Γνώμες τρίτων για δικά μας ταξίδια

turms

Member
Μηνύματα
2.078
Likes
2.857
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Φίλε μου ψηλέ. Στον τουριστικό κλάδο που είμαι πάρα πολλά χρόνια ,έχω δει και ακούσει πάρα πολλά.
Πριν από 15 χρόνια περίπου σε ένα μεγάλο γραφείο της Θεσσαλονίκης, η υπεύθυνη οργάνωσης εκδρομών για Βερολίνο (μόλις είχε αναλάβει το Βερολίνο, μεχρι τότε είχε άλλο τομέα) Γυρίζει
φωναχτά και ρωτάει την διπλανή της, Το Βερολίνο είναι στην ευρωπαική ένωση;
Η απάντηση της διπλανής. Ναι ρε είναι, γιατί να μην είναι;
Γιατί αυτοί ήταν κουμουνιστές και έλεγα μήπως δεν τους έβαλαν. Και τι νόμισμα έχουν; Μάρκο η ευρώ;
Εκεί έφυγα και πήγα για καφέ.

Έχεις δίκιο.
Έχουμε διδακτορικό στην κριτική των άλλων και είμαστε αναλφάβητοι στην αυτοκριτική.
το 1997 αν θυμάμαι καλά ήθελα να πάω ικαρία το καλοκαίρι.
Πήγα k ρώτησα ένα πρακτορείο πως μπορώ να πάω με πλοίο κλπ
K καθόταν k σκεφτόταν k xmm k να δούμε k μετά πετάει το θεϊκό : έχω την εντύπωση ότι έχει απευθείας από Κέρκυρα...

είπα ευχαριστώ k έφυγα..
 

turms

Member
Μηνύματα
2.078
Likes
2.857
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Σωτήριο έτος 2004 κι έχω κανονίσει ταξίδι Συρια-Λιβανο-Ιορδανια. Στην κουζίνα της εταιρείας που εργαζόμουν ενώ εφτιαχνα καφε με πλησιαζει με υφος συναδελφος απο το λογιστηριο που εχει μαθει για το ταξίδι και με ρωτάει *Καλά εσύ τι μισθό έχεις?* Οταν της απάντησα πως εγώ πολλά ΣΚ δε βγαίνω ή κάνω εκπτώσεις απο άλλα πράγματα στη ζωή μου όπως ρουχα κλπ ενω εκείνη ξοδευει τα λεφτά της σε οτι προστάζει η μοδα κάθε σεζον το συνειδητοποιησε. Ο καθένας για αυτο που αγαπά βρίσκει τον τρόπο
πλέον δεν ισχύει k τόσο αλλα μέχρι το 2010 περίπου στο εξωτερικό εύρισκες άνετα ένα δίκλινο δωμάτιο με πρωινό κοντά σε ένα χιονοδρομικό με τιμές περίπου 50 την βραδια
κάποιες φορες με ψάξιμο είχα πετύχει k 40 ευρώ.
όταν έλεγα τις τιμές αυτές στην Ελλάδα με απαντούσανε "καλά σε στάβλο μένεις? πως γίνεται"

PS το ME απαντούσανε είναι λάθος αλλα είμαι "σελεμελες" οποτε το αφήνω
 

Hayate

Member
Μηνύματα
857
Likes
5.268
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Θέμα για συζήτηση σε μελλοντική συνάντηση του travelstories ειναι αυτο.Διαφορετικές απόψεις και κριτική γενικά για κάποιες επιλογές όσον αφορά τα ταξίδια μας που μπορεί να οδηγήσουν σε διαφωνίες ή και παρεξηγήσεις ακόμα θα βρεις αρκετές εδω μεσα, σε ενα ταξιδιωτικό φόρουμ.Φαντασου τι γίνεται με τους έξω.Κάποια πράγματα που είναι αυτονόητα εδώ για κάποιους άλλους ΔΕΝ απλά..

Εχω ξεχωρίσει κάποιες κατηγορίες συνομιλητων-επικριτων ολα αυτα τα χρόνια..
- Αυτοί που το μόνο ή το πρώτο που σε ρωτάνε ειναι ποσο σου κοστισε. Πολλές φορές η ερωτηση ειναι '' πόσο σου κοστισε ολη αυτή η ιστορια'' λες και ειχα πάθει καμια ζημιά με το αμαξι ή το σπίτι. Τέλος πάντων λεω τα εισιτήρια για Παρισι 150 ευρώ και..-Μ@λ@κια έκανες απαντανε πριν τελειώσω..-Ε ναι λεω, δεν πειραζει, ήταν πολυ όμορφα πάντως, μας έκανε και καλο και..-Ε με Ryan ειχε 80 ευρώ πριν ενα μήνα με ξαναδιακοπτουν.. -Τεσπα παρατα με λεω κιεγω....Ερωτησεις σχετικά με το κόστος είναι απολύτως φυσιολογικές αλλά ρε φιλέ ρώτα με πως πέρασα αν τόσο πολύ ενδιαφέρεσαι..
- Αυτοί που για το μονο που ενδιαφερονται ειναι με ποιον πήγες, κατι που για καποιους απο μας μπορει να ειναι ενοχλητικό.Αν απαντήσεις μόνος την '' πάτησες'' πραγματικά. Δινουν και παιρνουν οι ερωτήσεις και τα γελάκια. Μεγάλο taboo το solo travelling στην Ελλάδα ακόμα και σήμερα. Αν δε απαντήσεις με παρέα αρχιζει ανάκριση του στυλ '' παρέα ή καμια γκόμενα, έλα πες''..-με γκομενο απαντάω καμια φορά ρώτα με πως πέρασα ή φύγε.. Προφανώς η συγκεκριμένη κατηγορία δεν αφορά στενούς φίλους αλλά τη ευρύτερη κατηγορία '' φιλαρακια'' -γνωστοί..
- Αυτοι που με την πρώτη ευκαιρία γυριζουν τη συζήτηση σε δικές τους εμπειρίες, πρόσφατες ή παλιές, ή καμιά φορά σου κόβουν τη φορα και αρχίζουν να εξιστορουν το τι ειδανε στο world party ή το Εικόνες για το ίδιο μέρος που ίσα - ίσα ξεκίνησες να λες τις εμπειρίες σου.. - '' Περασα ωραια λέω στην Ινδονησία αλλά εντάξει για μπάνιο δεν ειναι σαν την Ελλάδα, αυτο που μου άρεσε ομως ''.. Ε διακοπή στην αφήγησή μου με τη μια ''Ναι κιεμεις ξετρελαθηκαμε με Πηλιο'' και μετα ακολουθει μισή ωρα μονολογος. '' Μη με ξαναστείλεις για καφέ'' λέω και φεύγω
- Αυτοι που κάνουν κριτική για τις επιλογές διαμονής σου.Αλλο μεγάλο ταξιδιωτικό taboo στην Ελλάδα είναι η κατηγορία hostel.. - '' Δεν φοβάσαι? '' ρωτάνε.? - '' Οχι, αυτοί φοβούνται εμενα'' απαντω.. Καλα αν αναφέρεις τις λέξεις shared bathroom θα υποφέρεις στη συνέχεια της συζήτησης.Ολοι νομίζουν οτι αναφερεσαι σε χημικές τουαλέτες στο Ποσειδι Χαλκιδικής.Το ότι δίνεται ευκαιρία σε κάποιον να ταξιδέψει πιο οικονομικά ή το βασικότερο για μένα να γνωρίσει άπειρο κόσμο και να ανεβάσει το επίπεδο του ταξιδιου πολλα level δεν ειναι κάτι που μπορεί να αντιληφθεί ο καθένας καταλαβαίνω..
- Αυτοί που για οποιοδήποτε ταξιδι πέραν της Κεντροδυτικης Ευρώπης, Σκανδιναβίας ίσως και ΗΠΑ σε ρωτάνε αν φοβήθηκες ποτέ για τη ζωή σου, πόσα εμβόλια έκανες για να πας ή το τι έτρωγες τόσες μέρες..Ταξίδι σε Αραβικές χώρες ειναι συνδυασμένο πάντοτε στα ματια τους με τρομοκρατικό χτύπημα, ταξιδι στην Ασία με κατανάλωση μεγάλων ποσοτήτων κατσαριδων, σκορπιών, ερπετών ή γενικά τρωκτικων κ.τ.λ. και τέλος ταξίδι στην Λατινικη Αμερικη σημαίνει 50-50 πιθανότητα να γυρίσεις.. '' Εγω στη θέση σου δε θα πήγαινα'' συνεχιζουν και '' Γιατι δεν πας μια Ρώμη, ενα Λονδίνο όπως όλος ο κόσμος'' προσθέτουν..-''Να μην πηγαίνες'' απαντάω εγώ '' Απλά σβήσε και το κιν μου και μη με ενοχλείς με την τοξικότητα σου'' σκέφτομαι αλλα δεν το λεω...
- Αυτοί που είναι απόλυτοι στις απόψεις τους χωρις να έχουν ταξιδέψει σε κάποιο μερος.. - '' Τι πήγες να κανεις στην Ιαπωνία, δεν καταλαβαίνω, δεν βρίσκω καποιο ενδιαφερον''.. - '' Οχι δεν εχεις δικιο, ήταν μια συνεχόμενη εμπειρία από το πρωί μεχρι το βράδυ '' απαντάω..-''Δε θα πήγαινα ποτέ ακόμα και να με πλήρωνες '' συνεχίζουν και εγω σκέφτομαι τι ωρα θα ήταν να είχε ανακαλυφθεί η τηλεμεταφορα..
- Αυτοι που σε επικρινουν επειδή θεωρουν οτι πετάς λεφτά σε κατι μη υλικό που δεν θα σου μείνει τίποτα κατα τη γνώμη τους.Δε μπορούν να καταλάβουν οτι η ζωή ειναι ειναι εικόνες και εμπειρίες γενικά και ότι στα ταξίδια ειναι κατα πολυ πιο έντονες. Εικόνες που σου έρχονται στο μυαλο σε καθημερινή βάση, τουλάχιστον σε καποιους απο μας, εικόνες που ανατρέχεις στο μυαλο σου καθε φορα που διαβάζεις ή βλέπεις τις εξελίξεις στην τηλεόραση.. Ειχε πει κάποτε ο Σωτηρακοπουλος οτι το ποδόσφαιρο ειναι το σημαντικότερο δευτερεύον πράγμα στη ζωη μας, εγώ θα το αλλάξω και θα πω οτι τα ταξίδια είναι ειναι το σημαντικότερο δευτερευον πράγμα στη ζωη μας..
Θα μπορούσε να ειναι τελος Part 1 αυτο.. Νιώθω ότι υπάρχουν ατελείωτες κατηγορίες σε αυτό το θεμα..
 

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
269
Likes
656
Θέμα για συζήτηση σε μελλοντική συνάντηση του travelstories ειναι αυτο.Διαφορετικές απόψεις και κριτική γενικά για κάποιες επιλογές όσον αφορά τα ταξίδια μας που μπορεί να οδηγήσουν σε διαφωνίες ή και παρεξηγήσεις ακόμα θα βρεις αρκετές εδω μεσα, σε ενα ταξιδιωτικό φόρουμ.Φαντασου τι γίνεται με τους έξω.Κάποια πράγματα που είναι αυτονόητα εδώ για κάποιους άλλους ΔΕΝ απλά..

Εχω ξεχωρίσει κάποιες κατηγορίες συνομιλητων-επικριτων ολα αυτα τα χρόνια..
- Αυτοί που το μόνο ή το πρώτο που σε ρωτάνε ειναι ποσο σου κοστισε. Πολλές φορές η ερωτηση ειναι '' πόσο σου κοστισε ολη αυτή η ιστορια'' λες και ειχα πάθει καμια ζημιά με το αμαξι ή το σπίτι. Τέλος πάντων λεω τα εισιτήρια για Παρισι 150 ευρώ και..-Μ@λ@κια έκανες απαντανε πριν τελειώσω..-Ε ναι λεω, δεν πειραζει, ήταν πολυ όμορφα πάντως, μας έκανε και καλο και..-Ε με Ryan ειχε 80 ευρώ πριν ενα μήνα με ξαναδιακοπτουν.. -Τεσπα παρατα με λεω κιεγω....Ερωτησεις σχετικά με το κόστος είναι απολύτως φυσιολογικές αλλά ρε φιλέ ρώτα με πως πέρασα αν τόσο πολύ ενδιαφέρεσαι..
- Αυτοί που για το μονο που ενδιαφερονται ειναι με ποιον πήγες, κατι που για καποιους απο μας μπορει να ειναι ενοχλητικό.Αν απαντήσεις μόνος την '' πάτησες'' πραγματικά. Δινουν και παιρνουν οι ερωτήσεις και τα γελάκια. Μεγάλο taboo το solo travelling στην Ελλάδα ακόμα και σήμερα. Αν δε απαντήσεις με παρέα αρχιζει ανάκριση του στυλ '' παρέα ή καμια γκόμενα, έλα πες''..-με γκομενο απαντάω καμια φορά ρώτα με πως πέρασα ή φύγε.. Προφανώς η συγκεκριμένη κατηγορία δεν αφορά στενούς φίλους αλλά τη ευρύτερη κατηγορία '' φιλαρακια'' -γνωστοί..
- Αυτοι που με την πρώτη ευκαιρία γυριζουν τη συζήτηση σε δικές τους εμπειρίες, πρόσφατες ή παλιές, ή καμιά φορά σου κόβουν τη φορα και αρχίζουν να εξιστορουν το τι ειδανε στο world party ή το Εικόνες για το ίδιο μέρος που ίσα - ίσα ξεκίνησες να λες τις εμπειρίες σου.. - '' Περασα ωραια λέω στην Ινδονησία αλλά εντάξει για μπάνιο δεν ειναι σαν την Ελλάδα, αυτο που μου άρεσε ομως ''.. Ε διακοπή στην αφήγησή μου με τη μια ''Ναι κιεμεις ξετρελαθηκαμε με Πηλιο'' και μετα ακολουθει μισή ωρα μονολογος. '' Μη με ξαναστείλεις για καφέ'' λέω και φεύγω
- Αυτοι που κάνουν κριτική για τις επιλογές διαμονής σου.Αλλο μεγάλο ταξιδιωτικό taboo στην Ελλάδα είναι η κατηγορία hostel.. - '' Δεν φοβάσαι? '' ρωτάνε.? - '' Οχι, αυτοί φοβούνται εμενα'' απαντω.. Καλα αν αναφέρεις τις λέξεις shared bathroom θα υποφέρεις στη συνέχεια της συζήτησης.Ολοι νομίζουν οτι αναφερεσαι σε χημικές τουαλέτες στο Ποσειδι Χαλκιδικής.Το ότι δίνεται ευκαιρία σε κάποιον να ταξιδέψει πιο οικονομικά ή το βασικότερο για μένα να γνωρίσει άπειρο κόσμο και να ανεβάσει το επίπεδο του ταξιδιου πολλα level δεν ειναι κάτι που μπορεί να αντιληφθεί ο καθένας καταλαβαίνω..
- Αυτοί που για οποιοδήποτε ταξιδι πέραν της Κεντροδυτικης Ευρώπης, Σκανδιναβίας ίσως και ΗΠΑ σε ρωτάνε αν φοβήθηκες ποτέ για τη ζωή σου, πόσα εμβόλια έκανες για να πας ή το τι έτρωγες τόσες μέρες..Ταξίδι σε Αραβικές χώρες ειναι συνδυασμένο πάντοτε στα ματια τους με τρομοκρατικό χτύπημα, ταξιδι στην Ασία με κατανάλωση μεγάλων ποσοτήτων κατσαριδων, σκορπιών, ερπετών ή γενικά τρωκτικων κ.τ.λ. και τέλος ταξίδι στην Λατινικη Αμερικη σημαίνει 50-50 πιθανότητα να γυρίσεις.. '' Εγω στη θέση σου δε θα πήγαινα'' συνεχιζουν και '' Γιατι δεν πας μια Ρώμη, ενα Λονδίνο όπως όλος ο κόσμος'' προσθέτουν..-''Να μην πηγαίνες'' απαντάω εγώ '' Απλά σβήσε και το κιν μου και μη με ενοχλείς με την τοξικότητα σου'' σκέφτομαι αλλα δεν το λεω...
- Αυτοί που είναι απόλυτοι στις απόψεις τους χωρις να έχουν ταξιδέψει σε κάποιο μερος.. - '' Τι πήγες να κανεις στην Ιαπωνία, δεν καταλαβαίνω, δεν βρίσκω καποιο ενδιαφερον''.. - '' Οχι δεν εχεις δικιο, ήταν μια συνεχόμενη εμπειρία από το πρωί μεχρι το βράδυ '' απαντάω..-''Δε θα πήγαινα ποτέ ακόμα και να με πλήρωνες '' συνεχίζουν και εγω σκέφτομαι τι ωρα θα ήταν να είχε ανακαλυφθεί η τηλεμεταφορα..
- Αυτοι που σε επικρινουν επειδή θεωρουν οτι πετάς λεφτά σε κατι μη υλικό που δεν θα σου μείνει τίποτα κατα τη γνώμη τους.Δε μπορούν να καταλάβουν οτι η ζωή ειναι ειναι εικόνες και εμπειρίες γενικά και ότι στα ταξίδια ειναι κατα πολυ πιο έντονες. Εικόνες που σου έρχονται στο μυαλο σε καθημερινή βάση, τουλάχιστον σε καποιους απο μας, εικόνες που ανατρέχεις στο μυαλο σου καθε φορα που διαβάζεις ή βλέπεις τις εξελίξεις στην τηλεόραση.. Ειχε πει κάποτε ο Σωτηρακοπουλος οτι το ποδόσφαιρο ειναι το σημαντικότερο δευτερεύον πράγμα στη ζωη μας, εγώ θα το αλλάξω και θα πω οτι τα ταξίδια είναι ειναι το σημαντικότερο δευτερευον πράγμα στη ζωη μας..
Θα μπορούσε να ειναι τελος Part 1 αυτο.. Νιώθω ότι υπάρχουν ατελείωτες κατηγορίες σε αυτό το θεμα..
Συμφωνώ τόσο πολύ σε όλες αυτές τις κατηγορίες.

Υπάρχει και η κατηγορία που πλησιάζει μεν την τρίτη κατηγορία σου η οποία διακόπτει την εμπειρία σου για να πει κάτι δικό της, αλλά είναι λίγο διαφορετική:
Είναι η κατηγορία που σε ρωτάει "πως πέρασες;πού πήγατε; πες πες θέλω λεπτομέρειες" αλλά απλά για να ρωτήσει! Όταν αρχίσεις να λες σε διακόπτει για κάτι τελείως άκυρο πχ "πω ρε φιλε το μεσημερι εχω μπαμιες για φαι" ή απλά αρχίζει να πετάει χαρταετό και ξεκάθαρα να μην σε ακούει :lol:
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.572
Likes
12.804
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
@Hayate Ταυτίστηκα! Σε πολλά σημεία της ανάρτησής σου.
Αυτό με τα χόστελ πάλι;
Πρόσφατα μου είπαν "καλά είσαι τόσο γενναία;" όταν αναφερόμουν σε εμπειρία χόστελ λες και τους είπα ότι πήγα να κοιμηθώ σε πολεμικό χαράκωμα στη Μέση Ανατολή...

'Ενα άλλο φοβερό ήρθε από καλή φίλη με την οποία ταξιδεύω αρκετές φορές παρέα, κυρίως στις 3μερες ευρωπαικές αποδράσεις.
Επάνω στην κουβέντα για έναν επόμενο προορισμό αφού έστρωσα εγώ το πλάνο μου και ανέφερα την Γεωργία, το Ουζμπεκιστάν κ μερικά ακόμη, έλαβα ως απάντηση το "μα γιατί δεν πάμε μια Ιταλία που την ξέρουμε κιόλας;" Τι απαντάς τώρα!

Ωστόσο για να λέμε και τον αντίλογο, εκτός από κάαααποια τέτοια συμπαθητικά, τις περισσότερες φορές που αναφέρομαι ως γενικότητα ότι προτεραιότητά μου είναι για την ώρα να ταξιδεύω, οι περισσότεροι αναφωνούν ένα "και πολύ καλά κάνεις" και νιώθω ότι χαίρονται να ακούν για όσα έχω να εξιστορήσω.
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.119
Likes
41.411
Δεν καταλαβαινω που εχετε μπλεξει, τι παρεες ειναι αυτες.
Οι δικοι μου κοιτανε μονο φωτογραφιες και δεν ρωτανε και πολλα πολλα γιατι σηκωνω το φρυδι την πρωτη φορα και μετα καταπινουν τη γλωσσα τους.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.353
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Αν απαντήσεις μόνος την '' πάτησες'' πραγματικά. Δινουν και παιρνουν οι ερωτήσεις και τα γελάκια. Μεγάλο taboo το solo travelling στην Ελλάδα ακόμα και σήμερα. Αν δε απαντήσεις με παρέα αρχιζει ανάκριση του στυλ
Αυτό ακριβώς, δεν είναι μόνο τεράστια προκατάληψη, είναι πολλές φορές αδιανόητο ακόμα κι απέναντι σε καλοπροαίρετους ανθρώπους και φίλους που δυσκολεύονται να το πιστέψουν, λες και κάνεις κανένα κατόρθωμα, με ατάκες του στυλ «αποκλείεται, με γυναίκα πήγες και δε μας το λες» κι άλλα τέτοια κλισέ.
Νομίζω προκύπτει από την ανασφάλεια να κάνουν κάτι αντίστοιχο (δε κατηγορώ, κι εγώ υπήρξα έτσι), χωρίς να μπορούν ποτέ να σκεφτούν να βάλουν τον εαυτό τους στη θέση μας.
- Αυτοί που είναι απόλυτοι στις απόψεις τους χωρις να έχουν ταξιδέψει σε κάποιο μερος..
Καλά τέτοιους έχουμε κι εδώ μέσα, ευτυχώς ελάχιστους... :haha:
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.728
Likes
50.788
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Τι να πω, νιωθω εκτος θέματος, δε θυμάμαι να με έχουν επικρίνει για κανένα ταξίδι, να με ρωτήσουν πού βρήκα τα λεφτά, γιατί πήγα εκεί κλπ. Συνήθως μόνο ερωτήσεις για τον προορισμό (ακόμη κι από ανθρώπους που δε θα πάνε ποτέ), αν μπορούν να δουν φωτογραφίες ή να μοιραστούν δικές τους εμπειρίες, που κι αυτό εύλογο είναι. Ναι, για κάποιους πιο ασυνήθιστους προορισμούς με έχουν ρωτήσει αν φοβήθηκα η αν είναι επικίνδυνα, λογικό άλλωστε μερικές φορές η απάντηση είναι καταφατική, δεν είμαι ο Ραμπο.

Φθόνο, επικριτικά σχόλια, υπονοούμενα για την οικονομική μου κατάσταση ή γιατί εμεινα σε χοστελ ή παλάτι δεν έχω αντιμετωπίσει, όχι πού να θυμαμαι δηλαδή. Στη χειρότερη αδιαφορία για κάποιον προορισμό, λογικό κι αυτό, ούτε εμένα με ενδιαφέρουν όλα τα χόμπι των γνωστών μου, αν μου πει ο φίλος μου ο Κώστας ότι πήγε στο Χ φεστιβάλ ηλεκτρονικής μουσικής δε θα τον ρωτήσω περαιτέρω, δε με αφορά το άθλημα, λογικό είναι.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.200
Likes
20.639
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός

paefstra

Member
Μηνύματα
13.119
Likes
41.411
Τι να πω, νιωθω εκτος θέματος, δε θυμάμαι να με έχουν επικρίνει για κανένα ταξίδι, να με ρωτήσουν πού βρήκα τα λεφτά, γιατί πήγα εκεί κλπ. Συνήθως μόνο ερωτήσεις για τον προορισμό (ακόμη κι από ανθρώπους που δε θα πάνε ποτέ), αν μπορούν να δουν φωτογραφίες ή να μοιραστούν δικές τους εμπειρίες, που κι αυτό εύλογο είναι. Ναι, για κάποιους πιο ασυνήθιστους προορισμούς με έχουν ρωτήσει αν φοβήθηκα η αν είναι επικίνδυνα, λογικό άλλωστε μερικές φορές η απάντηση είναι καταφατική, δεν είμαι ο Ραμπο.

Φθόνο, επικριτικά σχόλια, υπονοούμενα για την οικονομική μου κατάσταση ή γιατί εμεινα σε χοστελ ή παλάτι δεν έχω αντιμετωπίσει, όχι πού να θυμαμαι δηλαδή. Στη χειρότερη αδιαφορία για κάποιον προορισμό, λογικό κι αυτό, ούτε εμένα με ενδιαφέρουν όλα τα χόμπι των γνωστών μου, αν μου πει ο φίλος μου ο Κώστας ότι πήγε στο Χ φεστιβάλ ηλεκτρονικής μουσικής δε θα τον ρωτήσω περαιτέρω, δε με αφορά το άθλημα, λογικό είναι.
Το αυτο. Αν υποθεσουμε οτι μιλαμε για φ ι λ ο υ ς, αφου μας ξερουν, γιατι να ρωτησουν που βρηκαμε τα λεφτα. Αν κανεις παρεα η οικονομικη κατασταση φαινεται απο απειρα αλλα πραγματα, οχι απο τα ταξιδια.
Και λυστε μου μια απορια.
Αν παρω μια ακριβη τσαντα η ενα ακριβο επιπλο, θα πρεπει να με ρωτανε και γι αυτο που βρηκα τα λεφτα? Απο που κι ως που, εφοριακοι ειναι ολοι οι φιλοι που διαβαζω εδω οτι ρωτανε?
Νομιζω οτι η μονη περιπτωση που θα εδινα δικαιωμα να τους απασχολησει θα ηταν αν 11 μηνες τον χρονο εβλεπαν εναν ανθρωπο ΜΙΖΕΡΟ και ξαφνικα εσκαγε χιλιαρικα για ταξιδια. Τοτε κολλαει το "που τα βρηκες", αν και η απαντηση ειναι η μιζερια 11 μηνες, αρα και παλι δεν χρειαζεται διευκρινιση.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.275
Μηνύματα
885.896
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom