Γυναίκες που ταξιδεύουν

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Κι εγώ σκέφτομαι για κύπελο, υπάρχει ένα ελληνικό ηλεκτρονικό κατάστημα που εξειδικεύεται σε αυτά (όπως και γενικότερα στον zero waste τρόπο ζωής) και το οποίο έχει και γκρουπ υποστήριξης στο fb. Δεν ξέρω αν επιτρέπεται να δώσω το link, αν όχι μπορώ να σας πω σε pm. Αυτό που κατάλαβα από το γκρουπ είναι ότι υπάρχουν διαφορετικά κύπελα σε διαφορετικά μεγέθη και επιλέγεις ανάλογα με την ηλικία σου, τις εγκυμοσύνες σου, τη ροή σου, το ύψος που βρίσκεται ο τράχηλός σου (!) και διάφορα άλλα. Είχα μπει στο γκρουπ αλλά βγήκα, πελάγωσα να διαβάζω το ύψος των τραχήλων και ούτε πολυκατάλαβα πώς να μετρήσω τον δικό μου. Φαντάζομαι ότι στην πραγματικότητα είναι κάτι πολύ απλό πάντως.

Για να επιστρέψω στο θέμα ιστορίες περιόδου δε νομίζω να έχω εύκαιρες. Πάντα εξοπλισμένη είμαι. Το πιο εξτρίμ που μου έχει συμβεί είναι το να αλλάξω ταμπόν σε πενταβρώμικη δημόσια τουαλέτα στο Μπισκέκ του Κιργιστάν, αλλά δεν το λες και εξτρίμ. Ιστορίες διάρροιας πάλι άφθονες. Βέβαια αυτές δεν αποτελούν αποκλειστικά γυναικείο ζήτημα. :p
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.148
Likes
20.457
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Εδώ κ πέντε χρόνια σκέφτομαι το κύπελλο οπότε ξεμπερδευω από ολα
Να το δω και να μην το πιστέψω!!!
Σου έχω πει ότι η πολύ σκέψη βλάπτει;; ;:p
 

NightcoreKing

Member
Μηνύματα
241
Likes
567
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο_Καλοκαίρι :P
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Ζηλανδια!
Κι εγώ σκέφτομαι για κύπελο, υπάρχει ένα ελληνικό ηλεκτρονικό κατάστημα που εξειδικεύεται σε αυτά (όπως και γενικότερα στον zero waste τρόπο ζωής) και το οποίο έχει και γκρουπ υποστήριξης στο fb. Δεν ξέρω αν επιτρέπεται να δώσω το link, αν όχι μπορώ να σας πω σε pm. Αυτό που κατάλαβα από το γκρουπ είναι ότι υπάρχουν διαφορετικά κύπελα σε διαφορετικά μεγέθη και επιλέγεις ανάλογα με την ηλικία σου, τις εγκυμοσύνες σου, τη ροή σου, το ύψος που βρίσκεται ο τράχηλός σου (!) και διάφορα άλλα. Είχα μπει στο γκρουπ αλλά βγήκα, πελάγωσα να διαβάζω το ύψος των τραχήλων και ούτε πολυκατάλαβα πώς να μετρήσω τον δικό μου. Φαντάζομαι ότι στην πραγματικότητα είναι κάτι πολύ απλό πάντως.

Για να επιστρέψω στο θέμα ιστορίες περιόδου δε νομίζω να έχω εύκαιρες. Πάντα εξοπλισμένη είμαι. Το πιο εξτρίμ που μου έχει συμβεί είναι το να αλλάξω ταμπόν σε πενταβρώμικη δημόσια τουαλέτα στο Μπισκέκ του Κιργιστάν, αλλά δεν το λες και εξτρίμ. Ιστορίες διάρροιας πάλι άφθονες. Βέβαια αυτές δεν αποτελούν αποκλειστικά γυναικείο ζήτημα. :p
Ειμαστε κ εμεις ...κααααπου εδω κρυφα κρυφα διαβαζουμε τα γυναικεια θεματα να μπουμε στην ακυρη και απροσιτη ψυχολογια της γυναικας και διαβαζουμε για κατι διαρροια και ξενερωνουμε :( χαχαχα ουυυστ @underwater ...αποσυρω το επιστημονικο μου ενδιαφερον και παω αλλου:cry::p
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Ειμαστε κ εμεις ...κααααπου εδω κρυφα κρυφα διαβαζουμε τα γυναικεια θεματα να μπουμε στην ακυρη και απροσιτη ψυχολογια της γυναικας και διαβαζουμε για κατι διαρροια και ξενερωνουμε :( χαχαχα ουυυστ @underwater ...αποσυρω το επιστημονικο μου ενδιαφερον και παω αλλου:cry::p
Έλα μωρέ, οι πιο αστείες ιστορίες είναι αυτές! :p
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.560
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Για τις κυριες που ετοιμαζουν το βαπτισμα του πυρος..δεν ειναι δυσκολο.Αποφαση θελει.Κι αν υπαρχει ζορι,εεε,ας γινει η αρχη με οργανωμενο..σαν σωσιβιο ενα πραμα.Μονη αλλα με μεγαλυτερη σιγουρια..Μια δυο φορες φτανουν.Μετα θα θελεις να φτιαξεις εσυ το δικο σου προγραμμα με τους δικους σου ρυθμους..Μην αφηνετε μερα να περναει..Δεν γυριζει πισω.Σιγουρο αυτο.Καλα ταξιδια να χουμε.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Για τις κυριες που ετοιμαζουν το βαπτισμα του πυρος..δεν ειναι δυσκολο.Αποφαση θελει.Κι αν υπαρχει ζορι,εεε,ας γινει η αρχη με οργανωμενο..σαν σωσιβιο ενα πραμα.Μονη αλλα με μεγαλυτερη σιγουρια..Μια δυο φορες φτανουν.Μετα θα θελεις να φτιαξεις εσυ το δικο σου προγραμμα με τους δικους σου ρυθμους..Μην αφηνετε μερα να περναει..Δεν γυριζει πισω.Σιγουρο αυτο.Καλα ταξιδια να χουμε.
Συμφωνώ απόλυτα. Εγώ την πρώτη φορά που ταξίδεψα τελείως μόνη λίγο αφού είχα τελειώσει το πανεπιστήμιο είχα συμμετάσχει σε ένα εθελοντικό workcamp στο Μιλάνο. Θυμάμαι ότι το camp ήταν αποτυχία, αλλά με βοήθησε να νιώσω μεγαλύτερη σιγουριά για τον εαυτό μου. Επίσης ήταν μια ιδιαίτερη εμπειρία σε διαπολιτισμικό επίπεδο, καθώς είχα γνωρίσει άτομα από Αγγλία, Μεξικό, Νότια Κορέα, Ιταλία φυσικά, Ρωσία και άλλες χώρες και είχε ενδιαφέρον η συγκατοίκηση με ανθρώπους από τόσο διαφορετικές κουλτούρες.

Λίγα χρόνια μετά έκανα και το πρώτο μου μοναχικό "μακρινό". Πήγα στην Κένυα με γκρουπ! Ήθελα Κένυα, δεν έβρισκα παρέα, κόλωνα όμως να πάω και μόνη μου. Οπότε βρήκα τη χρυσή τομή. Πολύ δύσκολα θα ξαναπήγαινα κάπου με γκρουπ, ήταν όμως μια καλή συμβιβαστική λύση και μια καλή αφετηρία και για πιο "εναλλακτικά" solo ταξίδια!
 
Last edited:

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Θα μπορουσα να παω οργανωμενα σε μερη που εχω λιγες πιθανοτητες να συννενοηθω.Τωρα πια,διασκεδαζω εξ ισου με τη διαδικασια να βρω που θα παω,τροπους μετακινησης,μερη που θελω να δω,διαμονη,εκπτωτικες καρτες κυριως για τρενα..Οσο περνει μορφη ενα ταξιδι ,τοσο εξαγριωνομαι(με την καλη εννοια).Ετσι ζω τα λεγομενα προκαταρτικα..Οπως και να χει,τροποι υπαρχουν,υγεια,χρονος και φραγκα να υπαρχουν...
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.148
Likes
20.457
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Μηνύματα
301
Likes
1.820
Επόμενο Ταξίδι
Η.Π.Α.
Ταξίδι-Όνειρο
Ωκεανία
Κι εγώ σκέφτομαι για κύπελο
Αναφορικά με το κύπελλο και εγώ αυτά διάβαζα και προβληματιζόμουν. Τελικά τα κριτήρια μου ήταν 1) τιμή 2) πιο κοντινή αποθήκη ηλεκτρονικού καταστήματος 3) Επιλογή μεγέθους με βάση το γεγονός ότι δεν έχω γεννήσει.
Η διάρροια στα ταξίδια είναι ο λόγος που επιστρέφουμε τουλάχιστον 2 κιλά πιο αδύνατοι, δεν χρειαζόμαστε δίαιτα, ταξίδια χρειαζόμαστε!!! :clap::clap::clap:
 

MarSim

Member
Μηνύματα
163
Likes
142
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Νεα Υόρκη,Περού
Πολύ ωραία ιδέα αυτό το θέμα στο φόρουμ..Εγώ είμαι υπέρ αλλα μέχρι τώρα δεν μου δώθηκε η ευκαιρία να ταξιδέψω μόνη μου.Αν και την έχω "πατήσει" κάποιες φορές,και πάλι δεν κατάφερα να το κάνω. Κάποιες παρέες βρε παιδί μου σε εκνευρίζουν.Ενώ είναι μια χαρά παιδιά όλες οι παραξενιές και οι γκρίνιες βγαίνουν σε ένα ταξίδι.Εγώ γιατί συμβιβάζομαι πάντα σε όλα και είμαι μέσα σε όλα δηλαδή;Γιατί όχι και οι άλλοι;;:( Αυτός είναι και ο σκοπός κάθε ταξιδιού. Και τώρα μάλιστα που παντρέυτηκα αποκλείεται να το κάνω..Άν και ο δικός μου ο άντρας είναι απο τις περιπτώσεις που σου βγάζουν την ψυχή για να κάνει κάτι,και πάλι όμως αποκλείεται να ταξιδέψω μόνη..ΘΕΛΩ όμως να εξερευνήσω,με την ησυχία μου και χωρίς γκρίνια, το κάθε μέρος,σπιθαμή προς σπιθαμή,να ανακαλύψω,να δοκιμάσω,να χορέψω,να γελάσω.......Μπράβο σε όσες το κάνουν.Έστω και για μια μόνο φορά.Η καλύτερη εμπειρία!!!!!!!:clap::clap::clap:
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.787
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom