τις αφραγκιες που τον δερνουν αναλογα με τις ταξιδιωτικες του επιλογες? Τωρα μιλαμε ή κλανουμε?
Δεν ξερω αν εσυ αεριζεσαι αλλα εγω μιλαω σοβαρα. Οχι, δεν εχω νιωσει αναγκη να φλεξαρω.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
549
Likes
4.018
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Δεν ξερω αν εσυ αεριζεσαι αλλα εγω μιλαω σοβαρα. Οχι, δεν εχω νιωσει αναγκη να φλεξαρω.
"Όταν μοιραζόμαστε κάτι σε κάποιον αυτόματα του δίνουμε το δικαίωμα να πει και την άποψη του". Το δικαιωμα να μας πει καποιος τη γνωμη του το δινουμε εφοσον του την ζητησουμε οχι γιατι μοιραστηκαμε κατι. Γνωμη μου
Εεεε τοτε γιατι ενοχλεισαι που καποιος εκφραζει την (αρνητικη προφανως) αποψη του οταν μοιραζεσαι τα ταξιδιωτικα σου σχεδια μαζι του?
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.504
Likes
8.032
Εεεε τοτε γιατι ενοχλεισαι που καποιος εκφραζει την (αρνητικη προφανως) αποψη του οταν μοιραζεσαι τα ταξιδιωτικα σου σχεδια μαζι του?
Μαλλον δεν διαβαζεις τι γραφω ή δεν καταλαβαινεις τι εννοω... οποτε το σταματαω καπου εδω γιατι δεν εχει κανενα νοημα
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
595
Likes
2.406
Δεν ξερω αν εσυ αεριζεσαι αλλα εγω μιλαω σοβαρα. Οχι, δεν εχω νιωσει αναγκη να φλεξαρω.
Ε μα ναι, οτι το φλεξαρισμα και ολα τα σχετικα με αυτο ειναι κατι...ανθρωπινο.

Οχι δεν ειναι, ειναι προβλημα
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.324
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Γιατί σου κάνει εντύπωση όταν αρκετοί γράφουν "στείλε μου μήνυμα για να σου δώσω πληροφορίες";
Δε το έχω συναντήσει, ίσα-ίσα πολλές φορές μου χει τύχει το ανάποδο, να ρωτήσω κάτι ιδιωτικά και να μου πουν «γράψε στο νήμα να το δουν όλοι, είναι χρήσιμο».
Πολύς κόσμος δεν θέλει να δίνει πληροφορίες δημόσια! Κανένας δεν είναι υποχρεωμένος να δίνει πληροφορίες. Αν θέλει θα δώσει, αν δεν θέλει δεν θα δώσει.
Γιατί ποιος μίλησε περί υποχρέωσης. Για το travelstories μιλάμε, που κανείς τουλάχιστον σε μένα δεν έχει αρνηθεί την πληροφόρηση.
Μη μου πεις τώρα οτι δεν ανταλλάσεις πληροφορίες με συμφορουμίτες εκτός φόρουμ γιατί δεν θα το πιστέψω.
Ναι, που κολλάει τώρα αυτό; Προσπαθώ να μοιράζομαι γενικώς, τώρα αν με τον Χ,Ψ υπάρχει και μια οικειότητα παραπάνω μπορεί να ρωτήσω και ιδιωτικά κάτι που ενδιαφέρει.
Πολλοί εδώ, και εσύ είσαι μέσα σε αυτούς, λένε οτι το φόρουμ είναι για να γράφουμε ιστορίες.
Είναι και αυτό, όχι μόνον αυτό.
Τις πληροφορίες μπορούμε να τις αναζητήσουμε στο διαδίκτυο. Λυπάμαι αλλά δεν συμφωνώ. Αν δεν ανταλλάξω ταξιδιωτικές πληροφορίες σε ένα ταξιδιωτικό φόρουμ, τότε που θα το κάνω;...
Γιατί που ακριβώς είδες έλλειψη πληροφοριών, αυτό δε μπορώ να καταλάβω. Ακόμα κι από τις ιστορίες αντλούνται με τον καλύτερο τρόπο.
Αυτό το τελευταίο με τα κόστη θέλει λίγο προσοχή. Αυτό που μπορεί για σένα να είναι ακριβό μπορεί για κάποιον άλλον να μην είναι ή να είναι, αλλά αυτός ο άλλος να είναι διατεθειμένος να το πληρώσει αυτό το κόστος για να κάνει ένα ταξίδι.
Προφανώς, τα κόστη αναφέρονται και κρίνει ο ενδιαφερόμενος βάσει του ποσού που μπορεί να διαθέσει. Για τον καθένα είναι σχετικό, πέραν κάποιας κοινής λογικής. Διαβάζει, κρίνει κι αναλόγως πράττει.

Τέλος πάντων, μάλλον έχουμε διαφορετική οπτική ή εγώ δε καταλαβαίνω κάτι, νομίζω έχουμε ξεφύγει κιόλας απ' το θέμα του νήματος οπότε το σταματώ κάπου εδώ.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.881
Likes
26.797
στην εταιρεία (εταιρεία που ανήκει στον τουριστικό κλάδο)
. 10 άτομα, τουριστικός (!) κλάδος και δε βρέθηκε ούτε ένας να νιώθει λίγο
Φίλε μου ψηλέ. Στον τουριστικό κλάδο που είμαι πάρα πολλά χρόνια ,έχω δει και ακούσει πάρα πολλά.
Πριν από 15 χρόνια περίπου σε ένα μεγάλο γραφείο της Θεσσαλονίκης, η υπεύθυνη οργάνωσης εκδρομών για Βερολίνο (μόλις είχε αναλάβει το Βερολίνο, μεχρι τότε είχε άλλο τομέα) Γυρίζει
φωναχτά και ρωτάει την διπλανή της, Το Βερολίνο είναι στην ευρωπαική ένωση;
Η απάντηση της διπλανής. Ναι ρε είναι, γιατί να μην είναι;
Γιατί αυτοί ήταν κουμουνιστές και έλεγα μήπως δεν τους έβαλαν. Και τι νόμισμα έχουν; Μάρκο η ευρώ;
Εκεί έφυγα και πήγα για καφέ.
Έχει πολύ ενδιαφέρον που στην Ελλάδα κάποιοι έχουν άποψη χωρίς να έχουν γνώση.
Έχεις δίκιο.
Έχουμε διδακτορικό στην κριτική των άλλων και είμαστε αναλφάβητοι στην αυτοκριτική.
 

Travelfox

Member
Μηνύματα
32
Likes
41
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες +
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγωνία-Γη του Πυρός
Σωτήριο έτος 2004 κι έχω κανονίσει ταξίδι Συρια-Λιβανο-Ιορδανια. Στην κουζίνα της εταιρείας που εργαζόμουν ενώ εφτιαχνα καφε με πλησιαζει με υφος συναδελφος απο το λογιστηριο που εχει μαθει για το ταξίδι και με ρωτάει *Καλά εσύ τι μισθό έχεις?* Οταν της απάντησα πως εγώ πολλά ΣΚ δε βγαίνω ή κάνω εκπτώσεις απο άλλα πράγματα στη ζωή μου όπως ρουχα κλπ ενω εκείνη ξοδευει τα λεφτά της σε οτι προστάζει η μοδα κάθε σεζον το συνειδητοποιησε. Ο καθένας για αυτο που αγαπά βρίσκει τον τρόπο
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.146
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Στην τελική ο πλούσιος δεν μπαίνει στο travelstories να ρωτήσει "πως να εξοικονομήσω χρήματα για να φθάσω στο Λάος και να συνδυάσω και την Καμπότζη?"
"Κάνεις λάθος, εμείς οι πλούσιοι είμαστε αυτοί που ενδιαφερόμαστε περισσότερο από κάθε άλλον για το πώς θα εξοικονομήσουμε χρήμα και χρόνο. Αλλά αυτό δεν το μάθατε από εμάς.

Κατα τ'αλλα δεν θέλουμε να μοιραστούμε τις πληροφορίες και τα μυστικά μας με το πόπολο. Σιγά μη σας πούμε όλα μας τα κόλπα. Και που σας αφήνουμε να αναπνέετε πάλι καλά και ευχαριστώ να λέτε."

Σύλλογος πλουσίων του travelstories ο "Μίδας"
 

Robert

Member
Μηνύματα
114
Likes
256
Σωτήριο έτος 2004 κι έχω κανονίσει ταξίδι Συρια-Λιβανο-Ιορδανια. Στην κουζίνα της εταιρείας που εργαζόμουν ενώ εφτιαχνα καφε με πλησιαζει με υφος συναδελφος απο το λογιστηριο που εχει μαθει για το ταξίδι και με ρωτάει *Καλά εσύ τι μισθό έχεις?* Οταν της απάντησα πως εγώ πολλά ΣΚ δε βγαίνω ή κάνω εκπτώσεις απο άλλα πράγματα στη ζωή μου όπως ρουχα κλπ ενω εκείνη ξοδευει τα λεφτά της σε οτι προστάζει η μοδα κάθε σεζον το συνειδητοποιησε. Ο καθένας για αυτο που αγαπά βρίσκει τον τρόπο
Δεν θέλουν να το καταλάβουν.Είμαι κι εγώ σ'αυτούς που κόβω εξόδους και άχρηστες αγορές για ένα 2ημερο-3ημερο στο εξωτερικό.Και δεν υπάρχει κανένα θέμα 'θυσίας',η επιλογή είναι πανεύκολη για μένα.Αυτή την ευφορία που νιώθουμε εμεις κάνοντας ταξίδια,κάποιοι αλλοι προφανώς τη νιώθουν πηγαίνοντας στα μπουζούκια ή τρώγοντας σε ακριβά εστιατόρια
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.220
Μηνύματα
884.138
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom