Γυναίκες που ταξιδεύουν

Karol

New Member
Μηνύματα
4
Likes
6
το πρώτο βήμα είναι να αναγνωρίσεις την ανάγκη. το δεύτερο να μην την καταχωνιάσεις.

Αυτό στο εγγυομαι .-
Απλά καν' το .-;)
Ευχαριστώ για την συμπαράσταση και την αλληλεγγύη.
 
Last edited by a moderator:

Karol

New Member
Μηνύματα
4
Likes
6
.......δεν εχω χωρισει ομως........ειμαι ενας ολοκληρος ανθρωπος κι η λεξη χωρισε με ενοχλει.....
Εγώ προσπαθώ να είμαι ολόκληρος άνθρωπος. είναι αγώνας μεγάλος. έχεις δίκιο για τη λέξη χώρισα. για να μην πούμε για τη λέξη παντρευτηκα.
 
Μηνύματα
301
Likes
1.820
Επόμενο Ταξίδι
Η.Π.Α.
Ταξίδι-Όνειρο
Ωκεανία
Άν και ο δικός μου ο άντρας είναι απο τις περιπτώσεις που σου βγάζουν την ψυχή για να κάνει κάτι,και πάλι όμως αποκλείεται να ταξιδέψω μόνη..ΘΕΛΩ όμως να εξερευνήσω,με την ησυχία μου και χωρίς γκρίνια, το κάθε μέρος,σπιθαμή προς σπιθαμή,να ανακαλύψω,να δοκιμάσω,να χορέψω,να γελάσω.......Μπράβο σε όσες το κάνουν.Έστω και για μια μόνο φορά.Η καλύτερη εμπειρία!!!!!!!:clap::clap::clap:
Αγαπητή μου, ποτέ μην λες ποτέ! Επίσης όταν ταξιδεύω με τον σύντροφο χρειάζομαι και προσωπικό χώρο, έχω βρεί την λύση να τον αφήνω για μερικές ώρες με αφορμή να απολαύσω αποκλειστικά γυναικείες εμπειρίες στις οποίες δεν μπορεί να συμμετέχει όπως: να κάνω χέννα, να πάω σε γυναικείο χαμάμ (αυτό δυστυχώς δεν το κατάφερα ακόμα - είχα μια ευκαιρία στο Μαρόκο αλλά τελικά δεν έκατσε), να κάνω πεντικιούρ, μασάζ ή να πάω για ψώνια. Το ίδιο κάνω όταν ταξιδεύω με την παρέα μου, όταν θέλω να δω κάτι (μουσείο, πάρκο, αγορές κτλ) δεν περιμένω να τους πείσω να πάμε όλοι μαζί, αλλά ενημερώνω ότι εγώ θα πάω εκεί και όποιος θέλει μπορεί να ακολουθήσει ή να έρθρει να με βρεί. Μια φίλη μου στο Περού που είχε πάει με γυναικεία παρέα, τελικά στο τέλος χωριστήκαν για μερικές μέρες, καθώς είχαν διαφορετικές διαθέσεις και επιθυμίες και η φίλη πήγε σε άλλη πόλη και πέρασε 2-3 μέρες σόλο στο Περού.
Όσες δεν είναι έτοιμες να κάνουν το βήμα της σόλο απόδρασης, είναι μια καλή αρχή να βρίσκουν χρόνο και χώρο στα ταξίδια που κάνουν με την παρέα τους για τις προσωπικές τους αναζητήσεις.
 

viktoria

Member
Μηνύματα
168
Likes
436
Τωρα που βρηκα κοριτσοπαρεα ταξιδιαρα θα πω και γω την ταπεινη μου γνωμη.Κοριτσια βουρ:) εγω μετα απο 38 χρονια με τον συζυγο-συντροφο ,ολο μαζι ταξιδευαμε ,ωσπου προπερσι εκανα ενα ταξιδι ζορικο +προσκυνημα στα Ιεροσολυμα με την πεθερα 85 ετων παρακαλω:shock: (ξεκινησα και γραφω την ιστορια)και φετος μονη στην Αιγυπτο(περασα υπεροχα!!!:xalara:
 

Karol

New Member
Μηνύματα
4
Likes
6
Να πας ,κι εγω μεγαλοκοπελα ειμαι :haha:και γιαγια ηδη,ομως πηγα μονη μου Αιγυπτο και περασα τοσο καλα που ανυπομονω να το ξανακανω! ο τολμων νικα!!!!:clap:
δηλαδή μόνη με πρακτορείο ή τελείως μόνη; κατέβηκες στο αεροδρόμιο και δεν σε περίμενε κανείς.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.148
Likes
20.457
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Είχα μπει στο γκρουπ αλλά βγήκα, πελάγωσα να διαβάζω το ύψος των τραχήλων και ούτε πολυκατάλαβα πώς να μετρήσω τον δικό μου. Φαντάζομαι ότι στην πραγματικότητα είναι κάτι πολύ απλό πάντως.
:haha: sorry που γελάω, αλλά σε φαντάζομαι πραγματικά να προσπαθείς να καταλάβεις πως πρέπει να μετρήσεις!!! :haha:

Το κύπελλο και τις υφασμάτινες σερβιέτες, τα χρησιμοποιώ 2 χρόνια και μακάρι να γνώριζα γι' αυτά πιο νωρίς...Ποτέ δεν είναι αργά όμως :)
Τα οφέλη για μένα είναι τα εξής:
1) Βελτιώθηκε στο 100% η υγιεινή μου, τις μέρες της περιόδου! Τέρμα φαγούρες, οσμές και αίσθηση περιττού σώματος επάνω μου!!! Η απόλυτη φρεσκάδα.- (το ξέρω οτι ακούγομαι σαν διαφήμιση :D )
2) Δεν ρυπαίνω πλέον το περιβάλλον με τις συμβατικές σερβιέτες, το υλικό των οποίων, είναι μη απορροφήσιμο απο το περιβάλλον....
3) Έχω εξοικονομήσει ένα κάρο χρήματα!!!! Τα κάνω ταξίδια αυτά τα χρήματα, χωρίς να κάνω πλάκα!!!

* Το μόνο αρνητικό που έχω να πώ, είναι οτι δεν μου είναι εύχρηστο το κύπελλο σε ταξίδια που δεν μπορώ να έχω τις κατάλληλες συνθήκες υγιεινής μετά απο 12 ώρες χρήσης, δλδ όταν δεν έχω την δυνατότητα να πλύνω τα χέρια μου, έτσι ώστε να είναι καθαρά και να μπορώ να κάνω την αλλαγή! Για να λύσω το θέμα μου, χρησιμοποίησα τις υφασμάτινες σερβιέτες, αλλά και τις συμβατικές στις πιο δύσκολες μέρες.

Σχετικά με την αγορά και την χρήση

Πρώτα απ' όλα θα πρέπει να γίνει η σωστή επιλογή. Για να επιτευχθεί αυτό θα πρέπει να γίνει η σωστή μέτρηση και να ληφθούν υπ' όψιν και κάποιοι ακόμα παράγοντες, όπως πολύ σωστά ανέφερε η @underwater :) . Και επειδή κανένας άνθρωπος δεν είναι χαζός...το οτι κάποιες γυναίκες δεν μπορούν να κάνουν την μέτρηση, δεν σημαίνει οτι δεν μπορούν, αλλά οτι φοβούνται! Ναι... ο φόβος του λάθους, μας κάνει πολλές φορές να αμφιβάλουμε για τις ικανότητες μας, όσο παράξενο και αν ακούγεται αυτό.
Όταν λοιπόν γίνει η σωστή μέτρηση και η αγορά, φτάνουμε στο στάδιο της χρήσης. Στην αρχή χρειάζεται κάποια εξοικείωση. Με το πέρασμα του χρόνου θα διαπιστώσετε οτι τελικά είναι τόσο απλό, που ο χρόνος της αλλαγής διαρκεί μόνο ένα λεπτό! Ναι, τόσο χρειάζομαι για να κάνω την αλλαγή :)

αλλα πειτε μας για το κυπελλο..
Χαίρομαι που υπάρχει ενδιαφέρον και απο άντρες! Η κατανόηση των γυναικών απο την πλευρά των ανδρών, βοηθάει στη σύναψη καλύτερων σχέσεων μεταξύ των δύο φύλων, αρκεί να υπάρχει η ίδια κατανόηση και το ίδιο ενδιαφέρον και απο την μεριά των γυναικών προς τους άντρες!!! :)
 
Last edited:

viktoria

Member
Μηνύματα
168
Likes
436
δηλαδή μόνη με πρακτορείο ή τελείως μόνη; κατέβηκες στο αεροδρόμιο και δεν σε περίμενε κανείς.
Καλησπερα,πηγα οπως γραφω και στην ιστορια μου,υποτιθεται με γρουπ :)που οσο το ειδες εσυ αλλο τοσο το ειδα και γω .Στην τελικη εκανα σχεδον ολο το ταξιδι μονη με ξεναγο(ευτυχως ηταν ενα πολυ καλο παλικαρι ο Χουσειν καλη του ωρα αγγλοφωνος και γαλλοφωνος ,ξεσκονισα τα αγγλικα και γαλλικα μου:eek:)Στην αρχη σκυλοφοβηθηκα ,νυχτα να σε παιρνουν απο το ξενοδοχειο 2 νεαροι Αιγυπτιοι για Αββυδο-Ντεντερα ,λεω θα αφησω τα κοκαλακια μου τα γερικα εδω .Αλλα τελικα πηγαν ολα καλα :clap:Ειπαμε ο τολμων νικα,ολα εχουν την νοστιμαδα τους:haha:
 

spirosninja

Member
Μηνύματα
286
Likes
507
Χαίρομαι που υπάρχει ενδιαφέρον και απο άντρες! Η κατανόηση των γυναικών απο την πλευρά των ανδρών, βοηθάει στη σύναψη καλύτερων σχέσεων μεταξύ των δύο φύλων, αρκεί να υπάρχει η ίδια κατανόηση και το ίδιο ενδιαφέρον και απο την μεριά των γυναικών προς τους άντρες!!! :)
:)
 

maratha

Member
Μηνύματα
31
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
Κούβα
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Γειά σας κορίτσια και από εμένα, πραγματικά σας διαβαζω και σας χαίρομαι, πολλές φορές σκέφτηκα να κάνω ένα ταξίδι μόνη μου. Ομως την ίδια στιγμή το απορρίπτω, φοβάμαι ότι δεν θα τα καταφέρω να ανταπεξέλθω και τελικά ότι δεν θα περάσω καλά.
 

viktoria

Member
Μηνύματα
168
Likes
436
Γειά σας κορίτσια και από εμένα, πραγματικά σας διαβαζω και σας χαίρομαι, πολλές φορές σκέφτηκα να κάνω ένα ταξίδι μόνη μου. Ομως την ίδια στιγμή το απορρίπτω, φοβάμαι ότι δεν θα τα καταφέρω να ανταπεξέλθω και τελικά ότι δεν θα περάσω καλά.
Καλημερα,δεν θελω ηττοπαθειες ολες ανεξαιρετως ηλικιας (μονο χρονο και χρηματα ναχουμε);)και μπορουμε τα παντα .Ολα μια αποφαση ειναι,αλλωστε αν την πρωτη φορα δεν περασεις καλα ,μαθαινεις και την επομενη θα τα καταφερεις καλυτερα .:xalara:Παντα ομως σε οποιαδηποτε κατασταση πρωτα να βλεπεις τα θετικα και τι αποκομισες και τελοοοοοοοοοοοοος τα αρνητικα .Που σε οποιο ταξιδι νομιζω μονο θετικα θα εχεις:clap:!!!
 
Last edited by a moderator:

maratha

Member
Μηνύματα
31
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
Κούβα
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καλημερα,δεν θελω ηττοπαθειες ολες ανεξαιρετως ηλικιας (μονο χρονο και χρηματα ναχουμε);)και μπορουμε τα παντα .Ολα μια αποφαση ειναι,αλλωστε αν την πρωτη φορα δεν περασεις καλα ,μαθαινεις και την επομενη θα τα καταφερεις καλυτερα .:xalara:Παντα ομως σε οποιαδηποτε κατασταση πρωτα να βλεπεις τα θετικα και τι αποκομισες και τελοοοοοοοοοοοοος τα αρνητικα .Που σε οποιο ταξιδι νομιζω μονο θετικα θα εχεις:clap:!!![/
Έχεις δίκιο, έτσι πρέπει να το βλέπουμε, ήδη άρχισα να το σκέφτομαι ποιο θετικά !!
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.430
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Κορίτσια μου! Στα είκοσι έβλεπα ράγες τραίνου και έτρεμα από το φόβο μου. Το ίδιο και με το αεροπλάνο. Το έτρεμα. Δε μπορούσα να ταξιδέψω με κανένα μέσο. Είχα απίστευτες φοβίες. Πίστευα όμως ανέκαθεν ότι οι φοβίες είναι ο δρόμος πάνω στον οποίο πρέπει να βαδίσουμε για να εξελιχθούμε. Ξεκίνησα δειλά δειλά να παίρνω αεροπλάνα και τραινα με παρέα. Ούτε μπορούσα να σκεφτώ το ενδεχόμενο να ταξιδέψω μόνη μου.
Ωστόσο ήταν κάτι που ανέκαθεν θαύμαζα σε άλλους ανθρώπους που το τολμούσαν.
Μέχρι τα 26 μου πήρα την απόφαση και ταξίδεψα μόνη μου με τραίνο και αεροπλάνο και κατάλαβα ότι οι φοβίες μου ήταν πλέον παρελθόν. Το 2011 έκανα το βήμα και βγήκα εκτός Ελλάδας μόνη μου, επισκεπτόμενη τη Στοκχόλμη. Έχω γράψει και μια από τις πρώτες μου ιστορίες εδώ στο φόρουμ, πριν επτά χρόνια. Ιστορία που εξελίχθηκε σε βαθιά ενδοσκόπηση και με έκανε να συνειδητοποιήσω πολλά πράγματα για το μέσα μου. Αυτή την αίσθηση της ελευθεριας του πρώτου ταξιδιού δε θα την ξεχάσω ποτε.
https://www.travelstories.gr/community/threads/Το-Σύνδρομο-της-Στοκχόλμης.33528/

Στη συνέχεια έκανα κάθε φορά και πιο περίπλοκα ταξίδια, πήγα σε όλη τη Βαλτική, άλλαξα αεροπλάνα τραινα ΚΤΕΛ πλοία, βρέθηκα μόνη σε τεράστιες πόλεις, στριμώχτηκα σε τραμ στην Πόλη, κοιμήθηκα σε μια γωνιά σε αεροδρόμιο της Ιταλίας και άλλα πολλά. Κάποτε αποφάσισα να βγω μόνη μου και εκτός Ευρώπης. Επισκέφτηκα την Αρμενία και πέρασα υπέροχα. Συνέχισα με την Κολομβια το Καζακστάν το Κιργισταν, κάθε φορά ανακαλύπτοντας νέα πράγματα, γίνομαι λίγο πιο σοφή, πιο ελεύθερη, πιο κοντά στον πραγματικό εαυτό μου.
Έτσι εκλαμβάνω το ταξίδι, σαν απελευθέρωση.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.763
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom