Γυναίκες που ταξιδεύουν

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.186
Likes
20.554
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
δεν αποτελούν κίνδυνο για έναν άντρα στη διάρκεια ενός ταξιδιού.
Δεν τα ανέφερα ως κινδύνους σε ταξίδια. Και τώρα που το καλοσκέφτομαι πάλι off topic είμαι...

Υπάρχει και άλλη όψη όμως του νομίσματος όπως μου επεσήμανε κάποτε ένας φίλος ταξιδιώτης. Μια γυναίκα που ταξιδεύει μπορεί πιο εύκολα να αγκαλιάσει και να προσεγγίσει ξένα παιδάκια,να παίξει μαζί τους περνώντας ευχάριστα το χρόνο της, όπως μου αρέσει να κάνω κι εγώ πάντοτε. Αυτό, ανεξάρτητα με τις προθέσεις του ,δε μπορεί εύκολα να το κάνει ένας άντρας.
Άρα υπάρχει προκατάληψη κατα των ανδρών οτι όλοι είναι βιαστές. Άδικο το βρίσκω!
Αλλά τώρα μιλάμε για κοινωνικές δομές πολύ διαφορετικές.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.888
Likes
14.482
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Υπάρχουν διαφορα στερεότυπα που βαραίνουν πότε τους άντρες ποτε τις γυναίκες.
Ο φόβος της παρενόχλησης πάντως είναι ένα θέμα που δεν εμπίπτει σε στερεότυπα και βαραίνει σημαντικά μόνο τις γυναίκες, σε βαθμό που να αποτελέσει τροχοπέδη στο να πραγματοποιήσει κάποιος ένα ταξίδι.
Παραδείγματος χάρη εγώ το διπλοσκέφτομαι το να πάω μόνη μου στο Μαρόκο ή στο Μπανγκλαντές, ενώ το Πακιστάν που αποτελεί διακαή πόθο μου το θεωρώ μάλλον απίθανο σενάριο ..
 

viktoria

Member
Μηνύματα
168
Likes
436
Συνήθως η βία ως προς τους άντρες είναι ψυχολογική!
* Μείωση αυτοπεποίθησης και εκτόξευση ύβρεων (αφού δεν μπορείς να φέρεις 2000€ πχ στο σπίτι είσαι άχρηστος), αναίτια αύξηση ευθυνών δλδ
* Καταπίεση συναισθημάτων (είναι ντροπή να λέμε σε ένα μικρό αγόρι "εσύ είσαι άντρας, δεν κάνει να κλαίς"....το παιδί όταν θέλει να κλάψει πρέπει να κλαίει ασχέτου φύλου! Η μη εκτόνωση συναισθημάτων έχει σαν αποτέλεσμα τη δημιουργία προβληματικών ενηλίκων!)
* Η απομάκρυνση τέκνων απο το πατέρα τους και η χρησιμοποίησης τους ως "όπλο" μεταξύ διαζευγμένων γονέων. Πολλές φορές χρησιμοποιείται το/α παιδί/α απο τη μάνα ως εργαλείο για να πληγώσει τον πατέρα. Τα παιδιά έχουν ανάγκη και τους δύο γονείς άσχετα με τις διαφωνίες των γονέων. Επίσης η νομοθεσία στη Ελλάδα είναι τέτοια ώστε η επιμέλεια να πηγαίνει πάντα στη μάνα, ακόμα και όταν αυτή είναι ακατάλληλη.....και όσο απίστευτο και αν σου φαίνεται, υπάρχουν άντρες πολύ ικανότεροι στη ανατροφή των παιδιών απο μία γυναίκα.
* Υπάρχουν βέβαια και περιπτώσεις που γυναίκες σηκώνουν χέρι να χτυπήσουν και όντως χτυπάνε....δεν ξέρω απο που πηγάζει το δικαίωμα να μπορούν οι γυναίκες να το κάνουν ....Προσωπικά θεωρώ οτι δεν έχει κανένας το δικαίωμα να σηκώνει το χέρι σε κάποιον άλλον, ασχέτου φύλου!

Όλα αυτά και όχι μόνο αυτά, αποτελούν βιασμό του αντρικού φύλου! Ο βιασμός δεν είναι μόνο έμπρακτος....

Ναι θα πρέπει να υπάρχει και για τους άντρες περίθαλψη για κακοποίηση και δεν το λέω καθόλου ειρωνικά!
Συμφωνω και επαυξανω ,αλλα ολα αυτα γινονται και απο αντρα σε γυναικα ,ομως μια ανεπιθυμητη εγκυμοσυνη απο βιασμο ,που επηρεαζει 2 τουλαχιστον αθωα ατομα δεν θα την βιωσει ποτε ενας αντρας!Αλλωστε ολα αυτα ειναι θεμα παιδειας.Το θεμα μας ομως ηταν κατα ποσο μπορει,τολμα η θελει μια γυναικα να ταξιδεψει μονη. Οπως εναν αντρα το περιβαλλον του αν πει παω ταξιδι μονος θα του πει απλα που?σε μια κοπελα θα πουν πολυ διαφορετικα πραγματα!(μιλαω για τις περισσοτερες οχι για μερικες φωτεινες εξαιρεσεις)

Υπάρχουν διαφορα στερεότυπα που βαραίνουν πότε τους άντρες ποτε τις γυναίκες.
Ο φόβος της παρενόχλησης πάντως είναι ένα θέμα που δεν εμπίπτει σε στερεότυπα και βαραίνει σημαντικά μόνο τις γυναίκες, σε βαθμό που να αποτελέσει τροχοπέδη στο να πραγματοποιήσει κάποιος ένα ταξίδι.
Παραδείγματος χάρη εγώ το διπλοσκέφτομαι το να πάω μόνη μου στο Μαρόκο ή στο Μπανγκλαντές, ενώ το Πακιστάν που αποτελεί διακαή πόθο μου το θεωρώ μάλλον απίθανο σενάριο ..
Παιδια νομιζω οτι εχουμε ξεφυγει:),η μια κυρια θελει να την παροτρυνει καποιος να παει καποιο ταξιδι μονη της και η αλλη κοπελα ρωταει απλως αν μπορει να παει μονη σε μια μουσουλμανικη χωρα .Κιεμεις ξεκινησαμε τον πολεμο των φυλων.Ολοι ξερουμε τα καλα και τα κακα του ανθρωπου ανεξαρτητος φυλου,απλα αλλου κυριαρχουν τα καλα στοιχεια κι αλλου τα κακα ετσι ειναι ο κοσμος μας!
 
Last edited by a moderator:

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Καλε μου pan pan καθολου δεν αμφεβαλλα πως θα ησουν με μια γυναικα αστερι.Να την χαιρεσαι.!Τα ακραια παραδειγματα δεν ωφελουν τη συζητηση ..Προχτες φιλος γκουγκλαρισε γυναικα που κακοποιησε σεξουαλικα το παιδι της για να αποδειξει οτι και οι γυναικες το κανουν..Το οτι αυτη η μανα ηταν η εξαιρεση που επιβεβαιωνει τον κανονα,ουδολως τον απασχολουσε..Γενικως αντρες βιαζουν,και ναι ,γυναικες καθε ηλικιας,φυλης και κατασκευης κινδυνευουν.Περισσοτερο οταν αντιμετωπιζουν αγνωστες καταστασεις.Πριν τρια χρονια με στριμωξαν κατι περιεργοι στο λομπυ(ο θεος να το κανει)ξενοδοχειου στο 19 στο Παρισι..Τη γλυτωσα χαρις στην υπερηλικη ρεσεψιονιστα.Το επιασα το υπονοουμενο και εκτοτε μονο ασφαλεις επιλογες...
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.186
Likes
20.554
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Συμφωνω και επαυξανω ,αλλα ολα αυτα γινονται και απο αντρα σε γυναικα ,
Μα δεν είπα το αντίθετο :) Η διαφορά είναι οτι στη περίπτωση των γυναικών είναι αναγνωρισμένη η βιαιοπραγία, ενώ στων αντρών όχι!

ομως μια ανεπιθυμητη εγκυμοσυνη απο βιασμο ,που επηρεαζει 2 τουλαχιστον αθωα ατομα δεν θα την βιωσει ποτε ενας αντρας!
Πάλι συμφωνούμε :)
Όπως υπάρχουν και περιπτώσεις αντρών που παραπλανήθηκαν απο γυναίκες που ήθελαν να τους "τυλίξουν", να το πώ λίγο λαϊκά, και σταμάτησαν να παίρνουν τα αντισυλληπτικά μέτρα εν αγνοία τους και έτσι προήλθε μία ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη και ένας γάμος, απο την αρχή, καταδικασμένα...

Κιεμεις ξεκινησαμε τον πολεμο των φυλων.
Εγώ πάντως δεν πολεμάω με κανέναν! Συζήτηση κάνω :)
 

viktoria

Member
Μηνύματα
168
Likes
436
Μα δεν είπα το αντίθετο :) Η διαφορά είναι οτι στη περίπτωση των γυναικών είναι αναγνωρισμένη η βιαιοπραγία, ενώ στων αντρών όχι!


Πάλι συμφωνούμε :)
Όπως υπάρχουν και περιπτώσεις αντρών που παραπλανήθηκαν απο γυναίκες που ήθελαν να τους "τυλίξουν", να το πώ λίγο λαϊκά, και σταμάτησαν να παίρνουν τα αντισυλληπτικά μέτρα εν αγνοία τους και έτσι προήλθε μία ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη και ένας γάμος, απο την αρχή, καταδικασμένα...


Εγώ πάντως δεν πολεμάω με κανέναν! Συζήτηση κάνω :)
Τελικα ομως απαντηση η εστω συμβουλη ξεκαθαρη δεν δωσαμε σε καμμια απο της δυο ,τσαμπα ρωταγανε:shock:
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.651
Likes
12.491
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Παρακαλώ, επειδή το off topic έχει πάει σύννεφο, το θέμα είναι "Γυναίκες που ταξιδεύουν", για τα υπόλοιπα υπάρχει το social. :)
 

viktoria

Member
Μηνύματα
168
Likes
436
Παρακαλώ, επειδή το off topic έχει πάει σύννεφο, το θέμα είναι "Γυναίκες που ταξιδεύουν", για τα υπόλοιπα υπάρχει το social. :)
Καλησπερα,αλλα θερμοαιμοι Ελληνες ειμεθα και παρασυρομεθα ! συγνωμη!(και νεοελληνικη και αρχαια):)
 

maratha

Member
Μηνύματα
34
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
Κούβα
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καλησπέρα σας, θα ήθελα να σας ρωτησω, υπάρχει καμία γυναικα που έχει ταξιδέψει μόνη της σε μουσουλμανική χώρα? Πιστεύετε ότι είναι εφικτό να ταξιδέψει μόνη της μια κοπέλα στην Αλγερία, η στο Μαρόκο, για παράδειγμα? Θέλω να πάω στην Αλγερία. Αλλά δεν βρίσκω κανέναν που να θέλει να έρθει μαζί μου.
Θα ήθελα πολύ να έρθω μαζί σου
 
Last edited by a moderator:

MarSim

Member
Μηνύματα
163
Likes
142
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Νεα Υόρκη,Περού
Μια που πιάσαμε τα γυναικεία θέματα έχω την εξής ερώτηση:Τι είδους τσαντάκι είναι πιο ασφαλές σε μια ξένη χώρα;Σακίδιο ή χιαστί;;Το σακίδιο βολεύει περισσότερο βέβαια αλλα δεν ξέρω αν είναι πιο ασφαλές επειδή τα έχουμε όλα πίσω μας ..Η γνώμη σας ποιά είναι;;;
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
οτι δεν θελω να ρισκαρω,το βαζω παντα σε θηκη στη μεση.Λεφτα,καρτες,ταυτοτητα,εισητηρια κλπ.Εκει ειναι ασφαλη.Οταν θα λειψω πολλες ωρες η ολη μερα,βαζω σε σακκιδιο πλατης ολα τα απαραιτητα.Αλλιως κραταω χιαστι τσαντα,αρκετα μεγαλη για κατι εξτρα..πχ ομπρελλα,φουλαρι,αδιαβροχο.Το τηλεφωνο η το κραταω η σε τσεπη με φερμουαρ.
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Θα ηθελα την αποψη των γυναικων για τα Hostel.
Προσωπικα σαν αντρας και εχοντας παει στρατο ειμαι σιγουρος οτι δεν υπαρχει περιπτωση να δω κατι χειροτερο απο οσα εχω ηδη δει (δεν λεω ιστοριες ποτε, μην φοβαστε).
Βασικα δεν εχω μεινει ποτε σε hostel, παντα σε ξενοδοχεια, τα οποια ειναι απο αξιοπρεπεστατα μεχρι της κακιας συμφορας που κλαις τα λεφτα σου, παντα ομως ειναι προς την φτηνη μερια.
Θεωρω το ξενοδοχειο σαν πεταμενα λεφτα, εχω και το καλο οτι κοιμαμαι πριν ακουμπησω το μαξιλαρι, οποτε τι με νοιαζει;
Υπαρχει ενα κολλημα στο hostel γιατι η γυναικα μου φοβαται καπως.
Οι υπολοιπες γυναικες τι λενε; Εχει δοκιμασει καμια σας υπνο σε hostel;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.090
Μέλη
38.933
Νεότερο μέλος
athgouletas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom