Γύρος Πελοποννήσου

paefstra

Member
Μηνύματα
12.922
Likes
40.758
Ευχαριστούμε για την αναλυτική ενημέρωση!
Απίστευτο! Ναι, γίνεται αρκετά πολύπλοκο υπό αυτές τις συνθήκες.
Πριν χρονια εχουμε κανει το προγραμμα "τρενο στο ανεβασμα, αυτοκινητο στο κατεβασμα" αλλα ο οδηγος του αυτοκινητου ανεβηκε απο τον δρομο, δηλαδη χωριστηκαμε. Το οφελος βεβαια ηταν οτι ετσι πηγαμε στην Αγια Λαυρα
Επειδη βρεθηκα για επαγγελματικους λογους για μηνες στην περιοχη, πρεπει να πω οτι ειναι λατρεμενη διαδρομη και την εχω κατεβει και με τα ποδια 2 φορες. Το συστηνω τωρα που τα δρομολογια ειναι μειωμενα, γιατι δεν εχεις το αγχος μη σε πετυχει τρενο σε γαλαρια.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.700
Likes
11.102
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Αξίζει να μείνουμε 2 βραδιές Ναύπλιο; Θέλουμε να εξοικονομήσουμε 2 βράδια από κάπου (το ένα θα είναι από Ελαφόνησο) το δεύτερο δεν ξέρω... Είπα μήπως της Καλαμάτας γίνουν 3 αντί για 4, επαρκούν 3 βραδιές στη Καλαμάτα για να δούμε τη γύρω περιοχή?
Ναι, αξίζει το Ναύπλιο για 2 βραδιές με εκδρομές στα πέριξ. Καλαμάτα σε 3 μέρες θα δείτε πολλά, αλλά σίγουρα θα μείνουν και εκκρεμότητες. Από την άλλη είμαι της άποψης καλύτερα λίγα και καλά, παρά πολλά με μια επιφανειακή ματιά.
Επειδη βρεθηκα για επαγγελματικους λογους για μηνες στην περιοχη, πρεπει να πω οτι ειναι λατρεμενη διαδρομη και την εχω κατεβει και με τα ποδια 2 φορες. Το συστηνω τωρα που τα δρομολογια ειναι μειωμενα, γιατι δεν εχεις το αγχος μη σε πετυχει τρενο σε γαλαρια.
Συμφωνώ απόλυτα! Είναι υπέροχη διαδρομή. Κι εγώ έχω κάνει την πεζοπορία αρκετές φορές και χωρίς πολλά τρένα την ευχαριστιέσαι περισσότερο. Απλά αυτό προϋποθέτει να έχει κανείς χρόνο να αφιερώσει, καθώς είναι διαδρομή αρκετών ωρών.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.922
Likes
40.758
Καλημέρα σας, τελικά κάναμε μια τροποποίηση στο πρόγραμμα ώστε να μπορέσουμε να βάλουμε καλύτερα το Διακοπτό και Καλάβρυτα. Αποφασίσαμε να κατέβουμε από Ήπειρο βάζοντας έτσι ως πρώτο σταθμό τον Οδοντωτό με διαμονή στα Καλάβρυτα (προτιμήσαμε εκεί διαμονή γιατί θέλουμε να επισκεφτούμε το Μέγα Σπήλαιο και Αγία Λαύρα και έτσι χρειαζόμασταν το αυτοκίνητο).

Στην πορεία από εκεί συνεχίζουμε κανονικά προς Ναύπλιο κτλ. με τελευταίο σταθμό τον Πύργο. Θα δούμε μήπως επισκεφτούμε τη Κορινθία στη διαδρομή από Καλάβρυτα για Ναύπλιο.

Αξίζει να μείνουμε 2 βραδιές Ναύπλιο; Θέλουμε να εξοικονομήσουμε 2 βράδια από κάπου (το ένα θα είναι από Ελαφόνησο) το δεύτερο δεν ξέρω... Είπα μήπως της Καλαμάτας γίνουν 3 αντί για 4, επαρκούν 3 βραδιές στη Καλαμάτα για να δούμε τη γύρω περιοχή?
Η Πελοποννησος ειναι απεραντη σε σημεια ενδιαφεροντος και δεν υπαρχει σημειο που δεν αξιζει, κατα τη γνωμη μου. Οσες μερες και να βαλεις δεν επαρκουν. Καντε το προγραμμα που μπορειτε και θα ξαναπατε.
Μια γνωμη για το Πυργο: η πολη δεν αξιζει τοσο. Θα εβαζα διανυκτερευση στην Ανδριτσαινα και δεν θα εχανα την επισκεψη στον ναο του Επικουρειου Απολλωνα, μοναδικο φαινομενο. Τωρα αν θελετε να πατε Αρχαια Ολυμπια, το καταλαβαινω, αλλα κλειστε κατι παραθαλασσιο, να κανετε και καμια βουτια. Ο Πυργος θα ειναι ερημος απο κοσμο, ολοι στις παραλιες ειναι.
Απορια: πως θα ανεβει το αυτοκινητο Καλαβρυτα, αφου θα ανεβειτε με τον Οδοντωτο? Πρεπει να ανεβειτε, να κατεβειτε και να ξανανεβειτε με το αυτοκινητο. Αυτο αν η αφετηρια σας ειναι το Διακοπτο.
Αν η αφετηρια σας ειναι τα Καλαβρυτα, πρεπει να πατε με τρενο Διακοπτο, να ανεβειτε και να φροντισετε να προλαβετε τις εισοδους στο Σπηλαιο και τη Λαυρα. Να τσεκαρετε με προσοχη τις ωρες για αυτα.
 
Last edited:

nikoletou

Member
Μηνύματα
16
Likes
4
Η Πελοποννησος ειναι απεραντη σε σημεια ενδιαφεροντος και δεν υπαρχει σημειο που δεν αξιζει, κατα τη γνωμη μου. Οσες μερες και να βαλεις δεν επαρκουν. Καντε το προγραμμα που μπορειτε και θα ξαναπατε.
Μια γνωμη για το Πυργο: η πολη δεν αξιζει τοσο. Θα εβαζα διανυκτερευση στην Ανδριτσαινα και δεν θα εχανα την επισκεψη στον ναο του Επικουρειου Απολλωνα, μοναδικο φαινομενο. Τωρα αν θελετε να πατε Αρχαια Ολυμπια, το καταλαβαινω, αλλα κλειστε κατι παραθαλασσιο, να κανετε και καμια βουτια. Ο Πυργος θα ειναι ερημος απο κοσμο, ολοι στις παραλιες ειναι.
Απορια: πως θα ανεβει το αυτοκινητο Καλαβρυτα, αφου θα ανεβειτε με τον Οδοντωτο? Πρεπει να ανεβειτε, να κατεβειτε και να ξανανεβειτε με το αυτοκινητο. Αυτο αν η αφετηρια σας ειναι το Διακοπτο.
Αν η αφετηρια σας ειναι τα Καλαβρυτα, πρεπει να πατε με τρενο Διακοπτο, να ανεβειτε και να φροντισετε να προλαβετε τις εισοδους στο Σπηλαιο και τη Λαυρα. Να τσεκαρετε με προσοχη τις ωρες για αυτα.
Σ ευχαριστώ για την συμβουλή για το Πύργο και εμάς δεν μας τρέλαινε να μείνουμε εκεί θα κοιτάξω και τη περιοχή που μας είπες. Βάλαμε Πύργο για να δούμε την Αρχαία Ολυμπία και αν έχει κάτι εκεί στα περίχωρα.
Θα ξεκινήσουμε από Θεσσαλονίκη κατευθείαν για Καλάβρυτα θα αφήσουμε το αμάξι εκει και θα πάρουμε το τρένο για Διακοπτό και πίσω, θα εξαρτηθεί βέβαια από τις ώρες δρομολογίων του τρένου και τις ώρες επισκεψιμότητας της Αγίας Λαύρας. Διαφορετικά θα κάνουμε το ανάποδο.

Έχετε κάποιες προτάσεις για ταβερνάκια κτλ γενικότερα στη Πελοπόννησο?
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.922
Likes
40.758
Παρτε μαγιο για βουτια στο Διακοπτο γιατι πως θα περασουν οι ωρες ως το τρενο επιστροφης?
Γυρω απο Αρχαια Ολυμπια δεν εχει κατι σοβαρο να δειτε, πλην Λιμνης Καιαφα και Λουτρα Καιαφα που ειναι ενδιαφεροντα αρχιτεκτονικα.
Προτεινω ομως χωριο Αρκουδι και μεσαιωνικο καστρο Χλεμουτσι, οπως πατε προς Πατρα απο Πυργο . Γκουγκλαρε το, ειναι ονειρο το Καστρο.
Αν ειστε λιγο της περιπετειας, μπορειτε να πατε απο Καλαβρυτα στον Πυργο απο την ορεινη διαδρομη. Την εχω κανει και ειναι ενδιαφερουσα. Μου αρεσε το χωριο Λαμπεια για σταση και το δασοςτης Φολοης.
Απο φαι, τρως παντου καταπληκτικα, εκτος απο την Ολυμπια που εχει τουρισταδικο φαι. Ομως αφου εχετε αυτοκινητο, πατε πιο διπλα στο χωριο Λιναρια που εχει τα ονομαστα κοτοπουλα, που ψηνουν σε φρεσκο βουτυρο, γνωστο σε ολο τον νομο. Ελπιζω να πατε καλα απο χοληστερινη...
 
Last edited:

Taxidia

Member
Μηνύματα
7
Likes
3
Θα έλεγα να ιεραρχήσετε λίγο αυτά που έχουν προτεραιότητα για εσάς στο κάθε μέρος, γιατί μου φαίνεται λίγο δύσκολο να πάτε σε όλα. πχ η Νέδα είναι υπέροχη, αλλά θέλει πρακτικά 1 - ή σχεδόν 1- μέρα μόνη της
 

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
242
Likes
110
Καλησπέρα και από εμένα.
Σκέφτομαι να κάνω το γύρω της Πελοποννήσου, όχι ακριβώς το γύρω αλλά δε κάποια μέρη που δεν έχω πάει. Θέλουμε να μείνουμε σου 2-3 μέρες σε κάθε μέρος και αυτό θα γίνει από τους 17 έως τις 30 Αυγούστου, αυτά 13 βράδια, αλλά υπάρχει η πιθανότητα στην επιστροφή να μείνουμε και στο βράδια στον Πλαταμώνα, οπότε 11 βράδια. Μονεμβασιά και Γύθειο έχουμε πάει οπότε θέλουμε να τα αποφύγουμε αλλά στο Ταίναρο θέλουμε να πάμε γιατί διάβασα πολύ όμορφα πράγματα εγώ να για μια πεζοπορία. Επίσης να αναφέρω ότι έχω τρέλα με τη φωτογραφία και μάλλον της επόμενες μέρες θα παραγγείλω μια DSLR. Το τελευταίο το γράφω σε σχέση με το πλάνο το ταξιδιού. Από εκεί και πέρα, Καλαμάτα πήγαμε Πάσχα αλλά θα θέλαμε να μέναμε κάπου στην Πύλο ή κάπου αλλού για να βλέπαμε ό,τι όμορφο υπάρχει. Σίγουρα στην Ολυμπία. Επίσης στο Ναύπλιο πήγαμε αλλά θα θέλαμε να πάμε Μυκήνες και στον τάφο του Αγαμέμνονα γιατί πήγαμε πριν πολλά χρόνια και πολύ βιαστικά.
Τι λέτε;

Κάποια γνώμη;
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
1
Likes
0
Σκεφτόμαστε το καλοκαιράκι για 10 μέρες Κύπρο - Αθήνα -Πελοπόνησο για πρώτη φορά, αν τα καταφέρουμε με την κατάσταση αυτή. Διάβασα αρκετά βοηθητικά σχολιά σας όμως πολύ παλιά κάποια.
Θα μπορούσατε να με κατευθύνεται τι να δούμε ,που αξίζει να μείνουμε και πως να μοιράσουμε τις μέρες μας;
Σημειώστε θα είμαστε οικογένειακώς 2 παιδάκια και θα πάρουμε αμάξι απο Αθήνα, όμως μας αρέσουν οι περιπέτειες.
Σας ευχαριστώ😊🙏
 
Μηνύματα
6
Likes
19
Καλημέρα στην ομάδα!
Είμαι νέο μέλος, αλλά σας παρακολουθώ από πολύ παλιά. Είμαι από την Πάφο της Κύπρου. Όποτε είχα ταξίδι διάβαζα σχεδόν όλα τα ποστ, και κρατούσα σημειώσεις. Για τις καλοκαιινές μου διακοπές πάντα μα πάντα διαλέγω Ελλαδάρα! και μαζί σας έχω κάνει τις καλυτερες επιλογές!!
Στο θέμα μου:
Ερχόμαστε 22/8-5/9 με πλοίο οικογενειακώς: 2 εμείς κ 2 τα παιδιά μας (σκυλάκια μεγέθους..25κ + 33κ)
θα ενοικιάσουμε αυτοκινούμενο από Αθήνα και λέμε για τον γύρο της Πελοποννήσου!
και τα δυο μας τερατάκια κολυμπάνε καλά!
Θα ήθελα όποιος μπορεί κ θέλει να μας εισηγηθεί:
1. Παραλίες απόμερες, άγριες, με όσο πιο λίγο (ή κ καθόλου κόσμο). Είναι φιλικοί οι μικροί αλλά περίεργοι (ειδικά ο μικρός = 1ος έτους), κ δεν θέλουμε να ενοχλούμε. Και βραχάκια να έχει που να μπορούμε όλοι να μπούμε με τον ένα ή τον άλλο τρόπο, παίζουν.
2. Θα μένουμε και σε οργανωμένα κάμπιγκ αναγκαστικά, για νερά ρεύμα κλπ, αλλά θα προτιμούσαμε μέρη που θα μπορούσαμε να μένουμε με το καμπερ χωρίς υπηρεσίες..
3. Υπάρχουν παραλίες που είναι επίσημα ενδεδειγμένες για σκύλους; εδώ στην Κύπρο ναι (βέβαια δεν τις λες κ παραλίες αλλά άλλο θέμα τα κομπλεξιλλικκια τα δικά μας-να και ένα κυπριακό)
Βασικά όποια εισήγηση, συμβουλή σας καλοδεχούμενη!! και σας ευχαριστώ!!!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.259
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Από πρόσφατο ταξίδι στη Μάνη, άδειες και άγριες ήταν η Αλυπα και ο Μεζαπος. Άγρια αλλά με ολίγο κόσμο ήταν ο Φονεας. Αύγουστο μήνα ίσως να έχουν κόσμο, Σεπτέμβριο χλωμό. Επίσης ο Βορδωνας ήταν εντελώς άδειος κι άξιζε κι αυτός τον κόπο. Μας συστήθηκε απο ντόπιους και η παραλία Αμπελος, όπου δεν πήγαμε αλλά στις φωτογραφίες φαίνεται φοβερή.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.557
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom