Γυναίκες που ταξιδεύουν

STKF

Member
Μηνύματα
1.151
Likes
5.414
Θεωρω το ξενοδοχειο σαν πεταμενα λεφτα, εχω και το καλο οτι κοιμαμαι πριν ακουμπησω το μαξιλαρι, οποτε τι με νοιαζει;
Υπαρχει ενα κολλημα στο hostel γιατι η γυναικα μου φοβαται καπως.
Αν και άντρας σου προτείνω να αναθεωρήσεις την άποψη για τα πεταμένα λεφτά και να την πας την γυναίκα σε κανένα αξιοπρεπές ξενοδοχείο. Δεν χρειάζεται να αγχώνεται και να της βγει το ταξίδι από την μύτη.:)
 
Last edited:

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.179
Likes
20.550
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Βασικα δεν εχω μεινει ποτε σε hostel, παντα σε ξενοδοχεια, τα οποια ειναι απο αξιοπρεπεστατα μεχρι της κακιας συμφορας που κλαις τα λεφτα σου, παντα ομως ειναι προς την φτηνη μερια.
Θεωρω το ξενοδοχειο σαν πεταμενα λεφτα, εχω και το καλο οτι κοιμαμαι πριν ακουμπησω το μαξιλαρι, οποτε τι με νοιαζει;
Ένα Hostel μπορεί να είναι πολύ καλύτερο απο ένα μέτριο ξενοδοχείο, σε καμία περίπτωση όμως δεν συγκρίνονται με τα καλά ξενοδοχείο (αυτά που πληρούν προδιαγραφές 4 αστέρων και πάνω)!
Έχω μείνει σε hostel/hostal αλλά με ιδιωτικό μπάνιο, καθώς ο συνταξιδιώτης μου (ο αδερφός μου) δεν θέλει κοινό μπάνιο. Δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα με το κοινό μπάνιο, όπως δεν έχω θέμα και με τα κοινά λουτρά στα κάμπινγκ, όπου και έχω διαμείνει πολλές φορές! Την στοιχειώδη καθαριότητα την θέλω, απλά δεν έχω θέμα με ντροπές και τα συναφή....
Το μόνο που με ενοχλεί σε καταλύματα τύπου hostel είναι οι διάφορες οσμές στα δωμάτια....δεν μπορώ να κοιμηθώ αν τα σεντόνια μου μυρίζουν απλυσιά...μπορεί μέσα στο δωμάτιο να κυκλοφορούν σαύρες και όλα τα ερπετά του κόσμου, αλλά τα σεντόνια θέλω να είναι καθαρά! Οι σαύρες είναι αληθινό παράδειγμα, δεν κάνω πλάκα και δεν ήταν σε hostel αλλά σε ξενοδοχείο...της κακιάς ώρας φυσικά!
Στα hostel ακούς τους γύρω σου συνήθως...με λίγα λόγια, ησυχία γιόκ! Εγώ δεν έχω τέτοια προβλήματα, γιατί όταν είμαι κουρασμένη κοιμάμαι σαν τούβλο! Για άλλους όμως είναι θέμα...
Στα περισσότερα hostel έχεις την δυνατότητα να μαγειρέψεις το φαγητό σου, απλά σου λένε τους κανόνες της κουζίνας. Είναι ιδανικά για να εξοικονομήσεις χρήματα για το φαγητό!
Εμένα γενικά μου θυμίζουν κάμπινγκ με κεραμίδια πάνω απο το κεφάλι σου αντί αντίσκηνο :)

Υπαρχει ενα κολλημα στο hostel γιατι η γυναικα μου φοβαται καπως.
Όταν λές οτι φοβάται, τι εννοείς; Τι φοβάται; Ταξιδεύει μόνη της;

Όσες φορές έχω ταξιδέψει solo φροντίζω να μένω σε κατάλυμα που να βρίσκεται σε κεντρικό/ πολυσύχναστο σημείο ή περιοχή. Ακόμα και όταν έχω αυτοκίνητο. Δεν με απασχολεί αν είναι hostel ή ξενοδοχείο. Και όταν πρόκειται για κάμπινγκ πρέπει να είναι οργανωμένο.
 
Μηνύματα
301
Likes
1.820
Επόμενο Ταξίδι
Η.Π.Α.
Ταξίδι-Όνειρο
Ωκεανία
Θα ηθελα την αποψη των γυναικων για τα Hostel.
Προσωπικα σαν αντρας και εχοντας παει στρατο ειμαι σιγουρος οτι δεν υπαρχει περιπτωση να δω κατι χειροτερο απο οσα εχω ηδη δει (δεν λεω ιστοριες ποτε, μην φοβαστε).
Βασικα δεν εχω μεινει ποτε σε hostel, παντα σε ξενοδοχεια, τα οποια ειναι απο αξιοπρεπεστατα μεχρι της κακιας συμφορας που κλαις τα λεφτα σου, παντα ομως ειναι προς την φτηνη μερια.
Θεωρω το ξενοδοχειο σαν πεταμενα λεφτα, εχω και το καλο οτι κοιμαμαι πριν ακουμπησω το μαξιλαρι, οποτε τι με νοιαζει;
Υπαρχει ενα κολλημα στο hostel γιατι η γυναικα μου φοβαται καπως.
Οι υπολοιπες γυναικες τι λενε; Εχει δοκιμασει καμια σας υπνο σε hostel;
Καλησπέρα! Τα τελευταία χρόνια μένω μόνο σε χόστελ για οικονομικούς λόγους και έχω μείνει μόνη, με φίλη μου και με τον σύντροφο μου σε κοιτώνες των 4 έως 10 ατόμων σε διαφορετικά ταξίδια. Δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Επίσης με τον σύντροφο μου όταν θέλουμε να είμαστε ... οι δυό μας (γιατί διακοπές βρισκόμαστε...) επιλέγουμε ιδιωτικό δωμάτιο με κοινόχρηστο μπάνιο, μια επίσης πιο οικονομική επιλογή από δωμάτιο με δικό του μπάνιο. Αν η γυναίκα σου προσαρμόζεται εύκολα δεν θα έχετε πρόβλημα, η διαμονή σε χόστελ δεν είναι τόσο επικίνδυνη όσο άβολη... δηλαδή το βράδυ θέλει διακριτικότητα όταν μπαίνεις και βγαίνεις, τα πράγματα σου πρέπει να τα έχεις πάντα μαζεμένα, για να μην τα ψάχνεις μέσα στην νύχτα με φακό κτλ. Αν δεν έχει εμπειρία με κάμπινγκ κτλ, ξεκίνα με δωμάτιο με κοινόχρηστη τουαλέτα και στην πορεία δοκίμασε και το χόστελ. Αν έχει πρόβλημα με τον ύπνο συνιστώ ωτοασπίδες και μερικά ποτά να χαλαρώσει! ;):xalara:
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Φοβαται (βασικα δεν ξερει ουτε αυτη ουτε εγω, υποθεσεις ειναι ολα αυτα τωρα μεταξυ μας) οτι σαν ζευγαρι θα μας ριξουν σε κανα δωματιο με μεθυσους 20χρονους που θα πετανε τα μπυρομπουκαλα ο ενας στον αλλο (οκ δραματοποιημενο ακραιο σεναριο).
Ξερεις εαν στα hostel βαζουν τις γυναικες σε δωματιο γυναικων και τους αντρες σε δωματιο ανδρων η ειναι τυχαια;
Προσωπικα δεν το βλεπω σαν λυση μιζεριας η λυση γυφτιας, μου φαινεται ετσι ακριβως οπως το ειπες σαν καμπινγκ.
Δεν υπαρχει θεμα πιεσης ουτε αγχους. Χαλαρα το βλεπουμε και αυτο σαν μια επιλογη.
Ευχαριστω πολυ
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.179
Likes
20.550
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Ξερεις εαν στα hostel βαζουν τις γυναικες σε δωματιο γυναικων και τους αντρες σε δωματιο ανδρων η ειναι τυχαια;
Δεν έχω μείνει μαζί με άλλους στο ίδιο δωμάτιο. Σε αυτό μπορεί να σε βοηθήσει καλύτερα η @Travelstoryteller .
Πάντως σε ένα hostel που έμεινα στη Λίμα, ήταν κράτηση δύο ατόμων πάλι, αλλά μας έβαλαν σε δωμάτιο που είχε δύο ξεχωριστούς χώρους για ύπνο (ο ένας έιχε ένα διπλό κρεβάτι και ο αλλος είχε 3 μονά κρεβάτια σύν το μπάνιο. Φαντάζομαι οτι δεν είχαν κόσμο εκείνη τη περίοδο και τους περίσσευε το "διαμέρισμα" στην ουσία :rolleyes:
Πάντως είχε δύο ξεχωριστούς χώρους για ύπνο με κοινό μπάνιο και κοινή εξώπορτα!
 
Μηνύματα
301
Likes
1.820
Επόμενο Ταξίδι
Η.Π.Α.
Ταξίδι-Όνειρο
Ωκεανία
Αναφορικά με τις ενστάσεις που προέκυψαν από το θέμα, ως τοπικ στάρτερ και όπως προείπα, δεν θέλω το θέμα να γίνει αρένα αντιπαραθέσεων παρά μερικές βοηθητικές συμβουλές και παρότρυνση για γυναίκες που θέλουν να ταξιδέψουν, είτε μόνες, είτε με άλλες γυναίκες είτε με την παρέα τους ή τον σύντροφο τους. Αυτό όχι για λόγους ισότητας (που για εμένα δεν υπάρχει, αλλά αυτό είναι άλλο ζήτημα), αλλά επειδή υπάρχουν χώρες με διαφορετικές συνθήκες απέναντι στην αντιμετώπιση των γυναικών ακόμα και στο έτος 2018. Το ίδιο θα ίσχυε αν το θέμα μας ήταν ομοφυλόφυλοι που ταξιδεύουν. Υπάρχουν εκατομμύρια θέματα για ταξίδια που αφορούν και τα δυο φύλα. Οι άνδρες θα μπορούσαν επίσης να δημιουργήσουν τη δική τους θεματολογία για τα δικά τους ζητήματα - τα οποία δεν είναι και λίγα. Και φυσικά είναι ευπρόσδεκτοι στην συζήτηση. Όποιος πιστεύει ότι είμαστε τόσο μπροστά ώστε αυτά τα ζητήματα έχουν πλέον ξεπεραστεί, κανένας δεν τον αναγκάζει να συμμετέχει. Προσωπικά εγώ ήμουν εκείνη που δεν μπορούσε να πάει μόνη για μπάνιο σε παραλία της Ζανζιβάρης γιατί με ακολουθούσαν τριάντα άντρες, όχι ο σύντροφος μου. Εγώ ήμουν εκείνη που είχε βγάλει τη μπέμπελη κάτω από τις πασμίνες και τα μακριά παντελόνια στους 45 βαθμούς και έπρεπε να κρύβομαι για να καπνίσω ένα τσιγάρο, όχι ο σύντροφος μου.
 

MarSim

Member
Μηνύματα
163
Likes
142
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Νεα Υόρκη,Περού
Θα ηθελα την αποψη των γυναικων για τα Hostel.
Προσωπικα σαν αντρας και εχοντας παει στρατο ειμαι σιγουρος οτι δεν υπαρχει περιπτωση να δω κατι χειροτερο απο οσα εχω ηδη δει (δεν λεω ιστοριες ποτε, μην φοβαστε).
Βασικα δεν εχω μεινει ποτε σε hostel, παντα σε ξενοδοχεια, τα οποια ειναι απο αξιοπρεπεστατα μεχρι της κακιας συμφορας που κλαις τα λεφτα σου, παντα ομως ειναι προς την φτηνη μερια.
Θεωρω το ξενοδοχειο σαν πεταμενα λεφτα, εχω και το καλο οτι κοιμαμαι πριν ακουμπησω το μαξιλαρι, οποτε τι με νοιαζει;
Υπαρχει ενα κολλημα στο hostel γιατι η γυναικα μου φοβαται καπως.
Οι υπολοιπες γυναικες τι λενε; Εχει δοκιμασει καμια σας υπνο σε hostel;
Η αλήθεια είναι οτι κι εμένα σαν ιδέα δεν μου αρέσει καθόλου.Προτιμώ να δώσω λίγα παραπάνω και να έχω τις ανέσεις μου..Άν ψάξεις πολύ καλά βρίσκεις καλές ευκαιρίες..Εγώ απο το booking ψάχνω και στον χάρτη της περιοχής που με ενδιαφέρει και υπάρχουν και χαμηλές τιμές που μου πετάει.
 
Μηνύματα
301
Likes
1.820
Επόμενο Ταξίδι
Η.Π.Α.
Ταξίδι-Όνειρο
Ωκεανία
Φοβαται (βασικα δεν ξερει ουτε αυτη ουτε εγω, υποθεσεις ειναι ολα αυτα τωρα μεταξυ μας) οτι σαν ζευγαρι θα μας ριξουν σε κανα δωματιο με μεθυσους 20χρονους που θα πετανε τα μπυρομπουκαλα ο ενας στον αλλο (οκ δραματοποιημενο ακραιο σεναριο).
Ξερεις εαν στα hostel βαζουν τις γυναικες σε δωματιο γυναικων και τους αντρες σε δωματιο ανδρων η ειναι τυχαια;
Προσωπικα δεν το βλεπω σαν λυση μιζεριας η λυση γυφτιας, μου φαινεται ετσι ακριβως οπως το ειπες σαν καμπινγκ.
Δεν υπαρχει θεμα πιεσης ουτε αγχους. Χαλαρα το βλεπουμε και αυτο σαν μια επιλογη.
Ευχαριστω πολυ
Υπάρχουν χόστελ τα οποία διαθέτουν γυναικείο κοιτώνα, αν και πλέον ελάχιστα το τηρούν - κυρίως υπάρχουν όταν ταξιδεύουν μόνες τους γυναίκες από μουσουλμανικά κράτη (ω ναι υπάρχει και αυτή η κατηγορία γυναικών που ταξιδεύει). Το αν θα έχεις κοινό δωμάτιο με μέθυσους 20 χρονους εξαρτάται από το είδος του χόστελ που θα πάς, υπάρχουν χόστελ για ύπνο και χόστελ για πάρτι, άμα στις φώτο βλέπεις πολλά πάρτι, απομακρύνσου. Η ακραία περίπτωση που περιγράφεις πάντως απαγορεύεται με βάση τον κανονισμό των χόστελ. Στην χειρότερη όλων των περιπτώσεων, αν οι συγκάτοικοι σου είναι τραγικοί, ζητάς να αλλάξεις δωμάτιο. Με τον σύντροφο μου έχουμε μοιραστεί πολλές φορές δωμάτια με άλλους, τα ζευγάρια κυρίως τα βάζουν με άλλα ζευγάρια.
 
Μηνύματα
301
Likes
1.820
Επόμενο Ταξίδι
Η.Π.Α.
Ταξίδι-Όνειρο
Ωκεανία
Η αλήθεια είναι οτι κι εμένα σαν ιδέα δεν μου αρέσει καθόλου.Προτιμώ να δώσω λίγα παραπάνω και να έχω τις ανέσεις μου..Άν ψάξεις πολύ καλά βρίσκεις καλές ευκαιρίες..Εγώ απο το booking ψάχνω και στον χάρτη της περιοχής που με ενδιαφέρει και υπάρχουν και χαμηλές τιμές που μου πετάει.
Η αλήθεια είναι ότι το χόστελ δεν το επιλέγουμε πάντα λόγω χαμηλότερης τιμής, αλλά επειδή είναι μέρη τα οποία δημιουργούν τις συνθήκες για γνωριμίες με ανθρώπους που ταξιδεύουν, κάτι το οποίο δεν βρίσκουμε στα ξενοδοχεία ή σε άλλου τύπου καταλύμματα. Υπάρχουν και φορές που το χόστελ για δύο άτομα βγαίνει πιο ακριβό από ένα απλό δωμάτιο σε ξενοδοχείο.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Οι υπολοιπες γυναικες τι λενε; Εχει δοκιμασει καμια σας υπνο σε hostel;
'Εχω μείνει σε πάρα πολλά hostels στο εξωτερικό και μόνη μου και με παρέες, σχεδόν όλες τις φορές σε κοιτώνες. Το κύριο αρνητικό για μένα είναι η αναστάτωση μέσα στο δωμάτιο, λόγω των διαφορετικών ωραρίων που υπάρχουν μεταξύ των συγκατοίκων. Την αντιμετωπίζω με ωτοασπίδες/μάσκα ύπνου. Κατά τ' άλλα δε μου έχει τύχει ποτέ κάτι περίεργο, είτε σε μικτό είτε σε γυναικείο κοιτώνα. Α, τώρα που το ξανασκέφτομαι, έχει τύχει ένα περιστατικό σε γυναικείο κοιτώνα με μια τρελή συγκάτοικο, αλλά όλα καλά εν τέλει:haha:

δεν μπορώ να κοιμηθώ αν τα σεντόνια μου μυρίζουν απλυσιά...μπορεί μέσα στο δωμάτιο να κυκλοφορούν σαύρες και όλα τα ερπετά του κόσμου, αλλά τα σεντόνια θέλω να είναι καθαρά!
Δηλαδή όλα τα Hostels έχουν βρώμικα σεντόνια;:rolleyes-80:

Ξερεις εαν στα hostel βαζουν τις γυναικες σε δωματιο γυναικων και τους αντρες σε δωματιο ανδρων η ειναι τυχαια;
Εξαρτάται τι έχεις κλείσει εσύ. Κατά την κράτηση επιλέγεις είτε μικτό, είτε γυναικείο, είτε ανδρικό (ω ναι, υπάρχουν και τέτοιοι πλέον!) κοιτώνα, ανάλογα φυσικά τη διαθεσιμότητα του κάθε καταλύματος, δεν έχουν όλα όλους τους τύπους δωματίων. Όπως επίσης επιλέγεις και πόσα κρεβάτια (άρα κ άλλα άτομα) θα έχει μέσα το δωμάτιο, πάλι ανάλογα με το τι προσφέρει το κατάλυμα.

Υπάρχουν χόστελ τα οποία διαθέτουν γυναικείο κοιτώνα, αν και πλέον ελάχιστα το τηρούν - κυρίως υπάρχουν όταν ταξιδεύουν μόνες τους γυναίκες από μουσουλμανικά κράτη (ω ναι υπάρχει και αυτή η κατηγορία γυναικών που ταξιδεύει).
Συγγνώμη αλλά δεν ισχύει καθόλου αυτό! Οι γυναικείοι κοιτώνες μια χαρά τηρούνται. Δεν έχω ακούσει ή βιώσει ποτέ το ανάποδο (κι εάν αυτό συμβαίνει αποτελεί εξαίρεση). Επίσης πώς προκύπτει ότι είναι μόνο για γυναίκες από μουσουλμανικά κράτη;!

Η αλήθεια είναι ότι το χόστελ δεν το επιλέγουμε πάντα λόγω χαμηλότερης τιμής, αλλά επειδή είναι μέρη τα οποία δημιουργούν τις συνθήκες για γνωριμίες με ανθρώπους που ταξιδεύουν, κάτι το οποίο δεν βρίσκουμε στα ξενοδοχεία ή σε άλλου τύπου καταλύμματα. Υπάρχουν και φορές που το χόστελ για δύο άτομα βγαίνει πιο ακριβό από ένα απλό δωμάτιο σε ξενοδοχείο.
Εδώ συμφωνούμε!
 
Μηνύματα
301
Likes
1.820
Επόμενο Ταξίδι
Η.Π.Α.
Ταξίδι-Όνειρο
Ωκεανία
' Συγγνώμη αλλά δεν ισχύει καθόλου αυτό! Οι γυναικείοι κοιτώνες μια χαρά τηρούνται. Δεν έχω ακούσει ή βιώσει ποτέ το ανάποδο (κι εάν αυτό συμβαίνει αποτελεί εξαίρεση). Επίσης πώς προκύπτει ότι είναι μόνο για γυναίκες από μουσουλμανικά κράτη;!
Σε όσα χόστελ έχω μείνει δεν έχω συναντήσει γυναικείο κοιτώνα, εκτός από ένα στην Γρανάδα της Ισπανίας, επειδή είχαν τουρισμό από γυναίκες μουσουλμάνες (κυρίως φοιτήτριες) λόγω των τζαμιών που υπάρχουν στην περιοχή. Είχα κλείσει κρεβάτι γυναικείο κοιτώνα σε χόστελ (στην σελίδα τους) την πρώτη φορά που ταξίδεψα σόλο και όταν έφτασα μου είπαν ότι πλέον τους έχουν όλους μεικτούς, αλλά για εμένα θα κάνουν εξαίρεση και θα βάλουν όλες τις γυναίκες μαζί, μέχρι που ήρθε ένας Ισπανός που τον λέγανε Μαρία (μεσαίο όνομα) και τον έβαλαν καταλάθος στο δωμάτιο μας :haha:. Τώρα επειδή μετά από αυτή την εμπειρία, έπαψε να με ενδιαφέρει με ποιόν θα μοιράζομαι το δωμάτιο μου, δεν διευκρίνιζα τι είδους δωμάτιο θέλω (στη ρεσεψιόν) και πάντα κατέληγα σε μεικτό. Δεν διαφωνώ με αυτό που λές, μάλλον ήταν η εξαίρεση και όχι ο κανόνας, σου εξηγώ πως έφτασα στο παραπάνω συμπέρασμα... Γενικά όπως το είπες και εσύ δεν έχουν όλα τα χόστελ τις ίδιες επιλογές στα δωμάτια.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.179
Likes
20.550
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Δηλαδή όλα τα Hostels έχουν βρώμικα σεντόνια;:rolleyes-80:
Απο που ακριβώς προκύπτει, απο τα λεγόμενα μου, η απορία σου οτι όλα τα hostels έχουν βρώμικα σεντόνια;

Δλδ αν δεν έγραφα αυτό...
Ένα Hostel μπορεί να είναι πολύ καλύτερο απο ένα μέτριο ξενοδοχείο, σε καμία περίπτωση όμως δεν συγκρίνονται με τα καλά ξενοδοχείο (αυτά που πληρούν προδιαγραφές 4 αστέρων και πάνω)!
....τι απορία θα είχες; :rolleyes-80:

Σαν απλή πληροφόρηση λοιπόν: θα ξαναμείνω σε hostel, όταν θεωρώ οτι με συμφέρει για οποιοδήποτε λόγο, ακόμα και αν το δωμάτιο μυρίζει, όταν αυτό στεγάζεται σε παλιό κτίριο και έχει νωτίσει η πολυκαιρία και μη καλή συντήρηση του κτιρίου σε κάθε τοίχο του και κατ'επέκταση και στα σεντόνια!
Όπως επίσης θα ξαναμείνω σε ξενοδοχείο ή διαμέρισμα παρέα με σαύρες και όλο το ζωικό βασίλειο αν χρειαστεί ή σε υπόγεια με μούχλα, όταν κρίνω οτι με συμφέρει, γιατί ναι, υπάρχουν και αυτά τα καταλύματα και φυσικά δεν θα απολογηθώ ούτε για τις σαύρες, ούτε για τις οσμές, γιατί είναι πραγματικότητα.
Ότι πληρώνουμε παίρνουμε τις περισσότερες φορές :rolleyes: . Αυτό δεν σημαίνει οτι όλα αυτά είναι ο κανόνας, αλλά ναι, υπάρχουν!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.036
Μέλη
38.933
Νεότερο μέλος
athgouletas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom