Δίλημμα για road trip: "Ενοικίαση αυτοκινήτου ή χρήση προσωπικού ι.χ." και σχεδιασμός διαδρομής

paefstra

Member
Μηνύματα
12.941
Likes
40.786
Πιο light αυτό το 2ο αλλά να έχεις υπόψη σου ότι δεν είναι ιδανικές πάντα οι συνθήκες για να επιτυγχάνονται οι χρόνοι γιατί σε Ολλανδία και Γερμανία αλλά και Βέλγιο κοντά σε μεγάλες πόλεις θα υπάρχουν μποτιλιαρίσματα και γι αυτό και οι καταναλώσεις δεν θα είναι ιδανικές...
Επιβεβαιωνω, η 3 ωρη αποσταση οδικως αναμεσα σε Βρυξελλες και Αμστερνταμ εγινε 5ωρη οταν πεσαμε σε μποτιλιαρισμα τρελο μια απο τις δυο φορες που το εκανα.
 

Political

Member
Μηνύματα
111
Likes
84
Πιο light αυτό το 2ο αλλά να έχεις υπόψη σου ότι δεν είναι ιδανικές πάντα οι συνθήκες για να επιτυγχάνονται οι χρόνοι γιατί σε Ολλανδία και Γερμανία αλλά και Βέλγιο κοντά σε μεγάλες πόλεις θα υπάρχουν μποτιλιαρίσματα και γι αυτό και οι καταναλώσεις δεν θα είναι ιδανικές... ίσως σε πετρέλαιο να είναι καλύτερα..το πρόγραμμα παρόλα αυτά πρέπει να τηρηθεί ευλαβικά και αυστηρά..

Αν ο σκοπός είναι.. πάμε σε 7-8 πόλεις αντιπροσωπευτικά δείγματα 5-6 χωρών τότε επιτυγχάνεται πλήρως.. όμως πάντα υπάρχει ένα αλλά που αναιρεί την προηγούμενη πρόταση.. πχ ναι θα πάω Βρυξέλλες αλλά δεν θα πάω στη Μπρίζ μια απο τις πιο ωραίες πόλεις του Βελγίου και όχι μόνο;; ή ναι θα πάω Λουξεμβούργο και απο κει Στρασβούργο αλλά βρε αδερφέ θα περάσω πολύ κοντά απο ένα απο τα πιο picturesqe road trip ever την παραποτάμια διαδρομή Μοζέλα μεταξύ Trier και Koblenz ή έστω τμήμα της και δεν θα την κάνω;; ή θα κατέβω νότια από Στρασβούργο αλλά δεν θα περάσω απο Κολμάρ;; ....και πολλά άλλα "αλλά"..

Αλήθεια για ποιά εποχή μιλάμε;;
Νομίζω, αν ανοίξουμε αυτήν την κερκόπορτα θα το έχουμε χάσει το παιχνίδι.
Πράγματι, υπάρχουν πολλές εντυπωσιακές πόλεις και περιοχές που θα κληθώ να προσπεράσω.
Ωστόσο, εάν μπω σε αυτό το δίλημμα τότε τελικώς δεν θα πάμε πουθενά.
"Δεν περνάμε και από εκεί είναι μόνο 100 χλμ κρίμα είναι" εαν αρχίσουμε να ξεφεύγουμε από το πρόγραμμα τότε ούτε οι 20 μέρες δεν θα μας φτάνανε.
Για "πρώτο" road trip θα αρκεστώ σε ορισμένα σημεία που θέλω πολύ να επισκεφτώ όπως την Ελβετία και το Στρασβούργο.
Εάν μπορούσα να προσπεράσω Βρυξέλλες θα το έκανα αλλά είναι εκεί και δεν μετακινείται.

Επιπλέον, μπορεί να είναι το πρώτο road trip ωστόσο έχω ξαναδοκιμαστει σε καθημερινή οδήγηση στο εξωτερικό πολλών χλμ.
Πριν δύο χρόνια είχα πάει 2 μήνες Αγγλία όπου έκανα κάθε μέρα 160χλμ για σχεδόν έναν μήνα.

Ιδανικά, Θα ήθελα να το πραγματοποιήσω είτε σε έναν χρόνο από τώρα είτε τον Μάρτη του 2019.

Εκτιμώ ιδιαιτέρως τις απόψεις σας και τους προβληματισμούς σας καθώς ένα μικρό λιθαράκι να προσθέσει κανείς μπορεί να αποδειχθεί σωτήριο!!
 

Political

Member
Μηνύματα
111
Likes
84
Τώρα που κοιτάζω το κομμάτι των διοδίων.... παρατηρώ ότι ορισμένες χώρες όπως το λουξεμβούργο.. ΔΕΝ έχουν διόδια.
Επίσης, το via Michelin μου βγάζει ως κόστος τα εξής:
Costs:€179.73including Toll €13.10
Consumption €132.06 (Εδώ εξαρτάται από πολλούς παράγοντες οδήγηση,ταχύτητα, συνθήκες, βάρος κλπ)
Road tax €34.57

Μήπως, έχω υπερβάλλει λίγο για το κόστος των διοδίων?
Εάν δεν κάνει λάθος το Μιτσελέν τότε νομίζω το κόστος πέφτει σημαντικά ίσως και να μην ξεπερνάει τα 700 ευρώ το όλο εγχείρημα... ενοικίαση αμαξιού για 11 μέρες + κατανάλωση + διόδια +πάρκινγκ.:reading::reading::reading::reading:
 

thrylosveria

Member
Μηνύματα
230
Likes
205
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτικες
Ονειρεμένο Ταξίδι
φινλανδια
Παρε το ι.χ σου και τραβα οπου γουσταρεις...εμπειρια αξεχαστη...το εκανα για πρωτη φορα φετος το καλοκαιρι οικογενειακως με μονο οδηγο εμενα απο Βεροια εως Leogang...τι ειναι το Leogang ? ενα χωριουδακι στην καρδια των Αλπεων...και απο κει καθε μερα εκδρομες στο Τυρολο και στα περιξ του Σαλτσμπουργκ...επιστροφη απο Graz με διανυκτερευση στο Graz για να το γνωρισουμε... αν δεν πας με το ιχ σου δε βλεπεις τιποτα...μεχρι τωρα παντου με πρακτορειο, αλλα οχι ξανα....3850 χμ βενζινη κοστος 360 ευρω !!!
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.280
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ονειρεμένο Ταξίδι
ρωσια
Το Λουξεμβουργο ειναι 82 επι 57 χιλιομετρα..τι διοδια να βαλει..
 

Kosmodj

Member
Μηνύματα
24
Likes
30
Φίλε μου εμείς πέρσι με 2 μικρά παιδιά πήγαμε μέχρι Σάλτσμπουργκ από Θεσσαλονίκη , σύνολο σε 12 μέρες κάναμε 3400 χλμ και ήμουν ο μόνος οδηγός μόνο τις δύο τελευταίες ώρες λόγω οδήγησης κουράστηκα λίγο , αλλά το ταξίδι και με παιδιά κιόλας ,φαντάζεσαι μεχρι και καρότσια κτλ, δεν ήταν κουραστικο. Ειδικά με τις εικόνες που βλέπεις κάθε μέρα παίρνεις δυναμεις και επειδή τα μέρη που θα πας εσύ , μέχρι και οι Βρυξέλλες για ενα δύο βράδυα θεωρώ ότι είναι πιο ενδιαφέροντα από αυτά που είδα εγώ, πιστεύω με 4 ενήλικες και σε χώρες με άριστο οδικό δίκτυο βγαίνει μια χαρά το ταξίδι . Έχε υπόψη σου ότι τουλάχιστον Αυστρία και πιστεύω και στις χώρες που θα πας πολύ πιθανόν , τα σαββατοκύριακα το πάρκιν είναι δωρεάν σχεδόν παντού στις πόλεις, οπότε αν μπορέσεις να έχεις δύο σαββατοκύριακα στις μέρες σου θα σε βοηθήσει . Τα. Διόδια κλπ που βγάζει το michelen δεν ισχύουν ακριβώς , είναι αρκετά πιο πολλά. Καλό σχεδιασμό
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
Βασικά από τις χώρες αυτές μόνο η Γαλλία έχει διόδια και μάλιστα τσουχτερά οι υπόλοιπες Γερμανία Ολλανδία Βέλγιο Ελβετία δεν έχουν μόνο σε κάτι μεγάλα τούνελ ή γέφυρες και αν ..
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Για εμένα το road trip θα είναι ένα ταξίδι πρόκλησης με πολλές εναλλαγές τοπίων και κουλτούρας.
Σεβαστό, αλλά δεν είναι αυτό ο κοινός τόπος όσων μιλάνε για roadtrips. Καλά κάνεις και το διευκρινίζεις.

Εχεις βάλει παντού μεγάλες πόλεις για στάσεις. Ίσως επειδή αυτές είναι πιο γνωστές και αυτές ξέρεις εσύ και η παρέα σου. Όμως οι μεγάλες πόλεις θέλουν χρόνο, ενώ και το μπες/βγες είναι αρκετά χρονοβόρο. Με το ρυθμό που θες να κινηθείς, μέχρι να πάρεις μια ιδέα για την πόλη/χώρα έχεις φύγει για την επόμενη. Για ταξίδι με το ρυθμό που περιγράφεις, θα είσαι καλύτερα με μικρές πόλεις/χωριά, όπου σταματάς για 10 λεπτά ως μια ώρα στο καθένα, και επαρχιακοί δρόμοι / όμορφες διαδρομές. Υπάρχουν ΠΟΛΛΕΣ τέτοιες στην περιοχή που θες να κινηθείς.
Πάρε οδηγούς Michelin πράσινους (Αγγλικά ή Γαλλικά μόνο, δυστυχώς. Είναι οι καλύτεροι για εποχούμενους) για τις περιοχές που θες να κινηθείς, και κινήσου με βάση αυτούς. Εγώ αυτό που θα έκανα:

Φρανκφούρτη -> Κοιλάδα Ρήνου -> Koblenz -> Κοιλάδα Mosele -> Trier -> Λουξεμβούργο (στάσεις: Σέγκεν, Πόλη Λουξεμβούργου, Echternach, Vianden) -> Τριεθνές (Λιέγη, Μάαστριχτ, Άαχεν) -> Νότια Ολλανδία (περιοχή Brabant: Eindhoven, Breda, Baarle-Hertog) -> Μικρές πόλεις ανατολικής Φλαμανδίας (Lier, Mechelen, Leuven) -> Βαλλονία (π.χ. Waterloo, Dinant) -> Λωραίνη (Verdun, Nancy) -> Αλσατία (Colmar, Riquewihr, Route de vins, Fort Schoenenbourg) -> Γερμανία (Freiburg/Black Forest, Baden-Baden, Heidelberg, Manheim, Darmstadt, Frankfurt).

(Κάποια από τα παραπάνω το ενδιαφέρον τους είναι περισσότερο ιστορικό/γεωπολιτικό, δεν έχουν τα σούπερ αξιοθέατα. Αλλά γίνεται να περνάς π.χ. από το Verdun και να μη σταματήσεις στα χαρακώματα του πρώτου παγκοσμίου; )

Αποφεύγεις τους Ελβετικούς αυτοκινητόδρομους που απαιτούν από μόνοι τους βινιέτα €35, διόδια έχεις μόνο στη Γαλλία, και βλέπεις ένα σωρό απίστευτα μέρη. Αν θες σώνει καλά να μπεις και Ελβετία, πήγαινε στη Βασιλεία μια βόλτα πριν πας Freiburg.
 
Last edited:

chris7

Member
Μηνύματα
3.085
Likes
23.672
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
Παρε το ι.χ σου και τραβα οπου γουσταρεις...εμπειρια αξεχαστη...το εκανα για πρωτη φορα φετος το καλοκαιρι οικογενειακως με μονο οδηγο εμενα απο Βεροια εως Leogang
Καλά τα λες, όμως ταξιδιωτική ιστορία δεν έγραψες.:)
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Σεβαστό, αλλά δεν είναι αυτό ο κοινός τόπος όσων μιλάνε για roadtrips. Καλά κάνεις και το διευκρινίζεις.

Εχεις βάλει παντού μεγάλες πόλεις για στάσεις. Ίσως επειδή αυτές είναι πιο γνωστές και αυτές ξέρεις εσύ και η παρέα σου. Όμως οι μεγάλες πόλεις θέλουν χρόνο, ενώ και το μπες/βγες είναι αρκετά χρονοβόρο. Με το ρυθμό που θες να κινηθείς, μέχρι να πάρεις μια ιδέα για την πόλη/χώρα έχεις φύγει για την επόμενη. Για ταξίδι με το ρυθμό που περιγράφεις, θα είσαι καλύτερα με μικρές πόλεις/χωριά, όπου σταματάς για 10 λεπτά ως μια ώρα στο καθένα, και επαρχιακοί δρόμοι / όμορφες διαδρομές. Υπάρχουν ΠΟΛΛΕΣ τέτοιες στην περιοχή που θες να κινηθείς.
Πάρε οδηγούς Michelin πράσινους (Αγγλικά ή Γαλλικά μόνο, δυστυχώς. Είναι οι καλύτεροι για εποχούμενους) για τις περιοχές που θες να κινηθείς, και κινήσου με βάση αυτούς. Εγώ αυτό που θα έκανα:

Φρανκφούρτη -> Κοιλάδα Ρήνου -> Koblenz -> Κοιλάδα Mosele -> Trier -> Λουξεμβούργο (στάσεις: Σέγκεν, Πόλη Λουξεμβούργου, Echternach, Vianden) -> Τριεθνές (Λιέγη, Μάαστριχτ, Άαχεν) -> Νότια Ολλανδία (περιοχή Brabant: Eindhoven, Breda, Baarle-Hertog) -> Μικρές πόλεις ανατολικής Φλαμανδίας (Lier, Mechelen, Leuven) -> Βαλλονία (π.χ. Waterloo, Dinant) -> Λωραίνη (Verdun, Nancy) -> Αλσατία (Colmar, Riquewihr, Route de vins, Fort Schoenenbourg) -> Γερμανία (Freiburg/Black Forest, Baden-Baden, Heidelberg, Manheim, Darmstadt, Frankfurt).

(Κάποια από τα παραπάνω το ενδιαφέρον τους είναι περισσότερο ιστορικό/γεωπολιτικό, δεν έχουν τα σούπερ αξιοθέατα. Αλλά γίνεται να περνάς π.χ. από το Verdun και να μη σταματήσεις στα χαρακώματα του πρώτου παγκοσμίου; )

Αποφεύγεις τους Ελβετικούς αυτοκινητόδρομους που απαιτούν από μόνοι τους βινιέτα €35, διόδια έχεις μόνο στη Γαλλία, και βλέπεις ένα σωρό απίστευτα μέρη. Αν θες σώνει καλά να μπεις και Ελβετία, πήγαινε στη Βασιλεία μια βόλτα πριν πας Freiburg.
Κώστα, είμαι off topic, αλλά βασικά αφορά η ερώτησή μου αντίστοιχο οδικό ταξιδάκι. Στη διαδρομή Βουδαπέστη - Ζάγκρεμπ - Σαράγεβο, γνωρίζεις κάτι αντίστοιχα αξιόλογο σαν μικρή κωμόπολη, χωριό, περιοχή που θα άξιζε κατά τη γνώμη σου; Μιλάμε για την εβδομάδα προ Χριστουγέννων, αν παίζει ρόλο. :)
 

zandesiro

Member
Μηνύματα
21
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
.....?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ρ.Δ.Γ.
Αν πας σε αλλη χωρα εκτος απο αυτην που βρίσκετε το αυτοκινητο πληρωνεις εξτρα!Δεν υπαρχει ευρωπαικη ενωση σε αυτο...Καθε χωρα και εξτρα χρεωση...Και αν βαλεις και κανα δυο κλησεις που πληρωσα μεσω πιστωτικης καλυτερα να ειχα παει με το δικο μου!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.799
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom