Δήλος- Μύκονος 2017

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
4.332
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
@STKF και @thanos75, η περιγραφη και των δυο σας ξεχειλιζει τοσο πολυ απο το συναισθημα σας, που εφθασε ως εμενα και με αγγιξε!

Και με κανατε να σκεφτω πως ισως τελικα να μην ειναι και τοσο απαραιτητο να ψαχνουμε χιλιαδες χιλιομετρα μακρυα για το "ομορφο" που θα μας συγκινησει.
Ισως αυτο να βρισκεται καπου διπλα μας :)
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.147
Likes
5.364
Ίσως να είναι λίγο off-topic, αλλά ένιωσα την ανάγκη να το μοιραστω.
Πολύ καλά έκανες και το μοιράστηκες. :)

εγώ την ένιωσα φιλε μου στην περιοχή του Σαν Μιχάλη της Σύρου
Όπως έγραψα προηγουμένως υπάρχουν διάφορα σημεία θέας στις Κυκλάδες που προσφέρουν μεγάλες συγκινήσεις. Στο σημείο που λες δεν έχει τύχει να σταθώ. Μέχρι την Δήλο τα τρία σημεία που θεωρούσα κορυφαία- από όσα νησιά έχω πάει- είναι η θέα από την μονή Χοζοβιώτισσας στην Αμοργό, η καλντέρα της Σαντορίνης και το καστρομονάστηρο του Αι Λία του Αψηλού στην Σίφνο. Μετά την Δήλο έβαλα, στην κορυφή των προσωπικών προτιμήσεων την Κύνθο. Με βάση αυτό που γράφεις...
Από τις λιγες στιγμές στη ζωή μου που μια θέα με έκανε σχεδόν να κλάψω.
....επειδή εκεί έκλαψα. Κυριολεκτικά. Σε κανένα άλλο σημείο δεν μου έχει τύχει αυτό.!

Και με κανατε να σκεφτω πως ισως τελικα να μην ειναι και τοσο απαραιτητο να ψαχνουμε χιλιαδες χιλιομετρα μακρυα για το "ομορφο" που θα μας συγκινησει.
Ισως αυτο να βρισκεται καπου διπλα μας
Θεωρώ ότι είναι καλό να πηγαίνουμε όπου μπορούμε. Αλλά ας μην υποτιμάμε την χώρα που ζούμε. Όπως έχουν οι άλλες χώρες καταπληκτικά σημεία, έτσι έχει και η δική μας. :xalara:
 
Last edited:

STKF

Member
Μηνύματα
1.147
Likes
5.364
Από την κορυφή, Κύνθος της Δήλου.
20170515_113209.jpg


20170515_113007.jpg


Η Μύκονος
20170515_113116.jpg


20170515_113230.jpg


Κατέβαλα μεγάλη προσπάθεια για να πείσω τον εαυτό μου να κατεβεί από την κορυφή, αφού ήδη είχα συνειδητοποιήσει ότι το καλύτερο πράγμα που είχα να κάνω στην Δήλο, ήταν να στέκομαι εκεί και να αγναντεύω.
Αφού κατέβηκα, η επόμενη στάση ήταν στο Ηραίο και τον ναό της Ίσιδος.
20170515_115152.jpg


20170515_115319.jpg


Η παρουσία ναών άλλων θεοτήτων- πλην των ελληνικών- αιτιολογείται από το γεγονός ότι κατά την διάρκεια της εμπορικής ακμής του νησιού, οι ξένοι έμποροι που εγκαταστάθηκαν στην Δήλο, έφεραν και τις δικές τους λατρείες.
Η επόμενη στάση μου θεωρούσα πλέον ότι θα ήταν το αρχαιολογικό μπυσείο, από το οποίο απείχα μερικές εκατοντάδες μέτρα. Αλλά μία ακόμη ευχάριστη έκπληξη με περίμενε, αριστερά όπως κατέβαινα.
Η οικία του Ερμή.
20170515_115911.jpg

Αναστηλωμένη και με την χρήση σύγχρονων υλικών, αποτελεί ένα πολύ ενδιαφέρον δείγμα πολυτελούς οικίας. Περιδιαβαίνοντας προηγουμένως την συνοικία του θεάτρου, είδα ότι έχει αποκατασταθεί πλήρως και άλλη μία αλλά η πρόσβαση απαγορευόταν.
Επόμενος σταθμός το αρχαιολογικό μουσείο. Διένυσα με γρήγορο ρυθμό την απόσταση που με χώριζε από αυτό το άχαρο κτίσμα, αντιστρόφως ανάλογο της αξίας των εκθεμάτων που φιλοξενεί.
Την ώρα που γράφω αυτό το κείμενο, έχω διαβάσει την είδηση ότι το μουσείο θα παραμείνει κλειστό μέχρι τα τέλη του μήνα, λόγω εκτάκτων εργασιών, αφού αποκολλήθηκαν σοφάδες από την όροφή του!
20170515_121052.jpg
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
4.332
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Επόμενος σταθμός το αρχαιολογικό μουσείο. Διένυσα με γρήγορο ρυθμό την απόσταση που με χώριζε από αυτό το άχαρο κτίσμα, αντιστρόφως ανάλογο της αξίας των εκθεμάτων που φιλοξενεί.
Την ώρα που γράφω αυτό το κείμενο, έχω διαβάσει την είδηση ότι το μουσείο θα παραμείνει κλειστό μέχρι τα τέλη του μήνα, λόγω εκτάκτων εργασιών, αφού αποκολλήθηκαν σοφάδες από την όροφή του!
Αχχχ! (Σύγχρονη) Ελλάς το Μεγαλείο σου!:(:(:(
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.147
Likes
5.364
Το μουσείο περιέχει πολύ αξιόλογα ευρήματα. Είναι όμως ταυτόχρονα και <<παγίδα>> στο θέμα του χρόνου, αν έχεις αποφασίσει να επισκεφθείς το νησί για ένα τρίωρο όπως εγώ.
Οπότε έκανα μία γρήγορη βόλτα στους χώρους του και στάθηκα περισσότερο σε αυτά που ήταν κατά την ταπεινή μου γνώμη, τα κορυφαία. Τους περίφημους λέοντες.

20170515_121719.jpg


20170515_121739.jpg


Υπάρχουν βέβαια και άλλα.
20170515_121927.jpg


20170515_121800.jpg


Τελειώνοντας την βόλτα μου στο μουσείο, διαπιστώνω ότι μου έχει μείνει λιγότερο από μιάμιση ώρα για όλο τον υπόλοιπο αρχαιολογικό χώρο!
Πόλύ κοντά στο μουσείο βρίσκεται και η καφετέρια, αλλά με τόσο λίγο χρόνο στην διάθεσή μου, η επιθυμία μου για ένα καφεδάκι, πήγε περίπατο.
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.147
Likes
5.364
Συνέχισα την λιοπόν περιήγησή μου, με γρήγορο ρυθμό για να προλάβω να δω όσο το δυνατόν περισσότερα μπορούσα.
Στην περιοχή που εκτείνεται μπροστά από το μουσείο βρίσκονταν τα περισσότερα από πιο σημαντικά κτίρια της αρχαίας πόλεως. Αυτό όμως που βλέπει ο επισκέπτης είναι μόνο τα θεμέλια. Ακόμη με εξαίρεση μία μικρή έκταση με βλάστηση στην περιοχή που βρίσκεται η ιερή λίμνη, είμαστε πλήρως εκτεθειμμένοι στον ήλιο.
Αντίγραφα των λεόντων. Οι αυθεντικοί βρίσκονται στο μουσείο.
20170515_123322.jpg

20170515_125503.jpg


20170515_123615.jpg
20170515_125543.jpg


20170515_125645.jpg
Τα καλύτερο , το άφησα για το τέλος. :icon_redface:
20170515_122653.jpg
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.147
Likes
5.364
Συνοψίζοντας για την Δήλο, θα πω ότι ήταν μία από τις καλύτερες εμπειρίες που είχα σε αρχαιολογικό χώρο. Ένας εξαιρετικός συνδυασμός, ηρεμίας,γαλήνης, φυσικού κάλλους αλλά και συγκλονιστικών συναισθημάτων.
Στα πρακτικά θέματα είναι η πιο ακριβή επίσκεψη σε αρχαιολογικό χώρο(20 ευρώ το καραβάκι συν 12 ευρώ η είσοδος) αλλά χαλάλι, δεν το συζητώ. Δεν χρειάζεται να είναι κάποιος αρχαιολάτρης για να την επισκεφθεί. Αρκεί να του αρέσει το κυκλαδίτικο τοπίο και θα απολαύσει μία από τις κορυφαίες εικόνες του.
Η Τήνος από την Δήλο.
20170515_112908.jpg



Περί Μυκόνου
Ως γνωστόν οι Έλληνες χωρίζονται σε δύο κατηγορίες. Στους λάτρεις της Μυκόνου :xalara: και σε αυτούς που δεν θέλουν να ακούνε ούτε κουβέντα για αυτό το νησί. :icon_evil:
Υπάρχει όμως μία ιδιαιτερότητα. Εάν κάποιος ανήκει στην δεύτερη κατηγορία αλλά θελοντας και μη επισκεφθεί την Μύκονο, φεύγοντας ανήκει πλέον στην πρώτη. :bleh:

Τι να γράψει κανείς για αυτό το νησί που να μην έχει γραφτεί και να μην είναι ήδη γνωστό?
Αυτό που προανέφερα. Δηλαδή το πως γίνεται κάποιος που δεν την είχε καν ως ταξιδιωτικό στόχο, δύο μήνες μετά την πρώτη του επίσκεψη να μην βλέπει την ώρα να επιστρέψει.
20170318_094620.jpg


20170318_094448.jpg

20170318_145516.jpg
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Καταπληκτική ιστορία φίλε @STKF ,δε την είχα ανακαλύψει έως σήμερα.
Έχω δει όλες τις Κυκλάδες άλλα όχι τη σημαντικότερη, κάτι που αποτελεί από τις άμεσες προτεαραιότητες μου.
Ευχαριστούμε.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.110
Likes
20.338
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Τους καλοκαιρινούς μήνες υπάρχει η δυνατότητα να την προσεγγίσεις και από άλλα νησιά όπως η Τήνος και η Σύρος.
Μπορείς να πας στη Δήλο και από αυτά;;; Δεν το ήξερα.....
Έχω επισκεφτεί τόσους και τόσους αρχαιολογικους χώρους (κορυφαίους και μη) στην Ελλάδα και δεν έχω επισκεφτεί τη Δήλο! Ντροπή μου....

@STKF ευχαριστώ για τις πληροφορίες και για το έναυσμα που μου δίνεις πολλές φορές με τα γραπτά σου! Οι ταξιδιωτικές απόψεις σου έχουν μεγάλο ενδιαφέρον! :)
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.147
Likes
5.364
Καταπληκτική ιστορία φίλε @STKF ,δε την είχα ανακαλύψει έως σήμερα.
Έχω δει όλες τις Κυκλάδες άλλα όχι τη σημαντικότερη, κάτι που αποτελεί από τις άμεσες προτεαραιότητες μου.
Ευχαριστούμε.
Σε ευχαριστώ @psilos3 για το σχόλιο σου. :)
Μπορείς να πας στη Δήλο και από αυτά;;; Δεν το ήξερα.....
Το είχα διαβάσει κάπου στο διαδίκτυο όταν έψαχνα για Δήλο.
Έχω επισκεφτεί τόσους και τόσους αρχαιολογικους χώρους (κορυφαίους και μη) στην Ελλάδα και δεν έχω επισκεφτεί τη Δήλο! Ντροπή μου....
Καθόλου ντροπή! Δεν έχει και την ευκολότερη πρόσβαση, ούτε είναι για όλες τις εποχές.:)
@STKF ευχαριστώ για τις πληροφορίες και για το έναυσμα που μου δίνεις πολλές φορές με τα γραπτά σου! Οι ταξιδιωτικές απόψεις σου έχουν μεγάλο ενδιαφέρον!
Με τιμάς!:)
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.364
Likes
3.406
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Έχοντας πια επισκεφθεί και εγώ τη Δήλο (πήγα το καλοκαίρι του 2020 από Μύκονο- ένα καλοκαίρι "μαγεία" για τη Μύκονο, ειδικά τον Ιούλιο, το οποίο δε νομίζω να ξαναζήσει το νησί), προσυπογράφω ότι αξίζει οπωσδήποτε να την επισκεφθεί κάποιος. Η Δήλος έχει απίστευτη ιστορία (με πολλές πτυχές εν πολλοίς άγνωστες). Μερικες επισημάνσεις:
1) Οπωσδήποτε νερό μαζί σας
2) Βεβαιωθείτε ότι έχετε επαρκή χρόνο και γενικά προσοχή στη διαχείριση του χρόνου. Κάποιες αποστάσεις εντός του αρχαιολογικου χώρου είναι μεγαλύτερες από όσο φαίνονται και γενικά είναι μεγάλος χώρος. Πέρσι το καλοκαίρι που υπήρχε μόνο 1 δρομολόγιο την ημέρα (λόγω έλλειψης κόσμου εξαιτίας του covid) στις 3 διαθέσιμες ώρες δεν καταφέραμε να ανέβουμε στην Κύνθο και το μουσείο το είδαμε ολίγον στα γρήγορα
3) Λόγω έλλειψης σκιάς, θεωρώ ότι η επίσκεψη αξίζει πολύ περισσότερο άλλη εποχή κ όχι καλοκαίρι. Οπότε διαφωνώ ολίγον με τον STKF😉😄. Είναι για κάθε εποχή εκτός ίσως του κατακαλοκαιρου
4) Αξίζει να μαζευτειτε κάποια άτομα και να σας κάνουν ξενάγηση ως γκρουπάκι όταν φτάσετε στο νησί (μην την κλείσετε από πριν την ξενάγηση). Βρήκαμε εκει μια καλή ξεναγό και πληρώσαμε 10 ευρώ το άτομο, αλλά ήταν κατατοπιστικότατη.
5) Εκδρομή γίνεται νομίζω και από Τήνο, αλλά είναι conditional και εξαρτάται από τη ζήτηση και τα μποφόρ 😉
6) Το μουσείο μου απεπνεε δυστυχώς μιζέρια. Κάποιες πτέρυγες ήταν κλειστές, ενώ δυστυχώς δεν λειτουργούσε και το παρακείμενο cafe (για αυτό οπωσδήποτε νερό μαζι σας από πριν όπως προειπα😉)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.162
Μηνύματα
882.491
Μέλη
38.878
Νεότερο μέλος
pennykk

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom