ΔΙΑΜΟΝΗ ΣΤΟ ΠΑΡΙΣΙ ΓΙΑ 4 ΜΗΝΕΣ

nikosgreek

Member
Μηνύματα
17
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Καλησπέρα,
εχω βρει μια δουλειά στο Παρίσι για 4 μηνες και ψαχνω να βρω ενα φθηνό διαμέρισμα να μείνω. ( το πολυ 500 το μηνα ) Απ οσο εχω ψάξει είναι δύσκολο να βρω και ακριβά. Ξέρει κανεις κάτι σχετικά φθηνό; Υπάρχουν και ξενοδοχεία που κάνουν καλυτερες τιμες για τετοια μεγάλη διαμονή; Οποιος έχει καποια πληροφορία ας βοηθήσει. Ευχαριστώ πολυ!
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.594
Likes
9.775
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
500 το μηνα μονο με συγκατοικηση ..! Αλλιως δε βρισκεις με τιποτα τετοιες τιμες
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
Καλησπέρα,
εχω βρει μια δουλειά στο Παρίσι για 4 μηνες και ψαχνω να βρω ενα φθηνό διαμέρισμα να μείνω. ( το πολυ 500 το μηνα ) Απ οσο εχω ψάξει είναι δύσκολο να βρω και ακριβά. Ξέρει κανεις κάτι σχετικά φθηνό; Υπάρχουν και ξενοδοχεία που κάνουν καλυτερες τιμες για τετοια μεγάλη διαμονή; Οποιος έχει καποια πληροφορία ας βοηθήσει. Ευχαριστώ πολυ!
Που κοντά έχεις βρει δουλειά, σε ποιό διαμέρισμα (arrondissement).....
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
500 το μήνα στο Παρίσι είναι ψιλοακατόρθωτο νομίζω. Ένας φίλος έδινε 2500 και έμενε σε μια τρύπα 25τ.μ. στο Marais.
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
850
Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες! Απίθανο να βρεις με 500 ευρώ. Φίλη έμενε πριν 8 χρόνια σε μία τρύπα στο 4ο διαμέρισμα, το οποίο δεν είχε καν...νιπτήρα στο μπάνιο (κι όμως,μόνο ντους και τουαλέτα, τα χέρια της αναγκαζόταν να τα πλένει στο νεροχύτη-μεγάλη πίκρα)και έδινε 800 ευρώ.

Πιθανές λύσεις:
-Αναζήτησε κάποιο διαμέρισμα εκτός κέντρου πόλης, εκτός του periferique.
-Συγκατοίκηση.
-Τα ξενοδοχεία, όπως είπες κι εσύ, αν και δεν ξέρω τι ισχύει σχετικά.
-Μία λύση για τον πρώτο καιρό είναι να απευθυνθείς στη Fondation, δηλαδή στην ελληνική εστία της Σορβόνης, μήπως σε φιλοξενήσουν για λίγες ημέρες. Συγκεκριμένα, η εκκλησία ελέγχει κάποια δωμάτια στο ελληνικό σπίτι και αν τα πας καλά με τους παπάδες, ίσως μπορείς να μείνεις για τις πρώτες νύχτες και από εκεί να σε κατευθύνουν καλύτερα...

υ.γ. σχετικά με το τελευταίο, δεν ξέρω ακριβώς τι ισχύει, ποιο είναι το πλαίσιο κτλ. Ίσως και να κάνω λάθος, πάντως παλαιότερα ίσχυε κάτι τέτοιο.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.997
Likes
12.070
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Συγκατοικηση οπως λεν και οι απο πανω. Επειδη κι εγω το ψαχνω κατεληξα εκει...
 

nikosgreek

Member
Μηνύματα
17
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
ευχαριστω για τις απαντησεις. κι εγω πουχω ψαξει λιγο απο δω τα βρισκω πολυ ακριβα ειδικα για 4 μηνες. ειναι πιο κοντα στο 12ο διαμερισμα του Παρισιου η δουλεια.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
Στα 500ευρώ λίγο δύσκολο μόνο καμιά τρύπα αλλά κοντά στα 700-800 υπάρχει περίπτωση να βρείς....ποτέ μη λες ποτέ όμως....
Ρίξε μια ματιά και εδω (υπάρχουν βέβαια και άλλα αυτού του είδους μεσιτικά site για να βρείς να νοικιάσεις ) ...το πρόβλημα είναι ότι θες να νοικιάσεις για 4 μήνες (μικρό διάστημα) και συνεπώς και επιπλωμένο ...Βάζεις περιοχή που σε ενδιαφέρει τα τετραγωνικά περίπου που θες μέχρι ποιο ποσό διαθέτεις κλ...

Μια άλλη λύση είναι και το Airbnb
 

Gallos

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Ονειρεμένο Ταξίδι
Stans
αν εχεις λογαριασμο στο fb, κανε μια ανακοινωση εδω
Etudiants Hell
και εδω
F
το πρώτο έχει σχέση με φοιτητές, το δεύτερο γενικά με τους Έλληνες της Γαλλίας.
Έχει με 500 άλλα είναι ζόρι να βρεις. Βεβαία το πιο πιθανό είναι να είσαι στον 7 όροφο από σκάλες υπηρεσίας, κοινό μπάνιο και 10τ.μ... Άμα θες καμιά επαφή για Παρίσι πες.. 9 χρονιά ήμασταν εκεί... Ζηλεύω...αυτά...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.852
Μέλη
38.840
Νεότερο μέλος
Θωμάς Μυστικός

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom