Αυστρία Διήμερο στη Βιέννη

tigerakos

Member
Μηνύματα
70
Likes
2
Καλησπέρα κάποιες προτάσεις για 2 ήμερο Βιέννη ?Τ προτείνεται λόγο πίεσης χρόνου, αναχώρηση Παρασκευή βράδυ επιστροφή Κυριακή μεσημέρι. Η ακόμα και κάποια παραπομπή σε αντίστοιχη ανάρτηση.

Ευχαριστώ εκ των πρότερων .:)
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
907
Likes
4.010
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Την Παρασκευή νομίζω δεν την υπολογίζεις. Άντε να κάνεις καμία βόλτα στο κέντρο, γύρω από τον Άγιο Στέφανο, να δεις λίγο τους δρόμους για να κινηθείς ευκολότερα το Σάββατο.

Τώρα εγώ Σάββατο πρωί θα πήγαινα στο Σένμπρουν (για να μην έχω τόση πίεση χρόνου το απόγευμα που θα κλείνει) και μεσημέρι-απόγευμα θα έκανα βόλτα στο κέντρο (Άγιος Στέφανος - Χόφμπουργκ - Κοινοβούλιο - Δημαρχείο - Όπερα κλπ) που είναι κοντά και πας από το ένα στο άλλο με τα πόδια. Γύρω από τον Άγιο Στέφανο έχει μέρη για φαγητό.

Αν ενδιαφέρεσαι για μουσεία, Κυριακή πρωί μπορείς να αφήσεις τις βαλίτσες στο ξενοδοχείο και να επισκεφθείς είτε το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας (πολύ ωραίο) είτε το Μουσείο Ιστορίας της Τέχνης, ανάλογα με τα ενδιαφέροντά σου. Τα δύο μουσεία είναι αντικριστά, νότια του Χόφμπουργκ. Βέβαια εξαρτάται από το πού θα είναι το ξενοδοχέιο και πόσο νωρίς θα ξυπνήσεις.

Παρότι η Βιέννη δεν είναι Ρώμη/Παρίσι/Λονδίνο, μέσα σε 1,5 μέρα αναγκαστικά θα αφήσεις κάμποσα αξιοθέατα εκτός. Το καλό είναι ότι το ιστορικό κέντρο είναι μικρό και μπορείς να κινηθεις με τα πόδια.

Αν δεν σε συγκινεί το Σένμπρουν, μπορείς να κάνεις τη βόλτα του Σαββάτου στο κέντρο το πρωί-μεσημέρι και το απόγευμα να πας στο Πράτερ.
 

tigerakos

Member
Μηνύματα
70
Likes
2
Ευχαριστώ πολύ το ξενοδοχείο είναι περίπου 25 λεπτά απο οτι βλέπω με το τραμ το 4 από κέντρο και λέμε να ξυπνήσουμε αρκετά πρωί , οπότε λογικά θα μας βγει να δούμε αυτά που λέτε. Απο ουρές ειστηρια ανομονη έχετε ιδέα πχ για Σενμπρουν και όπερα όπως και Αγιο στέφανο?
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.086
Likes
1.955
Την Παρασκευή νομίζω δεν την υπολογίζεις. Άντε να κάνεις καμία βόλτα στο κέντρο, γύρω από τον Άγιο Στέφανο, να δεις λίγο τους δρόμους για να κινηθείς ευκολότερα το Σάββατο.

Τώρα εγώ Σάββατο πρωί θα πήγαινα στο Σένμπρουν (για να μην έχω τόση πίεση χρόνου το απόγευμα που θα κλείνει) και μεσημέρι-απόγευμα θα έκανα βόλτα στο κέντρο (Άγιος Στέφανος - Χόφμπουργκ - Κοινοβούλιο - Δημαρχείο - Όπερα κλπ) που είναι κοντά και πας από το ένα στο άλλο με τα πόδια. Γύρω από τον Άγιο Στέφανο έχει μέρη για φαγητό.

Αν ενδιαφέρεσαι για μουσεία, Κυριακή πρωί μπορείς να αφήσεις τις βαλίτσες στο ξενοδοχείο και να επισκεφθείς είτε το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας (πολύ ωραίο) είτε το Μουσείο Ιστορίας της Τέχνης, ανάλογα με τα ενδιαφέροντά σου. Τα δύο μουσεία είναι αντικριστά, νότια του Χόφμπουργκ. Βέβαια εξαρτάται από το πού θα είναι το ξενοδοχέιο και πόσο νωρίς θα ξυπνήσεις.

Παρότι η Βιέννη δεν είναι Ρώμη/Παρίσι/Λονδίνο, μέσα σε 1,5 μέρα αναγκαστικά θα αφήσεις κάμποσα αξιοθέατα εκτός. Το καλό είναι ότι το ιστορικό κέντρο είναι μικρό και μπορείς να κινηθεις με τα πόδια.

Αν δεν σε συγκινεί το Σένμπρουν, μπορείς να κάνεις τη βόλτα του Σαββάτου στο κέντρο το πρωί-μεσημέρι και το απόγευμα να πας στο Πράτερ.
Γιατι Λονδινο τι βλεπεις μεσα σε 1,5μερα????μια βδομαδα δε σε φτανει οχι μερα!
@tigerakos αφου πας για τοσο μπαμ διαστημα εγω θα προτεινα πιο πολυ να κανεις μια βολτα και να δεις μερος των περισσοτερων αξιοθεατων απ εξω και να μην μπεις καν μεσα,εκτος και αν σε ενδιαφερει τοσο πολυ καποιο συγκεκριμενο και δε θες να το χασεις!
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
907
Likes
4.010
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Ευχαριστώ πολύ το ξενοδοχείο είναι περίπου 25 λεπτά απο οτι βλέπω με το τραμ το 4 από κέντρο και λέμε να ξυπνήσουμε αρκετά πρωί , οπότε λογικά θα μας βγει να δούμε αυτά που λέτε. Απο ουρές ειστηρια ανομονη έχετε ιδέα πχ για Σενμπρουν και όπερα όπως και Αγιο στέφανο?
Δε θυμάμαι στη Βιέννη να είχαμε καθυστερήσει πουθενά για εισιτήρια - ουρές κλπ. :) Τα ανάκτορα του Σένμπρουν τα είδαμε, ενώ από την Όπερα απλά περάσαμε από έξω (δεν είμαστε φαν). Στον Άγιο Στέφανο ανεβήκαμε τις σκάλες για το εξωτερικό παρατηρητήριο, πήρε λίγη ώρα καθώς η σκάλα ήταν στενή και κάποιες φορές κάναμε στην άκρη καθώς ταυτόχρονα κατέβαινε κόσμος. Είχαμε πάει τέλη Ιουλίου.

Το ξενοδοχείο το ανέφερα καθώς αν δεν είναι προς την πλευρά του αεροδρομίου, θα φάτε 25+25 λεπτά για να επιστρέψετε για να ξαναπάρετε τις βαλίτσες και να αναχωρήσετε πάλι για το αεροδρόμιο.

Γιατι Λονδινο τι βλεπεις μεσα σε 1,5μερα????μια βδομαδα δε σε φτανει οχι μερα!
Μπορεί να μην το διατύπωσα σωστά και με το γραπτό να μετέφερα λάθος το σκεπτικό μου. :rolleyes-80: Εννοώ ότι η Βιέννη έχει σημαντικά λιγότερα αξιοθέατα από αυτές τις πόλεις, αλλά και πάλι σε 1,5 μέρα πρέπει να αφήσεις αρκετά εκτός...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.760
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom