Δίλημμα για road trip: "Ενοικίαση αυτοκινήτου ή χρήση προσωπικού ι.χ." και σχεδιασμός διαδρομής

Political

Member
Μηνύματα
111
Likes
84
Καλησπέρα!!
Με αφορμή το φανταστικό ποστ "δέκα ταξίδια σε ένα" θα ήθελα να παραθέσω μερικές σκέψεις και ετσι να εξελιχθεί συζήτηση με ότι συμπεράσματα προκύψουν...

Λοιπόν, κάποια στιγμή (σε έναν χρόνο ή αρχές 2019) θέλω πραγματοποιήσω το πρωτο μου roadtrip στην Ευρώπη.
Η πρώτη μου σκέψη προφανώς είναι το όχημα.
Το δίλλημα είναι: Μήπως θα ήταν προτιμότερο-οικονομικοτερο-ασφαλεστερο να ενοικίαζε κανείς ένα αμάξι από την Ελλάδα προκειμένου να πραγματοποιήσει ένα τέτοιο ταξίδι?

Τα θετικά που έχω σκεφτεί είναι τα εξής: -Καταρχάς δεν "κουράζεις" το δικό σου αμάξι. (Γλυτωνεις φθορα σε ελαστικα και σέρβις)
-Έχεις εγγυημενο ότι εάν συμβεί κάτι στο αμάξι που ενοικιάζεις θα στο αντικαταστήσουν και έτσι δεν θα βγεις εκτός προγράμματος (με ότι συνεπάγεται- διαμονή)
-Θα πραγματοποιήσεις το ταξίδι με ένα αυτοκίνητο που θα έχεις επιλέξει και θα ταιριάζει απόλυτα στον σκοπό. (Χωρος, άνεση)
-Μπορεις να επιλέξεις ένα αμάξι που θα έχει μικρή κατανάλωση, άρα θα εξοικονομήσεις βενζίνη...

Στα αρνητικά:
- Το μπάτζετ ανεβαίνει κατά 200-300 ευρώ. (Εάν είναι 4 άτομα δεν πιστεύω ότι το κόστος είναι μεγάλο).
-Αυξημενη νομική εύθυνη

Μέχρι στιγμής, ουσιαστικά ρεπω περισσότερο προς την ενοικίαση παρά προς την χρήση του ι.χ μου.
Το έχει επιχειρήσει κάνεις να μας παραθέσει την εμπειρία του?
Εάν όχι, εσείς τι πιστεύετε?
 
Last edited:

fotast

Member
Μηνύματα
9.371
Likes
14.274
Δεν ρωτάς πρώτα καμιά εταιρεία αν γίνεται και πόσο κοστίζει;Αρκετά χρόνια πρίν που είχα ρωτήσει η απάντηση ήταν αρνητική.΄Ισως εξαρτάται και από τις χώρες που θα πάει κανείς.Υπάρχει και παλιό σχετικό θέμα.

https://www.travelstories.gr/community/threads/Ενοικιαση-αυτοκινητου-απο-Ελλαδα-για-εξωτερικο.34044/
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Έχω κάποιες αμφιβολίες για το κόστος.... Αν θέλεις πλήρη κάλυψη θα σου βγει νομιζω αρκετά παραπάνω!
Επίσης φέτος που έκανα και εγώ ένα road trip με το δικό μου αυτοκίνητο και ρώτησα την ασφαλιστική μου τι ισχυει με την Οδική βοήθεια στο εξωτερικό μου είπε ότι θα έχω παντού εκτός από Αλβανία. Αν συμβεί κάτι εκεί καλείς γερανό και πληρώνεις μόνος σου το κόστος. ... Ίσως είναι ενδεικτικό οτι μπορεί να σε χρεώσουν αρκετά παραπάνω οι εταιρείες ενοικίασης (Δεν εχω ψαξει ποτέ τιμες οποτε δεν ξέρω)
 

Political

Member
Μηνύματα
111
Likes
84
Μου ήρθε ιδέα!
Λοιπόν, επειδή δεν υπολόγισα τον παράγοντα ''μπανανία'' και μάλλον δεν γίνεται να ενοικιάσεις αυτοκίνητο από ελλάδα για το εξωτερικό... Σκέφτηκα ότι θα με συνέφερε να πάω Γερμανία-Κολωνία, να ενοικιάσω αυτοκίνητο και έτσι να γλιτώσω πολλά λεφτά από Βενζίνη καθώς δεν με ενδιαφέρει να περάσω από τα Βαλκάνια.
Οι χώρες που θέλω να πάω είναι οι εξής: Ολλανδία(μάλλον όλη) , Βέλγιο, Λουξεμβούργο, Στρασβούργο-Γαλλία, Ελβετία οπωσδήποτε Βέρνη, Ζυρίχη, Λουκέρνη, Λωζάνη-Γενεύη, Αυστρία, Βενετία-Ιταλία και επιστροφή του αμαξιού στο Μόναχο και φυγή αεροπορικώς.
Μου φαίνεται, έτσι γλιτώνει κανείς και χρόνο, χρήμα και απολαμβάνει τα τοπία με άνεση και χωρίς το άγχος των Βαλκανίων....
Τι λέτε?
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Φυσικά αυτο ειναι μια καλή ιδέα... έτσι κι αλλιώς οι περισσότεροι νοικιάζουμε αυτοκίνητα οταν πάμε κάπου μακριά ή είναι λίγες οι μέρες όποτε δεν θέλουμε να τις φάμε στα πήγαινε -έλα! Πάλι ισχύουν οσα έγραψα για πλήρη ασφάλεια (μικτή+κρύσταλλα καθρέφτες κτλ) το κόστος αλλάζει και ειναι κάτι που το κανονιζεις με την εταιρεία !!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Μεγαλεπηβολο σχέδιο και ευχομαι να το πραγματοποιησεις. Οι διανυκτερευσεις σε Ελβετία, Λουξεμβούργο και Ολλανδία ειναι δυσβάσταχτες. Το τρομερό κόστος που συνεπάγεται ο γύρος τοσο ακριβών χωρών, ειδικά της Ελβετίας, κάνει το ερώτημα για το κόστος των σέρβις και των ελαστικών δυσανάλογο.
 

Political

Member
Μηνύματα
111
Likes
84
Μεγαλεπηβολο σχέδιο και ευχομαι να το πραγματοποιησεις. Οι διανυκτερευσεις σε Ελβετία, Λουξεμβούργο και Ολλανδία ειναι δυσβάσταχτες. Το τρομερό κόστος που συνεπάγεται ο γύρος τοσο ακριβών χωρών, ειδικά της Ελβετίας, κάνει το ερώτημα για το κόστος των σέρβις και των ελαστικών δυσανάλογο.
Περίμενα μία τέτοια νύξη.
Λοιπόν, η ιδέα έχει ως εξής: Airbnb και διαμονή σε διαμερίσματα στην περιφέρεια / 4 άτομα!
Ουσιαστικά, μένεις 20-30 χλμ έξω από το κέντρο και εξοικονομείς το τεράστιο κόστος διαμονής που θα διαμορφωνόταν αν έμενες σε ξενοδοχείο στο κέντρο.
 
Last edited:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Τσέκαρε, αν υπάρχει, το κόστος για την επιστροφή του αυτοκινήτου σε άλλη πόλη από αυτήν που το παρέλαβες.

Αν θες πληροφορίες για το σχεδιασμό του ταξιδιού σου, μήπως να ανοίξεις/βρεις άλλο θέμα;
 

Political

Member
Μηνύματα
111
Likes
84
Τσέκαρε, αν υπάρχει, το κόστος για την επιστροφή του αυτοκινήτου σε άλλη πόλη από αυτήν που το παρέλαβες.

Αν θες πληροφορίες για το σχεδιασμό του ταξιδιού σου, μήπως να ανοίξεις/βρεις άλλο θέμα;
Εντάξει δεν το βιάζομαι και όλας!
Όταν έρθει η ώρα θα ανοίξω κάποιο θέμα και θα αναζητήσω τις πληροφορίες που θα χρειαστώ!
Για την ώρα απλώς, παίρνω διάφορες εκτιμήσεις, απόψεις αναφορικά με την συμβατότητα του μέσου!
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Περνεις αμαξι,μενεις 30 χιλ εξω,για να μπεις σε πολη πληρωνεις βενζινη και ενιοτε παρκινγ η μμμ για κεντρα πολης οπου ειθισται να εχει ενδιαφερον..επιπλεον οταν εισαι εξω αυτο που ουσιαστικα αγοραζεις ειναι ο πολυτιμος χρονος..αν τον σπαταλησεις κανοντας ημερησιες απο τα χωρια για να δεις 2 πραματα..επιπλεον εχεις ηδη αρχισει να ψαχνεις απο τωρα...φανταζομαι τι μαθηματικες εξισωσεις θα χρειαστει για να κλεισεις...μηπως να δεις για κανα ιντεραιιλ λεω εγω τωρα?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.774
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom